M1DDELBURGSCHE COURANT. No. 21* Dingsdag I8l8. den 17 Februarij. N I E U W: s T T D INGE N. DUITSCH LAND. WE ENEN den 2 februari), In den nacht van den 14 op den 15 van de afgeloopene maand heeft een courierte Bticharest aangekomen berigt medegebrajgt van eene onverwachte groote verandering, welke in het ininifterie van de verhevene Porte heeft plaats gehad. De Kiaja Bei (minister van binnenlandfche zaken), de 'Tfchabsch Basfchie (rijksmaarfchaik) de groot-vizier zijn afgezet; in plaats van den laatstgenoemden is de voormalige Basfa van Brusfa, Dervisch-Basfa (door zijne géftrengheid bekend) tot de voornaam (Ie waardigheid des Ilijks benoemd. Ook de Sililular Aga is van zijn post ontzet geworden, zonder echter in ongenade gevallen te zijn. HAMBURG den 6 februari). Volgens particuliere brieven uit Weenen zou zich binnen kort de prins van LiClitenftèin van daar naar Muriehén bege ven, ten einde, namens den keizer, 'plegtiglijk om de hand 'eener Reijerfclie prinfes voor den kroonprins van Oostenrijk te vragen. Uit Rome meldt men, dat de Fans aan den heer Zen, die tot Pausfelylt gezant in Frankrijk benoemd wasbevel gegeven had om derwaards nog nipt te vertrekken; men fchreef dit daaraan toe, dat het oóiangs met Frankrijk gefloten konlcordaac in dat Rijk gansch niet gunstig wordt opgenomen. Volgens een bevel oes konings van Pruisien zalin de nieuwe Proisfi- iche provinciën, dein vele opzigten zoo nuttige gendarmerie ingevoerd worden. FRANKFORT den 8 februari), ln ons dagblad van heden vindt meneen fluk, waarin men de toegenegen en vredelievende gezindheid van den dooriuch- tigen Richter van het Heilig Verbond, zoo ten'aanzien van het Bondgenoot fchap in het algemeen, als van het Dnitsch volk in het bijzonder, ontwaart; namelijk het antwoord van Z. M. den keizer van Rusland, op den brief, bij welkende Bondsvergadering Hoogscdenzeiven kennis gaf, dat zij zich lufd ge conflicteerd, zijnde van dezen inhoud: Met de levendigfte voldoening den brief ontvangen hebbende, welkende Bondsvergadering, door haren prefidenc ons heeft doen toekomen in den naam en van wege de fouvereine vorsten en vrije ttedeu van Duitschlandwelke zicb in het Bondgenootfchap gevormd hebben, overeenkomilig het «fc'e ar tikel van het Weener-Congresvan den 9 junij 1815, en bij welken deze doorluchtige vergadering or.s berigtdat zij zich in fortna heeft gecontinueerd, b het ons eene ware vergenoeging den prijs te betuigen, weiken wij aan die bekendmaking hechten, hetzij ter zake van nie gelukkige gebeurtenis, die er het voorwerp van is, het zij om degevolgeu, van welke deze zoo w'eniche- lijke zaak de ontwikkeling belooft. Mogen die gevolgen, onder de begunstiging van de plegtigfle verbind- tenisfen, de wettelijke wenfehen vervullen van de Duiifche natie, en ter le lijker tijd die van alle volkeren van Europa, weüce naauw vereenigd zijn door de onlosbare bande.» van den vrede en van de broederlijke eendragt(leunende op de onwrikbare grondllagen van den godsdienst des Verlosfers. De rustliet welwezen en de onafhankelijkheid van het Duitfche Bondgenootfchap zuilen in de toekomst een nieuw bolwerk uitmaken voor de veiligheid van Euro ia'. De Bondsvergaderingalle hare pogingen tor zulk een heilzaam doelwit heen leidende, zal krachtdadig medewerken ter belieudignig vau 'act-werk des Ai- magtigentoevertrouwd aan de genieanfebappeiijke zorgen van