f{ MIDDELBURGSCHE COURANT. No. 7<j. Zaturdag tStoi den 24 Junij. NIEUWST T' Dl N G E N. W E S T - I N D I E. CURAQAO den 11 opril. Het laat zich aanzien als of de infurgenten thans hunnen tijd laten voorbijgaan, zonder iets belangrijks uit te voe ren. Morillo verdient daarentegen allen lof; zonder hulp of toevoer uit het moederland, weet hij zich-met eën handvol volks flaande te houden. In- tuSfcbeu doen de Spaanfche geestelijken hun best om de koninklijke partij moed in te boezemèn. De bisfchop van Cnrthagenn heeft na de inneming van Santa-Fi t eer.e redevoering tegen Bolivar uitgefproken en doen drukkenin dewelke hij, na alvorens tegen dien infurgenten-generaal uitgevaren te hebben, onder anderen zegt: 400 liniefchepen Haan rfp het punt om uit Kadix te vertrekken met een leger zoo groot als "dé zon nog ooit heeft aanfchomv i bierhij znilon nog komen EngelfcheHóllandfcheFranfehe -en Italiaanfche eskaders en legers, die, als zij voet aan land zullen zetten, de aarde zullen 'doen trillen en de bergen doen beven van het gedonder huns gefchutsde lie den zullen tot (lof verkeeren, en de (lerren aan het firmament zullen losraken en nedervr.llendan zullen Bolivar en de independente!) tegen de aarde ïeggeuverberg ons in uwen fchootmaar deze zal weigeren hen te ontvangen enz." Echter belooft bij niet alleen aan alle infurgenten,' maar ook aau°Bo- livar vergiffenis van alle hunne zondenindien zij weder naar de kanioklyke partij willen overgaan. Te Carakas is de patrones van die (lad, onze lieve vrouw del Curme!in procesfie rondgedragen en ter bel'chenning tegen de independenten aangeroepen f Voorts trachten de Spaanfche overheden de tijdingen van de omwenteling in Spauje zoo veel mogciijk te verbergen. RUSLAND. PETERSBURG den 27 mei.Uit het rapport van den Rusfifchen minister van financiën betrekkelijk de nationale fchuld, is gebleken: dat de fchuld in Holland, voor zoo verre dit het Rijk aangaatwelkein 1817 ƒ50 600,000 bedroeg, federt met een milioen is verminderddat debinnenlaijdfchefcltlMdeii op den eertien januarij 1820 bedroegen ruim 6 millioenen roebels in zilver en ruim 53 millioenen in papier; dat de renten, zoo losbare als onlosbaaa, op denzelfden tijd bedroegen ruim 6 millioenen roebels in zilver, en 242 milli oenen roebels in papierdat de fchatkist als toen nog.fchuldig was ruim 6 millioenen roebels in zilver, en 13? millioenen in papier, onder welke laatste men verfcheidene oorlogfchuiden aan NapelsPruisfen en Hanover moest tel len; dat het overige der fchulden, in perpetuele renten, 110 millioenen roe bels in papier en ruim 300,000 in zilver bedraagt en herkomstig is van de leeningen der jaren 1817 en 1818 ter vernietiging van het papieren geld dat men in het verleden jaar geeue nieuwe leening ondernomen heeftwegens tien llillland desibandels;dat men, het toopende jaar mede gerekend, voor 153 millioenen aan papieren geld zal vernietigd hebben en dat met het alleen aan den ongunstigen toefland des handels moet toel'chrijven, dat de wisl'elkoers ten gevolge daarvan niet meer is verbeterd/' GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 16 junij. Dezer dagen zijn bij een gedeelte der troepen, alhier in bezetting, en wei onder het derde regiment van de koninklijke lijf wacht, onlusten uitgebroken, welke infubordinatie ten gevoige hebben ge had. liet fchijnt zeker, dat deze onlusten niet'veroorzaakt zijn geworden door ftaatkundige denkwijzen of aangelegenheden, maar