MIDDELBURGSCHE COURANT. No. 49; Zaturdag 1820; den 22 April. NIEU1VSTT DING EN. DENEMARKEN. KOPPENHAGEN den II oprit, 116c is merkwaardig, dat de haring, in dit jaar, de Zweedsche kust geheel verlaten heeften daarentegenop de Jutfche, en op die van Seeiandin menigte gevangen is. De zwecdfcbe fchepen koopetigedeeltelijk in zee, gedeeltelijk te Elzenetir en in andere havens, onze visfchers hunne vangst af. Op den 29 maart ging; het ijs in her Odenzeefche kanaal, op Fuhnen, hetwelkden 17 november des verleden jaarsis gaan vast zitten en alzoo n9 een tijdverloop van 19 weken, weder los; bijna even zoo is het met de Newa, voor Petersburggegaan. Sedert den geheeleu tijd, dien dat kanaal béftaatis het zoo iang niet met ijs bedekt geweest. duitsCHLaND WEENEN den 5 april. Morgen verwacht men de bekendmaking der van d.en kant onzer regering met het huis Rocfchlid gellotene leening van o mil- lioenen guldeus. De bankier Rocfcliild in Londenis door Z. IVt. den kieizer tot algemeenen Oostenrijkfclien coiiful aldaar benoemd, Volgens eenige berlgten dus kat men in een at titel der Hamburger Böc'zen-halienhjscj zou de innige daatkundige en familie-banddie reeds tus- fchen twee mogendheden in het Noorden bellaar, ook ten aanzien eèr.trderde naburige mogendheid van den eerden rang mogelijk gemaakt worden door eene combinatie, die wel is waar nog eeragermace van perloonlijke betrekkin gen zou kunnen afhangen, doch in haren aard en werkingen hoogst merk waardig zijn zou. Men ('preekt weder Heilig van een bezoek zijner keizer lijke bij ztjue Pruisfifche [Ylajedeit. Van Mobilew aan den Dnitster wordt uit Rusland gemeld dat die dad fi» gevaar geweest Is de pest tot binnen haren oflikring te zien doordringen'. De ziekte had zich .reeds ceOtalte, Hechts een kwartier uur van de iudver toond. Het gevaar was thans voorbij, en Mohllew had zijne redding voor namelijk te danken aan.de waakzaamheid van den beduurder der poiicie enaan de zorgen van den geneesheer der omkreiis. BERLYN den 8, ap'il. Wel ondefrigte lieden verzekeren, dat, in de maand augustus Sanftaande, alhier een congres van Europefche. mogendheden zal plaats hebben, bij welks.opening keizer Alexauder zal tegenwoordig zijn, en welks doel zal wezen een onderzoek aangaande de tegenwoordige llaac- kundige gefteldhêid van Europa in het algemeen en die van Duitschlandin het bijzonder. HAMBURG den 13 april. Alhier is, van den bekenden fchrijver over handels- en fabriekszaken aen heer Nemniclieen nieuw Waren-Lexicon in 12 talen uitgegeven. Twee Pruisfifche luitenants hebben zichzelve omdreeks Altona door- fclioteu. GROOT-BR 1TTANJE, LONDENden4 april. Dè berigten, welke men federt vierdagen uit Glas- gow en de omliggende plaatfen vernomen heeft, zijn veel gunstiger dan de voorgaande. Het is buiten twijfelof het aantal werklieden, 't welk op de eerste aanmaning der oproerelingen het werk lhalue, was alleraaninerkelijltst, doch het is van achteren gebleken, dat deze menigte geenszins algemeen ge zind was, (tra het openbaar gezag aan te 'tasten. Men houdt het daarvoor dat de Schotfche radikalen in den zin hebben gehad 0111 op woensdag den 5 1 april eenen gewetdadigen aanval te ondernemen. In den naciit te voren zijn die genen hunner, welke zich tot dat einde gewapend hadden, zoo in Glasgow, als in den omtrek, opgeroepen, dochaistoen is liet gebleken