MIDDELBURGSCHE mfyt- COURANT.i tm No. 67.' jR Zaturdag den 3 Junij. I N t EU IV STT DINGEN 1 WEST-IN DIE. CURAQAO den 4 opril. Eenigen tijd geleden ftetnden alle berigten der kilst overeendat de independenten de ftad Carraccas naderdenen men Verwachte alhier, hij elke aankomst van fcbepeti van de vaste kust, de tij ding van eenen algemeenen aanval op de Spaanfche magt te zullen ontvangen; doch, in plaats van dit, krijgen wij tijding dat Bolivar, na eerst zijne magt ten coon gefteld te hebben, plotfelijk verdwenen en naar Tunja terug getrok ken was, waarop ook Morillo de militie, die hij had geligt weder terugge zonden had. Verleden week liep alhier het gerucht, dat men voorbij het eiland Aruba had zien pasferen 15 vaartuigendie men dacht de expeditie van Margaritha te zijn; heden is alhier cene golet van Coro aangekomen, welke berigt, dat een korps der onaf hankelijken dóór die (Ireek der Indiaanfche kustGuaxira genaamd, getrokken wasen Marecaïbo te land had ingefloten; dat tevens de expeditie van Margarithe te Chichibacoa (eene baai niet verre van Marecaïbo) geland was, en op die ftad was aangetrokken; en dat het eskadc-r der inde pendenten, onder Brion, voor la Barrade haven van Marecaïbo, lag, en die ftad ter zee blokkeerde. Deze tijding had te Coro eene groote fenl'atie veroorzaaktdoch de Spanjaarden verfpreidden aldaar het geruchtdat het korps der independenten reeds eenen vergeel'fcheti aanval op Santa Martha gedaan had, en nu eene poging op Marecaïbo wilde ondernemen, die even zoo noodlottig voor hen zoude uitvallen. ZWEDEN. STOKHOLM den 12 mei. De majoor Blom, mechanicus, heeft eene nieuwe wijze uitgevonden om huizen te bouwen, welke men van de eene plaats naar de andere kan transporteren. Deze huizen beftaan uit een dub- bcld beichot planken, waarvan de btiitenplanken regtop (vertical), en de planken van de binnenzijde horizontaal geplaatst worden. Dit beichot kan uit elkander geichroefd en het geheeie huis uit een genomen worden; uit elkander zijnde, wordt hetzelve gemakkelijk getransporteerd en binnen den tijd van eenen dag-weder opgellagen. De grond, dak, kagchelvensters, enz., alles is zoo ingerigt, dat het met het grootfte gemak uit en in eikander kan gezet worden. Deze huizen zijn zeer warm vrij van allen toclu, en •kunnen zeer gefchikt toe winter-verblijven gebruikt worden. De prijs van deze huizen is zeer gering. Voor Z. K. H. den kroonprins wordt thans een dergelijk huis vervaardigdhetwelk in de aanftaande maand bij het lustieger te Ladugardsgardet zal gebruikt worden. Hetzelve beftaat in eene zaal van tien ellen in het vierkant, uit bene voorkamer, eene (laapkainer en een kabi netje, en zal omtrent 1100 rijksdaalders kosten. Reeds zijn van Hamburg en andere plaatfen beftellingcn van nog gröotere huizen gedaan. De koning heeft insgelijks een huis van het grootfte foorc beöeldwaaraan men reeds met arbeiden bezig is en hetwelk op het landgoed Rozendal zal geplaatst worden. D U 1 T S C H L A N D. WEENEN den 17 mei. Gisteren kwam alhier, door eene estafette van Veuetiede zeldzame tijding aan, dat de bekende Aly, pacha van Janina het Islamismus afgezworen, eti den Griekfchen fchisinatieken Christelijke!) godsdienst omhelsd heeft. Hij moet tegelijkertijd, onder fchitterende be loften, alle grieken opgeroepen hebben, om, onder zijne vanen, de Maho- medanen te b.eftrijden. BERLYN den 16 mei. Een