MIDDELBURGSCHE COURANT. No. 6S. Dingsdag den 6 Junij. NIEUWS TT DINGEN. *&5K>4 SPANJE. MADRID den r8 mei. Te Saragqsfa hebben oproerige bewegingen plaats gehadwaarvan het gouvernement herigt ontvangen heeft door eene depêche van den burgerlijken gouverneur dier ftodwelker inhoud dadelijk in eene buitengewone courant aan bet publiek is mededeeld. Hieruit blijktdat •den 14 dezer, ingevolge de streftatie van den generaal Haro, welke op last van den marqvns de Lszanden kapitein-generaal der provincie, gefebied wasvele misnoegden te zamenrotten en een aatrflag op de rust der ftad wil den makendoch dat het aan de regeringbijgedaan door de aanzienlijkfte burgers en bet garnizoen, gelukt was, om deze oproerigen uit een te drijven, zonder eenig ander ongeluk dan het kwetfen van een man. De gouverneur vraagt aan zijne Majefteit om verfterking van troepen, ten einde bet herbalen van dergelijke ongeregeldheden te voorkomen. De koning beeft openlijk zij.' ne tevredenheid betuigd over bet gedrag van de regering, het volk en de mi litairen en tevens verklaard van de geftrengfte maatregelen te zullen nemen om de aanleggers van deze fchandelijke gebeurtenis te doen ftrnflfen. MADRID den 19 mei. De hoofdflad zelve is op dit tijd flip in gisting, ten gevolge van eenen door de club Lorencini gedaneu (lap. Dit genootfchap bad geltemti tot een adres aan den koning, 0111 de afzetting te verzoeken van den oorlogsminister, den markies de las Amarillas, Eergisteren zijn de twee perfonendie deze petitie bij den raad der ministers hadden ingeleverdgear resteerdals zich, zegt men, veroorloofd hebbende, daarbij bedreigingen te voegenbijaldien dezelve niet gunstig wierd aangenomen. Óp dit herigt heb ben er in eenige wijken der ftad zamenfcholingen plaats gehad het garnizoen lieefc order gekregen om in de wapenen te komenten einde de rust te hand havengisteren avond is dezelve niet geftoord geworden, docii talrijke pa trouilles doorkruisfen nog de ftracen. Het publiek gerucht fchrijfc de onlusten te Saragosfa grootendeels toe aa'11 de geestelijkheid dier ftad. Men wil zelfs dat de aartsbisfchop en een twaalf tal kanunniken in hechtenis genomen zijn. DU1TSCHLAND. GUMBIENNEN (Brandenburg) den 50 mei. Men heeft een befiuit van den koning van Pruisfen bekend gemaakt, aangaande debefnijdenis der Israëli- ten, van den volgenden inhoud; In aanmerking genomen de onderfcheidene toevallen en ziektendoor de befnijdenis der Joodfche kindereu veroorzaaktbevelen wij dat dezelve voor taan zal plaats hebben ten overftaan van eenen tot dat einde gekozen heelmees ter. De operateur zelf zal moeten zijn een man van goede zeden en herkende bekwaamheden in zijn vak, terwijl hij voor de gevolgen der operatie zal verantwoordelijk blijven. De politie is beiast met de waakzaamheid over de uitvoering van dit be'fluic. BERLAN den 27 mei. Ten opzigte van het verbod van invoer vair Ne- derlandfche dagbladen in Pruisienis thans in bet belang des koophandels eene gunstige uitzondering voorde Haarlemjche Courant gekomenimmers zoolang j dit blad dienzelfdcn voorzigtigen en gematigden toon, als het thans bezit, zal behouden, J G R O O T - B R I T T A N J E. LONDEN den 27 mei. Gisteren avond deed de marquis van Landsdown irr iiet huis der lords de motiedat er eene bijzondere commisfie inogi be- noemd worden 0111 dén toeftand van den buitenlandfchen handci te onderzoo- ken, en tevens de middelen, welke het gefc'niktfte fchijnen om denzelven mecrc.er uit te breiden. Bij