MIDDELBURGSCHE C O U RAN T. No. 69; Donderdag 1830; den 8 Junij. N I E IV S T r D N G E N. S P A N J E. MADRID den 23 mei. He: in hechtenis nemen van de gedeputeerden der volksblub van Lnrencineen de geftrenge maatregelen door hei gouvernement genomen hebben eenen gewenschten uitflag gehaden een einde gemaakt aan de orihistdie federc eenige dagen in dehoofdftad heerschte. Van Saragosfa fchrijft men, dat de aankomst aldaar van het regiment der Asturien, hetwelk den 15-in de ftad is binnengetrokkende rust geheel herfteld heeft. Z W E D E N. STOKHOLM den 19 mei. In het pastorie-huis te Ronga, in Schonenis den 26 april een zoo zware brand ontdaan, dat niet alleen her huis met al wat er in was, benevens al de kostbaarheden, tot de kerk bphooreode, een prooi der vlammen zijn geworden, maar de koninklijke hof-prediker en pastoor Schitten en zijne twee dochters, benevens de pastoor Roos; eneene dienstmeid, zich niet hebbende kunnen redden, door de vlammen omgekomen zijn. De vrouw van voormelden hof-predikant was het ontkomendoch der wijze door de vlammen geteisterd dat zij drie dagen daarna (lierf. DOlT SCHLANü. NEURENBERG den s&méi. Onze courant van heden behelst he; vol gende artikel: Profesfor Liscgemagcigde van de focieteit der fabriekanten en' kooplie den is voor eenige dagen van Weeneh bier aangekomen. Men wil dat hij aan het in onze ftad opg'erigce comité dier focieteitde gunscigfte berigten heeft medegedeeld. Eene door liet bóndgenootfehap benoemde commisfie moet onverwijld raadplegen over de noodige maatregelen tot herftel van dep benaauwden toettand des handels. DÖch hetgeen eenen nog aangenameren iridruk verwekt is cte afzonderlijke conventie, welke te Weenen tusfehen de ftaten van BeyerenWurtemberg, Bade, Hesfe-DsmftadtNasfau cn de her togdommen van Saxe, gefloten is; eene conventie, waarbij die ftaten zich verbonden hebben om wedenteerig en onderling de fjureaux van douanen af ttfehaffen* om eene gcmeenfchappelpo linie daar te ftellen en een llelfel van reprefaities jegens de naburige ftaten te volgen. Voor alle de overige ftaten van Duitschland zal het gereferveerd blijven óm tot deze afzonderlijke vereeniging toe te treden; Hanover, Brunswijk en Oldenburg, moeten reeds,hun befluic daartoe verklaard hebbenirigevalle de coetrede van het keurvorstendom Hesle hun dezelve mogelijk niogt maken. JVIen hooptdat er al zoo eene algemee- ue verèeniging van al de Duitfche ftaten zal tot ftand komen. Te Dannftadt moeten, binnen vier weken, de gevoimagtigden der bovengezegde ftaten bij een komen om de afzonderlijkedoor hen gellotene conventie ia werking te brengen. - GROOT-BUITTAN] E. LONDEN den 2 junij. Er zijn in den loop dezer week twee couriers der koningin aangekomen met brieven van Hare Majefteic voor den hertog van York, voor lord Liverpool en lord iVJelville. In den brief aan lord Li- verpool vraagt de koningin welke de verblijfplaats isdie voor haar in Enge land is gereed gemaakt, en in haren brief aan lord Melville verzoekt zij hem van een jagt te willen zenden naar Calais, om haar naar Engeland over te bren gen. Men zeide dat de koningin gisteren avond :e St. Oroer zcude komen; echter vindt men vele perfoneu, die geiooven dat de terugkomst der koningin in Engeland nog vertraagd worden zal. F R A N K R Y K. PARYS den 31 mei. Er is san Louvel, behalve den heer Archembanh nog een verdediger toegevoegd, te weten de lieer Bonnet, gewezen fluestor