MIDDELBURGSCHE COURANT, No. 98. Dingsdag lÊteO, den 15 Augustus; N r E U JF S T r D N G E N. D E N E M ANR K E N. KOPPENHAGEN den 25 juli'j. Vier der eerste huizen van Negotie heb ben zich dezer dagen genoodzaakt gezien, om hunne betalingen te fchürsfen. De invloed, welke ciit ongeval op den handel heeft, is zeer aan merkelijk, en verscheidene huizen van minder belang komen door hetzelve meer of min in ongelegenheidmen vreest ookdat de gevolgen zich op de beurs van Hamburg zullen doen gevoelen. Als de oorzaak dezer ftrewming geeft men op het mislukken van bijna alle de ondernemingen naar Oost- en West-lndiede weifeling van den wisfelkocrsals ook d« plotfelijke terug vordering van kapitalen welke voormaals aan den handel waren verllrekten thans onder voorwaarde-van rentebetaling in klinkende munt, in de nationale bank zijn geplaatst. Sommige dezer huizen zullen voorzeker wel tot eene volle vereffening trmn.,, -jerfikei)doch niettemin zijn vele der oudffe en meest geachte familien door dit toeval in groote droefheid gedompeld. Men vleit zich, dat de bij voortouring vermeerderende uitvoer van granen, het be houd des vredesde koloniale handel en vooral de naanwgezetheid en goede trouw onzer vaderlijke regering, dit onheil zullen kunnen herftelleiï. D U l T S C H L A N D. WEENEN den 30 julij. Sedert meer dan ao maanden, hebben in deze hoofdltad verfcheide^n perfonen zich bevondenwelke thans als getuigen te gen de koningin van Engeland naar Londen zijn ontbodendeze lieden heb ben al dien tijd onder opzigLvan den Engelfchen afgezant aan ons hof, lord Stewart, broeder van lord Casdcreaghgeflaan, en zijn door hem öiiderhou den. Ondet dezelve bevindt zich een zekeren Majocci, met vrouw en kin deren, welke voorheen te Cotno in dienst.vande koningin zijn geweestdoch door haar zijn weggejaagd. In dep nacht van den 19 junij jl. ontvingen zij plotfeling bevelom, onder geleide van den Engelfchen ftaatsbode Adamber- gerzich naar Engeland te begeven. Volgens verzekering van ooggetuigen zouden zij die reis niet dan met angst ondernomen hebben. Voor her overige zijn deze lieden alhier goed betaald geworden. Majocci ontving dagelijks 10 franken, zijne vrouw 5 en ieder kind 4 fr., behalve een maandeüjksch luvar- tiergeld van 150 fr. Hunne te Como achtergelatene familie zoude insgelijks door de Engelfche regering betaling genoten hebben. Deze berigten fchijiien zekerook maakten de gemelde perfonen geen geheim van de ontvangene foin van wege het Engelfche gouvernement. GROOT-URITTANJE, LONÜEN den 8 augustus. De koninklijke familie van Groor-Brittanje heeft weder een lid verloten, het vijfde inden korten tijd van weinig meer dan derdehalf jaar. Den 6 dezer, ten 9 ure 'smorgens, is de hertogin van York op haar landverblijf te Oatlandsbezweken onder de herhaalde aanvallen eener kwaalvan welke fints lang niet anders dan de dood voorfpeid werd. Wijlen de hertogin wasde oudlle dochter van den vorige» koning van Pruisfen bij des- zelfs eerfte gemalin. Zij was geboren den 7 mei 1767 en met Z. K. II. ge huwd den 29 feptember 1791. Weinig in het openbaar verfchijnende of zich met ffaatsbelaiigen inlatende, was de hertogin bij het publiek in het algemeen niet zeer bekend maar des te meer in eten omtrek van haar landverblijf, waar hare verftandige en werkzame liefdadigheid een zegen was voor alle behoeftigen of ongelukkigendie zich binnen haren kring bevonden. - De