f MIDDELBURGSCHE COURANT, No. 58. Zaturdag i?2o; den 13 Mei N I E U IV S T T D I N G E N. NEDERLANDEN. B ESTU R E N en AD MI NIS TRATIEN. Ier RUSLAND. RIGA den 6 april. Bij alle de gellrengheidom het gevaarlijke d gevolgen wille, cegpn de orde der Jefuiten aan den dag gelegd heel't Z. M. de keizer met de booglie menschlievendheid zorg gedragen voor de perfonen welke door dezen maatregel getroffen worden. Zij erlangen tijd om zich op hun vertrek voor te bereiden, pasfen werwoarts zij willen, zij worden tot de grenzen toe vrij gehoudenontvangen voorts reisgeld en worden, waar het noodigls, met kleederen naar het jaargetijde voorzien. Deze handelwijze wekt hier des te meer genoegen, daar de Jnfuicen. die er den kerkdienst der Roomsch-katholijke gemeente bezorgden, aller genegen heid en zelfs de achting der protestanten hadden weten te winnen. SPANJE. MADRID den 24 april. De koning heefc zich toe eerden foldaat der natie verkiaard, er tot zijne adjndanten-generaal benoemd de generaals Ballesterosvice-prefident der provifionelc gouvernements-juntaden uinr- quis de Campo-Verde, gouverneur van Grenada; den graaf' Almodovar, gou verneur van Valencia; cion Juan Odonoju, gouverneur van Kadix en Anda- luzie; Qmroga en Riègo, chefs der nationale arinée van hec eiland Léon en twee andere generaa<sin ailes 8 perfonen. G R O O T - B. R 1 T T A N J E. LONDEN deri 5 mei. De nieuwspapiren zijn vertild met bijzonderheden aangaande de executie van de zatnecgezworenen. Zij hebben tot het l:\atlk hunne flaatkundige gevoelens betuigd. Thistlewood en Tjdd waren de koel- bloediglle; de laatfle zelfs verzocht, toen hij onder de galg ifonddefitcherp- regter, om de llrop, die.links was geplaatstnaar de regterzijde te keeren meenende dat daardoor zijn lijden zoude worden verkort. Inngs zong; liedjes, ter eere van de vrijheid, en ging danftnde ter dood en Bruut uitte zich tegen de omftanders op de ligtvaardigffe wijze. Deze laatlie was deeenige, die, ua de Qufpraak, der gezworenen, zijn misdadig oogmerk geeiizins verbloemde. Hij kwam er voor uit, dat hij de ministers 0111 't leven had willen brengen, maar gaf tevens zijne mce.ning te kennendat hij daardoor den koning en den Haat cerr grooten dienst had willen bewijzen. „Voorheen kondeik", vervolgde hij „als fcljoenniaker 3 it 4 pond s weeks winnen, thans ter naauwernood eenige fchellingenik heb over de oorzaken daarvan nagedacht en ben overtuigd ge wordendat oe ministersdoor hunne verkeerde handelwijze, daar oorzaak van zijn; enz." Men heeft nog geene nadere berigten aangaande de omwenteling in Bu enos Ayresmaar men meentdatdoor deze omwentelingde inzigten van Artigas worden bevorderd, en dat een oorlog van Buenos Ayres, nu met Ar- tigas vereenigd met de Portugezen het bevolg daarvan zal zijn. Menmeldt u:t Amerika, dat men zich vleidde met eene fpoedige overeenkomt met Spanje aangaande de Florida's. Van aile kanten wacht men petitien, tot herftel van den vrijen handel. De laken fabrikanten beklagen zich over het inkomend regt op de ruwe wol; betqjogende, dar hunne fabrieken daardoor ten hoogden wordeu benadeeld. Bank-actien 22Ó|. 3 pCt. gered. 68£. Geconf. 6pJ. F R A N K. R V K. PARYS 6 april. De commisfie uit het hof der pairs, welke heden in het paleis van Luxemburg vergaderd Is geweest, is met het h'ooreji van getui gen voortgevaren; men dacht, dat de procureur-generaal de akte van befcbul diging van Locvel zou lezen, maar het fchijnt, dat deze lezing toe de vol gende weèk uicgefteld is. De uitgevers van de hibltothique llistoriqiie hebben zes procesfen han gende, drie criminele namelijk, en drie voor de correctionele policie de laatfle uit hoofde van verfchiileude concraventienonder anderen tegen dj wet op het zegel. Van Napels word, ia dato den 17 april, het volgende gemeldDe uit- barsting van den Vefuvius heefc bijne geheel opgehouden. Z. M. bevindt zich Reeds te Sesfaai waar Uóogtdczelve regelinatiglijk de militaire exerci tiën der troepen, die in het camp tot onderwijs verzameld zijn, bijwoont. Men verzekert, dat een derbooswischten,* die den garde-du-corps Mou- quart hebben aangevallen, beden ochtend in hechtenis genomen is, en dat men in zijne woning