van advokacen. Het getal der getuigen tegen Louvel is dertig." Gisteren heeft de gevangene het eerst met zijne verdedigers gef'proken. PARYb den 1 junij: De door den procureur-generaal des konings tegen Louvel opgemaakte akte van bel'chuldiging ziec thans het licht. Uit dezelve blijkt,'dat bij in alle de verhoeren, die hij heeft ondergaanfteeris verklaard heeft, dat hem niiumer noch door den hertog van Berry, noch dooreen prins van zijn doorluchtig geflachc, -eenig ongelijk was aangedaandat hij geene beweegreden noch voorwendfe! had om hen eenigen perfoonlijken haat toe te dragen dat hij alleen aangedreven was door de overweging van het slgemeen belang; dat hij alle de Bourbons ais de vijanden van Frankrijk be- fchouwde; dat hij, zoodra hij, na'hunne terugkomst, de witte vlag had zien waaijenhet voornemen opgevat hadom hen allen te vermoordendat dit voornemen nimmer van hem geweken was federc 1814; dat hij nadien tjjd alle gelegenheden gezocht had, om het ten uitvoer te brengen, daartoe de prinfen op de jagt gevolgd wasrondom de fchouwbnrgen waarin zij zich bevpndengedwaald hadin de kerkenwaar zij hunnen godsdienst verrigc- tendoorgedrongen wasen dat luj hen aan den voet des altaars zoude ver moord bebben, indien hem de moed niet had ontbroken, en hij dikwerf niet iretwiiffeld had of hij wel dan kwalijk deed; dat hij in 1814, gedurende een «ogenblikr'0111 den inaarfebaik de Valmy van het leven te be- rooven, om dat hij de Bourbons diende, maar op de-gedachte was gekomen dat deze Hechts een bijzonder perfoon was, en hij hooger moest treffen; dat hij Monfléur te Lyon zoude gedood hebben, indien hij hem daar nog gevon den-had. toen hij, Louvel, zich derwaarts begaf, tijdens de landing van Buonaparte; dat hij liet daarna op den hertog van Berry had gemunt, dewijl op dezen de voornaamfte hoop van zijn gellacht rustte; dat hij na den her tog van Berry, den hertog van Angoifème gedood zoude hebben, na dezen Monfieur en vervolgens den Koning; dat hij zich misfehien daarbij zoude bepaald bebbendaai liet fcheen dat de booswicht hieromtrent geen befluic genomen en niet wei bij zichzelven beflist had of hij zijnen moord niet tot de verdere takken der koninklijke familie zoude uitftrekkendat hij van zijne gevangenis ftechts een leedwezen-gevoelde, namelijk van geen meerdere flagc- offers te kunnen voegen bij dathetwelk onder zijnen dolk gevallen was dat hij verre was van berouw te hebben over zijne daaddie hij als feboon en deugdzaam aanmerkte, en eindelijk, dat hij volhardde en zoude blijven volharden in zijne begrippen, meeningen en ontwerpen, zonder zich te fto- ren aan het oordeel der menlchen, dat verfchillend was over diergelijke da den, en nog minder aan het oordeel van den godsdienst, in welken hij met geloofde, en dien hij nooit uitgeoefend had. Nog blijkt uit deze akte, dat na het zorgvuldigfte onderzoek naar zijne medepügtigenwaartoe drie maan den befteed, meer dan 50 commisfien afgegevenen meer dan i2o<jgecuir gen gehoord zijn, geen medepligcige gevonden is. Louvel is dusbehou dens nadere te doene ontdekkingenalleen te befebuidigenen wordt dan ook befchuldjgd van, op den 13 1'ebruarij des avonds ten elf uren, een dolkfteek te hebben joegebragc aan -Zijne Koninklijke hoogheid dep hertog van Berry, die daarvan is overleden, en tevens van een aanflig re hebben bea dreven tegen het leven van een der leden der koninklijke familie, in weikQ misdaad bij artikel 87 van hec lijfilraflijk wetboek voorzien is. De 5 prees, geconfol. lijft 74 fr. 90 c.bank-actien «535 fr. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 4 junij. De uitfehrijving van Z. Exc. den Direc teur-Generaal voor den Roomsch-Catholjjken godsdienst luidt als volgt: „brüssel, den 25 mei 1820. „Heeft men, ten allen tijde, de verjaring van groote gebetirtenisfen doof' feesten gevierd en door plegtigheden verheerlijkt, hoe vele redenen moe en dair de volkeren van Europa 111 het algemeen, en de Nederlanders in het bij zonder, niet hebben, om de roemwaardige overwinning van IFatertoo op eene plegtige wijze te gedenken, ten dage, dat op den vijand van rust en orde, met zoo veel infpanning van krachtenmet zoo veel heldenmoedde zege is behaaldDeze ontzaggelijke ftrijd tochwaarin gij het bloed van uwen doorliichtigen aanvoerder zaagc-flroomenwerd dooru, Nederlanders, niee ondernomen om daardoor alleen eenige tijdelijke winsten te bejagen, maar on» hef dierbaarfte,.dac iemand in den Staat kan bezitten, om uwe vrijheid en onafhankelijkheid, die u geheel Ontweldigd waren, te herwinnen; u weder tot den rang van een zélfttandig volk te verheffen, en u allen, als broeders, onder hec fchild van den Nederlandfchen Leeuw te hereenigen. Gij hebt dit hooge doel in voile mate bereikt, en uwe godsdienstige ge zindheid brengt u van zelf tot het bezef uwer' pligtenomvoor alle da zegeningen, die u daardoor ten dèel zijn geworden, offers van dankbaarheid aan Hem op te dragen, die bet lot der menfehen beftuurt en alles to: hun best doec keeren. Zijne Majefteic, onze geliefde Koningde opwellingen uws gevoelsop prijs (lellende, heeft dan ook, bij befluic van den 18 dezer, n°. 11Iloogstdesze'.fs verlangen te kennen gegeven, om de herinnering aan dien dag, bij voortduring, op dezelfde godsdienstige wijze als zulks federc de vestiging van hec Rijk der Nederlanden heéfc plaats gegrepen, door eenen pïegtigen Dank- en Bededag, den 18- junij aartftaar.de, te doen vieren. Gij. allen z.uit u gewisfelijk ten hoogde verheugendat de wenfehen van onzen dierbaren Vorst hierin zoo geheel met de uwe overeenftemmen d gij zult ze kerlijk geene aanmaning behoeven, om uwe dankbetuigingen tot den Almag- cigen op, te zendenVoor het geluk hetwelk'ii die zegepraal beeft aangebragt. Verheft dan te dien einde uw gemoed tot den Eeuwigen; draagt bij die gele genheid de belangen van onzen geliefden Koning, aan den Verzorger van alle» gouds, met ware gödsvruchc op; dankt tien Hemel, voor Hoogstdejzelfs fpoedige genezing varr de ziekte, waardoor hij onlangs werd bezocht; bidf- den Oueindigen, dat Hij nog lange jaren onzen voorerefïelijken Vorst beware, dat wij onder zijn vaderlijk beftuur voortdurend het geluk mogen blijven go- piecen, hetgeen hij over alle- zijne onderdanen tracht uit te Hotten; fmeekc des Hemels zegen af, op de doorluchtige Koningin, op de heldhaftige Prin- fen en geliefde Prmfesfeugedenkt in uwe gebeden de Gemalin van den Held van Waterioo opdac zij in hare zwangerlchapwelvareod btijve, en doof Gods goedheid gelukkig bevuilen moge. Verzoekt den Uitdeeler aller gaven, dac de vruchten der aarde gedijen;-dat hulp en bij ftandtroost en heul, verleend worden aan heu, die door over- ftroomingen en andere rampen, nog maar korten tijd geleden zulke aanzien- lijke verliezen ondergaan'hebben; dac alle verdere plagen en onheilen van hec Vaderland mogen worden afgeweerd; fmeekc den