koningin heeft uit hoofde van dit rterfgeval verklaard van voor het tegenwoordige de adresfen, die dezer dagen aan haar geltemd zijn, nietinper- foon te zullen ontvangen. Men gelooft vrij algemeen, dat men de procedarë, wegens de bill tegen de koningin bij liet parlement ingebragt, zal ïiitflellen tot na de begrafenis der hertogin. Nog gelooven eenige lieden aan de mogelijkheid van «ene fchikking in deze belangrijke zaak, of ten minde, dat de procedures nog lang uitge- fleldzoo niet geheel opgegeven zti/len worden. Woensdag bood lord Osfulton een adres van de inwoners van Berwick aan de koningin aan, waarop Hare IVlajelleit onder anderen-dit antwoordde: „Mijn menigvuldig ieed is verzacht door de vreugdebewijzen, met welke mij het volk bij mijne terugkomst van het vaste land heeft ontvangen. Ik was zoo lang buiien Engeland geweesc, en zoo kunstiglijkgedurende mijne afwezigheid, gelasterd, dat men veronderstelde, dnc ik nimmer zoude weder- keeren. Mijne komst heeft, even als hetfchijnfel van een blikfemliraalden publieken geest getroffen. Zij, welke de op een geflapelde lasteringen mij ner vijanden hadden doen aarfelen, omtrent de opregtheid van mijn gedrag, zijn dadelijk van mijne regtzinnigheid overtuigd. Maar, terwijl mijne vrien den juichten, verbleekten mijne vijanden vanfehrik. De bewustheid van bun eigene misdadigheid is door het onwederllaanbaar gevoel mijner onfchuld ver zwaard. Zij hebben een bijzonder beeld van onmagtig geworden boosheid en tot wanhoop gebragte woede vertoond. „Toen mijne vijanden zagen, dat zij mijne belangloosheid door geenegpld- aaobiedingen konden orakoppen, hebben zij gepoogd om mijnen moed met be dreigingen te doen wankelen; doch ik bezie van 's Hemels goedheid eene ziel die even zeer boven de berekeningen van begeerlijkeid als boven de indrukfe- J;n van vrees verheven is. IndityTik een onderdaan ben ben ik znlks in een ftaat van onmiddelijke nabijheid van den foüvtreinen zeker moest ik niet geplaatst worden in een minder gunstige» toellanddan de geringfte bijzondere perfoon. Elk onder daan, van welken rang ol Hand ook, heeft regt op een onpartijdig en open baar vonnisdar of zijne fchi ld of onfchuld wettiglijk bewijst. Zoodanig een vouuis wordt mij geweigerde Op mijne daartoe gedane vragen wordt alleen geantwoord door groene zakken, die het verraad gevuld heeft of door een geheim onderzoek, 'dat door kwaadaardigheid wordt voorgezeten. Elk ander onderdaan heeft het voorregt van een onpartijdige jurij te hebbenhij katleen zeker getal der gezworenen af keuren, die hij weet of meent dat hem vijandig en zijne tegenpartij gunllig zijn. Kan ik een mijner regters of gezworenen wei geren Wie is de bijzondere perfoondie een onpartijdige uitfpraak zoude verwachtenindien zijne tegenpartij op het nieerendeei zijner refters invloed kan uitoefenenhet zij t.oor de vrees van te verliezen of de hoop 0111 te win nen door het bezit of de verwachting? Maar zijn mijne regters alleen vrij van ment'chelijke zwakheden? Laten zij hierop antwoordendie weten wat de mensch is, of die met bedaardheid de laatlle daden van het huis der lords heb ben gadegeflagen." Men verneemt dat er een adres aan de koningin zal aangeboden worden hetwelk alleen door getronwde vrouwen zal geteekend zijn, en een ander al-' leen door ongehuwde vrouwen. De koningin blijft alleen des daags te Hamerfmich, dewijl de lucht van de nieuw geverwde