MIDDELBORGSCHE COUR A N T: •No. 120/ Dingsdag den 6 October. N I E U W S T Y D l N G E N. j *'.l NEDERLANDEN. D V I T S C H L A N D. RERLYN den 22 fepternber. Hec ijzeren gedénkftukter vereeuwiging der gebeurtenisfen van de jaren 1813 18/4 en 181*5, waarvan der. 19 dezer de eerste fteen is gelegdis do voeten hoog, en geheel van ijzer gego ten. Bij deze piegtigheid zijn tegenwoordig geweest de gezamenlijke gene raliteit, de ministers en booge burgerlijke beambtenvan-iéder regiment de oudlie officieronder-officier engemeene, ridders van 'net ijzeren kruis, en de geestelijkheid uit den omtrekmet den bisfchop Ivviert aan het hoofd. Vuprts waren al de troepen onder de wapenen en eene ontzaggelijke menigte voljjs bijeen verzameld. Na het leggen van den (leengaf de keizer van Rus land de eerste hamerflagen, vervolgens de koning en al de leden van het ko ninklijk huis, onder herhaalde falvo's uit bet grof gefchut. Daarna hield de bisfchop doet. Eylertde inwijdings-redevoeringen vervolgens omarmde in tegenwoordigheid van de menigte, de koning, met zigtbare aandoening, zijnen verbeven vriend en bondgenootden keizer van Rusland, terwijl eene krachtige handdruk opehiijk "ten plegtig bettot hei! van beide rijken en van geheel Eiiropagelukkig beflaande vriendfehsps-verbond bevestigde. Öemó- narchen Wérd en door het herhaald en luid vreugdegejuich der menigte begroet. KOBLENTZ den 23 feptemberDe oudheidkenners verzekeren, dat de graven, die tusfehen Ehrenbreitftein en bet dorp Rothenhahn ontdekt zijn geworden, van de Romeinen af komftig zijn. Men heeft op eene der munten het hoold van Vespafianus, en om een der geraamten een echt Romeinsch harnas gevonden. SFUTTGARDT den 24 feptember. Reizigers, gisteren met de post uit het Badenfche alhier aangekomenbrasten het zonderlinge bcrigt mededat in gezegd groot-hertogdom alle verlofgangers plótfeiing waren opontboden, en op wagens naar hunne garnizoenen gevoerd wierden. lieden ontvangen wij een bèrigt uit Karlsruhe, de oproeping der verlofgangers bevestigende/en er bijvoegende-, dat dezelve reeds in menigte aankwamen. Men fcheen er overigens de reden niet met zekerheid van te weten, maar dacht, dat het eenen maatregel wasin verband ftaande met den op handen zijndèn aftogt der bezettings-armee uit Frankrijk. FRANKFORT defi 26 jeptember. Het zoo veel gerucht gemaakt heb bend artikelonlangsopzigtens de bedoelingen van het congres, in het Engelsch ministerieel blad the Courier geplaatst, en reeds door verfebeide dagbladen gehekeld en tegengefprokenwordt ook in den Oostenrijkfchen Beo- bachtet of Opmeikerdoch door dezen op eene zeer befcheidene wijze we- derlegd. De Beobachter zegtdat het artikel in questie in den besten geest is opgefteld, maar dat de Ichrijver dwaalt, en dat zijn gevoelen niet voor dat van het Britsch ministerie moet gehouden worden; want dat in Engeland de ministers zich even min met de redactie der ministeriele bladen als met die der antieminifteiiele bladen bemoeijeuen de opfeilen van beide eerst lezen 11a dat zij uitgegeven zijn, en dat het eenig onderfcheid tusfehen dezelve is, dat zij eene andere partij toegedaan zijn en volgen. De Beobachter belluic zijne wederlegging met dezé opmerkelijke woorden: Omwentelingen en tegen-omwentelingen warenfedert en gedurende een half menfchenlevenzoo zeer aan de orde van den dag, dat de verwachting