MIDDELBURGSCHE COURANT, Zaturdag den 5 September; No. 107. NIEUrrSTTDlN GEN. RUSLAND. PETERS BUR.G den 7 augustus. Voor eenige dagen is hier een door zij ne zeden, godsdienstige denkwijze en uitftekende kennis in de landhuis houdkunde beroemde kwaker, Daniël Wheeler genaamd, uit Engeland aange komen welke ter uitdrooging der in de nabijheid dezer hoofdftad gelegene jnoerasfen ontboden is. Z. M. de keizer heeft deze onderneming niet alleen goedgekeurdmaar aan dien kwaker een jaarlijksch inkomen van 500 ponden fterlijigs toegelegden vooreerst 25000 roebels ter goedmaking der kosten aangewezen benevens eene afdeeling pionnier» ter zijner hulp toegedaan. Het toezigt over deze on derneming heeft Z. M, aan den minister van binnenlandfche zakenen aan den prins Gclozin, opgedragen, en het is te verwachten dat dezelve een' goeden uiiflag zal hebben. Naar men verpeemt, zal Z. M. de keizer in het begin der maand fep- tember van bier naar het congres te Aken afreizen. In den loop dier zelfde maand zal H. M. de keizerin Maria van hier eene reis naar Weimar, Stuttgart en Brusfel doen tot bezoek harer doorluchtige dochters H. K. H. de erfgroot- bercogin van Weimar, H. M. de koningin van Wurtemberg en H. K. H. de p infes van Oranje. SPANJE. MADRID den 10 augustus. Er zijn. officiële tijdingen van Chili ontvan gen maar zij zijn nog niet bekend gemaakt. Er is geen gewigtig nieuws van MeX '-o; eenige benden der opftandelingen houden zich geftadig op het land op, en vechten als de Guerillasdoor hunne uitvallen verwoesten zij den koophandel-, de reizigers en alle inwoners, die voor koningsgezinden bekend liaan; ongelukkiglijk zijn de middelen om dit te beletten en een einde aan de zen ramp te maken, veel te zwak. De lieden zijn rustig, voornamelijk Mexi co, de hoofdftad; de onder-koning Apodaca iseen regtvaardig en kloekmoe dig man, maar een vijand van nuctelooze geftrengheid. In onze courant vindt men vijf rapportendoor onderfcbeiden komman- kanten van detachementen, welke de inlurgenten vervolgen, aan den onder- koning van Mexico ingezonden. Alle krijgsgevangenen worden zonder gena de doodgefchoten. Men geeft hen Hechts den tijd om te biegten. Deze berigten zijn van de eerfie dagen van maart; op dat oogenblik beftoiïd nog de bende van pater Torres, een der veteranen van den opftanden, in weerwil van al de pogingen van onze verbitterde opperhoofden, welke'hem op de hielen volgen, zoo heeft die priesterlijke folciaat zich (leeds weten te redden, en zijne orderhoorigen vinden aicijd middel om zich onder zijne vanen weder te verzamelenintusfchen bezitten de infurgenten vau Nieuw Spanje geene georganifeerde korpfen noch eenige verfterlue punten deer; doch dtiizende Guerillas onderfcheppen alle gemeenfchap. Uit Peruvan den generaal Oforio en van den generaal Morillozijn hoe genaamd geene berigten ingekomen. HONGARYE. JASSY den 3 augustus. Den 31 der verleden maand is hier eene hevige aardbeving geroeid, welke men iedert 16 jaren niet in zulk eenen hoogen graad befpeon had. - De veldvruchten zijn in eenige (heken vanOpper-Moldavie doorhagel- buijeu verwoest; overigens zijn hier de beste uitzigcen op eenen rijken oo-st OU1TSCHLAND. WEEN EN den 16 augustus. In de Levant fc'nijnen de Griekfche, Fran fche en Arraenifche Christenen den ouden haat jegens eikanderen afgelegd te hebbenen de algemeene verdraagzaamheid na te volgen. Meer dan 300 in- ivoners vnnSmyrna,j.van verfcbillcnde godsdienstbelijdenis, hebben eenefchool opgërigt-waarin men de arme en weeskinderen zal opnemen en doen onder wijzen. Dit voor de zeden zoo nuttig gedicht zal met werkzaamheden voor de .jeugd verbonden worden. Ook heeft men bij infchrijving het oprigten be paald van een nieuw peSt-hospitanl voor de Christenen, twee uren van dieftad. De uit Jerufalem teruggekeerde zendeling, de abt Forbin Janfonheeft in Smyrna insgelijks fcholen opgerigtwaarin de Franfche, Italiaanfche en Griek fche talen zullen onderwezen wordenen welke inrigtingen door omcrenti 10,000 Christenen, van onderfcheidene geloofsbelijdenisfenonderfteund worden. FIL L AU- den 2 augustus. Gisteren, ten vijf uren des avonds vertoon den zich twee fchepen voor onze haven. Als naar gewoonte gingen de lood- fen naar buiten om dezelve binnen te loodfen. Doch flechts een der twee fchepen heeft zulks mogen gelukkendaar het geweld der golven het ander, ziinde een Engelfche brilt, deed (handen. Dewijl