groot ongeluk heeft dezerdagen bij deBran- denbnrgfche poort alhier plaats gehadop het oogenblik dat verfcheidene ba- taiilotis infanterie van de exercitie terug kwamen, verfebrikten eenige boeren paarden, op het hooren der trommen, zoodanig dat zij, op hol rakende, zich onder de menigte wierpenwaardoor een aantal foldacen zwaar gekwetst zijn en de luitenaut kolonel van Gurten het leven heelt verloren. FRAN K RV&. PARYS den 26 mei. Bij de kamer der afgevaardigden de algemeene dis- cusfien op de concept-wetbetrekkelijk de verkiezingengefloten zftnue, is men heden aangevangen met bet bediscuciëren der artikelen van gezegde wet. De deliberatie» over het rfte artikel, in deze zitting niet afgdoopen zijnde, zullen morgen worden voortgezet. De algemeene courant van Lyon, van den ao dezer, bevat liet vol gende artikelweg ens de arrestatie van Bourgeois Bijzondere brieven van Lons-le-Saulnier melden, dat men den 10, op last van het gouvernement, zekeren Bourgeois, onder-officier op retraite, en te Lons-le-Saulnier het beroep van fehgrmmeester' uitoefenendegearresteerd heeft; men heeft bij hem, zoo men zegt, eene correspondentie, welke hij te Pavys onderhield, gevonden. Hij, 'benevens twee chefs de-bataillo» welke ten zelfden tijde te Dole gearresteerd werden, zijn per post naar Be- fai pon gevoerd zij worden befchuldigd van eene zamenzwering, ftrekkende om verfcheidene departementen in opftand te brengente hebben gefmeed. Men fpreekt van verfcheidene arrestatie!)doch noemt de perfonen niet." N E D E R L A 1\ D E N. 'sGRAVENHAGE den 27 mei Bij de wetten, weike in de laatftc da gen van de maand april door T.. M. den Koning zijn uitgevaardigdis het budjec van uitgave in twee deelen verdeeld, te weten in uitgaven, welke voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren zijn v.stgafteld zonder gedu rende dien tijd weder aan de goedkeuring van de Staten-Generaal te behoeven te wordeu onderworpenwelke uitgaven worden genaamd de gewonein te- genftciling van de buitengewone, of die, welke alleen voor het loopende jaar 1820 zijn vastgefteld en in 't vervolg jaarlijks door de Staten-Generaal moeten worden gevoteerd. De gewone beioopen 59,875,05 2— 89, de buitengewone daar- entegen 21,314,48i-79-iUit de indeeling vau deze ('ommen inde verfchitleude departementen blijkt, dat de kosten van het Huis des Koningsgeheel onder de gewone uitgaven zijn gebragt, alsmede bijna in baar geheel, de kosten van de ft cretarij vau (laatenz.de buitenlandfche zaken en de eerediensten. De kusten van het departement van juftitie zijn, in afwachting van de bepaalde orgamfatie vau de regterlijke raagtbijna geheel gebragt op de buitengewone uitgaven, terwijl die van net militaire hoog-geregeshof zijn gebragt geworden onder de vaste en gewone uitgaven. Het departement van marine is voor het grootfte gedeelte en wel ten be drage van 5,395,291-34 gebragt onder de gewone uitgaven; onder deze fom isonderanrieren begrepen de kosten van aanbouw en reparatie, tegen ruim 500,000, defoldijen, levensmiddelen en kleedingftukken van de equipa- gien van Zr. Ms. fchepen in het vaderland zoo wel, als in de Middellandiche zee en de beide Indien, het korps zee-foldaten en het vaste korps zee-officie- ruim 2,170,000. Voor het departement van oorlog zijn, onderaiïderen op de gewone uitgaven gebragt de Kosten van negen bataillons infanterie, Zwiiferlehe