vcrlfcheiden uniformen der koninklijke garde, acht ge weren én bet plan om liét parool'meester te worden, gevonden heeft. De wond van den heer Mouquart Haat zeer goed. Men geeft ook voor waarheid op, dat op een pillooldat door twee per fonen is gevondenter plaatfe waar Monquard is aangeranddeze inferiptie op eene Hechte manier ftaac gegraveerd: Ainsi périra Ie dernier royaliste Xtve la Lhar Dezer dagen heeft te Lyon eene vrouw een zoo.11 ter wereld gebragt, die twee tanden in de bovenkaak haden zoo groot was als een kind van Zis maanden. Een brief van Baijonne meldt, dat de infant don Carlos, tweede broe der van koiimg Ferdinanc op 'net onverwachts de hoofd Had zou verlaten hebben, zonder dat men wist waarheen hij zich begeven had. Daar echter f <je brieven, van Madrid ontvangen, hiervan geene de minste mekiing maken,! zoo fchijnt bovengemeld berigt uit Baijonne geen geloof te verdienen. PARYS den 8 mei. Heden had zich bijna weder hetzelfde voorval ver nieuwd hetwelk alhier in den nacht van den 5o april 11. plaatshad het doen fprtngen namelijk van een ^.W of moordflag; zijnde alsnu eehtèr de uitvoerder op heeter daad betrapt. Dit geval wordt aldus vermeld „De graat Angles, prefect van policie, vernomen hebbende dat er dezen nnent eene nieuwe u.tbarst.ng onder de vensters van H. K. II. mevrouw le heftogm van henry moest plaats hebben, vervoegde zich te; ,0 uren des I avonds in.de 1 inlenen, bij den maarfcbalk Macdonald, dienstdoend majoor- f generaalna alvorens de noodige voorzorgen genomen te hebben, 0111 den misdadiger op de daad zelve cq betrappen Een kwartier na middernacht ver toonde zich zeer bedekt een tnansperioon, in de Hraat de l'Echelleen plaatile 1 aldaar ten itioordflag, welke een of twee ponde kruid bevatte. Op het j oogenbhk dat hij, met behulp van een brandende cigaar, de lont zoude aan- fleken grepen hem de agente van policie terwijl de brave militairen der koninklijke garde op het geroep der agenten toefchpten: de verontwaaadiging van dezen was zoodanigdat eerstgemelden in het eerste oogenbhk moeite hadden zich te doen herkennen. „In de wachtkamer aangekomen zjjnde, riep de fnoodnard uit; Ik hen ver loren en viel in oumagc neder. Bij gekomen zijnde werd hjjj ondervraagd. l'Lj 2dg,t Graviers te heetcnen ofücier-betaalroeester bij hét 5de regiment lan siers te zijn geweest. Hij had.hij zich aficiuilcen vau ecu zeer kwaadaardig gedicht op de koninklijke familie. „Heden morgen ten 6 uren, zijn, op de bekentenis van Graviert nog drfë perfonen gevatonder welke zich bevindt een courier der brievenpost Boul ton genaamd. GR AVLMIAGE den p mei. Z. K. H. de Prins van Oranje is hederj ochtend vroegtijdig, en Z. K. H. Prins Fr e denk der Nederlanden gisteren avond ten elf ure alhier gearriveerd. De GOUVERNEUR van ZEELAND verwittigt bij deze de daarbij he. langhebbeudendat, ingevolge bij hem ontvangene kennisgevinghet water van de rivier de Leye van de Brugfche en Sasfche Kanalen', en van het Bas- fin der Stad Genttot het volcooijen der Waterwerken van de vesting Mee. nen, zal zijn afgelaten van den 21 Mei tot den 17 Junij aanflaande. Middelburg den 10 Mei 1820. VAN DOORN. ALGEMEENE REGLEMENT VAN PLAATSELIJKE POLITIE. {Vervolgd) Art. 35- Eenmaal in elk jaar, zullen alle fchepen en fchuiten, vs-en» de inde beureveren van deze Had in den loop der maanden Mei, Junij, Ju lij Augustus en September, door zoodanigen fcheepstimraerman, als daartoe door Hesren Burgemeesteren jaarlijks zal worden benoemd, moeten werden geklopt en onderzocht. 2. Het getnigfchrifc daarvan, inhoudende den Haat, waarin de fchepen of fchuiten zich bevinden zal moeten worden overgebragt aan Heeren Burge- meesteren voor den 1 van de maand October daarop volgende. 3. Jaarlijks zal dooreenen daartoe te benoemen deskundigendie febip- per is of geweest is, moeten worden ouderzochtof het getal kabeltouwen en eene goede treklijn aan boorden of het Haand en lopend wand in goeden en bruikbarer. Haat zij: het bewijs van dit gedaan onderzoek zal mede voor den 1 October bij Heeren Burgemeesteren moeten worden gebragt. 