MIDDELBURGSCHE COURANT. No. 109; Zaturdag 1820; den 9 September. N I E U W S T T D N G E ZV. Rusland. PETERSBURG den 16 augustus. Br; de terugreis van Z. E. M. naar» Ostofehow in het Twerfche gouvernementis Z. M. de keizer aan een f oogenfchiinlijk groot gevaar ontfnapc. Bij boogscdeszeifs uittrede uit dei floep oBtftond er een zwaar onweder, en de bjikfem trof het huis, hetwelk vroeger tot Zijner Majefleits verblijf gediend had. De nicht des bewoners van hetzelve verloor daardoor het gebruik harer handen en voeten. Tijdens den brand, welke den 15 mei 11. de helft van het keizerlijk paleis van Zarkojelo heeft vernield bemerkte de keizer weidradat, voorde brandfpuicen van Petersburg zouden zijn aangekomengeeiie raenfchelijke magt in ftaat ware, de kracht der vlammen te fluiten. Op weinig afflauris der plaats, waar Z. M. zich met de middelen ter redding bezig hieldhadden zich dé leerlingen van het Lyceum om hunnen directeur verzamelddie Z. M. zelf dikwijls in perfoon ging bezoeken. De keizer hen met wanhopende blikken de vuurkolommenwelke hunne boeken en hun) klein vermogen vernielden, ziende aanftaren, fprak hen met goedheid aldus aan: Ziet hier boe niets beduidend de menfebeiijke kracht is. Ik ben den fou- verein van een groot keizerrijk, en vermag niets tegen de kracht der ele- meuten. Ik moet mij vernederen en onderwerpen. Voor 't overige zijc niet bezorgd mijne kinderen; uw verlies is het inijue, en ik moet zorg dragen dat het herfleld worde." ITALIË. GENUA den 15 augustus. Het Nederhuidscb eskader, beftnande uit den TVasjenaareen vier-en-zeventiger, twee fregatten, eene korvet en eene brik onder het bevel van den fcbotu-bij-nacht Ilpyschis dezer dagqp te Li- vorno binnengekropen. FLORENCE den 15 augustus. Wij hebben de belangrijke tijding ont vangen dat de keizer van Oostenrijk geene der te Napels voorgevallene ver anderingen erkent. Het Weener kabinet is van oordeel, dat, toen de Oos- tenrijkfche legers den koning Ferdinand weder op deszelfs troon geplaatst hebben, deze fouvereir, zich verbonden heeft, om, buiten toeftemming van Oostenrijk, geene verandering in de conflitutie van zijn ianri te maken, eu dat daarenboven, in den flaat van dwang, waarin de koning door de hatile gebt'Urtenisfen geplaatst is geworden, geene daad van zijne zijde verbindende is. Dien ten gevolge marcheren er 40,000 Oostenrijkers op Napelsterwijl er 40,000 ant.eren in hunne kantonnementen nabij Ferrara, ter befchikkiug van ce Italiaanfcbe vorsten, die bijftand zouden mogen vragen, of dezen, zon der vragen, benoodigd mogten hebben, zullen blijven; eindelijk zal een der de korps van 40,000 man eene armee van referve formerenwelker kanton- nenieucen zich door Oostenrijksch Italië zullen uitflrekken. De foidij en het onderhoud dezer troepen zullen ten laste van Oostenrijk kogien. Deze mogendheid verlangt flechts het beiflel der orde en waarborg voor het toekomendeook verflaat dezelve nietdac de maatregelen welke zij geoordeeld heeft te moeten nemenom daartoe te gerakendrukkende voor de volken zullen worden. De nota, welke de keizer van Oostenrijk aan de verfchillende hoven van Italië heeft doen behaudigen, en bij welke Z. [VI. de veiligheidrust en on- af hankelijkheid der overige flaten van dat landvolgens de op het congres van Weenên bepaalde gronden, ten fterkfle garandeertis alhier ontvangen. SPANJE. MADRID den 21 augustus. De minister van oorlog