bet ontwikkelen der redenen, die hem tot dit voordel bewogen 'checfle hij den bekommerenden (laat, waarin lëclert eeni ge jaien de handel zich bevindt, en toonde de onvermijdelijke noodzakelijk heid aan om naar de oorzaken van denzeiven behoorlijk onderzoek te doen, als ftaande de buiteftlandlche handel in bet naauvvfte verband met alle de ove rige belangen van bet - gebeide land. Als de beste middelen tot herftel kwa men hem voor eene volmaakte vrijheid van koophandel, het affchaffen van verbods-regten, doch met van gematigde befchermende regten waardoor de voortbrengselen van de binnenlandfche fabrieken in ftaat gefield werden ooi mee de vreemden te kunnen wedijveren; eene verandering en wijziging der navigatie-wettenvoor zoo verdat de invoer van goederen ook zoude toe gedaan worden met fchcpenwelke geene Engelfche bodems warenof niet béhpordeu tot de natie, van weike de voortbrengfelen oorfpronktlijk zijn, alleen koloniale waren uitgezonderd; de ge'neele vrijheid der tranftthanciei., waardoor de Engedcbe havens de ftapelp'aacs der vreemde natiën zouden w or dende vermindering der regten op het timmerhout uit het Noorden \gui Eu ropa, en daardoor de hernieuwing van de handels-betrekkingen met dat land; da verminciering der inkomende regten op de Franfche wijnen, hetgeen, hoe wel het gouvernement van Frankrijk weigert om een traktaat aan te gaan om Eiigc'ltche mauuiacturen te ontvangen in plaats van 'de wijnen die bet uit voert, zeker eene gewigtige verandering in den koophandel tusfehen beide lan den zoude te weeg brengen; de opheffing van de verbods-regten op de Fran fche zijden ftoffen, mits bet geven van fchadevergoeding aan de Engelfche zijden-fabrieitenhet uitbreiden vjan handels-betrekkingen met bet uitgeftrekte land, dat tusfehen Afrika en Amerika ligt, en eene bevolking van 70 miliioe nen mentcheii.heeftdoor het maken van zoodanige fchikkingen met deOost- Indifche compagnie, dat het aan bijzondere kooplieden zoude vrijftaan dien handel te drijven, waardoor velen, die geen ichip van 500 ton kunnen uit- rusten uitgelokt zouden worden om gxpeditien met kleine fchepen te doen; het opheffen oer beperkingen, op den handel der Zuid-Amerikanen gelegd waarurt veel voordeel te wachten was, indien men foetus in aanmerking neemt dat na den vrede, bij welken de onafhankelijkheid der Vereenigde Staten be paald werd, de uitvoer van goederen uit Engeland derwaarts, welke voor dien tijd Hechts 3 miliioenen ponden bedroeg, tot 30 miliioenen gedegen is; en eindelijk bet aanwenden van alle muoglijke pogingen tot bevrediging van Ierland, daar geen land gefchilpr was, door deszelfs ligging, om meer voor deel aan de algemeene handels-belangen aan te brengen dan Ierland en Zuid- Amerika. De graal van Livcrpool antwoordde op de door den marquis gehouden rede voering; hij onderzocht den ftaat van den binnen- eu buitenlandfchen handel, loonde aan, dat het binnenlandfche vertier niet was verminderd, en dat het verval van den buitenlandfchen handel aanzienlek groot was, voornamelijk in de Engellche manufacturen, doch dat dit verval niet in Engeland alleen plaats vond, maar zich over geheel Europa uitftrekte, en zelf nergens zoo erg was als in AmeriKa. Hij Cchreef het toe aan het gevolg der groote ge- beurtenislendie federt twintig jaren voorgevallen zijn en welke alles uit bet ware (landpunt hebben gerukt. Hij maakte vele aanmerkingen' en opperde gewigtige zwarigheden omtrent ide middelen, die de marquis als de