IN COURANT. MIDDELBURGSCHE den 28 Octofe, t j Na 129. Donderdag 1819- v I - -T 3851 R 385® 1 3853 J 3854- K 3855 H C. Hofman. 3868 3869 3870 387> 3873 3873 3841 384a 3843 3844 3845 3846 3847 P. Goubé. /V iV. I K U m J T 1 A G LIQUIDATIE VAN DEN NEDERLANDSCHEN ACHTERSTAND. Staat van verevening van september. 1819. Namen der belanghebbenden: 3834 3835 3836 A. Last. 3848 H. van der Menie. 3849 A. vanStolk en 200-3850 K. Raad. tien. 3837 J. van Dalfum. 3838 J. Glavimans c. s. 3839 T. Cramer. 3840 De commisfie der buiger-gasthuizen te Veurne. Schaly. Brinkink. R. Holterman. De regering der ftad Brugge. De regering der ftad Ostende. Van Steenkiste. H. Egberts. 3864 De Wed. D. IIeems-3865 kerk. 3866 A. de Boer. 3867 E. FT. Middelkoop. P. Proos Gz. De erven Trouw Huillet en Smit. De Koning Scholte en comp. Verdoorn. 387 a J. van Ginkel. R. Booy. 3873 J. Sclirender. 3856 J.dcjonghdejonge.3874 C. Payens.' 3857 'W. van Uyen. 3875 H. N. van Geffen. 3858 J. van der Vlngt. 3876 I.. vandenBogaerde. 3859 I. F. Witteveen. 3877 De Heere. 3860 j. C. Malgo. 3878 11. van Severen. 3861 De ftad Deventer. 3879 F. van Praet. 386a De Wed. M. Baks. 3880 J. Imberr. 3863 A. van den Heuvel. 388» Wd. vanden Abeele. Dezelfde. 3882 Wed. van Roo. G. Debets. 3883 L. Vaillant. D.W. Diepenheim. 3884 C. G. van Hulcen. G. ten Kate. 3885 J. Vermeer. DUIT SCHLAND. BERLIJN den 10 oetober. Het volgende ftuk is aan het JournalGénéral des Paxs-Bas medegedeeld. liet karakter van authenticiteit, waarmede het bekleed is, geefc reden om te denken dat het van hooger hand afkoinftig is, en deszelfs belangrijkheid noopt ons, het in zijn geheel mede te deelen: Al heeft het Pruisfifche gouvernement niet noodfg deszelfs gedrag teregt- vaardigenvreest het echter niet dit aan het oordeel der publieke opinie open te leggen. De befchuldigdendie tegenwoordig in eene redelijke bewaring zijnzullen voor de regtbanken gebragt worden zoodra men alle de draden der zamenzwering zal gevonden hebbenwelke zamenzweringalhoewel die ongerijmd zijn moge, echter niet minder beftaat, en zelfs zeer uitgebreid is. Hetzelve beeft zich verbonden 0111 eenmaal de procesftukken publiek te ma ken, en intusfehen langs een officiè'lenweg de daaruit voorefpruitende daadza ken bekend gemaakt. Indien het de pligt eens goeden burgers is om geloof re geven aan de verzekeringen vaneen vaderlijk gouvernement, eerder dan aan de fhorkerijen dier onophoudelijke tegenwerkers van alle orde in beftaaDde zakenbehooren ook de vreemdelingen hun oordeel t>p te fchortentot na dat de regtbanken uitfpraak gedaan hebben. Dan zal men ska of bet waar is dat bet gouvernement zich door den fchijn heeft 'arên misleiden. Indien dit al het geval ware, zullen de góede burgers nog eene voórzigtigheid prijzen, die het oogenblik niet heeft afgewachtdat eenige daden van geweld niet ge noegzaam geweest zouden zijn om te belettendat eenvoudige fchijn een te wezenlijk aanzijn bekomen bad. Ongelukkiglijk ,is het niet mogelijk zich te kunnen misleiden omtrent het beftaan, niet van eene zamenzwering, waarvan men de omverwerping der gevestigde gouvernementen te vreezen heeft, maar wel van geheime vereenigingen, wier onzigtbare opperhoofden de gemoederen willen voorbereiden tot de omverwerping, die zij beramen en werktuigen vormen de uitvoering dier plannen. De jeugd, die in de Duitfche univerfiteiten in eene groote vrijheid leeft, waarvan zij tot deze laatfte tijden geen misbruik gemaakt had, laar zich ge makkelijker door ijdele redevoeringen wegliepen vooral indien deze uitge- fproken worden door beroemde meestersomdat de ondervinding hen nog niet geleerd heeft om tot derzelver eigenlijke waarde te brengen, hetgeen detheo- rien onuitvoerlijks bevatten; ook is het vooral op de jonge lieden, dat die intriganten, rekenen. Zy vergeten altans, dat indien hunne, predikatten een oogen blik denkbeelden verleiden, opgewonden door het lezen dcroode fchrijvers ,de geheele rook verdwijnt, wanneer de jongelingen, in den fchoot hunner huii- gezinnen wedergekeerdaldaar de beginfelen van zedekunde en godsdienst te rug vindendie de Duftfche natie kenfehetfenof wanneer zijtot openbare posten geroepenhet nietige leeren kennen van de droomenwaarmede men hunne verbeelding geftreeld heeft. Wat er ook zij van de gevolgen, die "men van dezb listige pogingen te wachten hebbeziet hier de