er geen cijd te verliezen was, z o wierp zich de heer Steenkeeopperde der loodfenmet 19 man in een' boot, ten einde het vaartuig te hulp te komen en de equipagie te red den. Het was niet dan na ongeloofelijke en bijna boven menfchen krachten aangewende pogingen, dat het de boot gelukte het geftrande vaartuig te be reiken en zich daaraan vast te maken. Doch dè equipagie, zich meer met hunne goederen dan met hun leven en met dat der genen welke haar wilden reddenbezig houdendevertoefde zich in de boot te werpenwelke door een ontzaggelijke golf vol water geraakte en zonk. Eene andere golf, nog vertchnkkelijker dan de eerftefleepte den opperden der loodfen en twee mat troozen mede, en begroef hen in de baren. De drie anderen, als mede een Engelfche matroos, werden door andere booten gered en bragten de tijding van het ongeluk mede; de. omfluimezee heeft tot nu toe niet veroorloofd de gevolgen dezer noodlottige gebeurtenis te kennen. KAISERSLAU1 EkN den 18 augustus. Sedert den 2 dezer zijn hier meer dan 50 geestelijke en koninklijke ambtenaars vergaderduitmakende het alge meen fynode. Hetzelve werd 0p gemelden dag met zeer vele plegtigheden godsdienstig in beide, zoo de Lutherfche als de Hervormd®, kerken geïnftal- leerd; zijnde door den heer kerkciaad Schultz, over Phihppenfeu a vs. 21 gepredikt geworden. FRANKFORT den 22 augustus. De chemie is wederom met nieuwe ont dekkingen verrijkt. Onder opzigt van den beroemden Verzelius, zijn te Fahiun, m Zweden, onlangs ontdekt, een nieuw metaalSelenium genaamd alsmede een meuw loogzoutLithonhetwelk tegen het vuur beftand is en eene nieuwe foort van aarde, Thor in* genaamd. Een nader verftag hiervan viucit men 111 de Annales de Phpica Van profesfor Gilberc. FRANKFORT den 25 augustus. Men berekent, dat'men tien jaren noo- dig zal hebben, om Ehrenbrcitftein tot eene onverwinbare vesting te maken -- 1" de Prnüfifchejdagbladen leest men, dar de koning, gedurende zijn verblijf te Moskonde mutfen van de grenadiers der Rusfifche garde zoo naar zijn' fmaak gevonden heeft, dat hij bevolen heeft om dezeive bij zijne eigen garde in te voeren indien de begrooting van den minister van oorlog voor deze uitgave niet voldoende bevonden mogt worden, »t de koning her ontbrekende uit zijn eigene kas er bijvoegen. GROOT-BRIT T' A N t E. LONDEN den 28 augustus. De Rusfifche grootvorst Michaëlna En geland en Schotland doorreisd te hebben, is den 21 dezer, met zijn gevolg, in de (loep van oorlog de Daver, in twee en een vierde uurs, van Port-Pa- tnek naar Donaghariée m Ierland overgeftokenom ook dat land te doorreizen. -- Men verzekertdat zich thans in Frankrijk 62,000 zoo Engelfchen gerekend wordTn" °P 5°'00° P' ftcrl- daSeliJks Onze particuliere brieven uit Parijs melden, dat de bankier Baring, die zich thans ak,aar bevindt, verfcheide conferentien met den minister van finan cien gehad heeften dat die miniscer hem daarin voorgehouden heeftde met hem aangegane overeenkomst, waarbij hem de 22 millioen rente tegen 67I pCt. afgeftaan zyn door de daarop gevolgde rijzing der Franfche fondfen, eene verantwoordelijkheid op het ministerie bragtdie de ernftigfte gevolgen zou kunnen hebben en dat men derhalve deze zaak tot een voorwerp van na dere onderhandeling moest maken. Men voegt hierbij dat het gevolg hier- van zou geweest zijn, dat de bankier Baring eene nieuwe conventie met den minister van financien gefloten had, waarbij de middelprijs voor de geheele22 millioen rente zou zijn bepaald op 72 pCt. De kapiteinen en commandanten der verfchillende fchepen, die onder de bevelen van lord Exmóuch bij de expedicie van Algiers hebben gediend, hebben aan zijnilordfchap een Ruk zilverwerk ten gefchenk gegeven, hetgeen z°0,^W!,ar ,'s.!at er ^r'e man noodig zijn om hetzelve te dragen, en hetwelk op den maaltijd ten toon gefteld zal worden die men op den verjaardag der overwinning van Algiers zal geven. 