gefchiktfte oordeelde, om den bloei yau den kóóphandel te herftelleuen meende dat tyd en geduld daartoe bovenal gevorderd wordt. HIJ verklaarde zich niet te" gen het benoemen van eene commisfie van onderzoek. Het voordel werd derhalve aangenomenen de leden voor gemelde commisfie verkozen Hec herigt van het daarftellen van eene nieuwe fom in exchequer-bil. jerten en van de nieuwe leening, heeft een gunstigen invloed op de fondfetr gehad. De 3 per cents gereduceerden waren heden ten twaalf uren <582 en de geconfolideerden <5o|. 5 LONDEN den 30 mei. Morgen zullen de infchriJvings-boeken aan d<* bank van Engeland, voor het vestigen der exchequer-biljetten, geopend wor den. Men denkt dat de infehrijving zeer fpoedig vol zal zijn; zelfs beefc men weddingfehappen aangegaan, dat de geheele fom van zeven miliioenen morgen zal ir.gelchreven worden. Gisteren bevond zich op de hoogte van Plyraouth een Nederlandsch oor'oglclnp van 74 (lukken, zijnde waarfchijnlijk de Wasfenaar kapit -luit Spengier, aan boord hebbende den fchout-bij-nacht Ruysch, eu den 13' mei* uit Texel naar de Middellandfche zee gezeild. Lord Cochrane heeft den 11 februari) zich van Valdivia, de laatfle vas te plaats welke de Spanjaarden nog in Chili hadden, meester gemaakt en al daar eenen ontzaggelijken voorraad van krijgsbehoeften gevonden FRA'NKRYK. PARYS den 30 mei. In de kamer der afgevaardigden duren de debatten over de ?rtikelen der concept- wet nopens de kies kollegien fteeds met groots drift voort, zonder dat men tot heden nog vee! gevorderd is Volgens bijzondere berigten uit Spanje fchijnt het, dat het oproer te Saragosfa van veel meer belang geweest isdan het te Madrid officieel be. kend gemaakte verflag dezer gebeurtenis zulks opgeeft. De verfcbillen tus. fcbeii den marquis de Lazan en den generaal Haro, die hem in het bevel over Airagou moest opvolgen, hadden veel gisting onder de iowoners, waarvan velen den marquis zeer genegen waren, doen ontdaan, en zelfs op het land had dit denzelfden invloed gehad. Den 14 mei, des avondszag men drie honderd boeren op die plaats bijeenkomen, waar het opfchrift ter eere van da constitutie zich bevindten hetwelk zil wilden omver werpen. Zij luisterden niet naar de vermaningen van den officier der wachtmaar fchreeuwden ge durig leve de godsdienstleve de koning, weg met de constitutieHet gar nizoen kwam in de wapenen, en een detachement -foldaten begaf zich naar bet kasteel van Alfajenain hetwelk de generaal Haro zich in verzekerde be- waiiiig bevondeu baalde hem uit hetzelve. De generaal (lelde zich aan het boolti der troepen, en deed, na alle mogelijke pogingen om den woeste 1 volkshoop met bedaardheid te noen uit een gaan vruchteloos aangewend te hebnen, op hen fchfetcn, en dreef hen dus uit een; vijftien boeren werden gedood en drie of vier gekwetst. Men zeide, dat de aartsbisfchop niet vreemd was aan deze gebeurtenisen dat lui zijn paleis zoude gearresteerd zijn. Meer dan veertig perfonen zijn in hechtenis genomen. Ook wil men, dat de marquis de Lazan door dei) generaal Haro is gearresteerd. De troepen bleven fteeds onder de wapenenen vele inwoners hadden zich bij ben ge- voegd. De 5 pCcs. geconf. zijn heden contant 74 fr. 85 c.op het einde van jumj 75 tr. 13c.; de reconiraisfance po Ir. po c,en de bank-actien 1535, N E D E R L A N D E N. s GR-AVENHAGE den 31 mei. In de vergadering van de Tweede Ka- mer van in den is van wege M. ingekomen eene nieuwe redactie van de wet, betreffende de Algemeene