al de Souve- reinejnvoor hetzelfde voorwerp vereenigdhetwelk alleenlijk de bevestiging is van de flaatkundige en maatlcliappelijke ordedoor de onderhandelingen van Weenen en Parijsin Europa herlteJd. Onze wenfeheu bij dat doelwit ypegende, 'én inde hope levende, van die belangrijke gevoigen te zien ver wezenlijken, wenfehen wij ons geluk van geroepen te zijn ter onderhouding yan vriendicnaps-becrekkingen niet het boog en doorluchtig Duitsch Bondge- Bootfchap, gereprefenteerd wordende door de Bondsvergadering, jegens welke w.j vermeenen, door dezen tegenwoordigen, onze be'iendige ea onverander lijke achting te betuigen. Gegeven te Moscou, den >3 november het jaar onzes Heeren 1817, van onze regering het 17de. GROOT-BRITTANJE. .LONDEN den 6 februarij. De in den opftand der Spaanfche koloniën zulk een werkzaam aandeel gehad hebbende fir Gregor Mac Gregor, is,Vip de William Zwartte Liverpool aangekomen, laatlielijk van Nasfaü', 111 Nieuw-Próvidencèkomeude. Mén meldt van Petersburg, dat de Rusfifche keizerin-moeder in het aanftaapde, fchoone jaargetijde een bezoek aan bare dociuers te Weymar, te Stuttgardt eiite_*s Gravenhage geven wil, eu dat zij bij die gelegenheid 'ook tj'u 'and met een bezoek vereeren zal. De koning van Pruisien heeft, ten einde de nagedachtenis van Martinus ,Luther te vereeren, den oudilen zoon van een' zijner nakomelingen op het opvoedings-geltiCbt te Halie geplaatsten aan denzelven een jaariijkfehen cn- derftaud toegelegd van 70 kroonéii; ook heeft Z. M. het traktement van den ..yaderdie inspecteur is van de belastingenverhoogd. Heden zijn de 3 pets. geredue. 8oj.; de 3 pets. geconf. 795. F R A N K R Y K. PARYjy den 7 februari). De koning heeft genade bewezen aan 74 perfo- nen, door het prèvotaal hof te Lyon veroordeeld wtgens deelneming aan de oproerige bewegingen van junij 11. Z. M. heeftnamelijk aan 39 derzclvc volkomen kwijtlcheldingen aan 35 andere aanmerkelijke verzachting van flraf met wegneming van al wat infamie naar zichfleept, verleend.° De eersrgemelde zijn dadelijk op vrije voeten gefield. Deze weldaad heeft in en om Lyon, waar alle de veroordeelden te huls hoorden, het groocfle genoe gen gegeven. Den 26 december 11.is te Marfeille door den heer Pons eene nieuwe komeet ontdekt in het teelten van de zwaan. De flerrekundigen te Parijs heb ben daarvan den 21 januarij berigt ontvangenmaar door de ongunflige weers- gefleldheid zijn hunne onderzoekingen tot heden vruchteloos geweest. Vol gens de te Marfeille gemaakce waarnemingen, waar het weder daartoe gunsti ger isis de beweging dezer komeet zeer langzaamen zal zij den 3 maart kwartier na 11 urendoor baar het naast aan de zon komend punt gaan. In de eerste dagen van januarij geleek zij aan een kiein beider wolkjezonder bepaalde vorm, en zeer zwak van licht. Den x8 is zij echter zichtbaar in grootte en luister beginnen toe te nemen. In den nacht van den 1 op den 2 dezer is te Lyon in een magazijn behoorendc tot het paleis van St. Pieteren bewoond door eeu koopman in lijnwaden, eenen geweldigen brand ontflaan, dien men eerst na veflöop van verfcheiden uren heeft kunnen meester worden. De koopman, een grijsaard van 72 jaren, en zijn kleinzoon, een jong mensch vau 19 jaren, die te za- men daariu woonden, zijn beideu dood, eu door de vlammen geheel onken- baar vin onder de puinko'open gehaald. PAR Y'S dotf 8 februarij. De