MIDDELBURGSCHE COURANT. rfteo. No. Co: Donderdag den 18 Mei. NIEUWS TFDfNGEN. duitschland, Z E E TT U I N G E N. BESTUREN zn AdImINISTR <4 TI EN. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 13 meiHei hof van casfatie heeft hedeu hec vont.is tegen ZWEDEN. STOKHOLM den 28 april. Op last Zijner Majefteit, zijn de binnei fche tol-kantoren verminderden in verfcheidene lieden opgeheven. SPANJE. MADRID den 26 april. Z. M. de koning heeft een dekreet der cottes op nieuw verbindend verklaard, bij hetwelk alle dienstdoende geestelijken gelast worden, om ellten zon- en feestdag «de grondregelen der conflitutie aan hunne gemeente uit te leggen en voor dezelve bevattelijk temaken. Hetzelfde worde aan alle onderwijzers, zoo hoogere als lagere, bevolen, en Z. M. heeft te- 1 vens gelastdat men van de grondwet van den staat eene ftereotype-uitgave zal vervaardigen. Ingevolge art. 36a van de conrtitntieheeft Z. M. de oprigting eetier nationale garde over geheel Spanje bevolen. Alle fpaanfche burgersvan den ouderdom van 18 tot 50 jaren, hebben regt om in dezelve te worden geplaatst tnits zij zich een uniform aanfehaffen. De officieren worden bij meerderheid van Hemmen benoemd. De manfehappen moeten zweren: te zullen verde digen den Roomfchen godsdienst; handhaven de qonditutie; getrouw blijven aan den koninggehoorzamen hunne opperhoofden en tot den dood befcher- men de nationale vanen." De plaatfeltjke geestelijkheid moet bij het afleggen van den eed tegenwoordig zijn en de nakoming vau denzei ven de manfehap pen op het fterkst aanbevelen. MADRID den 2 mei. Te Kadix zal een eskader uitloopen, dat naar Vene zuela en naar Carthagena beilemd is en beftaan zal uit drie fregatteneen korvettwee brigantijnen en eenige andere fchepen. Dit eskader zal eenige troepen aan boord hebben; maar het oogmerk van deze expeditie moet voorna melijk zijn om de onderhandelingen met de Infurgenten klem bij te zetten WEENEN den 2 mei. Gisteren morgen zijn de keizer en de keizerin, nevens H. Keiz. H. aartshertogin Clementine en hoogstderzelver gevolgver trokken, ten einde zich over Brunn, naarBobeme te begeven, alwaarheogst- dezelve voornemens zijn tot den 8 te vertoeven, om alsdan naar Pardubits, den 9 naar Könlggratz, den 10 naar Jofephlladtden ia naar Jung-Bunzlau te reizenen den 13 te Praag aan te komen. KEULEN den 30 april. Terwijl vele Duitfcbe provinciën nog de gevol gen van eenen lansen en noodiottigen oorlog ondervindengeniet het Pruis- fisch groot-hertogdom van deu Rhijn eenen welvaart en voorfpoed, welke met den dag toenemen. De bandelfteden van ons land hebbenbuiten hare koopmanswinstnog verfcheidene zeer belangrijke plaatfelijke voordeelea. Keulen wint veel door de opgerigte bank van den Staatdoor de tegenwoor digheid van talrijke burgerlijke en militaire ambtenaren, en door de groote fommen welke aan de vestingwerken worden bedeed. De voorfpoed van Coblentz neemt ook toe door de groote militaire con- fln iCtien, waarvoor het gouvernement jawlyk» verfchaid«u miilioenen guldens bedcedt en welke nog wel tien jaren zullen aanhouden, mitsgaders door een talrijk garnizoen, en door de hooge burgerlijke adminiftratieuwelke in die ftaö gevestigd en groot in getal zijn. Te Dusfeldorp is ook een hoog beduur en een groot aantal troepen. Bonn heeft veel gewonnen door de nieuwe univerliteit Jden heer van der Str neten, door het hof" vanasfifes oitgefproken, bevestigd. De beer van der Straeten had van zijn appel in casfatie afgezien, doch zulks was niet van wege den heer procureur-generaal gefebied. Een particuliere brief van Marriiiiquc, van 19 maart, behelst eene be langrijke tijding, doch, daar de Londenfche dagbladen er nog niets van mel den, (laan wij er nog weinig geloof aan: er zou namelijk eeu opdand op Ja- maika zijn losgebarsten, welke niet minder groot en bloedig zoude zijn ge weest dan die van St. Domingo was. 