daarvan en het ge,oef caaraan, eenigermate natuurlijk en verlchoonbaar is. De Voorzienigheid heeft aan dezelve echtert0£ heil der menschheid, in de ge voelens en gezin heden der gezamenlijke mogendheden, die thans hec lot der volken bepalen, een krachtig tegenwigc gefchonken. Wanneer dit het geval '«iet warewanneer aan elk gevaarlijk verlangen naar verandering en omme zwaai (lcchts door eenen of anderen der groote Euröpefche monarchen wierd deel genomen, zoo zou het geheele gebouw der burgerlijke maatfehappij in weinige jaren, zonder redding, in flor ten. Wanneer bij iedere Samenkomst der fouvereinen en van hunne ministershet werkelijk beflaande als proble- matisch behandeld, het reeds befliste weder in twijfel getrokken, San nieuwe plannen gehoor veileend Wierd en nieuwe liaatkundige combinatiën beproefd wierdenzoo zoude het, in eenen korten tijd, met alle orde en regelmaacin de betrekkingen der maatfehappij en van bet volksregt, met alle vastheid van den ftaat van bezit, met alle zekerheid voor hec tegenwoordige en met allen waarborg voor de toekomst gedaan zijn. Dit is niet de geest, in welken dé booge monarchen bijeenkomen. Zij zullen - daarvoor is ons hunne lang be proefde wijsheid borg flcchts dat gene wat de onraiddelijke noodzakelijk- heid,gebiedtals onderwerp hunner beraadflagingen enbefluiten erkennen; be- houdinggeene ombinding of oraverftooting zal elke hunner fchreden kenmer ken. Zij zullen den vrede der wereld, dien elke onbedachte poging om nieu wigheden in te voerengevaar zou kunnen doen loopendoor onwrikbare vastheid in hunne gróndfteilingeiidoor eenriragten gematigdheid, én groot moedigheid voor eene lange reeks van jaren bevestigen. Het gene dan nog in het binnenfle def ftaténtot hec ware welzijn der volken gewenschf, gevor derd en gedicht moge worden, zullen zij overlaten aan de zorg der afzonder lijke regeringenaan de weldadige hand des cijds, en aan den natuurlijken, onophoudeiijken voortgang der maacfchappeüjke ontwikkeling en befchaving." DUSSELDfiRP den 24 feptember. Uit Henry-Chapeile (een Nederiandsch grensplaatsje op den weg van Aken iW Luik) fchrijft men van den 20 het volgent e Ilu is bekend datvolgens de Nederlandfche wetten op de in- en uitgaancie regten, de comnriefen het 'Breit de préemptïon hebben, dat is het regcomwanneer het hun toefchijnt dat de waren te gering aangegeven zijn, dézelve te kunnen houden, jijjits zij nog 12 percent boven den aange geven prijs betalen. Thans is dezer dagen een gedeelte der fijne wijnenvoor Z. M. den keizer van Rusland naar Aken beftemddoor de Hollandfche com- miefen op zoodanige wijze aangehouden, zoo dat, wapneer dit niet fpoedig gerertresleerd wordt, voor dat de wijn in de derde hand komt, de tafel van keizer Alexgnder van de fijnfte wijnen zal beroofd zijn." - De laacfle te Aken aangekomen drie rijtuigen welke de prins-regènt van Engeland, tot een gefclieuk voor keizer Alexander, derwaarts gezonden heefthebbenzoo als uit Aken gefchreven wordt1600 franken tranfuo- regten aan de Belgifche tollen gekost. AKEN den 28 feptember. Gisteren namiddag, is Z. M. de koning van Pruisfenvan prins Henderik en van een klein gevolg verzeldin deze ftad aangekomen. Er was geen de minflc toeftel tot hoogstdeszelfs ontvangst ge- maakcdewijl zulks uitdrukkelijk door Z. M. was verboden geworden. Heden, heeft de koning deszelfs booge