Algoeden, dac kunsten etj wetenfehappenhandel en nijverheid bloeijen; dat door onderlinge eensge zind lieidgoeden trouw, verbroedering en algemeenen voorfpoed, de harten der ingezetenen meer en meer verknochc wordendat de uitbreiding en ver- fterking van het zedelijk, godsdienstig gevoel, als de grondflag van allen duurzame» welvaart, dagelijks grcocer worde. Stort uwe gebeden bij den Verlosfer der wereldvoor de lafenis der zielep van hen uit, die voor hec bevechten uwer vrijheid eu onafhankelijkheid, voor het welzijn uwer vrou wen en kindereu, uwer vrienden en magen, uwer goederen en bezittingen, bun leven bij de zegepraal hebben ingefchoten'welke uw geluk en welzijn heeft gevestigd. De Direcceur-Geneiaal voor de zaken van den Roouisch-Catholijken Eecedensc, G O U B A U." 's .GRAVENHAGE den 5 tuttij. Zijne Majefteic is, giateren avond osj- ftrqeks negen uren, in volkomen weiftand in deze refidentie aangekomen. Heden Heeft de Tweede Kamer der Stacen-Generaal zich bezig gehouden mgc de d'scusfle over bet rapport der centrale fectie, op hec nadere, namens Zijne- Majefteicingezonden ontwerp van wetregelende de zamenftelling, de 'magc en het regrsgebied der provinciale Hoven en Regcbanken. Volgens gemeld rapport hebben zich alle de afdeelingen, betzij eenftemmig, of bij meerderheid, verklaard tegen het inftelieti van een bof in iedere provin cie. De redenen, tot ftaving van dit gevoelen bijgebragc, zijn; de onmo- gelijltheid, om het benoodigd:getal per-Tonen te vinden, gelcbikc tot het ver vullen van den post van Raadsheer; gelijke onmogelijkheid, om eene balie, dezen'naam waardig, bij ieder hof te hebben; de zekerheid, dat verfcheidea hoven tot werkeloosheid gedoemd zullen zijn, door gebrek aan zaken; de bijzon- dere gemakkeiijkiieid vier commumcacientusfchen verfcheidcn provinciën van hec koningrijk, waarvan men nogtans de provincie Luxemburg behoort uittezon- dereo welke een afzonderlijk hof vereischt; het belang van de lchackist, dewélke eene wijze fpnarzaamheid vordert; eindelijk, de onaauneeinbaarheid van pet begiulljop hetwelk alléén het inflellen van zulk eeu groot aantal hoven gegrond fe-hijnc te zijn, dat, namelijk, van al de criminele eu torree- tionncle zaken bij ije provinciale hoven te brengen. Behalve de ondérfcneideaanmerkingenop verfchiiiende artikels der boven genoemde concept-wet, door de respectieve afdeelingen gemaakt, bevat dit rapport nog de algemeeneaaiimerking, behelzende, dat alle de afdeelingen den wensch hebben geuitdat de openbare beraadflagmg over dit ontwerp van wet uitgefteld bleef tot de volgende z.tcirig der Staten Generaal', te meer, daar het vierde ontwerp, vereischt om de orgauilacie der regteriijk magc volledig te maken, nog is ontbrekende. Nog pene andere reden kwam daarenboven in aanmerkingdat niets in wérking kan gebragt worden zonder eene tranfitoiru wee, om den loop der zaken te regelen, in afwachting van de wetboeken. Verlchciden leden fpraken acluei volgelijk overtieze wet eu meest allen ver klaarden zich tegen dezelve, -en nadat zijne Excellentie de minister van justitie de gemaakte bedenkingen had getracht te wederleggen, werd de tiiscusfte ge floten en mee eene meerderheid van 8.0 tegen 8 ftemmeu de ponceptwec ver worpen, waarna de vergadering tot aanftaanden donderd-.g werd geadjourneerd. —rZ, Exc, de heer Fjtck i* den jo ujei van Weeneu te Ffiinkiorc sugekd-

Middelburgsche Courant | 1820 | | pagina 1