MIDDELB URGSCHE COURANT, No. 33.1 Dingsdag 1818, den 17 Maart. NT EUTVSTYD INGE ft. GROOT-BR ITTANJE. LONDEN den 6 maart Gisteren had de Nederlandse amjbasfadour baron Fagel de eer Zijne Koninklijke hoogheid den prins-regent op een prachti» middagmaal te onthalen. De prins van Hesfen-Homburg vvas, benevens de ambasfadeurs van Rusland, Oostenrijk, Frankrijken Spanje, en de Pruisfi- fche minister baron Humhoidt, alsmede verfcheide andere perfonen van aan zien, daarbij tegenwoordig. Naar men verneemt heeft men op een Nederlandsch liniefchip in de Mlddellandlche zeeeen complot ontdektdrekkende om zich van de offi cieren meester te maken en vervolgens roet het fchip naar Amerika te zeilen ten einde zich met de infurgenten te vereenigen; de belhamels zijn gevat ge worden. De fchade ter zeedoor den florm van woensdag avond veroorzaakt vervult de geheele flad met fchrik. Men vreest dat het aantal perlbneu vui lte daarbij hun leven hebben verloren, zeer aanmerkelijk zal zijn Het verlies van koopwaren gaat alle denkbeeld te boven. De gematigdffe' beri»ten bepa len het aantal fchepen, welke in Duins verongelukt of zeer zwaar befchadigd zijn, op 60 h 70; (ommige (preken zelfs van 90 k ioo. Het fchouwfpel hetwelk de verbolgen zee opleverde, moet, naar het zeggen van ooggetui gen allervreesfelijkst zijn geweest. Sedert 50 jaren herinnert men zich geenen dusdanigen ftorm. Onlangs is in de ftraathet flraiid genaamdeen geweldige brand ont daan in het huis van eenen kruidenier. De onderfle verdieping ftond reeds in vlam, alvorens de bewoners het bemerkten. Verfcheidene reddeden zich, doch anderen hadden het ongeluk van, met uit de vensters te fpringen, om het leven te geraken. De vrouw van den huize verfcheen met haren zuigeling aan de ramen; maakte de menigte opmerkzaam op denzelv.en, wierp het kind naar beneden, alwaar het gelukkig weinig bezeerd weid opgevangen; doch de moeder kwam in de vlammen om. Reeds meer dan een uur-waren de fpuit- gasten bij de handzonder dat zij water konden gevenwaardoor nog drie der belendende huizen in den asch werden gelegd. I11 den beginne was er daar enboven veel verwarring, waardoor kwaadwilligen gelegenheid bekwamen om vrij wat te delen eu ce plunderen. F R A n k r. y k. PAI5YS den 10 maart, De wet op de recvutering der arm de is gister door de kamer der -pain met-96 tegen 74 hemmen aangenomen j waarna die kamer zonder bepaald adjournement geicheiden is. Zij11eExc.de hertog van Richel jeu., minister van- bmtenlandfche za ken, en een gedeelte der leden van het korps diplomatiek, hebben gister mid dag ten 2 uren gene lange conferentie met lord Wellington gebad. Een onzer Rarijiche doctorên, de heer Lsntljonheeft e<?n werk iu bet licht gegevenwaarin bij de longtering, 'zelfs in haj-olaatlie.tijdperk.en., voor niet ongenee.-Telijk en niét befmectend verklaart. Heden zijn de 5 prcts. geconf. gedaan».'kontaut 65 fr. 85 c., en de bank-actien 1570 fr. N E D E R I. A N DEN. BRUSSEL den gmaart. Men verzekert thans, dat het aanflaande con gres allerwaarfehijnlijkst te Dusfeldorp zal gehouden ivorden., .doch dat de monarchen zich ook e enigen tijd in Frankrijk zullen ophouden. Meii zal op hetzelve die zaken afdoen, welke in Weeneii, in 1815, door de landing van Buonaparteonafgedaan zijn gebleven. Men zal er ook eenige belangen van den Europefchen hapdel en bijzonder van dén Dukfchen handeloverwegen, alsmede eenige aangelegenheden, welke de bewoners van het voormalig"ko ningrijk Wéstfalen bijzonder betreffen. Het gezag yandeDuitfche bondsver gadering zal voorts zoodanig worden bepaald, dat dezelve, in onvoorziene gevallen, behoorlijke beiluiten zal kunnen nemenzonder hare uiagt te buiten te gaan. BRUSSEL den 12 maart. De vrouw van den heer Delimois, van Namen oud 27 jaren, zijnde in de vijfde maand harer zwangerheid, is in den avond van den 7met eene kabriolecwaarin zij zich met een harer kinderen be vond dooi een rukwind opgenomen, in de Maas geworpen en verdronken. Ge.N F den 13 maait. De hevige wind, die federt eenige dagen woedt, cn dien men wel een' orkaan zou mogen noemen, heeft 111 deze provincie vrij wat fciiade aangerigtop den weg van Gent iiaar Brusfelinzonderheid om- ftreeks Asfenziyi een aantal zware boouieu omverre gerukt. Aan de kusten is de verwoesting nog veel verfchrikkelijkér: van Calais tot Bieskens ziet men niet dan wrakken van fchependie met man en muis vergaan zijn. 