MIDDELBURGSCHB itïti OÜRANfi •M Jtfo, 128. Zaturdag den 24 Oetobêfr VS N l E U JV S r Y D 1 N G IE N. rusland. MITTAU den 26 feptemherDen 11 dezer Werd hierhij het houden van eenen plegcigen godsdienst in de hoofdkerk, ter bij Woning van wel ken eene verbazende menigte boeren van alle kanten herwaarts toegevloeid was, de affchaffing van de lijfeigenfehap in Koerland door keizer Alexander op verzoek van den adel zelve toegedaan openlijk afgekondigd onder ge' paste gelukwenfchingen en vermaningen. frank ryk PARYS den 17 october. Men verwacht, dat de keizer van Rusland en de koning van Pruisfen hier maar zeer kort zullen vertoeven, en men Wil, dat zij nog voor het einde dezer maand te Aken zullen terug zijnom aldaar vervolgens nóg tot den io november te blijven, op Welk tijdftip de keizer van Rusland zich naar Brusfel begeven wil om aldaar eenige dagen met zij ne moederen met den prins en de prinfes van Oranje en familiedoor te brengen, en dan eindelijk, met zijne moeder, de terugreis naar zijne itacen over Weenen, aan te nemen. De 5 pets.gecoiil". zijnheden 75 fr. 70 cent.; etide bank-actien 1660 fr NEDERLANDEN. BRUSSEL den 19 october. Hedeii; de dag, ingevolge de Grond wet, beftemd tot opening der geWöne vergadering van de Staten-Ge- nernalis Z. M., ten een ure, in plegtigë (taacfie, van Hocrgscdeszelfs paleis, naar dat der Staten-Generaaltegen over her Park, gereden alwaar zich in de nieuwe zaal der iweede Kamer, bijeen bevonden de leden der Eerde ëa Tweede Kameralsmede de Ministersde Hoofden der departementen van Algemeen BeftiiurStaatsraden enz. Z. M.met Hoogscdészelfs gevolg binnen de zaal gekomen zijnde, en op den troon plaats genomen hebbende, heeft de vergadering geopend met de volgende aanfpraak: Edfx Mogendo Hoeren! „In den loop van dit jaar heelt mijn Huis een' nieuwen zegen ondervonden, door de geboorte ,van eenen tweeden telg van mijn beminden ondften zoon den Prins van Oranje, De Nederlanders hebben toen wederom ondubbelzinnig getoond, dat zii^die gebeurtenis als een nieuwen waarborg voor het geluk van hun volgend geflacht beichouwden. Zij mogen er ftaac op makendat ik en mijne kinderen het als onzen dierbaarften pligt zullen aanmerken, onze liefde voor Henen onze bezorgdheid voor hunne belangen ook aan onze nakome lingen in te boezemen. Ik heb Verder het genoegen, bij den aanvang uwer werkzaamhedenaan U Ed. Mog. te kunnen mededeelendat de vrede door de algoede Voorzienig heid in Europa is bewaard gebleven. Indien11a deszeifs gelukkige herftcl- ling, het verblijf van een bezettings-Ieger in Frankrijk aanvankelijk geftrekt heeft tot bevestiging van de herboren rustlevert thans de genomen beflisfing omtrent den aftogt van dat leger een aangenaam bewijs opvan de bereiking van dat oogmerk, en, in het eenparig vertrouwen der Souvereinen, de beste waarborg voor eenen duiirzainen vfede. De inwendige gefte'.dhcid van dit Rijk lever; ook 'toffe tot erkentenis op, De booge fcho'eu, athenaea en kollegien zijn- in geregelde werking, enmen is beltendig op alle middelen bedacht, welke die inflellingën in luister zoowel als in nuttigheid kunnen doen toenemèn. Groote toejuiching Verdient de wij zeop welke de Landsregering zich door particulieren, zoo wel als door gewestelijke en plaatleiijke befturen, ziet bij gedaan in zijne pogingen; om