troepenvan de zeventien afueelingen infanteriede kavaiierie en de artillerie enz., zijn elf twaalCde gedeelten van de kosten bnder de gewonfl uitgaven gebragtwelke in 'cgeheel, eene fom van f 16,6^7,060 bedragen. Het overige twaalfde gedeelte, is met eenige andere uitgaven, mei de kosten van het regiment Nasfau, 'twelk in den loop van dit jaar, na het eindigen van de kapituiatie, gelicentieerd worde* met de kosten van het bataillon Luxemburghet garnizoens bataillon en het koloniaal depótgebragt onder de buitengewone kosten, gezamenlijk ten bedrage van 2,783,148. Van het departement van financiën zijn vooreerst onder de vaste en gewone uitgaven gebragt de interesfen van de werkelijke fchuld 15,600,000en de inkomsten van de amortifatie-kas ƒ2,500,000; penfioenen 000.000, a!» ook de kosten van het departementvan de fchackistde perceptie van de in- en uitgaande regten, twee derden van de accijnfen, zegel en registratie 4 directe belastingen, posterijen, het muntwezen, gezamenlijk ten bedrage var» ruim zeven en een balf millroen. De gewone uitgaven van het departement bedragen in 't geheel 26,829,742. De buitengewone zijn geraamd op fi0,972.119. Onder dezelve zijn opderanderen begrepen de interesfen van de fchüldbekentenisfen van het fijndikaat, tweede ferie, ƒ1,750.000; het aandeel des Rijks indeaflosfing en intrest van de Rusfifche fchuld ƒ1.443 750, lijfrenten enz. 480,000penfioenen van verfchillenden aard, ƒ3,200,000. - De kosten van de perceptie van een derde der accijnfen bet beheer der do meinen het befhtur der loterijen, ten bedrage van ruim twee m.lhoenen en zesmaal honderd duizend guldens, en ook de kosten vau het formeren vanher kadaster en eenige buitengewone onkosten op het ftuk der posterijen tegen ruim 700,000; de intresfen der geftorte borgtogten 320,000de kosten van het departement van de jigc, 200 in de Noordelijke als in de Zuidelijke provinciën, ƒ122,535, en eene fora van ƒ200,000 voor het in omloop bren gen van de nieuwe Nederlandfehe munt. Van het departement van openbaar onderwijs,' koophandel en koloniën, betreffen de kosten, welke onder de gewone uitgaven zijn gebragt, grooten- deels de uitgaven van het openbaar onderwijszoowel het hoogere als het la gere. Onder de buitengewone kosten van dit departement komen, be halve eenige buitengewone kosten voor de univerfiteiten en het fchoohve- zen, ontlcranderen de premien ter aanmoediging der nationale nijverheid, 187,000; de militaire kosten voorde West Indifche koloniën ƒ487,000 en eenige politieke kosten voor de koloniën 78,500, Bij het ministerie van binnenlandfche zaken zijn onderanderen op de bui tengewone uitgaven gebragt ƒ250,000, ter beftrijding van de kosten, door de jongfte dijkbreuken te weeg gebragt, liet onderhoud der Koninklijke paleizen en lands-gebouwen, en eene fom van 550,000 voor het volmaken van de werken aan het Nieuwediep. 'sGRAVENHAGE den 30 mei. Zijne Majefteit, bij befluit van den ig dezer maand no. 11, bepaald hebbende, dat, op den 18 junij aanftaandenen vervolgens jaarlijksop dienzelfden dag, zijnde het verjaarfeest der over winning van IVaterloo een ALGEMEENE DANK-en BEDEDAG zal wor den gehouden, is door Z. Exe. den Staatsraad, Direcceur-Generaal voorde zaken van den Hervormden en andere eeredienstenbehalve dien der Roomsch» Katholieken gearresteerd de navolgende uitfchrjjving: Aan alle Protestatitjche Chi istelijke