's GRAVENHAGE den 11 maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Ceneraal van gisterenfpraken verfcheiden leden over de aan de orde geltelde wethoudende verfcheidene veranderingen en wijzigingen in de wettenuitmakende het flekel der Indirecte Belastingenthans in werking. - De graaf van Hogendorp. begreep zijne flem eigenlijk daarover niet te kunnen uitbrengen, aangezien men hem geen genoegzamen tijd gelaten had. om over zoo veel verfchiüende onderwerpen met behoorlijke kennis van zaken te oor- deelen. - De heer Dotrenge was het eenig lid dat tegen Hemde, dewijl men alle de 14 wetten, houdende veranderingen in zoo _yele wetten van den 15 feptcmber 1816 in eens in omviagö bragt. Hij begreep, dat over elke wet afzonderlijk moest gedeind worden. Voor het overige Itemden de andere te genwoordige 64 leden allen voor 'en werden de voormelde wetten alzoo aan genomen. Verfcheidene fprekers gaven hunne goedkeuring te Kennen wegens de veréenigtng der beide directien van Indirecte Belascingen en Convoijen en en LK enten, oordeelende dat zulks zoo wel voor den handel als voor de fchatkist heilzame gevolgen zoude hébben. s GRAVENHAGE den 12 maartDe dormen, welke op zoo vele plaatfenfinds den aanvang dezer maand, hebben gewoed, en aller harteu roer fchrik vervuldzijn ook heden wederom niet geeuc minccrc hevigheid opgedoken. Alhier is de fchade, aan daken enf fchoordeenen, niet gering; in het Voorhout zijn twee boomen uit den grond gerukt; vele lieden werden van de draat door den wind opgel-gt en eenige voeten ver gedreven. Van wezenlijke ongelukken hoort men tot dusverre niet. Den 1 maart heelt Z. M. de Koning een befluit genomenwaarbij alle dedelijke reglementen en plaatfelijke keuren, waardoor fchippers of fchuiten- voerders, binnen zoodanige plaats niet gevestigd, belemmerd worden in bet vervoeren van goederen naar elders, voor vervallen worden verklaard, en her aan een ieder wordt vrijgelaten, 0111 zich van eiken fchipper, welke van een behoorlijken lastbrief voor het bimieiilandsch lastgeld is voorzien, tot vervoer I zijner goederen te bedienen. -- Z. M. de Koning heeft den 7 dezer bedoten, dat de coinroisfaris-gene- raal-en de directeur-generaal, belast met het beduur van de onderfebeidene eerediensten, aan de respective godsdienstige gezindheden in dit Rijk, kennis zullen geven van den gezegenden daat, waarin zich H. K. H. de Prinles van Oranje bevindt; met uitnoodiging om daaraan, in derzelver gebeden, indachtig te zijn: opdat, door de gunstige befchikking des Almagtigen, een voortdu rende weldand en voorfpoedige bevalling vaii H. K. H. verzekerd worden. 's IIERTOGENBOSCH den 12 maart. Behalve het in ons vorig No. vermeldde ongeluk, door het omveder te weeg gebragt; is ook, door dezelf de oorzaakeen huis bij Hilvarenbeek geheel en al door de vlammen verteerd terwijl de toren van Leende en de molen van Hedel mede getroffen en zwaar befchadigd zijn. DORDRECHT den 13 maart. Schipper Populiervarende van den Groenen dijk bij 's Greveldu in Capelle op Rotterdam, is tusfehen Capel en Waspik, bij zijn retour, verongelukt, met 5 pasfagiers aan boord zijnde hetvaartnig doorden hevigen wind omgeliagen; de lading, uit eene goede kwantiteit zout enz. be- ftaande, is ook weg. OOSTCAPPELLE den 13 maart. Het was op gisteren avond, omftreek» half 8 uren, dat, op het hooren van eenen zwaren ratelenden donderdag, bijna ieder ingezeten zijne woning verliet. Buiten komende ontdekte menbe neden het kruis van den toreii, een dof licht, dacht dadelijk aanbrand', en bcfloot de brandfpuit uit het portaal der kerk te halenen op eene veiligerp'aats over te brengen; dit was naauwelijks verrigt, of de vrees veranderde in ze kerheid: de vonken vuurs van de fpits des torens zuidwaarts over de gebouwen vliegende, bewezen dat er waarlijk brand in den toren ontdaan was. De 011- verfangdePieter-deCrcotimmerman, Jan de Ligny zijn knechtPieter Cats, fchoolönderwijzeren Cornelis Geldhof, arbeider, bedoten dadelijk om den toren, tot aan de plaats, waar de brand was, te beklimmen; de fchoüt ver maande de zaamgevloeide menigte tot dilte en bedaardheideen einde den uit- dag van het onderzoek te zekerder te kunnen vernemen, en niet zoo dra ont ving men rapporc dat de brand in den torentop was, of van den vijver van de Hofdede Oostcappelletot aan den omloop van den toren, werden rijen inwo ners geplaatst