een doelmatig lager onderwijs, hief, voor te bereiden en te vestigen, ginds, uit te breiden en te volmaken. Het laatde jaar heeft menig heugelijk voorteekeu opgeleverd van de herle» ving der Nederlandfche kunst, Vele takken van volksvlijt ondervinden nog deeds den invloed der gebeur- tenisfendie zoo gewigtige veranderingen in uiczigcenvertier en allerlei be langen hebben te weeg gebragt, De landbouw daarentegen is in een' gunstigên Haaten deszeifs rijpe vrachten dragen niet minder, dan de deeds toenemende vaart op de beide Indien, bij, om aan den handel die levendigheid en werk zaamheid te geven, waarvan de Zigtbaar klimmende welvaart in'de voornaamfte ftedèn en in andere belangrij ke oorden des Rijus het gevolg en het bewijs is. De daat der armen is verbeterd. De aangeborene mildadigheid der nafie is met loffelijken ijver tót het ware doel geleid. De nuttige indellingen der be leen- en fpaarbankenbreiden zich meer en meer uit. De bedelaars werkhuizen zijningecal Vermeerderd. In het ontwerp deraige- meene begrooting voorliet volgend jaar zullen U Ed. Mog. de voorziening vinden die voor het onderhoud der vondelingen noodigis; en daar het gemis van een vormige voorfehriften nadeelige twijfelingen had doen ontdaan omtrent de plaats, in welken aan behoeftigen de aanfpraak moet Worden toegekendniet om al daar onderftetnd te Worden, maar om 111 de aldaar bedaande en 'ot oncjerffeu- ning beftcuide middelen te deelen, zal aan U Edel Mog. een ontwerp van wet worden voorgedeldom zulks op eene duidelijke eu tevens billijke wijze te be palen. Eenige grensfeheidmgen zijn met onderling genoegen der Provinciale Staten beraamd. Dezelve zullen aan U Ed. Mog. worden voorgedragen. De verevening oer plaatfelijke fchulden zal fpoedig zijn afgeloopen en de algemeens, regeling der dodelijke middelen wacht flechtsnaar eene wet, welke U Ed. Mog. zal worden aangeboden, nopens de penaliteitenop overtredingen, Ón de wijze van vervolging. De uitvoering, der wet wegens de nationale militie levert thans, bij zond eflijk door de bereidwilligheid der lotelingen om den van hen gevorderden dienst te doen weinige of geene zwarigheden ophet getal der genenwelke tot het vervangen van ontbrekenden moeten worden opgeroepenwordt vau jaar tot jaar geringer; echter zullen, met,liet oogmerk om de middelen va'ii'slands verdediging met de belangen der fchatkist meer en meer in verband te brengen, mm U Ed. Mog. eenige wijzigingen derbeilaaude wet Worden voorgelleld. Het vertrouwen, waarmedeLwe Vergadering de jongde financiële wetten heeft bekrachtigdis met algemeen welgevallen vernomen. De opening eener aanzienlijke geldleeoing is beantwoord geworden met hec aanbodbinnen korte dagenvan meer dan het dubbelde der verlangde fora. Gevoelig aan dit bewijs van kracht en bereidwilligheiddeunende op 's lands volkomen herdeld crediet, gerust omtrent den toedand van 's Rijks fchatkist, zeker, dat aUe verbindtenisfen heilig konden worden nagekomen, heb ik mij bemoedigd gevondende dadelijke mogelijke bezuinigingen te doen daardel- len, en die, welke in het vervolg eerst zullen kunnen werken, te doen voor bereiden. Uit de begrooting der daatsbehoeften voor het volgend jaar zullen U Ed. Mog, kunnen beoordeelenin boe verre de gedane pogingen reeds door de uickouist zijn bekroond. De aangekondigde