vertrekken van haar landhuis nog te llcrk is om hetzelve te bewonen. Hare Majeffeit bevindt zich te Londen bij ladij Mamiltote Vv' Met eene uit de West-Indien aangekomen paketboor, heeft mAde langrijke tijding, dat te St. Thomas in het begin van julij agenten vSuXfiM" Caraccas waren aangekomen, die zich naar Augustura begavenmet lastom een voorloopigen wipenftilltind te fluiten en in onderhandelingen te treden Men wist ook, dat het Sprianfche gouvernement heeft coegeflemd om a en* ten te ontvangen, die regtftreeks door het patriottisch gouvernement van Au gustura atgezonden zijn. Volgens berigten van Chili zoude de vloot van lord Cochrane in geen voordeel.ge» toeftand wezen, en hij genoodzaakt zifn zijne vlag aanboord van eene» fchooner te hijsfehen, om dat zijne groote fcbepen niet meer voor den dienst in ftaat waren. Z. M. de koning heeft vrijdag en zaturdag, in de vlakte van Onslow achtereenvolgende over een aantal korpfen troepen revue gehouden, en is bij eigenheid dopr de troepen, zoo bij zijne aankomst als bij zijn vertrek inet de uubtfndigfte toejuichingen ontvangen. Verfcheide particuliere brieven uit Koppenhagen fpreken van eenen pre tendent tot de kroon van Denemarken, die zich eensklaps zou hebben op e- daan, en die zich wettige zoon des regerenden konings noemt. Hij ze-te dat op het tijdibp zijner geboorte, zijne moeder, toen kroonprinfesbedrog is, dat men een doodgeboren kind m zijne plaats gefteld heeft, en dat hij aan de zorg vaneen Zw.t.ersch bediende van het paleis is toebetrouwd. Vol- gens fommige berigten zou de pretendent een welgemaakt en wel opgevoed perfoon zijn van ongeveer 30 jaren; en men voegt er bij, dat een voornaam ftaacs-beambte (de minister va» jurticie) hem zijne hooge geboorte heeft geo penbaard en hem alle noodige papieren en befcheiden heeft ter hand gefled om dezelve te bewijzen. Andere berigten, echter, willen, dat die zoo-e- noemde pretendent mets anders is dan een zadelmaker, genaamd Panlfonen dat de politie hem gearresteerd en in het gekkenhuis geplaatst heeft. Deze gebeurtenis, wat dan ook de waarheid er van zijn moee, heeft in Denemarken verwektWi Iprckkeumaar de nieuwspapieren van dat koningrijk fpreken er niet van FRANK li yk. PARYS den 7 augustus. Van Napels fchrijft men, den ar juli? dat aldaar aan boord der paketboot Tavare, van Palermo, waren aangekomen, de onderkoning Nazei 1.de minister Tomasi, de kiitenaot generaal Chu.ch en eene menigte Napolitaanfche ambtenarenwelke genoodzaakt geweest waren uit Sicilien te vlugten. Zoo veel men uit de berigten van ^enigen dezer uit gewekenen heeft kunnen vernemen, is den het oproer te Palermo uitge. Nw. ^ü,geb;urtenisrei1 de verandering in het gouvernement van Napel aldaar bekend waren, zag men eene buitengewone gisting onder de inwonersmen (prak van Sicilien onafhankelijk tc verklaren, en eindelijk zetteden, den 16, vele lieden de gele kokarde op, hetgeen het fein tot dep oplbndgaf De op Handelingen begaven zich in groot getal naar het arfenaal, waar zij zich van wapenen voorzagen, en trokken vervolgens naar de forten en de posten die het garnizoen bezet hield, hetwelk uitvier of vijf duizend man beitond.ende driekleurige kokarde droeg. Te vergeefs ffe'dende luitenant- generaal Church en andere opper-cfficieren hunne pogingen in het werk om de gemoederen des volks te bedaren. De troepen boden den eersten dag eenen hevige» wederfland en