7" hacicjfn er te Manchester eenige oproerige bewegingen plaats onder het ledigloopend werkvolk. De akte van oproer werd voorgelezen en er kwamen een,ge m.lica,ren op de been. Na dat zeven der belhamels gevat waren, werd de rust herteld. De overheid heeft vele buitengewone konfta- pels aangefteld en andere maatregelen genomen, om de werkbazen tegen hun muitziek aroeidsvolk ce onderfteunen. -- De brieven uit Lisfabon zijn vervuld met klagten wegens den ftilftand cn het voortdurend verval van den handel. De openbare huizen zijn verlaten en de kostbaarfte buitengoederen der Porcugefche kooplieden vervallen hand ov» hand. Men befchouwt aldaar de terugkeer van het hof van Brazilië als het eenige middel om de geinelde hoofdftad weder op te beuren.. Ei zijn bijzondere brieven in de ftad van de expeditie naar de Noord- poo onder kapitein Ross, gedagteekend den 8 julijop 74 graden breedte. De twee ichepen waren toen bij een aanmerkelijk landpunt, door Basfin de Duivelsduim genaamd; doch de brieven behelsden niets anders, dan dat alles wel was, en dat de fchepen, op het oogenblik van het fchrijven, door het ijs belet waren, om voort te zeilen. Men verneemt, dat de andere fchepen, onder bevel van kapt. Buchauden 8 julij door een Groenlandsvaarderop de breedte van 80 graden, gezien waren. -—Berigten van den kant der infurgentenden 20 j'ulij op Trinidad ontvan gen1,^ behelzen onderfcheidene bijzonderheden aangaande de laatfte krijgsgebeur» tenisfen. De infurgenten erkennen zelve dat zij in hunnen togt tegen Car- raccas te kort zijn gefchoten; dat de Spanjaarden hun uit het gebergte bil genoemde ftad hebben verjaagd en dat hunne infanterie veel beeft geleden. Paez is naar San-Fernando deApura, enBolivar, welke fteeds met het opper bevel belast is gebleven naar Auguscura terug getrokken. De Spanjaarden fchijnen het intusfchen nog niet in den zin te hebben om de infurgenten al daar te volgen; althans de generaal Moralez, welke totCalobozzo was voort- gerukt, is weder naar Sombrero terug getrokken. Bennudez commandeert da infurgenten in de nabijheid van Cumana. frankryk. PARYS den 26. augustus. In bet dorp Boissy-la-Riviérekanton vanMe- réville, heeft een akelig voorval plaats.gehaddat de geheele gemeente mee fchrik vervuld heeft. In den nacht tusfehen den ia en 13 dezer geraakte eene pachthoeve, bewoond door den heer Hautefeuillein brand. De zoon van den pachter fliep inden ftal 5 wakker geworden door het briefchen van drie paardenfprrngt hij uit het bed en trachc de deur te openendocb een paard dat zich reeds door de vlammen bereikt zagflaat twee malen naar zijn' mees ter en treft hem op de borsten wel zoodanigdat hij twee dagen later pan de gevolgen daarvan overleden is. De vader werd eerst gered, na dat reeds zijne beide beenen verbrand waren. Nog was er een kind flapende achterge laten, dat alleen behouden bleef door de kloekmoedige zorg van eenige buren, die zicb te midden van de vlammen wierpenom hetzelve te redden. Doch deze ongelukkigen hebben niet alleen de verwoestingen van den brand te be treuren het fchijntdat fommige liedenonder voorwendfel van hen te hel pen hun eene fom van. 2400 franken hebben ontftolen. Aldus heeft deze familie in een oogenblik een' harer koscwinneren en haar geheel vermogen ver- loren. Hetgeen nog meer moet bedroeven dan dit ongeluk zelf, is, dat men hetzelve aan kwaadwilligheid toefchrijft. Er zijn, naar men verhaalt, twee vrouwen gevat, welke aanleiding tot verdenking hadden gegeven. Er zal op den toren der ftad Calais eene nieuwe vuurbaak geplaatst wor denwelke, van den eersten december eerstkomende af en vervolgens dage lijks, van zonnen-ondergang tot aan haren opgang, zal worden opgeftoken. Het vuur dezer baak zal wit en ronddraaijend zijn, en .dus van tijd tot tijd verduistering ondergaan. Het zal. gedurende eene omwenteling van het ftel lampen, welke drie minuten zal duren, tweemaal licht verfpreiden, hetwelk toenemen en verminderen zal. Een fchrikkelijke brand, in den nacht van den 2den op den 3den dezer te Villers-Saint Frambourg, departement van de Oise, ontflaan, heeft in weinig tijdsveertien huizen in den asch gelegd. In den nacht tusfehen den 26 en 27 dezer, is in den ouderdom van zeven-en-twintig jarenna eene ziekte van achttien dagen overledende graaf Jacob van Rechteren, kamerheer van den Koning der Nederlanden. Zijne deugden en beminnelijke hoedanigheden doen hem van alle zijne bekenden be treuren. liet regthetwelk men hem ten dien opzigte moet doen wederva ren, zal beweeggronden vau vertroosting aan zijne ouders verfchaffen, welke diep bedroefd zijn over het verlies van eenen eenigen zoon, die hun nooic eenig verdriet had aangedaan. I NEDERLANDEN. I BRUSSEL den 27augustus. Men febrijft van Diest, onder dagteeke- ning van dén 25, het volgende; „Gisteren heeft ae gewapende raagt zich paar Beckevoorc begeven, voor-

Middelburgsche Courant | 1818 | | pagina 1