aileen wegens bet be trekken van zekere kazernen en bet verrigten van buitengewone dienstenzonder daarvooreven als in vorige dageneenë buitengewone helooning te genie ten. Een batailion is ontwapend en heden naar Ponsmouth gemarcheerd. De oppofanten verzekerendat de geest van misnoegen zich ook onder de ove rige troepen van de garde heeft geopenbaard. De ministerielen verzekeren het tegendeel, en voegen er bij dat het batailion, 't welk beden is vertrok ken eene volmaakte krijgstucht in acne neemten dat de overige troepen der garde het gebeurde roet leedwezen vernomen hebben. Het gebruik van plantgevvasfende kofïij vervangende, is zoodanig op het vaste land en bijzonder in üuitschland toegenomendat de invoer van de echte koflijwelke voorheen 70 millioenen ponden Heil. bedroegthans op 30 millioenen gedaald is. Een particuliere brief van Hamburg meldt, dat aldaar eene ziekte heerscht waarvan meer dau 8000 perfonen zijn, aangetast. Brieven van de. Kaap de Goede IJoop meldendat de eerste (leen tot het bonwen eener beurs is gelegd, en dat een troep Hóllandfche tooneellisten hunne vertooningen aldaar geven. NEDERLANDS N. BRUSSEL den 16 junij. Gisteren heeft de correctionele regtbank dezer flad den pastoor IVioeneiis tot eene gevangenis van 3 maandenen in de kos ten van het proces veroordeeld. Het is bekend dat deze geestelijke was be- lchuldigd vati in eene leerrede de wettigheid vanher koopender domein-goederen te hebben aangevallen, alsmede vanden eed, die van de publieke ambtenaren bij de lands weuen gevorderd wordtte hebben gegispt. De pastoor Coufin alleen beticht van -openlijk den eed te hebben afgekeurd, is vrijgefproken. Van het oogenblik af, dat de heer Ferdinand van der Straeten veroor deeld is in eene boete van drie duizend guldens, wegens het ichrjjven van een werk, getiteld: Over den tegernvoordigen tocjland van het Koningrijk der Nederlanden en de middelen om denzehen te verbeteren is er in verfchiliende dagbladen eene oproeping geplaatst, ten einde door milde giften den veroor deelden in ftaat te Hellen, om deze boete te kwijten, bij oiulientenis waarvan hij eene gevangenis lira t zou moeten ondergaan. Schoon langzaamis echter ten 1aatde de vereischte foin bijeengebragt. Brusfel alleen heeft 4697 franken gegeven. Zonder aan de goede oogmerken der gevers te kort te doen, vraagt men evenwelof deze wijze van betaling der boete in den eigenlijken zin niet is de wet krachteloos maken, tengevolge van welke de boete alsfiraf is opgelegd? Dit moet toch vastllaan, dat de veroordeelde werkelijk is fchul- <iig geweest, dewijl een in wezen gebleven vonnis, van eene bevoegde regter- lijke magt dit zegt? Want, uam men dit niet aan, eq vbnd men goed, om zijne eigene meeningen over iemands fchuld of oofchuld ce (lellen, in de plaats van regterlijke uitfpraken, zoo zou de achting voor de regterlijke magt, de welke zij, om het heil der maatfebappij, zoo noodzakelijk dient te bezit ten fpoedig verloren gaan. BRUSSEL den 18 junij. Men vindt in een Engelsch dagblad, dat de hertog van Wellington, in den loop van den zomer, eene reis naar deze pro vinciën zal doen, 0111 er de werkzaamheden te befchouwen van de vesting werken aan de boorden van de Maas en aan de Franfehe grensfledeti opgerigc wordende. Die arbejd wordt met eene buitengewone levendigheid verngt. Er zijn 12 tot 15 honderd man te Maastricht-bezig,0111 het verded gingswerk dier belangrijke vesting te volmaken. Het