fchepen in den beginne, te zullen zegepralendoch den 17 voegden zich zoo vele gewapende landlieden bij het volk dat de militairen moesten wijken, en de Napolitaanfche autoriteiten de partij kozen om te vertrekken, ten einde het bloedvergieten te doen ophouden. Anderen dat men hen dwong zich in te fchepen. Het bloedbad is verfchrik- kelijk geweest; men berekende hec getal der dooden op twee duizend en dac der gewonden op bijna vier duizend tnenfehen. De woéde der vechtenden was zoo hevig, dat men niet alleen van uit,de huizen meubelen en fleenen maar uit eeaige zelfs kokende olie naar beneden wierp. De gevangenisfen* het hotelwaar de archiven bewaard werden/en vele publieke gebouwen zijn eene orooi der vlammen geworden. Wat er van het garnizoen rreworden was wist men nog niet bij het afzeilen der paitecboot. Het Napolitaansch gouvernement heeft den at een liniefchip; een fre gat en twee brikken met landipgs-troepen naar Palermo afgezonden Wij hebben thans berigten uit Madridtot den 31 julij. Volgens de zelve fclujnc de oplhnd in Gallicie, hoezeer nog uiec geheel gedemptgeene verdere voortgangen gemaakt te hebben, en zelfs zon de zoogenaamde ap9itf. lij ene juntawelke zich aan het hoofd van dien opffand bevond zich ver, Ipreid hebben of wel naar de' Portugefche grenzen geweken zijn. 'ondertus- (chen waren in Gallicie nog altoos talrijke oproerige benden van landlieden ou der de wapenenen hebben zich ook, inde orameflreken van Valladolid anti-conftitutionéle gewapende zamenfeholiugen vertoond aan hun hoofd hebl bende zekeren priester JMerinoen den regeer van eerste inftantie Fontenebro. In de publieke zittingen der cortes wierd niet meer gefproken van de anti, conflitiuionele bewegingen op onderfchèidene punten van Spanje; maar daar entegen hadden zij des avonds van den 25 eeue buitengewone en geheime z'ttmg gehouden, waarin dezelve het onderwerp der beraadflagingen moeten geweest zijn. Van hetgeen in die zitting beflocen is, is niets uitgelekt, maar den volgenden morgen is eene dag-order verfchenenaankondigende dac de nacht-patrouilles bevel hadden ontvangen om alie verdachte perfonenwelke zij na eil uren zouden ontmoeten, te arresteren. In Madrid was men nog n»et volkomen gerust. In eene hunner laatffe publieke z ttuigen hebbende cortes, 11a eenige de batten, de bijzondere privilegiën tot uitvoer van" granen en meel, door het vorige gouvernement toegeftaan ,jinet 144 tegen 8 Hemmen voor nietig verklaard als ten hoogffe nadeelig voor liet algemeen. PARYS oen 8 augustus. De noodlottige gebeurtenisfen van Sicilië hebbe® zich maar si te zeer bevestigd, en brengen de conflitinionelen te Napels niet weinig 111 verlegenheid. De generaal Pépé, hun hoofd, wil het geheels per- Toneei tier Napelfche armee hervormenen er allen uit verwijderenwaar zij ne partij niet op rekenen kan. J PARYS den 10 augustus. Men verzekert, dat eene magc van 32 batail- 1'ongaarfche infanterie naar Lomhardije op weg is, welke, met de troe- pen die reeds in Italië zijn, een leger van 60 duizend man en 30 escadrons kavaljene zal uitmaken. Particuliere brieven verzekeren, dat de Sicilianen uit koninklijke familie van Napels eenen conftitucionelen koning verlangen. De worde i'" ^apei$ ^oor cie nooc"ütdge gebeurtenisfen in Sicilië niet gelfoord ge- rPMT i NEDERLANDEN. den 7 "usustus. De gewoonte, om het koorn acht dagen voot

Middelburgsche Courant | 1820 | | pagina 1