4. De fchippers in beurten van andere Heden op deze Had en vice verfa varende, zullen mede, voor den 1 October in eik jaar, een getnigfchrifc moe ten overbrengen, dat derzei ver fchepen of fchuiten, in dize Had', of ter plastic, van waar zij op deze Had varen, zijn geklopt en in goeden flaat be vonden. 5. Geen fchipper of fcbuicenvoerdervarende in de beurtveren va d 'e Stad, of van elders op deze Stad en vice verfa, zal na den 1 October ln elk jaar eenige lading alhier in zijn fchip mogen innemen, zoo hij niet aau Hmreit Burgemeesteren heefc overgebragt de getuigfehrifcenwelke in dit art. wor den vereicht, 6. Ingeval van nalatgheid om te voldoen aan den inhoud van dit arti kelwordt de acte van aanflelling of toelating dadelijk met den 1 October van elk jaar gehouden voor vervallen of 'ngetrokken. Art. 36. 1. Wanneer des nachts bij hooge watervloeden, brand, of*an. ders, de trom geroerd of de klok geklept wordt is een ieder gehouden het huis doorhem bewoond, ter flrate te verlichten, door het uitliangan van een lan taarn, of het plaatfen van licht voor een raam in een der beneden vertrekken. 2. Bij hooge watervloeden zijn de bewoners of gebruikershetzij eiae- naais of huurders, van huizen of gebouwen, uitkomende aan de knapen, eni van zoodanige huizen of gebouwen, die niet bewoond of gebruikt worden de eigenaars of beheerders verpligcmet vloeiplanken en klei, of op eene andere wrjzede keldermonden en ingangen der huizen of gebouwen zoodanig afte» Hoppen.'at geen water daarin doordringen kan. 3. De bewoners of gebruikersof bij hunne afwezigheid derze'verhnis- genootenzullen, wanneer er brand ontflaac in het huis, de fchnur, Hal pakhuis, (chip of dergelijkebij hen bewoond of gebruikt wordende, dade lijk, immeis wanneer zij den brand getyaar worden, met luider flemme op de ft ra ten moeten, roepen brand! daarenboven aan de zes naaste buren, ter weder zijde van de woning, kennis geven van den brand, en om hulp en bijljand vragen. 4. Ingeval van brand zal het aan de hoofd directie over den brand, dqt zijn Heeren Commisfarisfen over het brandwezen, en den Heer of Heeren ge nerale Brandmeesters, vrijliaan, om, zulks nodig oordeelendedoor de hui zen en woningenof over de erven van de gqburenden toegang te nemen tot het huis of gebouw, waarin de brand is ontdaan, en de (langen van de f puiten daardoor of over te doen leggen, en er ook water door ofovertedoea aanbrengen. Ook zal hec dezelve directie vrijflaan, zulks noodig oordeelende, de fpuï- ten te doen (lellen op alle fchuiten, booten of andere vaartuigen, liggende in de binnenhavens of dok. Geen eigenaarhuurder, bewoner, beheerder, fchipper, fcbuicenvoerder 01 andere, wie hij ook zij, van eeuig huis, woning, erve of fchuic, zal zich daartegen mogen verzetten, of de bovengemelde werkzaamheden beletten, verminderen of moeijelijk maken. 5. Niemand, wie hij ook zij, zal, in geval van brand door de directie van den brand daartoe verzocht, en des nootis gelascmogen weigeren water aantebrengenof tot hec bhisfchen van den brand behulpzaam te zijn. 6. Het is verboden binn'en dé afgepeikce linie, tot den dienst der fpuiten bepaald te loopen, zonder toeflemming van Heeren Commisfarisfen of generale Brandmeesters. 7. Het is verboden eenige goederen te brengen buiten den kring der be zetting, zonder toeftemming als boven. Art. 37. 5 1. Geen olij mag gekookt worden anders dan op zoodanige plaats, ais is of in der tijd door Heeren Burgemeesteren daartoe zal worden aangewezen. 2. Geen pek, teer, harpuis of fmeerzal binnen fcheepsboord, bètzjf in cte binnenhaven, of in.het dok mogen gekookt of gewarmd worden, 'néc al moeten geléhieden in den fchoorltCen, die daartoe van Stads wege Haat ge- métfeid in de muur van de westpunt over de keijbank. 3. De fchepen, die iu de biime,n!iayeiis of doV verhuidgeblakerd, ge- liarpdisd of gereed worden, zullen niet iripgqn liggen uaasc een ander fchip ter wederzijde nader dan vijf ellen. 0 1 I 4* Ucen licht mag binnen febqepsboord in de fchepenliggende in de binnenhavens dezer Stad, gebrand wórden', anders daiijn 'betloien 'lantaarns. 5. Geen vuur of licht mag binnen fcheepsboord inde fchepen, liggende iu de binnenhavens dezer Stad gebrand wurdea, anders dan 's morgens 1» hec

Middelburgsche Courant | 1820 | | pagina 1