middelendie de revolutionairen hebben voor bereid. »-• Sedert het jaar 1812 hadden zij gepoogd om vereenigingen te vormen tusfeheq de jonge lieden op de univerfiteiten Men heelt de bewijzen in handen van de pogingen, die ter cier tijd te Berlyn in het Werk werden ge field, Toen rekenden zij op de medewerking van den tijdelijke» rector dier univerfiteitwelke een zekeren naam in Duitschland had verkregen. Het plan mislukte, doch werd niet te min met opgegeven. In ftilte ontworpen, werd het op de berugté bijeenkomst van den Wart burg in 1817 [en niet in 1787, zoo als wij in ons' vorig No.in een verkorc berigt wegens deze zaakabu- fivelijk hebben gemeldten uitvoer gebragt, waar zich afgevaardigden van alle de verfchillende univerfiteiten bevonden- Het bekend getal dezer thans beftaande vereenigingen is veertien. Allen zijn onderling in briefwisfeling tot het algemeen doel; elk heeft hare bijzondere orga tij faiiehare hoofden, hare algemeene kas. Behalve» die groote genootfeh^penwelke in fchijn zeer oöfchuldig zijn, beftaan er bijzondere vereenigingen, zaraengefteld uit eene keur van leden, welke door hunne bekwaamheden of geestdrift zich onder fcheiden hebben. De voorgeftelde kandidaten, om daarvan lid te worden, moeten zich aan een geftreng onderzoek onderwerpen. Zij, welke^alleenhun onderwijs beoogen of dievatbaar voor geestdriftvoor de nieuwe ftaatkun univerfiteicen gevestigd, en een in de refidentleplaats vsn een Duitfchen vorst* Overeenkomende over het plan om de beftaande conftitutien te vernietigen, en over de middelen om daarin te (lagen, verdeelen zich deze vereenigingen over het rêgeringsftelfeldat men in derzelver plaats aannemen zal. Wat die menfehen vrijheid en gelijkheid noemenzal daarvan de grondflag uitmaken en hierover is men het eens. Maar zal Duitschlandin een ligchaam veree* nigdeene verkiesbare monarchiedie niets anders dan eene republiek is uitmaken, of zal men aan eene democratie republiek de voorkeur geven? Dit is eene vraagwelke nog niet bij hen beflist is. De ieden dezer vereenigingen noemen zich de Zvortenwaarfchijnlijk naar de zoogenaamde nationale kleederdragtdie zij aangenomen hebben. Deza vereenigingen beftaan niet alleen uit ftudenten, maar zelfs uit mamien van al len (laat, hoewel de ware beftuurders groote zorg dragen om achter het fcherm te blijven. Onder de ingewijden zijn er eenigen, die door den naam van onvoorwaar delijke onderscheiden wordenom dat zij de verbindtenis hebben aangegaan om ia geene gevallen weerhouden te worden door eenige bedenking, van wel ken aard ook, maar zonder verandering, en door alle mogelijke middelen, te vedvoerenhet geen volgens hunne overtuiging, dat is, volgens de ingevin gen, welke zij hebben gekregen, hun noodig zal toegefchenea hebben. Zon der twijfel was Sand een dezer Seïds. Het verflagdat men hier boven gegeven heeft van de organifatie der ge- teime genootfehappen is het gevolg van het onderzoek van meerder dan tien flikken, zoo hls brieven, journalen en redevoeringen, die men in beflag ge- iwmen heeft. Indien er eenige twijfel kan overblijven omtrent het ontwerp dat deze dol zinniger] zich voorfteldenzal die weldra geheel verdwijnen, indien men da VJlgende zinfnedeu leest, letterlijk uit die ftulcken afgefchrevenen waarvan men de fchrijvers niet zal noemen, uit eerbied voor de juflitië, die tich roet dtze zaak bezig houdt, en om de familien te fparen, toe welke die fchrijvers bihooren. Een zeer bekend perfoon, door eene Wezenlijke berispelijke daad mishaagd tedbendeontving de volgende waarfchuwingwaarvan het origineel bij de Trirrijvers is gevonden. „Tot op dit oogenblik hebben wij bloed willen fpa- r'u. Wij ftaan u een nieuw uitftel toe. Laat het uur van middernacht van dm )6 u niet weer te vinden, iudien gij uw leven lief hebt." De ze waarfchuwing had geene gevolgen, om dat voor het bepaald uitftel de re gering' dieu perfoon had doen vertrekken. „Zijt voorzigtigop dat de bom niet te fpoedig barste." Kt is de waar fchuwing, welke, op het eerfte gerucht der arrestacieneen ingewijde aaa een der genootl'chappen zondt. „Vernietigt alle papieren, fchrijft een ander, en behoudt alleerronze con- lticucionele aktemaar laten bovenal de proces-verbalen verdwijnen. De zaak zoude gefchied zijnindien wij vele mannen hadden als de uic- ftekende Sand. Is het niet te vreezendat in een oogenblik