Gemeenten in de Aïr- derlantlcn. Is er eenig kenmerk der oorfpronkelijke voortreffelijkheid van den mensch, het is zeker het hem gefchonken voorregt, om zich te mogen verheffen toe den Oneindigcnwanneer levendig gevoel van erkentenis voor gegoten welda den, of geioovig vertrouwenin dringende nooden zich in da .kzeggingeti en gebeden ontboezemt. Algemeen beief van deze verpligting en behoeften vereenigt ons tot de» openbaren Eereoienst; dan naderen wij den Aigoeden, lis kindiren van et| vader, terwijl die gemeenfehapin de verhevenfte oefeningonzen ijver aan vuurt en ons geloof verfterkc. E11 wanneer, bij belangrijke gebeurtenisfen, of op plegtige gedenkdagen, de leden van eene en dezelfde maatfehappij zich, als zortdamgenin de tem pels des Allerhoogften verzamelen; door dezelfde beiangendoor de gewig. tigfte betrekkingenals broeders vau één huisgezin, met eikanderen varhon den; dan erlangen de banden der maatfcliappijdoor den godsdiens geheiligd, nieuwe waarde en nieuwe kracht. Eerwaardig moet ons dan Uit dit oogpunt befchouwd, de voorvaderlijke, federt eeuwen in deze landen gevestigde iufteiitng voorkomen, van eenen jaarlijkfchen Algemeenen Dank- en Bededag, eene inftelling, door onzen Ko ning dienen godsdienst zoo hoog waardeert, dadelijk bij den aanvang zijner regering wederom hernieuwd. Met geestdrift volgden wij daartoe zijne uitnoodigingtoen het wonderda dig Albeltuur ons een verloren vaderland weden'cbonk; met vertrouwen ver zamelden wij ons, toen onverwacht nieuwe gevaren dreigden; met erkente lijke harten verheerlijkten wij onzen goddelijken redder, na.de afwending van zoo groote gevaren, door de onvergetelijke overwinning van Waterloop et* de dankbare herinnering aan onze verloslingverhoogde reeds vier achter eet» volgende jarenons godsdienstig gevoelbij den piegtigen eeredienst op den gedenkdag van die roemrijke zegepraal. Onze geëerbiedigde Koning, dien dag voor altijd daaraan willende toewij den, heel't, bij befluit van den 18 dezer bepaald, dat niec alleen nu weder om dit jaar, maar ook voortaan jaarlijks, de 18 junij voor den piegtigen Dank en Bededag zal afgezonderd blijven. Zoo zal, telken jare, zonder dat daartoe nadere befluiten of uitfebrijvin gen behoeven'te worden afgewacht het NederiandTche volkop den gedenk dag der vol kom ene vestiging van deszelfs onafhankelijkheid, zich vereenigen, ter verheerlijking van Hem, wiens magtige arm dat heil befchikte. Edeler beftemming kon zeker geenen nationale» feestdag gegeven wordendan om ook bij volgende geflachten, te ftrekken tot verkondiging van de groote daden des iieeren. Zoo blijft dan de dag, zoo rijk in groote herinneringen, duurzaam beftemd, om de belangen van Vaderland en Koning den Albeftuurder eerbiedig op te dragen; genoten weldaden dankbaar te erkennen; om de afwending van druk kende of dreigende rampen ootmoedig te fraeeken; onze zonden, raecopregc berouw, te belijden: om derzelver vergeving geloovig te bidden; en het ze delijk en godsdienstig gevoel te verfterkeu, hetwelk alleen de grondflag isvaa duurzamen v'oorfpoed en geluk. Tot deze nationale godsdienstoefening onsop den 18 junij aanftaanden, verzameleude, zullen wij weder nieuwe ftof vinden tot dankzeggingen en toe gebeden. Vele zegeningen genoot toch elk onzer in zijnen kring, en groot -waren onze niaacfebappelijke voorregten.

Middelburgsche Courant | 1820 | | pagina 1