kasteel van HuyJ, op een verhe ven iois gefticht, verwekt reeds indruk, en or züa thans 80 j man aa 1 bezig. De werkzaamheden zijn re Namen eenigzins verflamiWdmaar die van leroi worden aanhoudend voortgezet; de wallen zullen met een talrijk gefiffkg* voorzien worden. Ook heeft Z. M. het ontwerp goedgekeurd tot het op rigren van een fort te Genttusfehen de Kortrijkfche en Heuvelpoorten. GENT den 24 junij. Bij menfehen geheugen beloofden onze velden geerer zoo fchoonen oogst van allerlei granen als thans; ook het vlas (laat Uitmun tend: zoo echter de uitkomst aan onze verlangens beantwoorde, is het noo- dig dat de regenbuijendie federt eene maand elkander zonder tusfehenpozen opvolgen, en eenige ongerustheid te weeg.brengen, door fchoon droog we der vervangen worden. 's GRAVENHAGE den 20 juni). Gisteren is alhier overleden de Wel ede! geboren heer Archibald Hoperidder der orde van den Nöderiandichen Leeuw Wordende om zijne Uitmuntende hoedanigheden algemeen betreurd. yrkl-OLG van Zr. Ms. hef uit van den 1 junijtot aatmioS' dtging der Laken-fabrieken. Zie ons vorig No. 13. In Leiden en andere plaatfen, waar reeds eene of meerdere hallen voop de inlandfche manufakturen beflaan, worden dezelve geconferveerdmecdiea yerflande nogtans, dat derzelver verordeningen, ten aanzien van het te geven getuigenis, van inlandfche fabtijkagie, moeten worden ingerigt naar den inhoud van bet tegenwoordig befiuit. 14. Ja plaatfen, waar fabrijken van wollen manufakturen gevonden worden, maar waar derzelver gering getalof eene andere omtlandigheidaan de re- gering het optigten eener halle onnoodig doet voorkomen, zal liet aanderege- ring vrij liaan een of meer gecommitteerdenuit haar midden, of uit de inge zetenen der plaats te benoemen tot bet werk der fabrijken; aan welke gecom mitteerden hetzelfde gezag zal kunnen worden toegekend ten aanzien van het teeken van inlandfcne fabrikagi.e als aan de directeurs der hallen wordt opgedragen. 15. Plaatfen, alwaar geheel geen halle zal zijn opgerigtnoch gecommit teerden tot het werk der fabrijken benoemd zullen voor de in dezelve gefa briceerd wordende goederenresforteren onder de naaste plaatswaar eena haile gevonden wordt of gecommitteerden tot de fabrijken zullen zijn aangelleld. 16. De regeringeudie eene halle zullen oprigten of gecommitteerden toe het werk der fabrijken benoenen, zullen verpiigt zijn, daarvan, onmiddelijk na de aa-n(lellingeene gemotiveerde aangifte te doen aan de Gedeputeerde Staten der provincie, waartoe zij behooreu, met opgaveder benoemden. De Gedeputeerde Staten der provinciën zullen daarvan, zonder verwijl, Jijsten doen formeren en dezelve zenden aan liet Ministerie voor het Publieke Onder wijs, de Nationale Nijverheid en de Koloniën. 17. Bij iedere halle, ais mede in plaatfen waar geene hallen maar gecom mitteerden tot de fabrijken zijn, zullen twee keurders worden aangelleld, waarvan de een den activen, de andere den fedentairen dienst zal verrigten; in plaatfen waar, uit hoofde van het gering belang der fabrijken, noch hallen noch gecommitteerden beltsan, zal de regering evenwel twee keurders kunnen benoemendie als dan aan de regering zelve ondergei'chikc zijn. 18. De keurders moeten zich over-en weder, naar vereisch der omfiandig- heden, dé hand leencnen, bij eene halle dienstdoende, zijn zij bovendien tot alle de haldienstcn overeenkomstig dit befiuit, verpiigt, !9- Die mét den activen. dienst belast is, is gehouden 