heeft dezer dagen zijn outflag bekomenen de portefeuille is vooreerst aan den minister van marine opgedragen. Het lchijntdat de benoeming van den generaal Riogo tot kapitein-generaal van Galiicie eeiiige ongerustheid te Ksdix heeft gebaard, en dat de troepen, zoo wei ais de overheden, Imeekfchriften deswegcus hebben ingeleverd. De constitutie is in Vers-Cruz en de omliggende Mexicaanfche provin ciën afgekondigd; doch men zegt, dat de onder-koning, van Mexico eerst nadere bevelen wil afwachten, alvorens dezelve te erkenneu. Onder de voordellendezer dagen in de vergadering der cortes gedaan behoort, dat men de-buitenlanders zal verbieden handel te drijven op tie Amenkaanlche volkplantingen, anders, dan uit Spaanlche havens, doch in dat geval, met vreemde fchépen en vreemde vlaggen, tegen betaling van een regt van 4 ten honderd en onder voorwaardedat de uitgevoerde goederen Spaanlche voortbrengfelen zullen zijn. u W I S C H L A N D. FRANIveOivF den 30 augustus. Pruisfen heeft, den 7 dezer, met de hecreu gebroeders Benecke, te Berlijn, de heeren A. Rothflbhild en zoon, te I ra uk fort aan den Mem, en de heeren Schigkler, van Berlijn, eene finan ciële transactie aangegaan, tegen afgifte van flaats-obhgatien, tot bet beloop van 30 ffiiüoenen kroonen. Deze obligatietf zijn thans reeds in dettaaisfchuld begrepen. (Die gektlecning was reeds over Engeland bekend.) GR O O T -.11 11 1 TT A N J L. LONDEN den 1 feptember. De procedures der koningin houden uitflui ten de natie, de dagbladen en het hoogerhuis bezig; in de zitting van woens. dag werden drie Icaliaanfche getuigen tegen de koningin gehoord, de eerfle Paulo Caggaziotii, een jnetfelaar, die aan de Villa d'Este, tijdens het ver blijf der prinfes ajdaar werkte, en de tweede Jeronimo Miardi, een opziener van den tuin der vorstin aldaar; ^beider getuigenis loopt over de gemeenzame 'godsdienst belijdende, Louife jjumontgeuaamp gehoord, welke Zich als eerfle kamenier te Milaan bij de prinfes bevondtoen Bergami als courier in haren dienst trad. Zij getuigde omtrent hetgeen zij ai- t daar en op de reizen betrekkelijk deu omgang der prinfes mei dezen man had gezien, en Iprak onder anderen over het gemaskerd bal, dat Hare Koninklij ke Hoogheid aan den koning van Napels gaf, en waar zij zich met Bergami bevond 111 het costuum van de Genie der Gefchiedenisde ondervragiugen duur den lot 5 uren in den achtermiddag. In de zitting van donderdag den 31 verfcheen jufvrouw Dumout we- I derom voor de balie; de iolliciteur generaal is met zijn onderzoek vooicgeva- j ren. Hetzelve duurde onafgebroken tot 4 uren, toen zeide lord Livcrpool, dat het contra-onderzoek, naar alle waarschijnlijkheid zeer langen tijd zoude duren, en dat het dus gefehikter ware, hetzelve tot morgen uit te ftellcn; voornamelijk in aanmerking nemende den ftaat van vermoeijenis, waarin zich toen bevonden de getuige, de tolk en zelf de lords. De heer Broughamzieh hier tegen niet verzettende, is het huis dadelijk gefcheiden. - lieden ochtend heelt een courier uit Italië belangrijke depcches voorde koningin aangebragc.XI. M. is tegen half twee ure, naar het j arleuim ge- reden. De heer Williams heeft het comra-onderzoek van Jufvr. Dnmontaart gevangen, en bij het drukken der dagbladen was men er nog mede bezig Gisteren heeft de koninginnadar zij uit het hnis der lords wederge keerd was, een adres ontvangen van de'inwoners van