Madridfche cotirant van den 27 januari! deelt de buitengewone courant van Mexico mede, van den 1 november 1817, ra kende het, gevangen nemen van den jongen Mina. De particuliere berig'ten die men tevens van Madrid ontvangen heeft, zeggen, dat bet onmogelijk is in Europa de ingewikkelde oorzaken, de beurtwis feiingen enden mogelijken duur van den worsteiftrijd met de opflandelingen re verklaren. Het gezag van bet moederland isZóó zij meenenop vaste grondflagen gevesrigd, en de opftand "kan dezelve met geen geweld doen wankelenmaar de wanorde gaat in de binnenlanden voortde aanhoudende verwoesting van landbouw en nijverheid brengt die landllreken bijna tot die onbejehapfdheid weder, waarin men dezel ve voor omtrent drie eeuwen gevonden heeften het is eene onbegrijpelijke ongerijmdheid, dat priesters en monniken zich aan het hoofd der opflandelingen bevindenen dat al de benden gekomtnandeerd worden door doctors ln de godgeleerdheid die zich militaire luitenants-generaal noemen. De gewaande Dauphin, Matliurin üruneau de.klompenmaker, worde morgen in Ronen teregt gefield. Hoe zonderling het ook fririjoen moge men vindt verfcheidene liedenwelke aan het voorgeven van dien gelukzoe ker geloof flaan. Zijne beeldcenis wordt dezer dagen in fleendruk verkocht. Men meldt uit Albi van den 1 februarijdat Rofe Pierret, welke reetij te voren ais getuige in liet proces van Bastide enz. is opgetredenen welke men meerrc dat de, in de gedenkfchrifcen van mevrouw Manfon, bedoelde perfoon is, die des nachts bij het plegen van den moord in het huis van Ban- cal tegenwoordig zoude zijn geweestste Touloaze in verzekerde bewaring is genomen en naar eerstgenoemde flad is gevoerd, Men verneemt dat de Zwitferfche regimenten in Franfchen dienst thans gebee! voltallig zijn, en zich door eene naanwkeurige krijgstucht doen onder- fcheiden. De Franfche militairen befchouwen echter de tegenwoordigheid de zer troepen van eeu' zeer ongunstigeu kantén vinden daarin bij het publiek veel bijval. Het legioen van den vorst van Hohenlohe is thans mede vrij tal rijk het beftaac meestuit Dukfchers en Nederlandersdoch ook de officieren vau de nationale Franfche troepen kunnen zich met die van dat korps in gee- nendeele verdragen. Een tweede vreemd legioen houdt thans nog bezetting in het voormalig Bretagne, doch hetzelve is ver van volcaUig, om dat men meent dat bet naar de koloniën befteind zoude zijn. PARYS den 9 februarij.. Men fchrijft van Alby, van den 28 januarij. r> Bastide en Jauflon zijn gisteren in de gehoorzaal van het hof vau asfifesge- brJ&tten einde aldaar door den voörzitter te worden verhoordde eerstge noemde is 2 en de andere 4 uren verhoort! geworden. Eene ontelbare menig- te had zich begeven op den weg langs weiken zij moesten gaanten einde hea te zien; zij waren geëscorteerd door een flerk piket gendarmerie en grenadiers van bet departement vau de Correze. Het verhoor van Jaufion is met het val len van den avond eerst geëindigden zij zijn tegen zes ure uaar hunne ge vangenis terug gébragt. Bax en Celbrd waren maandag den 16 verhoord. Men heeft verboden de verhooren vau mevrouw Manfon uit te geven. Een kind varf*elt jaren uit de gemeentevan Jatrrein herarrondisfenienc van Perigucuxis des avonds van den 23 januarij laatstleden verflonden door een wild dierhetwelk men veronderfleir een wolf te zijn van de grootfte foort. Dit