hoe gering de magt waswelke zij bijeen konden brengen en hoe weinig in evenredigheid met de ontzaggelijke regelmatige krijgsmagt, thans in die dreken vereenigd l en gerugdeund door alle inwoners, welke iets te verliezen hebben. Menbe- - zij op weg ontmoeteden, durven aanvallen. Van achter een wal. tot landlcheiding dienende, hebben zij vuur op dezelve gegeven en eemgen gekwetst; de hu" zaren vonden echter fp.oetiigeene opening in den wal pasleerden dezelve hieu wen op de radikalen in en joegen dezelve in eenen zeer korten tijd uit een een aantal.waaronder vericheidene zwaar gek werden, gevangen nemende Daar de overheid waakzaam was en de geheeld gewapende magc bruggen en toegangen, bezetredekwam van den aanval niets. Men heeft vervolgens da delijk huiszoekingen bevolen; vele ptrfonenals verdacht van hoogverraad, .in verzekerde bewaring genomen en ook werkelijk een groot aantal pieken oude fnaphanenkruid en lood verborgen gevonden en in zekerheid gêbragt, Intusfchen is de rust nog geenszins, naar wenschin de manufactuur-di- flricten herdeld. In Lancashire en Yorksbfre fpreekc men deeds van eene uit gebreide zametizwering ouder de werklieden, welke, door midrlei van ver trouwde reizende boden, gemeenfehap met de Schotfche radikalen'zouden hou-! den. Men hoort gedurig dan dezen, dan genen dag, als bedemd voor een algemeenen ophand noemen. Woensdag wachtte men iu Huddersüeld een oproer den geheelen dag waren aldaar de winkels gefloten. Den 'nacht tol 1 VötêB hadden de radikalen i 1 'topen veld tusicben Wakefielti en Huddersfield i •écne vergadering gehouden. De gewapende magt heeft zich dadelijk der- 'waarts begeven en 14 perfonen met eene karre-lading pieken en eenige vuur-j wapenen, binnen gebrast j waren zij vroeger gekomen, zoude het aantal - e vangenen vee! grooter zijn geweest In Leeds jS men almede ongerust -e- 5 wee.se; men vreesae eenige.» oplland en men wachtte,, volgens de laa-lle L- Iigten, dat de werklieden hunnen arbeid zouden daken Eenige radikalen, in Paisley gevangen genomen, 'zijn, onder bedekking van jeene aldeel.og vrijwilligers van Glasgow, naar Greenock gebrast en zulks heelt aanleiding gegeven tot eene zeer treurige gebeurtenis. Naauwlijks hadden de vrijwilligers hunne gevangenen inden kerker gebragt, of zij wer- den van alle zijden door,eene groote inonigte voiks gedrongenbefchimpt en I eindelijk met iteenen geworpen. Zij vuurden in den beginne over de hoof- den, doch dit vermeerderde Hechts de woede der befpringers, zoo dat zij.' eindelijk genoodzaakt waren, 0111 raak te l'chieten, teneinde Zich ruimbaan te maken. Na dat er eenige uit den hoop gevallen waren, doven de overigen 1 uiteenzèo dat de vrijwilligers hunnen weg kondeu vervolgen. Door dit on gelukkig voorval zijn negen perfonen gedood en vijftien gekwetst, waarvan fommige federt zijn overleden. De menigte is echter weder zamen geko men heeltna een uur arbeidsce deur der gevangenis opengebroken en de gevangenen verlost. Sedert zijn er van allezijden .geregelde troepen naat GreenccK gemarcheerdten emde aldaar de rust te btwaien. Men hoiidt Gieencck voor eene plaats, waar de radikaie hervorming weinig of geeuen voortgang heeft gemaakt. Omtrent de aanleiding tot dezen opfland zijn dtf gevoelens verfchillende; fommige fchrijven dezelve toe aan eene federt lan" beftaande plaatfelijke naijver, tusfehen