proeve der fplitfing tusfctiën Kc vvone en buitengewone uitgaven wordt bij die begrootidg bewerkdelligd; en, biettëgendaSnde daarop nieuwe fommen hebben moéten worden gebragt, teii gevolge der laatdelijk gemaakte financieiè bepalingen, blijft echter het geheél beloop ddr raming beneden die vdn liet tegenwoordig jaar. I-let.drekt mij tot genöegen daar bij te kunnen vbégen; dat hét dvërfcUtj hetwelk de Op mijnen last vervaardigde; en aariUÈd. Mog. mede te deelen reke ning der begrootingen van vroegere diensténten behoeve der fchatkist oplea vertgenoegzaam is, oinbij eene gelijke raming der opbrengst van 'jihtrdé middelen, als ovet het loopend jaar, tegen de waarfchijnlijke uitgaven vati het volgend jaar, eene gelijkdaande berekening van inkomsten voor te lleilen; loc bereiking van dit gerustdellend einde, zullen aan 11 We vergaderi ig eerf' ge wettelijke bepalingen worden voorgelegd, op welker aanneming ik tdij ri eerder mag verlaten, vermits dezelve een ieder, welke belang heefr bij" de. coefland van s Rijks geldmiddelen, zullen overtuigen, dat de daaromtrent gé- nomen en nog te nemen maatregelen mogen geteld worden onder de eerde voor werpen van onze geuieenfchappelijlte zorg voor het algemeen welzijn. Die wetten zuiien tevens mijne vooruitzigten helpen verwezenlijkenoni- trcot datgene, wat riög gefchieden kan, ten einde reeds in een vólgend jaar den evenaar tusfehen de inkomsten en uitgaven in gewone tijden daar te (tellen; Bij eenen geregelden daat van zakenwaarin verre de meeste behoeftén onver mijdelijk zijn, lieb ik de noodzakelijkheid erkend, om daartoe alles tot iti de bijzonderheden te doen nagaan. Dit onderzoek vordert nogtans veel tijd; en, zal hetzelve in zijnen geheelen omvang met zorg en aandacht gefchidden moet alle Overhaasting vermijd worden. Intusfchen wordt daaraan ijverig gC- aroeiden met de noodige volharding, vertrouw ik, dat hetzelve tot rijpheid Zal itoménen aan mijne ernstige begeerte zal kunnen voldaan worden. Meer andere Onderwerpen van aangelegenheid zullenin den löop dezéï gewone vergadering, uwe overweging Vorderen. In de volgende hoop ik Hes Ontwerp van de Nederlandfche wetboeken aan U Ed. Mog. aan te bieden. L11 hiermede, Ed. Mog. Heefen! bpene ik deze uwe vergaderingbiidei" den vurigen wensch eii vol van vertrouwen, dat dezelve meer en meer heb kenmerk zal dragen van die eenftemmigheid van bedoelingen tusfehen den Ko ning eu de Staten-Generaalwaardoor de welvaart van het Rijk en het geluk' van deszeifs ingezetenen allermeest kunnen gorden bevorderd." Tot Ptefident Viin de Eerde Kamer det Staten-Generaalheeft t. ivf. j voor dezen jarebenoemd jonkheer W. F. Röell. Z. K.H. de Prins van Oranje is heden morgen in deze dad aangekomen,; Z. M. de Koning en Z. K. Ff. prins Fredefik, hebben gisteren den fchouwburg met hunne tegenwoordigheid vereerd, en zijn in denzelvendoof een talrijk publiek, met de levendigde toejuichingen ontvangen. Men verzekert, dat de reis van HH. MM. den keizer van Rüsfand eii den koning van Pruisfen een dag is vertraagd gewordenen dat zij dus eerst beden avond te Narnur zullen aankomen. Sedert gisteren avond worden de wisfelpaarden op alle dations in gereedheid gehouden; HH, MfM. begeven zich van Namur over Charleroi naar Valenciennes. sGRAVENIIAGE den 19 october. Bij gelegenheid