Rekenkamer, welke naar de fecden van d® maand april is verzonden. Vervolgens zijn de uelibératièn over het verflag van de commisfie tot onder zoek van bet Burgerlijk Wetboek geopend. De prefident ftelde voor-bet rap. port derzelve commisfie, den 13 mei uitgebragtinhoudende, dat zy zich buiten ftaat bad bevonden hare werkzaamheden voorttezectenaantenemen voor notificatiedoch de heer Kempet verzocht eenige uitlegging aangaande die voordel en meende, dat hetzelve ten gevolge zoude hebben, dat concept wetten, door den Koning ingezonden, op deze wijze buiten deliberatie kon den worden gebonden; hij oordeeldedat de vergadering daartoe niet bevoegd was. De prefident merkte daar en tegen aan datdaar de fluiting der tegen, woordige zitting op handen wasde dcliberalien over zulk een gewigtig on derwerp niet gevoegelijk konden beginnendoch de heer Kemper antwoorde, dat hij geen eindperk aan de zitting kende, zoo lang Z. M. de Koning zulks niet bij eene boodi'cliap den Stnten-Generaal deed aankondigen. De heer Reiiphins beweerde, van zijnen kant, dat de vergadering niet re gelmatiger koude te werk gaan dbn zich eenvoudig 'puremetit et fimplemtnt met het rapport te vereenigen, en bier op ontfloud aan verfcheidene kanten der zaal eene zeer levendige woordeuwisfelinggedurende welke ton laacfte een der ledenzoo men meent de beer Du bus uit Doornik, vorderde, dat de de Kamer zich in comraitté-generaal zonde formeren; welk voordel door den heer G.ndebien werd onderlleundwelke zijne meening te kennen gaf, dac de bcraadflagingen van zulk eenen aard waren, dat mendezelve niet wel ineen® openbare vergadering koude voortzetten. De prefident riep daarop het re glement van orde in, nopens het veranderen der vergadering in comraitté-ge neraal 't welk op nieuw eene algemeene woordeuwisfeling ten gevolge had waarna het voorlre! wegens het committê-generaal in omvraag ,\verd gebragt, j én men met 54 legen 27 Hemmen bclloot, dat de vergadering hare berasdüa- gingen in geheim committé zoude voortzetten, t Het cómmitté heeft ruim een uur geduurd, en de vergadering is niet verder in 't openbaar gehouden. I Uit hei verflag van de centrale fêctieaangaande het rapport van jde cora- misfie, maandag uitgebragtis gebleken, dat de meeste fectien in het verflag van dezelve eoinmislie wilden berusten; terwijl twee fectien van gevoelen zijn 1 geweestde eeneom de commisfie te magtigenom van het gouvernement c.e mededeeling van het geheel wetboek te vragen; de andere, om te waph- tendat hetzc-lve geheel was afgewerkt. j De advocaat de Jong, .beeft 11. maandag voor Z. M, den Koning der j Nederlandengedupliceerd op de rejliek yau dgn advpcaat Meyer, betrekke lijk de zaak van het liaaTlemsch paviljoen, Het fchijnt dus dat deze kwestie nog niet 111 der minne is gefchiktzoo als. gemeld is.- 'sGRAVENHAQË den 2 juv.ij. De centrale afdeeling van de Tweed® - Kamer der Staten-Generaai is heden ochtendvöör den aanvang dér publieke vergadering, bijeen gekomen, ten einde te delibereren over de nadere redactie van de derde conceptWetwegensde organifatie van de Regterlijke Magten wel omtrent de zamenftelling, de rnagc en het regtsgebied der provinciale ho ven. In het begin der aacllaande week zal die wet mede aan de beraadflagfirgeti van die Kamer onderworpen worden, Bij befluit van 25 april laatst!, js door Zijne Majefteic bepaalddat voortga r niemand voor meer dan eenen ftaud in betzelfde jaar kiezvl zal mo-

Middelburgsche Courant | 1820 | | pagina 1