Greenock en Glasgow, wairysn voor zeker eenige onruscdokersde partij der radikalen toegedaan gebruik hebben weten te maken 0111 de menigte op te ruijen. De oterheden verzuimen intusfchen, in de bedreigde districten, niets, wat fl rekken kan om de rust krachtdadig te bewaren en de kwalijkgezinde.i te bedwngen. De gewapende magt blijft deeds bijeen en ten alle tijde ge reed, on: te ageren. Tot dus verre is het aanta! radikalen, die'blijken geven vai den huid er aan te willen wagenniet 'chrikbarende. Het zij dat er w.rkehjk tusfehen de Schotfche en Engelfche radikalen een band va» 'vereemgirg 'bedaatmen houdt het daarvoor, dat het hun aan opperhoof den ontbreekt. De gevangenen zullen zoo fpoedig mogelijk te regt wor den geilek! en men gaat elders rustig voort met onderfcheidene perfonenbe- kkagd van de menigte, door gelchriften, of langs andere wegen, tot op roer te hebben aangezetdeswegens te regt te flrellen. Men verneemt mee genoegen, dat een deel der werklieden te Glasgow en Paisley het werk hebben hervat. Morgen begint het regtsgeding van Thistlewood en de zijnen; het is nog nier beihsto( zij in eens, oi de een na den ander, te regt gedeld zullen worden. Heden ochtend zijn zij in fliite, en onder eene derke bedekking, naar Newgace gebragt. Niettegiindaande het vroege ochtend uur, was er dadelijk efcne menigte nieuwsgierigen op de been.' De rust is echter in geenen deèle geiloord. 1 histlewood is minder doutraoedig dan naargewoon- te. De overheid zal genoegzame militaire maatregelen nemenom de rusc ten alleu tijde te kunnen handhaven.. F R A N K R Y K. PAR\S den 13 april. Vericheidene generaals, kooplieden, fchrijvers en ao'. okacenweUe ingelchreven hebben voor Ijet fonds ten behoeve van do genen, welke, ingevolge de nieuwe wet, door de ministers gevangen geno- men mogten wordenzijn heden voorden regter geroepen, om zich deswe gens te verantwoorden. Ouder dezelve noemt ineti PajolOdilloc Baroc en Etienne. Z'j zi|n in t bijzonder ondervraagd of zij aangaande deze infehrij- vingeeii gefchrift hadden bekend gemaakt, en hebben zulks niet ontkend.— De liberale pairs en gedeputeerden, weitas zich iri hetzelfde geval bevinden, zijn deswegens nog niet gemoeid. PARYS den 14 april. 'Heden is in onze lieve vrouwe kerk, door de na tionale garde, eene groote zielsmis voor wijien Z. K. H. den hertog van Berry gevierd. 0 - De neeren Heldevvier, fecretavis van legatie van Z.- M. den konintr dec Nederlanden te Madrid, en de huer Meilel, in dezelfde hoedanigheid van Wega den koning van Saxezijn tien 10 door Bordeaux gepasfeerd. Het nieuwe weoc van den heer de'Pradt, over de tegenwoordige om- wemeling in Spanje en hare gevolgenis in liet licht verfchenenhet heeft toe mottode onngt vaardig heid brengt t.p het einde onafhankelijkheid voort. Er is eene kleine medaille iji het licht verfchenen, verbeeldende, aan deneenen kant den hertog van Berry, en aan de ommezijde eene lijkbus op een' cijpresrondom leest menFrmkiy.lt betreurt hem." Deze me daille is door den heep Pauly vervaardigd. 