'bij de getouwen of den weef!tapel rond te gaan, terwijl het manufaktunr op hetzelve geweven wordt, voor hetwelk het Nationaal teelten gevraagd is. Hij zal aan eene der lijsten een loodje hechten. De 'tempel tot hetzelve loodje zal wel kleiner, maar niec grooter mogen zijn van omtrek dan een Nederlandsch vijf cents Huk, en aan eene zijde dij voorfie letter dragen der Had of plaats en aan de tegen zijnde eene N. Om alle juiste namaking te verhinderen, zal uit den (lempel een klein Huk geflagen worden, eu zulks jaarlijks gefchieden uit eenen nieuwen (tempel. De keurder, met den activen dienst belast, zal op een daartoe ingerigt hand boekje aanteeltencn: Den naam van den-fabrikeur wlen bet manufakttiur toebeboorc. Don naam van den wever, die het onderhanden heeft. De foort van manufakttiur dar hij ziet weven en gelood heeft. De lengte der ketting: van hetzelve. Het doorloopcnd noinmer aan hetzelve gegeven. 6°. Het jaartal en de dagteekening zijner verrigiing in deze. Hiervan zal hij een al'Cliriic, met zijn caam onderteekend, en, met he# gewone zegel der halle, der gecommitteerden of der regering, voorzien, aan den wever gevenhetgeen dezen 'dient tot een weef-atcesc en tevens om het daarin vervatte homraèr benevens den naam of firma van den fabrikeur en den naam van de Had or plaats in het vooreind van het Huk te weven of, vóór de volling, in hetzelve vooreind, met een Herken garen draad, te Hikken, en niet flechts te rijgen of te naaijen. Het voormelde weef-attest, waarvan bet model onder n°. t bij dit befiuit is gevoegd, wordt zorgvuldig bewaard bij den wever, en bij het inleveren van zijn afgeweven Huk, met hetzelve, aan den fabriketir overhandigd. 20. De keurder, die met den fedentairen dienst belast is teekent uit liet handboekje op het register der halle, of waar geen halle is-, op dat der gecom mitteerden tot de fabrijken der Had of plaats, over, wat op het zelve gefchre- ven Haat. ai. Hcc nomroer is Aoorloopende, onaangezien de verfchiliende foorten van het inanulaktuur telken jare met. n°. 1 beginnende tot het einde van hetzelve, 22. Als het fiuk afgeweven is, wordt hetzelve, verzeld van het afgegeven weef-attest en met opgave vati den volder, verwer en andere bereiders, bij wien be; Huk verder zal worden bewerkt,, ter halle, of waar geen hallo is, aan de gecommitteerden tot de fabrijken der flad of plaatsvertoond, hec loodje en weel attest onderzocht en, het een en'ander overeenkomfiig het register bevonden zijndewordt het weef-attest van wege de hal-directie, of van gecommitteerden gevifeerden met het Huk aan den fabrikeur terug gegeven. 23. Het loodje, doof den keurder aan het mannfaktunr gehecht, moeton- gefchonden, gedurende alle volgende fabrijkbewerkingen, aai? hetzelve ver bonden blijven. 24. Als het Huk, op het perfen na bewerkt iswordt hetzelve, verzeld van het weel-attestten tweedemale aan de haldirectie of aan gecommitteer den vertoondom tegen het register herkendgemetenen deze meting tegen de primitive lengte der ketting iabrijkmatig vergeleken te worden; de maat wordt op bet register en op het weef-attest aangeteekenden het (luk mee het wee?! attest aan den fabrijkeur terug gegeven. 25. Gepersc zijnde, wordt het Huk, ten laatsten jpnlemet het weef-ac- tescter balk-'01 aan gecommitteerden, vertoond', om, als nu herken! zijpce, (egt-jil.icrckking van het loodje ea wtef-atcest, dc.ot aanhechting van. 2° 3° 4° 5C

Middelburgsche Courant | 1820 | | pagina 1