'sGRAVENHAGE den 13 mei. De Zitting der Tweede Kamer der Sca- ten-Generaal van heden ten 12 ure geopend zijnde, werden de notulen vfca het verhandelde in de jongst gehoudene zitting, gelezen en gearresteerd. Eene ingekomen boodfehap van Z. M.ten geleide van eene concept- wet betreffende de organifatie van en indructie voor de algemeene Nationale Rekenkamer, ter voldoening aan are. 202 der Grondwet, werd gelezen, en bedoren dezelve in beide talen te doen drukken, aan de leden rond te dcelei» en aan de fectie'n te verzenden. De commisfie,.. belast met het voorloopig onderzoek der Wetboeken, deed vervolgens, bij monde van den griflier der Kamer, aan haar als fecretaris toe gevoegd, verllag van het dfcor haar tot dusver verrigtte tot het aanvangen harer werkzaamheden, en gaf daarbij kennis van de redenen en omdandighe- den, die haar belettedenin de tegenwoordige toedragt der zake, hare taak voort te zetten.Befloten ook dit rapport te doen drukken en te distribue ren en aan de fectien te verzenden. De commisfie tot de petitiën bragt, bij monden van vier harer leden, ver fcheidene rapporten uitop in bare handen geflelde verzoekfehriften. Da vergadering vereenigde zich met alle deze rapporten. Onder dezelven telde men een op een rekwest van leden der Schutterij van de flad Haarlemhou dende bezwaren omtrent de bepaling van den diensttijd voorkomende in de aanhangige concept-wet omtrent de Schutterijen; van welk rekwest de verga dering het nederjeggen ter griffie beiloot, ter inzage van de leden; -terwijl door den prefldent, onder meerandere verzoekfehrifteneen werd ter tafel gebragt en door de vergadering mede gcdeld in handen der commisfie tot de petitiënvan 75 zoo daf- als andere officierenvan de Schutterij der flad Amsterdam, mede reclamerende en houdende bezwaren tegen de bepaling van den diensttijd, bij de aanhangige concept-wet op de orga- ifatie der Schutte rijen voorkomende, vooral naar aanleiding der wet van den 27 februartj 1815. Eenige ingediende rekwesten werden naar dezelfde commisfie verzondeu, en op eenige ingekomen boekwerken viel het gewoon beflutt. Waarna de vergadering onbepaald werd gefeheiden. 's GRAVENHAGE den 14 mei. Met liet grootde genoegen kunnen wij meldendat het toenemend herdel der gezondheid van Z. M. den Koning onzen geliefden en geëerbiedigden Souvereinzoodanig is -gevorderddat Hoogstdezeive beden wederom den voorniiddag-godsdienst In de kloosterkerk, onder het gehoor van Ds. Dermoutheeft bijgewoond. Eergisteren is de alhier gehoudene jaarlijbfche fynode der EvangeHfche Lutherfche geloofsbelijdenis, door Z. Exc. den directeur-generaal van den Hervormden Eerediensc enz. gefloten geworden. UTRECHT den 13 mei. Niet alleen uit braband, maar ook uit Gelder- aldsar opgerigt, welker reputatie reeds zeer groot is, niet alleen in Duitsch- land verneemt men, dat het onwederhetwelk dingsdag den 9 dezer heeft landmaar ook in de Nederlanden. Wezel ontvangt groote (ommen voor het bonwen van lands werken. Aken beeft eenen goeden tijd gehad in de laatde maanden van 1818; hare inwoners bebbeh aistoen zoo veel gewonnen, dat zich een algemeene welvaart over hen heeft verfpreid. De (treken van de Moezel hebben zich het fpoedigst herfteld van de on gelukkige jaren van oorlog en gebrek. De uitnemende wijnoogsten van 1818 en 1819, de hooge prijzen der Moezei wijnen ten gevolge der hooge regten op de Franfche wijnen gelegd, en het groot debiet der eersten, heb ben den heilzaamden invloed voor het land gehad. Trier bevindt zich mede in eenen zeer bloeij.enden (laat: ook aldaar geichieden talrijke condructien. Saarbruckintegendeel, heeft veel van haren welvaart verloren: hare indus trie en koophandel zijn aanmerkelijk afgenomen. HEILBRON den 30 april. In verfcheiden dreken van deNecker-Kreitz, in het groot-hertogdom Baden zijn dezer dagenwegens het invoeren van buirenlaudsch zout, verregaande onlusten uitgebrokenzoo dat de regering genoodzaakt wasuit Manheim gewapcruie manfehappen derwaarts te zenden om d e rust te herdellen. SCHWERIN den 2 mei. Een geleerde te Pesth, George Juranicz ge naamd heeft een werk tegen Newton Theorie over de beweging der hemellig- thathien in de Latijnfche taal uitgegeven, en tevens een prijs van 100 gulden uitgeloofd aan den genen welke hem zijne Helling groudig zal kunnen we derleggen. B RE MEN den 5 mei. Het is bekend, dat de koning van Portugal en Bra/.illie zelf, zoodra hij den zetel zijns hofs naar Rio-Janeiro verlegd had, dooi' eene kolonie van twaalf Chinezen, de thee-teelt in zijnen Haat heeft zoe ken in te voeren. Werkelijk bloeit thans deze thee-bouwmet eene geregel de jianting van 3000 heesters, op een afdand van drie