4'en einde de gemeenfehap der ehafiden de France en Bourbon, en al- zoo de voortplanting der cliolera-moibus of Indifche pest, van het eene naar het tndere te verhoeden, is op het landen, ronder veilof, de dood gedeld. PARYS den 15 april. Gisteren hebben bij den cursus van moderne histo rie van de faculteit der letteren groote ongeregeldheden plaats "gehad. In hec ooger.biik dat de profesfor Raoui-Rochette, lid der Gommis (ie van cenfuur, den kanfel beklom, verhief zich de kreet: wig met den eenfeuren weldra heerschte dien ten gevolge degrootde wanorde. De pedel der faculteit heelt tevergeefs gepoogd Rite te verkrijgen; hij heeft zich moeten verwijderen. De profesfor heeft, naar men verneemt, in die omdandigheid eene wijze ma tiging aan den .dag gelegd, en daardoor gncner kwaad voorgekomen. Gezegde cursus is voorloopig op hoog gezag gedankt. Overigens moet de profesfor aan de autoriteit verklaard hebben, dat hij voornemens was ora in geen "eva! den eervollen post te verlatenwaarin het vertrouwen van hec gouvernement hem geplaatst had, De generaals Haf te Bordeaux heeft, den 11 dezer, een befluit publiefc gemaaktbehelzendeDat de maatregelendoor het hof van Spanje geno men ten opzigte van alle uitgewekenen dier natiealle hinderpalen uit den weg geruimd hebbendedie tot hiertoe de terugkeering van de met onze le gers naar Frankrijk gekomene Spanjaarden tiaar hun vaderland verhinderden, Z. Exc. de minister van oorlog, den 4 dezer, de volgende bepalingen gear resteerd heefti°. Er za!11a den 30 dezer loopende maand april, geenerlei tcac.eesirene meer betaald woroen aan-de uitgewekene Spanjaarden; 2°. men zal tot aan dat tijddip feuïlles .de routemet fcliavergoeding en middelen van transport tot aan de grenzen, geven aan hen, die er om vragen zullen; 30. te rekenen van 1 m«i af pan, zullen noch iractemenc noch 'feuilles de routa aan de achterblijvende uitgewekenen afgegeven worden; 40. er zal geene uit zondering ten dezen opzigfc kunnen plaats hebben, dan in de gevallen van zware ziekte, omdandigheiJ die behoorlijk zal moeten geconstateerd zijn." Een onzer dagblaCen maakt heden van particuliere brieven uit Engeland gewag, volgens vvelke het Britfclie ministerie voornemens 2oude zijn om aai* het nieuw parlement wetten van exceptie voor te dellen, om de vrijheid dec drukpers ce fchorfentot dat de beroeringen, welke de radikalen van tijd tot tijd verwekken, zullen geftild zijn. Datzelfde blad voegt er, mede opgrond van eenen partikulieren brief uit Londen bijdat de ministeriële partij bij da verniétiwirig van hec parlement 7 Hemmen gewonnen had; vericheidene radi- kalen waren, door die vernieuwing, ér uit geraakt. in de courant van Mari'eille leest men den volgenden trek van onver- fchrokkenheid en tegenwoordigheid van geest vat» een kind; Een boer, die een afgelegen huis in de gemeente de Fos bewoonde, ging met zijn huisgezin des avonds uit, en liet alleen zijn jongde zoon een kind van acht jaren oud, in zijne woning. Naamvelijks waren zij vertrokken, of er vertoonde zich een groot man aan de deur, en eischte dat men hein zouda open doen; het kind weigerde zulks en begon te hebreeuwen, dan de onbe kende bleef aandringenen dreigde van heul te zullen vermoorden, indien hif niet gehoorzaamde; het kind neemt daarop een geweer(leekt de tromp in een gat van de -deur en fchict het af, doch raakte den man nietdie hierdoor woedend wordt, en over den plaatsmuur wil klimmen; maar toen begeeft zich de kleine naar boven en plaatst zich met het afgefchoten gcwqer aan bet ven»ter en fclirec-uwt den dief toe, dat hij ecu ander geweer genomen heeft en heia

Middelburgsche Courant | 1820 | | pagina 1