ongeiukkig kind, dat verzeld vso een driejarig znsje zijn brood bedelde, was op bet punt van naar de hut van zijne moeder, in het dorpLa- niraud terug te keeren, toen het op omtrent tw^e honderd 'treden van dezelve werd overvallen. Het gefchreeuw van het jóngftè kind de moeder en eenige inwoners van hetzelfde dorp hebbende doen roèfnellen, begon men het dier achterna te zetten; doch de duisternis belette eeiiigfpoor van hetzelve te ont dekken. Den volgenden dag, hervatte men met het eerfte ochtendkrieken de naiponngenen vond aistoen op ondcrfcheiden plantten de bloedige 'kleederen van het ongelukkig flagtoffïr; cu eindelijk ontdekte men iu een zeer digt bosch deszeifs ingewandenen de overblijflelen van afgeknaagde beenderen, welke geeuen cwyfel overlieten aangaande deszeifs lot. De adminiftratie heeft bevel gegeven tot eene'algemeene klepper-jagt in do bosfehen van Jaure eu Villauiblardwaarbij men hoopt dit woeste dier te zullen liooden, NEDERLANDEN. BRUSSEL den 9 februari). Men heeft dezer dagen uit 'sGravenhage verfcheidene brevetten van peufioenen ontvangen, welke Z. M. de Koning heeft verleend aan hoog bej -avde inwoners dezer provinciëndié onder de Oos- tenrijkfche regering gediend en zich met dezelve verwijderd hebben. BRUSSEL den 12 februarij. De heer Dindaf, vroedmeester van H. K. H. de Prinfes van Oranje, is tegen de maand julij naar 'sGravenhage ont boden, ten einde die prinfe? alsdan wederom bij te'liaan. Een dagblad van Dtisfeldorp zegt thansgeautorifeerd te zijn om aan te kondigen dat bet congres der 1'ouvereinenwelk dezen zomer moet plaats grijpen, wel degelijk in die flad te gemoet gezien wordt. Volgens b.rigten uit Madridzou dé koning van Spanje zich gezind ver klaard hebben om het congres derfouvereinen vandit jaar mede bij te wonen. -- Volgens de laatfle berigtën van Weenen is eindelijk het plan tot h'ec bouwen van een nieuw keizerlijk palcis in die hoofdrtad aangenomen. 'sGRAVEMlAGE den 10 februarij. Zitting van de Tweede Kamer 'der Staten-Generual van hedcti. Werd gelezen 011 voor notificatie aangenomen eene misfive van den prefident der Eerfte Kamer, daarbij ter kennis der Twee de Kamer brengende, dat dezelve zich heefc vereenigd met de financiële wet ten, den 28 januarij 11., door deze vergadering aangenomen. Eenige ingekomen requescen werdén gefield in handen der couimisfie toe de peciticn. Deze commisfie bragt, bij monde van twee harer léden, eenige rapporten uit op in hare handen gefielde verzockféuriften, welke laatfle, overeenkom- flig de llrekkingdier rapporten, ter inzage van de léden, ter griffie werden ne» dergelegd. Vervolgens werd de directeur-generaal der indirecte belastingen ter vergade ring binnengeleid, en, zich geplaatst hebbendé, las dezelve eené breedvoert» ge ontwikkeling voor vaii de verfcbilleride ontwerpen van wet, met welker overlegging hij door Zijne Majefteit beiast was, houdende verfcheiden wijzi gingen en veranderingen in de verfchillende wettenuitmakende het riclfel dec Indirecte Belastingen, foinrnrge Bijzonderheden der wijze van heffing of 'dt> waarborging' daarvan betreffende zoo in het belang van s Rijks fchatkisc ais van het fabriekwezen en den handel. De Direcceur generaal 'voormeld vertrokken zijnde werdop het voorge» öeide dsor den Prciiflf n;, beflotén deainfprenk gelijk m^d'ide daarbij overge-

Middelburgsche Courant | 1818 | | pagina 1