Portsmotitji 7,ij is ,iiec in de vergadering der pairs verfchenen. Heden is Hare Majesteit'nogmaals naar het parlement gereden. Men verzekert dat dc- heer Schiavini en de kolonel Oüvieridie ten voor- deele der Koningin zullen getuigen, dezer dagen te Londen aangekomen zijn. Zaturdag hebben de raadslieden der Koningin aan het gouvernement eene additionele fora van tien duizend pond St. gevraagdom gebruikt te worden tot betaling der onkosten van de verdediging der koningin, welke foml-unda delijk is ter hand gefield. Dingsdag is, op de plaats en in het zeer groote koetshuis van d ui heer Coleeen rijtuigmaker in Porcland-flreeteene vergadering gehoede' van huisvaders en gehuwde vrouwen der parochie van'arit-Maryihé-j}<me ten einde een adres aan de koningin aan te bieden. De voor de danv-s beilèmda plaacfen waren fpoedig met aanzienlijke vrouwen bezet en de drift der lie den, om deze vergadering bij te wonen, was zoo gróót, dat zelfs de dakéii der huizen, die op Je plaats van den heer Cole hetuitzigt hebbenvol volks waren. Sir Gerard Noel werd tot voorzitter verkozenen ftelde, na ian«- gefprokente hebben, voor, te hefliiiceii, oin het weglaten van den'naam van II; M. uit de gebeden af te keuren; verder werd befloten, dat de vergade ring, met walging en verontwaardiging, de door de ministers tegen de ko ningin genomen maatregelen zag, en, onder anderen, nam men nog het be- ftuit, omb;j infc'nrijving; aan de koningin, een jaariijksch inkomen over- eenkomstig haren ring, te verfchaffen, en om het befluur oCer de dus te ont vangen gelden aan eene commisfie van zes pairs en zes leden van het lager huis toe te vertrouwen. Een zekere Mills, van Bristol, deed, eergisteren, tejwijl er zeer veel nieuwsgierigen voor het huis der kóningin vergaderd waren, eene aanfpraak' aan het volk, in welke hij lievig uitvoer over de vervolgingen regen de konin gin, en beloofde, den volgenden dag te zullen wederkomen rtiet eene petitie die hij zelf aan den koning zou brengen, ten einde hem -te verzoeken hec parlement te fcheiden, bet proces te vernietigen, en de ministers in itané van befcbuldiging te (lellen. Gisteren kwam Mills terug op het oogenblikdr.c de volksmenigte het talrijklïe was; hij zat met vijf of zvs'perfonen in een open rijtuig en had eene lange rol papieren 'in de hand; hij plande zich tegen over iiei huis van lady Francis, en begon te zeggen, dat men in ent land woondewaarin hec gevaarlijk voor iemand was, om anderen de o< gen te openen; hij zou zeker in dien trant zijn voortgegaan, ware het niet, dac bij mee zijne vrienden door een aanzienlijk detachement polrtie-beambcer, ge arresteerd en, ondanks bet geraas dos volks, hetwelk ook met- fleenen begon te (mijten, naar Je pohtie-gevangenis gébragt werd. Na een lang verhoor werd werd iiii onder borgtogtoniflagen, en zijne vrienden, 11a eene vermaning te hebben ontvangen, in vrijheid gefield. - ie hdimburg zijn brieven aangekomen van eonen perfoon, welke tot de expeditie 0111 den Noord behoort i deze brieven zijn van d maand ja- uuarij gedagteekendais wanneer de reizigers zeer aangenaam de winterkwar tieren ie Cumberland-Hopfe doorbragten. De koude was zeer geftreng en de thermometer 30° beneden het vriespunt gedaalddoch deze koude was, uic hoofde van de droogte der lucht, niet zooonaangen&aih als het koud en voch tig weder in Engeland. De rivieren en' meren aldaar zijn overvloedig voor zien