van zwakheid op den oever van den doodSand zijn geheim verraden zal Met ijver beftudeer ik de gefebiedenis der omwentelingen; zij zijn zoo noodig aan de volkeren, als de ademhaling aan de menfehen. „Op het oogenblik der uitvoering moet onze vriend N. zich aan ons hoofd (lellen, en, als een tweede Zisca, den bijbel in de eene en het zwaard inde andere hand dragen. „Alleen eene geheele omverwerping kan ons redden! Het volk kent nog het plan niet, waarvoor Sand opgeofferd wordt maar beginc het te begrijpen. Laat ons de troonen van Alcxandervan Frederik Wilhelm ën Frans II omverwerpen „Men zal aan eiken boom, langs den weg van Berlyn naar Chariotten- burgeen dier dienaren van den trooD moeten ophangen en dit zal zelfs nog niet genoegzaam zijn. „De erfelijke monarchie is eene dwaze taftelling." Deze zin isuiteene open lijke redevoering getrokken, dooreen der opperhoofden vandeorde gehouden. „Is het dan zoo moegelijk, de achtendertig-o^doodenT' Hier wordt van de achtendercig fouvereinen van bet DiutfchV-bonflgenootfchap gefproken. Sand moet volftrekc op het lchavot derventen einde het publiek aan Christen liefdadigheid leere gelooven en aan onderwerpingten einde tftczelvc zien mogetot welke opofferingen de Duitfche jeugd in ftaat is. In deze ver lichte eeuw zal het fchavot het zinnebeeld zijndat bet kruis zal vervangen. Let hier wel op: het is noodzakelijk, dat de tegenwoordige orde van zaken veranderd worde door het volkdoor geweld en door een treurfpel." Dus drukt zich een der onvoorwaardelijken uitdoor een vers van een Duitsch treurfpel om te zettenOnze harten zullen door geene huwelijks- krooD verlierd wordenhet is aap den bijl van den beul voorbehouden om die af te fnijden." Het volgend gezegde zoude alleen belagchelijk zijn, ware het niet dat de laatfte gebeurtenisfen daaraan eenig belang hadden gehecht. Hetzelve is ge-, trokken uit een dagboekdagelijks door een ingewijden gehouden. Heden beeft men over bec lot der Joden geftemd." Zal het noodig zijn deze uitcreklëls te vermeerderen om een voorzigtig gou vernement te regtvaardigenvan maatregelen in het werk gefteld te hebben om die plannen te dempen? Indien de vereenigingen voornamelijk uit jonge lieden beftaan, zijn zij ze ker de eenige niet, waarop de geheime opperhoofden rekenen. Er beftaac in Duitschland eene klasfe van menfehendie des te gemakkelijker te verlei den zijn, om dat zij zuivere oogmerken hebbende, die ook altijd bij ande ren gelooven. Deze menfehen, die eene vijf-en-twincigjarige ondervinding niet heelt kunnen wijs maken, reikhalzen naar nieuwigheden; hunne eigen- dige leerringen, de dweepzucht niet zoo ver drijven om als krachtdadige - liefde verblindt ben zoodanig, dat zij niet inzie#, dat, na de werktuigen der boozen geweest te zijn, zij weldra hunne flachtoffers zouden worden. Hoezeer het aan deze misfehien gevaarlijker menfehendan de opperhoof den, niet in Pruisl'en ontbreekt, vreest ondercusfcben het gouvernement van dit land, minder dan verfcheiden anderen, den irrvloed der vijauden van hee maatfchappelijk gelukom dat hetaltijd gere&ü om de venogen aan te boo- ren, die binnen de palen van welvoeglijkheid blijven, en aan allen eene ge lijke regevaardigheid te verleenenweet dat het volk geene reden tot klagen beeft, die van het gouvernement afhangt om uit den weg te ruimen. Indien de Pruisfifche monarchie nog de weivaart niet genietwaarvoor zij vatbaar is, en zoo zij nog de conftitutie niet verkregen'heefc, die haar beloofd is, Is het om dat de weldadige band des kemings te veel wonden had te heelen, en werktuigen te dienen tot de omverwerping, welke het geheim oogmerk is der verbroedering, blijven in de voorportalenzoo als de onzigtbare hoofden dit noemenzonder dat het hun geoorloofd wordt in het heiligdom door te drin gen. Hunne broederfcliap echter is niet onnuttig aan het genootl'chapom dat zijbezig met letterkundige onderwerpenmaar vooral met het openbaar regc en de ihacs-houkundedienen om het ware oogmerkdat nimmer uit het oog verlóren wordt, te bedekken, en zich terzelver tijd, door den aard hunner ftudien, voorbereiden, om in het vervolg in de nieuwe orde van za ken eene rol te fpelen. Tot nu toe heeft men vier dier bijzondere vereenigingen ontdekt, welke de veertien groote genootfehappen beduren. Van deze vier zyu er drie in

Middelburgsche Courant | 1819 | | pagina 1