bondgenootcn ontvangenZ. M. de keizer van Oostenrijk isdes voormiddags, ei< Z. M, de keizer van Rus land tegen den avondbinnen onze muren gekomen. Deze verheven Monar chen zijn met al de eerbewijzingenaan huunèn Üöógen rang verfchuldigd Odtvaugen geworden. tl' - F R A N K R Y K. /x /l PARVS den 26 feptember. De heer Fualdes, de zoon, is in zijn depar- cement terugen moec zich ónverwijld naar Albi begeven, ten einde er ken» nis te nemen van-de nieuwe procedure. Zijne reis herwaarts had eeniglifk tera oogmerk om de ontlasting te verzoeken van de kosten der procedures te Albi waartoe hit, als civiele partij, veroordeeld was, en die 100,000 franken beZ loopen. Die ontlasting is hem gunstjglijk door het gouvernement toegedaan. Overigens verneemt men, dat de instructie der nieuwe procedure te Albi zeer verre gevorderd is, en dat zij alle nog overgeblevene onzekerheden nopens da oorzaken en onhandigheden van den moord des heeren Fualdes, den vader weg zal nemen. Te Parys zijn zendelingen aangekomen van een bijzonder genootfehap te Londen t ten doel hebbende de bekeering det joden, hetzij co t hec Protes tantendom heczij tot eenige andere Christelijke fekce. Die zendelingen heb- ben reeds met eenige perfonen, die zich zeer met godsdienstige zaken be» mocijen conferentien gehad. Men gelooft dat gezegde zendelingen zich naar den Elfas begeven zullen. Den 28 feptember. In het departement van de Opper-Marne is, in het dorp Cnadratdoor de onvoorzigtigbeid van een' perfoon, die een fnaphaaa- fchot in een rietendak heeft gedaan, eenen brand ontftaan, die 67 gebouwen in den asch heeft gelegd, en den oogst en het huisraad van 49 familien ver nield heelt. De fchade wordt op 300,000 franken begroot. -- Volgens particuliere berigcen van Aken, rekende\nen, dat aldaar, voor den 20 dezer reeds over de 10,000 vreemdelingen waren aangekomen' Andere berigtenvan daar, en welke vertrouwen fchijnen te verdienen mel den, dat de prins von Metternich aan verfchillende perfonen verklaard'heeft dat het congres zich eeniglijk beflisfend bezig houden zal met de questie der ontruiming van Frankrijk, en dat alle andere zaken, die zouden kunnen ter bane komen en tusfehen de fouvereinen befproken wordennoch diplomatisch noch piegtig tot een onderwerp van discusfie zullen gemaakt worden. --- Men heeft te Parys eene infehrijviug geopend ten voordeele van da Franlclie uitgewekenen in de provincie van Texas in Noord-Amerika waarzif zich in eene foorc van maatfehappij vereenigden den door hun bezetten of ingenomen grond Champ-d\/Jsïle (wijkveld) genoemd hebben. De heer Fe- lix Desportes is de eerste infebrijver, voor eene fom van 300 franken. Ove rigens icbijnt die infebrijving nog niet veel opgang te maken. De" 29 feptember. Eenige militaire bewegingen, door het gouvernement van het groot-hertogdom Baden bevolen, trekken thans de aandacht tot zich Op den eersten october moeten de troepen van dien kleinen ftaat vereenwd zijn, en bovendien heefc de landweer order ontvangen om zich marsctivaardig te boliden. Wat dit beteekent weet men niet regt. Men fpreekt van eene reis, welke de groot-hertog, tot herfte! zijner gezondheid, naar het zuiden foinmigen zeggen naar Nizza, anderen naar Montpellier, maken wil. 