MIDDELBURGSCHE C O U R A N Ti No. ii(5. Donderdag den 25 September; NEDERLANDEN. SPANJE. MADRID den 9 fcptember. Eindelijk hebben Wij de heugelijke tijding ontvangen, dat de beide zoo verlangend verwachte Brafilinanfche prinfesfen den 4 dezer in de haven van Radix aangekomen zijn. De bis- fchop dier Had heeft zich den volgenden dag bij dezelven 'aan boord bege ven, om de plegtigheid der huwelijks-vercenigingte vieren; zullende de eene dier prinfesfen als gemalin onzes Konings, en de andere als gemalin van den hertog de 1'Infantado hunne intrede in Spanje doen. Deze huwelijken, vestigen de betrekkingen tusfehen Spanje en Portugal op eenen voor beide (laten zeer voordeeligen voet. D u 1 T S C H L A N D. FRANKFORT den 17 fptember. Men fchrijfc uit Weenen, dat het zich nu ten bollen bevestigt dat Z. M. de keizer zich weder in het huwelijk zal begevenen wel met prinfes Charlotte van Beyeren. De groot kamerheer graaf Wrbna zal in bet begin van de volgende maand vertrekkenten einde de hand dezer vorstin te vragen. Het is den Joden gelukt de geallieerde mogendheden in hun belang over te halen, en deizelver ministers hebben aan den fenaat van'Frankfort eene zeer krachtige nota overgeleverd aangaande het verbod aan de Jodenden 8 ju- nij laatstleden gedaan, van huizen in de ftad Frankfort en in die aangelegen heden te koopen. F R A N K R y K. PARYS den 17 fcptember. De koning heeft de zamenroeping van eenen maritimen kriigsraad bevolenten einde den kommandant en de officieren van hét fregat la Medufedie, na het verzeilen v;ïn dat fchipzoo lafhartig als wreed inde floepen zich verwijderd hebben vrin het vlot, waarop zij 150 manzoo van de equipage als pasfagiersgeplaatst haddenen van welke 150 man, na vele dagen flingerens op zee, flechts 15 inleven gebleven en gered zijn. [Zie ons No. 1 1 e..'J Zondag zijn in alle de kerken van Parijs en deszelfs oinmefcreken Te Deums gezongenwegens de wederkeering van het fchoone weder. Reeds zijn de prijzen der granen alomme in ons land aanmerkelijk gevallen. De abc Fleurieleen der fecretarisfen van den graaf de Blacas, ambasfadeUr des konings bij het hof van Rome, is van daar zaturdag' in deze hoofd ftad aan gekomen, medebrengende de officiële tijding der teekening van de delinitive fcnikking onzer kerkelijke zaken met zijne Heiligheid, PAK VS den 19 jpt'embcr. Z. M.op het aan hem gedaan veHlag, dat het tegenwoordig eficctif der infanterie zijner garde voldoende was Voor den gewonen dienst bij zijnen perfbon, heeft beflist dat de maatregel, betrekke lijk de ichorfing der recrutering van de armee van linieook en om de zelfde re- tienen, zou worden toegepast op de regimenten infanterie zijner garde* En zijn dien overeenkomflig reeds bevéien.gezonden aan de prefecten* '^|J.5 pCcs, geconf, zijn heden, zonder het op den 22 dezer verfchenen halt jaai intrest, 57 fr. 55 c,en de actiën van de bank 1100 fr. BRUSSEL den 20 fptember. Dc heer Kemper, lid der orde van den Nedeilantifchen leeuw, hoogleeraar in deregten, aan de üniverlïteit te Lei den, lid van net Koninklijk Nederlflndsch inftituc en van de Koninklijke aka- demie van Brnsfelheeft deze ftad verlaten, na, gedurende verfcheidene maandenmet eene eommisfie van leden uit onze hoogere regtbanken gear beid te hebben aan de herziening der burgerlijke en lijfftraffelijke wetboeken, en na dien gevvigtigen arbeid in volkomene overeenflemming met gezegde eommisfie te hebben volbragc. Een Dnitsch papier beweertdat Oostenrijk te Frankfort heeft aangeboden om zichop zekere voorwaarden, met het protectorfchap van het Zuidelijk Duitschland te belast 11, terwijl Prnisfen het Noordelijke protcctc-richflp Zon aanvaarden doch dat Beijeren Wurtémberg en het Groot-hertogdom Baden, zich aan die fchikking niet willen onder wepen. BRUSSEL den 21 fcptember. Na dat, in den morgen van den 15 Z. H. de veldmaarfchadt prins van Waterloo, in de vlakten van Kaltenhaufenrevue over de Oostenrijkfche troepen gehouden had, is Z. H.met den Oostenrijk- fciien generaal baron de Frimoutnaar Straatsburg terug gekeerd, ahvaar Z. H. bij den Franfchen generaal Dubreton, kommandant der vijfde militaire divifie, het middagmaal heeft gehouden. Deze bijeenkomst is des te belangrijker, daar men weet, dat de generaal Dubreton, gedurende den veldtogt in Span je, in 1 b 12de fchoone verdediging van Burgos tegen Z. H. de veldmaar- fcnalk prins van Waterioo beftnurd eti daardoor den Èngelfchen veldheer be- lec heeft, in het Noorden van Spanje door te dringen. Z, H. weet deze moe dige verdediging naar waarde te fchatteuen heeft voor den generaal Dubre ton de grooefte