MIDDELBURGSCHE COURANT. No. 64; Zaturdag den 27 Mei. N I E U IV S T Y DINGEN. rusland. T U R K Y E. KONSTANTINOPEL den 10 apri!. Alle de berigreo, welke de porte van Bagdad en Aleppo ontvangtlniden geruscdellend. Het gouvernement fchijnt in zijn (telfel van vervolging der Katbolijke Armeniërs zachtere grondbeginfcls aangenomen te hebben. Men ziet de zelve weder in groote menigte den Katholijken kerkdienst bijwonenên zeer weinigen Hechts bezoeken dien van den patriarch. Overigens worden bij dien prelaat drukke zamenkomsten tnsfchen de geestelijken van beide belijdenisfen gehouden; doch tot nog toe hebben, gelijk meestal het geval is, die conte- rentien, voor zoo verre men weet, geen gunstig gevolg gehad. De porte maakt zware toerustingen om de ontwerpen des magtigeu flad- houders van Janina Ali Pafchaperk te {lellen. PETERSBURG den 2 mei. Het berigtdat de raenschlievende geeste lijken op den St. Bernards-bergwegens de boude en vochtigheid hunner ver blijfplaats zelden den ouderdom van 35 jaren bereikenheeft eenen hoog leeraar der natuurkunde te Dorpacden heer Pariotzoodanig aangedaan dat hij, bij de kennis, dat de natuur middelen oplevert, om deze treurige uitwerkfelen te verhoeden, de opgave daarvan, benevens eene fom gelds aan den prior van het gasthuis op dien bergpater BifeJxbeeft toegezon den, met uimoodiging aan alle mettfchenvrienden en in de eerste plaats aan het warm gevoel der ftuderende jeugd, om door geld, bijdragen tot het be ter inngten van dac gebouw mede te werken. DENEMARKEN. KOPPENHAGEN den 1 <5 mei. De masfa der nu acht dagen geleden ver brande banknotenvorderde vier groote vurenen het verbranden derzelve duurde van des morgens acht tot des avonds acht uur. In de reeds federt zoo lang bekende zaak van het maken van valfche banknoten, hebben thans niet minder dan 53 menfchen teregt gedaan, waar van er elf ter dood en de overigen voor meer of min langen tijd cot gevange nis-draf veroordeeld geworden zijn. De koning heeft echter de door het ge- regt opgelegde dooddraf in eene gevangenis-draf in een tuchc- of werkhuis veranderd ook heeft het ZM. behaagd de audere ftraijfen te verminderen. Lenige nijvere bakkers beginnen thans op hunne fchilden en uithang borden te (lellen de woorden: „door machines gekneed brood," dewijl meu dit brood liever heeft dan dathetwelk met de voeten gekneed wordt. SPAN] MADRID den 9 mei, De koning heeft den 28 april jl. een decreet uit gevaardigd geadresfeerd aan Don Jofeph Canga Arguelleswaarbij hoogst- dezelve beveelt: i°. Dat er, overeenkomstig het 214 artikel der conltieucie en het 6de van het decreet der cortes, van 13 december 1813, onmiddelijk Zou overgegaan worden otnonverminderd het door de cortes te bepalene van de goederen, tot de koninklijke refidencien behoorende, die gene af ce zonderen, waaromtrent zulks zoude kunnen piaats hebben. 20. Dat, na deze gedane fchifting, gezegde goederen ter befchikking der nationale junta van het openbaar crediet zullen gefield worden. 30. Dat er, te dien einde, door den minister van 'skonings huis een (laat zal worden opgemaakt, waarin met juistheid en duidelijkheidde lusthuizen zullen geclasfificeerd worden, weike den koning behoorenen de overige daartoe betrekkelijke goederen, welke daarvan kunnen afgezonderd worden, en welke Z. M. voornemens is dadelijk te brengen onder de masfa der tot betaling der publieke 1'chuld be- uemde domeinen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 19 mei. De landmagt beftaat in dit loopende jaar uit 112,485 man, waarvan 19,889 in Oost-Indien gedationeerd zijn; de kosten van deze landmagt beloopen 6,807,466 ponden. De kosten van de zeemagc worden geraamd op 2,2.6,746 ponden (ler)ings. Eene motie, om in de kosten van de Indraagt eene befparing te maken van ruim 400,000 ponden is met eene meerderheid van 115 tegen 45 (temmen afgedagen. De meerder- heidwelke zicli tot nog toe voor de ministers in het parlement heeft ver- klaard, beloopt 80 k 120 ftemmen. Bij. de. aan nadering van het kroonings-feest vergaderen eenige lords-com- misfanslenom te oordeelen over aanvragen van hoog-adeiijke perfonen of grondheeren, welke meenen als zoodanig, in verfchillende betrekkingen, ge- regtigd te zijn om bij de krooning tegenwoordig te wezen. Zoo is aan den hertog van Norfolk bet regc toegekendom Zr. Ms. (egter hand van eenen handfehoen te verzorgenen