van visfehen van allerhande lootten en vooral van forelleli van eene ont zaggelijke'grootte; de jagers hadden reebokken en buffels uit de bosfehenaan- gebragt, zoodat zij in hunne tegenwoordige woning geengebrek aan levensmid delen hadden. Zij waren voornemen, om, zoodra het jaargetijde het hun zou veroorloven, nog meer Noordelijk te ftevenefi-en daar zij nu den ge- heelen zomer voor zich hadden, hoopten zij, "p hunne reize, vele vorderin gen te zullen maken; maaruit hoofde vin den grooten afitand der veronder- ltelde noordelijke landen, was het waarfchijnlijkdat zij het grootfte gedeel- ,te van den zomer zouden moeten bezigen, om.de kusten op ie nemen. Zij zouden zich ooktegen dep volgenden winter, weder meer zuidelijk bege ven, maar wisten nog niet waar zij zouden overwinteren, dewijl zij nog geene Ifoiidl ehap hadden kunnen «bekomen van het landhooger gelegen dan dat, wat door de handelaars in pelterijen bezocht wordt. Zij hadden alle mogelijke diensten van wege de officieren van de compagnie van liudfons Baai en van de Noord-VVest-compagnie ontvangen. De dagbladen- van Niew-Yorkrot den n augustus loopendezijtt heden alhier aangekomen. Dezelve melden, dat er, ten gevolge eener cor respondentie, tusfehen den Spaajifchen generaal Morillo en Bolivar, een wa- penftilftand gefloten is. De Amerikanen beklagen zich, dat de admiraal Briou verfejjeiden koopvaardijfchepen der Vereehigtie Staten genomen heeft. F a A N K R Y K. PAR\S den 31 augustus. Men verzekert, dat inde zaak van-den heer de pradt de hemmen der gezworenen verdeeld waren; dat zes derzelve hem ié huldig zi^s andere hem onfchuldig wilden verklaren, waardoor, volgens de wet, het gevoelen der laatften heeft gezegevierd. De partij der anti-libera len is deze vrijfpraak zeer leed, en zulks is niet te verwonderen, daar de ge noemde prelaat niet alleen in zijn gelchrifc, maar zelfs voor den regter heefc verklaard, dat hij den invloed, welken fommige van die partij op de maatre gelen der hooge regering hebben, befchouwt r's in zijne gevolgen zeer nood lottig voor het koninklijk geilacht (aan hetwelk hij betuigde ccn fteritfte ge- hécht te zijn) en voorde Franfche natie. Men verzekert, dat dezer dagen weder een aantal perfonen zijn gevat derzelver namen worden echter niet genoemd i'ARYS den 2 feptember. Men was onderrigt geworden, dac er groote fpecnlaiien op de beuis werden gedaan dezelve zijn langen tijd door het pu- blik vertrouwen te leur gefield, en niets kon doen vermoeden, dat dit ver trouwen, door vallche geruchten, aan. bet wankelen gebragc zou kunnen worden. Doch, hetzij dat de contramineurs groote verliezen leden, hetzij, dac de ftaatkimde der oproerigen zich in het fpgl der beurs heeft trillen mengen', baar blij Ito) Ij k is bet, dat men, door het verfpreiden van ongerijmde berigteu, op den koers der publieke elfekten invloed heeft vvilien maken. Men. is zoo verre gegaao van aan ce kondigen, dat er eene ordonnantie ia cle pen wasora een zeker aancal departementen buiten het charter ce (luiten dat 1 e legioenen in het departement du Nord handgemeen waren; dac de lie den Brest en Straasburg in opllaud waren. Men moet zich verwonderendat dergelijke verhalen een oogenblik geloof hebben verdiend. Ook kon derzelver uitwerking van geen langen duur zijn. Op de beurs van heden vielen de fondlen ia deu beginne tot 75 fr. 50 c.

Middelburgsche Courant | 1820 | | pagina 1