om water aan te brengen, die zich ook zoodanig beijverden dat men, in weinige minuten, dc-n brand meester werd. Offchoon de torenfpits met leijen gedekt is, hadden evenwel de deelen vuur gevat en men befloot, 'ter gerustdellingeen groot deel emmers met water op de zoldering der naal'd te laten, welke voorzorg niet ij del is bevondenwant, omtrent een kwartier uur na de biusfehing, ontdekte men vuur op eene andere plaats; dan ook dit werd dadelijk gedoofd; zoo dat men, door Gods goedheid en de bereidvaardige hulp en bijdajid der dorpelingen, in édn uur, een brand meester werd, welke,bij zulk een hevigen winddie dan ook het gebruik der brandfpuit onmogelijk maakte, den totalen ondergang van drie-en-zestig huisgezinnen tengevolge had kunnen hebben. MIDDELBURG den 15 maart. In de vereenigdezitting der Staten-Gene- raal van den 13 dezer, heeft Z. F,, de Minister van Binnenlandfche Zaken, zich ter vergadering begeven, en, uit naam van Z. M., de zittingen voor gefloten verklaard. Volgens brieven van Cura?ao de dato 11 december 1817, is aldaar den 11 november ce vorenbehoudencn met deszelfs equipagie in goeden flaat gearriveerd, Z. M. fregat Van oorlog DE EURIDICE kapt. 1. M. Polders deu 16 lep- teiuber li. van Vlisfingen gezeild. B E STUR E N p.n aITmINIS TRATIEN. NOTIFICATIE. De GOUVERNF.UR van ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendat11a gehóuden óverleg van den Heer Opper-Jagermees- ter van Zijne Mnjelteir, Opper-Hout vescer voor de Noordelijke Provinciën met Hun Ed.' Gr. Achtb. de Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, de fluiting der Visfcherij (die der Paling uitgezonderd) is bepaaldce beginnen op tien 20 Maart en. te eindigen op den 31 Mei dezes jaars; terwijl de Vis- fchers van beroep, de door hun, vóór den verboden tijd, gevangen Visch, tot den 5 April aanflaande zullen mogen verkoopen; zullende in gemeld tijd vak van den 20 Maart toe den 31 Mei daaraanvolgende, de voorfchr. Vis fcherij door niemand mogen worden uitgeoefend, op poene van te incurreren de draffenbij de Wetten op dat fluk geëmaneerd. En ten einde niemand hiervan onwetenheid voorwendde, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te gefchieden gebruikelijk is. Middelburg den 16 Maart 1818. De Vice-Prefident van de Gedeputeerde Staten van Zeeland, Gouverneur ad interim, VAN DOORN. P U B L I C A T r E. BURGEMEESTEREN der Stad Middelburg, Hoofdplaats van de Pro vincie Zeeland, gezien de deliberatlen van den Raad dezer Stad van den 9 ja nuari) laatstledenwaarbij is gearresteerd een Reglement op het Loocswezen voor de. Haven dezer Scad en een Tarief van de Lootsgelden. Hebben goedgevonden ter kennisfe van de ingezetenen en andere daarbij be langhebbenden ce brengen Eerfieiijkhet navolgende REGLEMENT op het LOOTSWEZENvoorde Haven dezer Stad. 1. Vermits er Stads Lootfen zijn aangefteld, fcijn de Schippers of Be velhebbers van alle aankomende of uitgaande Schepen, niet vallende in de uit zonderingen bij het (natemeldene) Tarief opgenoemd, verpligtzich van ee nen Stads Havenloocs te voorzien; niemand wie hij zij zal eenig Schip of Schuit in of uit de Haven dezer Stad mogen in- óf uicloocfen van of naar de Reede, anders als die tot Stads I lavenlootfen door het Stedelijk Beduur zijn aangefleld. 2. De Schippers een Loots begeerende om derzelver Schepen te doen uit de Haven uitbrengen naar de Reede, zullen zich moeten vervoegen bij den Commisfaris over de Lootfendie aan den aan de beurtliggenden Lootsman flaartoo dennoodigen last geven zal; een Schipper wiens Schip uit Zee door den Zeeloots op de Reede dezer Stad is gebragtof die door de Zandkreek of het Sloe al daar met zijn Schip is aangekomen, zal, om in de Haven te worden inge- lootst, den Lootsman doen afhalen aan het Lootsmanshnisdaande op den Noorder-leidijk aan den mond der Haven, alwaar dagelijks de noodigc- Lootfen zich zullen bevinden, ten einde, weer en wind dienende, de Schepen va» de- Reede in de Have» intebrengen. §.- 3. Aan den Lootsman zal dóór den SchipperStuurman, of elkander, aan boord van een inkomend Schip het bevel voerendenaauwkeurig moeten wor den opgegeven de lengte en her diepgsan ven het Schip, mitsgaders of het Schip eemg buskruin aan boord hebbeen hoeveel, om door denzei ven te wor- '*»V. (Trtir 1TAI-1 rl AM smr. ra r. r. J/I r f 0 ^".'1 'li vu* AV1/K, KUHIII35

Middelburgsche Courant | 1818 | | pagina 1