hoogstdeszelfs regter armwaarmede hij den fchepter houdt, te onderdennen. De bisfehop van Londen heeft, als zoo danig, het regt om in de abdij het orgel ce befpelen; de heer Campbell heeft, als heer van Lysfon, In lisfexhet regt om gebak voor Z. M. te vervaardigen, enz. Beklaagt zich de handel over den ongunstigen roedandwaarin hij te genwoordig geplaatst is, en welke de oorzaak is van een-verzoek aan het par lement om verandering in de wetgevingzoodat de buitenlanfcbe handel meer vrij worde, met geene mindere kracht doet de landbouw zijne klaag- fjom hooren, Verfcheiden vertogen zijn reeds federt het nieuwe parlement zit, nopens zijnen zorgelijken toelland gedaan; allen doen zij het ergde vreezen, wanneer niec fpoedig krachtdadige hulp kan worden toegebragc. Het belang dat deze vertogen inboezemen, wordt nog verhoogd, door de voordragen der leden van het parlementdie van nabij kennis der zaken kunnen hebben en geen «ander bedroevend tafereel van den (laat des landbouwsophangen' Bi alle deze bezwaren komen dan oog die der fabrikanten uit fommige (béken. Zoooacmen, hierop afgaande, moet geloovendat alle bronnen van onzeé welvaart opdroegen. Deze (laat van zaken is kommervol. Dan hoe 1 ver holpen? Hetgeen de eene verlangt, Itrijdc dikwils tegen de begeerte van den anderen. De armoede vermeerdert intusfehen van dag tot dagen de ingebrag- te klagten zullen dus een ernlhg onderzoek vereifeben. Het gouvernement heelt naar St. Helena order gezonden om Buona- parte roeerder vrijheid toe te (laan; Cr Hudfon Lowe, gouverneur dezes eilandsis teruggeroepen er» worde hier fpoedig verwacht. Een brief van Gibraltar, van den 27 april, behelst het volgende: „De rust heerscht thans in Spanje; doch ik geloof niet dat de 2aken op eenen vasten voet (laan. De argwaan fchijnt zich in de gemoederen te drin gen en de list is zeer werkzaam. Quiroga en Riego vertoonen (leeds eene oorlogzuchtige houdingen hebben befloten die te bewarpn tot dat de cortes zullen zijn vergaderd; zij zijn volmaakt eens met Kadix. Men verneemt uit Rio-Janeiro, van den ao maart, dat de nieuwe re gering van Buerios-Ayres ecu verbond heeft geflotenmet de provinciën yjn Entre-Rios en Santa-Fé. Elke derzslven zal gedeputeerden zendenten eihde eene unie te bewerken. Die cractaat is gefloten met goedvinden van Artigas, welke verzocht zal worden tot hetzelve toe te treden. De 3 pets. gereduc. zijn 69 geconf. 69} en de 5 pets. 106Ï. F R A N K R Y K. 4 PARAS den 19 meiDe disensfien over de concept-wer aangaande éa verkiezingen worden nu dagelijks in de kamer der afgevaardigden voortgezet. Tot heden toe zijn er negentien fprekers gehoord"; men zegt, dat het getal der ingefchrevenenom over deze hoogstbelangrijke kwestie het woord te voerenover de 150 bedraagt. Heden hebben al wederom vier fprekers hun ne adviezen uitgebragtnamelijk de heeren de Viiléle en. Bourdeatiten voor- deele van het ontwerp, en de heeren Ternaux en Guiccardtegen hetzelve} morgen zulleq andere fprekers het woord voeren. N E D E RL4NDEN. BRUSSEL den 20 mei. Koophandels brieven van Kadix melden, 'dat eetl groot aantal kapers, de vlag der onafhankelijken van Zuid-Amerika voerende, bunnen kruiscogt op de hoogte van Kaap St.-Vincent gevestigd hebben sena afdeeling dezer roovers, waaronder men twee fchepen, ieder van 30 (lukken gefchut, bemerkc, is de Middellandfche zee opgezeild, en blokkeert aldaar (fa havens van Maliaga en van Alikante. Deze zeeroovers hebben reeds ver- fcheidene prijzen gemaakt, en ontzien geene viag hoegenaamd; zij hebben zelfs vaartuigen, die deEngelfche vlag en die van verfchillende andere natiën voerden, gehoond. BRUSSEL den 21 mei. Men verzekert, dat, volgens het nieuw aange nomen verdedigings-delfel der zuidelijke provinciën van dit rijk tegen vreemde invallen, men noodzakelijk heeft gevonden, de hoogten van Mont Sc. Jean, eene Helling welke Brusfel dekc, ta verderken. Men voegt er tevens bij dat de werken volgens het project ontworpen, oumiddelijk zullen aangevan gen worden. Een onzer dagbladen behelst het volgende: Door geruchten vernamen wij over twee dagendat misdadige pogingen op het punt zijn geweest van in Frankrijk volvoerd te worden tegen man nen, waard aan de vrienden der vrijheid. Wij hebben geweiffeld dezelve te herlialenals ons te onzeker voorkomende; thans verkrijgen dezelve meer ge loofwaardigheid. Vijf-en-twintig of dertig