mijiep van de redden- rie, aan de zuid-zijde van eenen hoogen berg, en deze teelt zal zich buiten twi jl'elfpoedig wijd en zijd uitbreiden. F K A N K R Y K. PARYS den 9 mei. Heden is, bij de kamer der afgevaardigden, de con- ce pt-wet op de oouatienmet b;jna algemeene Hemmen aangenomen. PARYS den 10 mei. De Ca zet te de France zegt, dat er reeds acht per- fc.nen in de zaak van Graviers betrokken zijn. Voorts fpreekt hetzelfde blad v. in een boek of naamregister, dat bijeenen wijnfehenker, bij wien vele iibe- rrilen zamenkoinengevonden zou zijn, en waarvan alle de bladen het met d e pen geteekend beeld eens dolks als dien van Louvel, vertoonden. Ook z.ou eene koninklijke garde bij eenen anderen wijnfehenker door liberalen ver plaats gehadvele fchade aldaar heeft te weeg gebragt. Te Wageniugcn Liedden en in de Nederbetuwewas het onweder roet een orkaan verzeld geweestwaardoor vele gebouwen omgewaaidboomen uit den grond ge rukt en wagens met paarden omverre geworpen zijn. Van Arnhem meldt men, dat dit onweder aldaar geene fchade heeft veroorzaakt. HELDER den 13 mei. Heden is naar de Middellandrche zee gezéttd hec oorlogfchip DE WASSENAER, aan boord hebbende den fchout-by^Uachc Ruysch en geltommandeerd door kapt.-luit. L. Spenger. HELLEVOETSLUIS den 10 mei. Den 5 dezer is van hier naar Batavia' vertrokken, Zr. Ms. transportschip MARIA ANTOINETTA, meteen trans port van j 00 manfehappenonder kommand© van den luit.-kolonel Burer, AMSTERDAM den 12 mei. Volgens berigten van Batavia, van den 45 decemberlag aldaar ter reede Zr. Ms. ichip NASSAUbenevens vdle koop- vaardij-fchepen; en te Sourabaya, de korvet ECLIPSen de'fchooners DB SCHILDPAD, JOHANNA, IRIS en CALYPSO; en teSamarang, Zr.Ms. fchooner No. 16. MIDDELBURG den 16 mei. Heden is ter reede gearriveerd het fchip de Zeeuwkapitein Leende.rt IVouterfenvan Canton in China. VLISSINGEN den 16 mei. Sedert onze laatde zijn, voor Antwerpen bedemd alhier ter reede gekomen De Vrouw Titfia, kapt. E. J. Inster, van Dsntzich tnet potasch; the Pocifie, kapt. A. B. Scharpevan Philadelphiamet onderfcheidene góede ren; de twee Gezusters, kapt. Jat) lYleyer, van Cette, met wijn en brande wijn; Sar ah, kapt. Abm. Carringronvan Londen, met generale ladingthe. Kambang Juttekapt. C. M. Leanvan Batavia, met fuiker ep koffij; de Hoop, kapt. P. Haasnoot, van Lisfabon, met ihrkgoéderenthe Enlreprife kapt. John Cartbeu, van Liverpoolmet fniker en koffijHarmoniekapt. B. J. Wygers, van Marfeille, met dukgoederen. REGLEMENT VAN ALGEMEENE PLAATSELIJKE POLITIE. Vervolg. Art. 45. 1. Het is verboden 11a poortklokluiden des avonds en gedurende den nacht tot aan het luiden der poortklok des morgens door dè Stadv poor- g;even zijn. De Conjliiutionel verheft zich ten derkfte tegen alle deze inge- j ten te gaan of te rijden, hetzij te paard of met eehig rijd- of voertuig, zon- vvikkelde befchuldigingen door de Gazette de France en het Journal des Dè- j der dat het bepaald poortgeld aan den Stads poortier of Zijnen adflftent, voor /hts verfpreid, en dringt in naam der liberalen, nadrukkelijk op een' aller- het openen van de poort, zij betaald. ftrengst onderzoek, wanneer men misfehien ontdekken zal, van waar die i 2. Niemand zal aan de Stads portiers, in het waarnemen van tJeze hün. ontrustende voorvallen en berigten eigenlijk voortkomen. j ne bediening, eenigen hinder of beletfel mogen toebrengen, veel min dezelven PARYS den 11 mei. Gisteren morgen ten 6 uren is Graviers uit Ia Force beledigen met woorden of daden. -gehaald en naar het hotel van Bourgogne gebragt, alwaar hij eenigen tijd ge- j 3. Bij het doorvaren van de bruggen, zal aan de bruggëlleden het be woond had, en alwaar, volgens zijn zeggen, alsnog een zijner medcpligti- paaid bruggeld moeten worden voldaan. 2 r» I.tl 1 1'.Kri/J --.j gen woonde. Deze laatde, geen beroep uitoefenende, had echter reeds vcr- Heden maandag dit hotel verlaten, doch zal moeijelijk aan de nafporingen der politie ontfnappen. Art. 46. 1. Het is verboden tegen de bruggen op te loopen, wantje» die opgehaald zijn, of wanneer die, opgehaald zijnde1, nèdergelaten worden, ook op te klimmen tegen de touwen, waarmede de bridgen werdén opge haald en nedergelatendaaraan te hangen of te (fingeren.

Middelburgsche Courant | 1820 | | pagina 1