dat de nianfchappen' der nationale militie, Welke niet onder de wapenen blijven, naar hunnehaard- Uecien terttgkeerenis er, zoo men verneemt, van wege het departement vaii oorlog, eene indructie gearresteerd, naar welke bij de refpeccive korpfen der armee, geheel ol gedeeltelijk zamengedeld uit manfehappen, herkomstig uit de ligting der nationale militie, gehandeld zal moeten worden, met ópzigc tot het verleenen van het groot verlof/ mitsgaders betrekkelijk het in gedadigen dienst te houden vierde gedeelte derzelve, en het overgaan naar de daande armee- Deze iridruftie bevat in zich een geheel, van de noodige inlichtingen en uitleggingen verzeidvan hetgeenmet opzigte tot het bovengemeldebij de wet op de nationale militie van den 8 januari) 1817 bepaald is. Bij eed der artikelen van voorfchreven indructie wordt bepaalddat de verlofgangers op den marscli van de dandplaatfen hunner korpfennaar de hoofdplaatfeti hunner provinciënals marcherende troepen zullen worden behandeld; en dar dien ten gevolgede kooimanderer.de officier van het geleide voorzien za! moeten zijn van de noodige fuudfen, voor de betaling "der indemni.de voor huisvesting en voeding. Bij welgemelde inflructie wordt herinnerd dat hec vierde voor den' gefta- digen dienst is bepaald als volgc: Bij de bataiillöns infanterie aio korporaals' en fufibersper bataillon, de depot-kompagnie daaronder begrepenbij eik der batsillons artillerie, 159 korporaals en kanonniers; bij de lturasfiers 195 korporaals en kiirasfiersbij de 2 eskadronsde depot-kompagnie daar onder begrepen bij ebt der trein-bataillons152 korporaals en trein-foldacen; UTRECHT den 2o october; De algemeen geachte kommandanc van het 6de bataillon der llaande armee, de luitenant-kolonel Twent, welke, ten gea volge van een' val met zijn paard in bet kamp bij Zeistbij hec doormarche ren van deszeifs bataillon alhier reeds zeer gevaarlijk ziek lag, is op dei» if dezer overleden. Z E E T Y D I N G E N. MIDDELBURG den 23 october. Op den 5 augustus 11. jsin goeden (ïaac aan de Kaap de Goede Hoop gearriveerdhet fchip Middelburg kapt. T. A„- van de Putte, van Middelburg naar Canton; zijnde op den 10 junij bij de Canarifche Eilanden doof een infurgenten-kaper gepraaidzonder verder ge volg; doch op den 12 daaraanvolgende, bij het eiland Palma, door een fehoo- nerbrikzich bekendmakende als een zeeroover, tot de Overgave opgeëischt 4 en dadelijk bij de weigering met kanon en haiidgeweer befcbocen, hetgeen echter op gelijke wijze, en met zulk een goéd gevolg wierd beantwobfddac de zeeroover, 11a 15 i 20 minuten flifijdens, afbrasce, zonder dac iémand van de equipagie is befchadigd geworden. VLISSINGEN den 21 october. Heden is naar Antwerpen de Schelde op gevaren Lord Wellingtonkapt, H. S. Hóf huisvan Danczig, met pctasch en weedasch. En zijn heden van Antwerpen de Schelde afgekomen en naaf zee gezeild,' Maria Gatharina, kapt. J. F. Thamfennaar Bordeaux, met ballast; en Yrouw Geerdinakapt. P. D. Dik, naar Leith met huiden, graan etf vlas. BESTUREN bn AD MINISTRATIEN. PUBLICATIE. De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, aan allen dén'genen die dezen zullen zien of hooren lezen Salutdoen te weten Dat de Provinciale Staten, bij Hun Ed. Gr. Achtbare lefolutie vra dea jj V'.,

Middelburgsche Courant | 1818 | | pagina 1