afgevaardigden van de linkerzijde (liberalen) moesten de flachtoffèrs worden van eenen affchuwelijken aanflag. De daders zijn, zegt men, ontdekt, na mislukt te hebben in hunne onderne mingen tegen de heeren Lafaijette, Benjamin Confiant en Manuel. Een korps militairen, bijzonderlijk verbonden aan de bewaring van eenen vorst, is in deszel.fs kwartieren geconfigneerd. De Parijfche dagbladen vermelden, dat, toen Graviers gearresteerd Is op het oogenblik dat hij een der petards wilde aanfteken, men in zijne zak ken heelt gevonden een ichandelijk vierregelig versje, tegen de koninklijke familie gerigc, van dezen inhoud Pr ecu i sc ars de notre vctigeance Les pétards qua vous redautez Titans! annoncent d la Francs L échafaud que vous meri/ez. CVoorloopers onzer wraak de /pringbusfen welke gij vreesttijrannenkon- éigen Frankrijk aan welk fchavot gij verdient.') BRUGGE den 22 meu Bij bertuit van den 6 dezer, beeft Z. 1ff. een puoLek entrepot voor alie ^oorteii van kooptnanfehappen s&o de iiad IVieu- poort, vergund, GENT t.en 24 mei. Volgens een brief uit 'sHage, is de centrale feccia van de Iweede Kamer der Staten-Generaal den 17 vergaderd geweest, in welke zitting eene ministeriele kennisgeving by de Kamer is ingekomenbe helzende, dac het gouvernement voor ditmaal bet oncwerp van wet op da Schutterijen intrektom eerst in da zitting van october te Btusfel, of welligc in het volgende jaar in deliberatie ce komen. sGRAVENHAGE den 23 mei. De nadere redactten van de beide onc» weipen van wet, omtrent het algemeen beleid derJuflicieen over de zamen- (lellingde raagt en het regtsgebied van het opperde geregeshof voor hec Rijk, in de zitring van laatstleden zaturdag ingekomen, zijn thans gedrukc en aan de leden gedistribueerd. De voornaanifte veranderingen, in de eerste dezer concept-wetten voorko mende, beftaan daarin, dat bij het eerste artikel der vorige redactie, waarbif bepaald was, door wie de regterlijke magt zal worden uitgeoefend, gevoegd is: Dac bij het wetboek van koophandel afzonderlijk zal worden voorzien, omtrent de behandeling van de regtzaken in materie van koophandelwisfel asiurantie, avsrijen, zeezaken en hulp- en bergloonen." Voorts zijn in da nieuwe concept wet de artikels 11 tot 14 incluis, van het vorig oncwerp, handelende over het aannemen van gefebenken enz. weggelaten, en in de eed» afleggmg bij het 38de artikel der nadere redaccie begrepen. Deze nieuwe re» daccie bevat Hechts 38 artikelsen heeft dus drie artikels minder dan de vorige. In de nadere redactie der tweede concept-wet zijn weinige veranderingen gemaakt; de voornaamde bepalen zich bij het eerste artikel omtrent de za- -roenftcilmg van den Hoogen Raadwaarbij aisnu voorgedeld wordtdat de Iloóge Raad uit een prefiöentzeven-en-twfneig leden de vice-prefidencen daar onder begrepen, en voorts uit een procureur-generaal, en ten hoogde drie fub- llituteneen griffier en ten hoogde drie fubdituten-griffiers, bedaan zal. Ook in de regesmagt en verdere regten van den Hoogen Raad is eenige ver andering gemaakt; het 2de lid van art. 5 van het eerde concepc, hepalende,, dat de Hooge Raad ter eerder inftanril? oordeelt in zaken, waarin de hoofden der ministeriele departementen enz., ter zake hunner adniiniftrstiein regten betrokken worden, is geheel weggelaten, enz. Bij een befluic van Zijne lVJajedeit, van den 19 dezer, wordt de uit voer1 van houtskolentegen betaling van een uitgaand regt van 3 pCc. van da waarde, toegedaan langs de kantoren der in- en uitgaande regten, gevestigd te Escb aan de Aizette, Mino en Sugny, allen in de directie van Luxem burg. Bij een ander Koninklijk beduitvan den 21 dezer, is bepaald, dat voortaan onder de kantorenlangs welke den invoer van gemalen fchors, aan de landzijde, tegen betaling van 20 pet. uitgaande regten, kan gefchie- Ü(^d ook begrepen zullen zijn de kantoren der in- en uitgaande regten t« Bouillon, te Sugny en te Aubangéalle in het grppc-hercogdoin Luxemburg. ARNHEM den 20 mei. Zijne Majesteit de Koning is gisteren, met H. M. de Koningin en H. K, H. Prinfes.Marianne, in goeden wellland op het Paleis het Loo aangekomen, Z. M, zal, zoo als wij van goeder hand onder» rigt zijnop maandag den 29 dezer, aidaar publieke audiëntie verleenen, en voorts, zoo lang Hooscdézeive pp het Loo zal zijn, telken veertien dagen s maandag.

Middelburgsche Courant | 1820 | | pagina 1