'Ie Duinkerke, van waar, in 1790, 34 walvischvaarders uitvoeren., maar welke belangrijke tak van welvaart voor Duinkerke federt vele jaren aldaar geheel had-opgehouden te beftaan, wordt thans wederom een eerste febip ter walvischvangst uitgeruscdoor den heer M. L. Dagneauaan welkén reeder 2; M. toegedaan heeft om zijnen naam aan dat fchip te geven. Den 25 dezer zijn op de Yonne, om naar Parys af te zakken, 3000 (lukken nieuwe wijn ingcfcheept. In vele jaren heeft men zulk eenen rijketj en voortreffelijke!! wijnoogst in Bourgogne niec gezien als dit jaarde oogst bedraagt nog een vieid.e mëer dan men had durven hopen, en de qualiceit is uitftekend. 5 pets. geconf. zijn heden gedaan kontant en einde dezer maand 75 fr. 70 c.en op het einde van occober 76 fr. 25 c.de bank-aktien 1640 fr. BRUSSEL den 30 feptember. Een befluit van Z. M. fupprimeert hec tot hiertoe te Gent beftaan hebbend collegie van Ste, Barbe. Men weetdat het onderwijs aldaar eeniglijk toebetrouwd was aan geestelijkèndie zich voortaan zullen moeten bepalen bij het geven van theologiesch onderwijs» Gezegd etablisfement verliest dus alle kweekelingenclie zich niet tot de gees telijke loopbaan bepalen. -- Men verzekertdat hec gouvernement allen uitvoer van groenten»" waaronder aardappelenajuin enz.verboden heeft. Men meldt ons van Gent, ohder dagteekening van gisteren: „De heer Du bareigenaar van het dagblad van Oost-en West-VIaanderen, is gearresteerd en twee bewaarders zijn in,liet bureau gebleven. Tot nog toe weet men de oorzaak hier van niet." BRUSSEL den 1 october, II. M. de Koningin van Zweden, reizende on der den naam van gravin van Baker, is hier eergisteren, met ècn talrijk ge volg, van Spa aangekomen, en heeft gisteren namiddag de reis naar Parys voortgezet. Verlcheide rijtuigen, van de zeldzaamfte fchoonbefdzijn in eene der voornaamfte werkplaatfen dezer ftad ter aflevering gereed; twee zijn voor H. M. de Koningin, en een voor H. K. H. de Prinfes van Oranje beftemd. 'sGRAVENHAGÊ den 1 october. Tegenaanftaanden Zaterdag wordt Zijne Majefteit de Koning uit Amfterdam alhier terug verwacht. Men wildat Z. M. zich voor korten tijd naar het Loo zal begeven, en de militaire evolucieti in net kamp van Zeist zal gaan hij wonen. Laatstleden zarurdag is de eerfte nieuwe Bokking van Katwijk ten ge- fchenke alhier bij den .Koning gebragt. Den 2 october. Bij koninklijk befluit van den eerften dezer, is de heer. M. Piepers, tot dusverre Secretaris van Staat voor de zaken van Oorlog, op zijn verzoek, in die betrekking eervol ontflagen, en tevens benoemd tot lid van den Raad van State. Aan den adjudant-generaal is opgedragen, om, op den 5 october, da portefeuille van het departement van oorlog over te nemen, en de zaken vaa dat departementad interim, te beduren. r HEERENVEEN den 25 feptember. Als een bewijs van buitengewone, vruchtbaarheid, kan men bijbrengen, dat op den 31 augustus II.alhier in deii tuin van A. S. Prins, zich bevond eene boekweit-plant, .waarvan de hoogte der fteng was acht en een halve voet Vriefche maat, en aan dezelve bevonden zich twee honderd vijf-en-twintig bloeijende Hengels of fpruitén.' UTRECHT den 1 october. Gisteren hebben de '{roepep; beflaande uic 22000 man infanterie', in het kamp bij Zeistgrooteftfrarioeuvres gemaakt en gevuurdwordende door Z. K. H. den Prins van Oranje zeiven gekomman- deerd; welke manoeuvres van des morgéns 7, 'tot des namiddags 2 a 4 ure ge duurd hebben,

Middelburgsche Courant | 1818 | | pagina 1