achting. GEND den 20 fcptember. Eene deputatie van dc ftad Gend, uit de hee- ren dc VosRösfeelBosfar en van Duffel beftaandeis van hier vertrok ken, om aan den voet des tróons eerbiedige vertogen in te brengen nopens dc» jammeriijken toeftand onzer fabrijken. VVij durven hopen dat deze flap door de dringendlle omftaiidigheden gevorderd, een gunftigen uitfiag hebben zal, cn dat Z. M. in zijne hooge wijsheid, bedacht zal zijn op de maatrege len van behoudwelke onze nijverheid vereischt. Wij vernemen, dat uit verlchillende oorden onzer provinciën dergelijke de- putatien naar dezelfde beitemniing vertrokken zijn. s RAVEN 11 AGE den 22 fcptember. In de zitting der Tweede Kamer van de Staten-generaal van den 18 waren de deliberatien over de nieuw gere- digeeide concept-wet omtrent het nieuw in te voeren Muntwezen door het ge- heeie koningrijk,' aan de orde van den dag. Z. Exc. de heer Six van Oterleek, minister van financien, woonde deze zitting bij, en opende de deliberatien ever het voormelde onderwerp met eene ampele memorie tot adftrucne der concept-wet, zoodanig als die, door Z. M. eenigzins nader gewijzigd en ver anderd, was ingezonden. Z. Exc. fprak breedvoerig over de redenen waarom de gulden als de munt-eenheid was voorgedragen. Voorts weidde hij ook uit o>er de voorgediagene gehalte, doorliep de geheele concept-wet, en ontwik- keice het wijze en nuttige harer bepalingen; op eene gemaakte bedenking door fommige leden bij de deliberatien over dit onderwerp in de feciien, dat men de randfehriften der nieuwe muntftukken in het Latijn had behooren te fle.len, m.Tkte Z. Exc. op, dat, zoo een gedeelte der ingezetenen dezes Rijks de Nederduitfche taal niet fpreektalthans zeker de grootfte masfa der ingezetenen ook het Latijn met verftaat. Bijzonder uitgebreid was de minister ontrent de gewigtige bepalingen der wet wegens de verhouding der gulden tot ci ïrnnk, en betrekkelijk de aanneming van de frank in de publieke fchatkist. Z. Exc. eindigde met hoofdzakelijk te zeggen, dat Z. M. bij de voorgedrage- ne wet het algemeen belang van het geheele Rijk heeft beoogd; dat er gezorgd zal worden da; bij de vervaardiging der nieuwe munt alle mogelijke 1'paarzaam- heid zal worden in acht genomen, en dat de natie voor deze voor het alge meen belang van den Staat zoo nuttige wet, Z. M. ten hoogflen dankbaarheid verfchuldigd is. Daarna herhaalde de minister zijne redevoering in de Franfche taal Verfcheidene leden der vergadering vervolgens zoo voor ais tegen de con cept-wet gefproken hebbenden -werden de tegenbedenkingen door den minister van financien beantwoord; het appel nominal geïnftitüeerd zijnde, is de voor- z met eene meerderheid van 50 tegen 23 Hemmen, aangenomen. De. Wet aangaande de belasting op het Zont, gedagteekend den 15 de- zer maand ziet thans het licht. Dezelve beftaac uit 44 artikelswaarvan het eerste dus luidt: Na den 1 juli) 18 16 zal binnen het Koningrijk der Nederlanden worden geheven eene belasting van al het ruwe en gerafineerde zout, mitsgaders vaij de pekelwelke den Lande zullen worden ingevoerd. Deze belasting zal be- diagen f 3 2 :8 van iedere honderd ponden, of f 66: 8 van iedere honderd kilogrammen ruw zoutƒ7:10:0 van iedere honderd pondenof 153 1 o van iedere honderd kilogrammen wit of gerafineerd zout; en 12:0:0 van ieder okshoofdof/10:6: 2 van ieder dubbeld hectoliter pekel; meerdere en mindere hoeveelheden naar advenant." ARNHEM den iu feptemb-r. Men verneemt dat de heer gouverneur dezer provinciegeïnformeerd zijndedat er zich te Batenburg en naburige gemeentenseene ziekte onder de Varkens geopenbaard hadden vee-arts H Sclniltze derwaarts heeft gezonden, ten einde het noodige onderzoek te doen' cn dat gemelde vee-arts bevonden heeftdat te Batenburg reeds circa 60 var kens geftoryen en nog twee aan deze ziekte laborerende waren, en dat deze ziekte de brandige bruine (Cynanche gangroenofa) genaamd, behoort onder de eerfte cn gevparlnklle varkensziektensweke befinettelijk isen binnen de drie of vier dagen de Varkens doet fterven. Voorts heeft de vee-arts bevonden dat ook te Horfen 50 Varkens aan dezelfde ziekte geftorven waren; te Burg haren 90 te Hetne en Leur ruim 40, en in de gemeente van Wijchen reeds boven de 150, en dat er aldaar nog 20 ziek waren. Te Neerbosch Eist Pan- nerden, Aardt en Herwen, heeft deze ziekte zich mede geopenbaard Zoo wel ter genezing als voorkoming dezer ziekte, heeft meergemelde vee arts de noodige maatregelen genomen, en aan de belanghebbende"autoriteiten gecommuniceerdté weten: Zoodra de ziekte befpeurd wordt, ffioet liet Varken onder den hals, nadat: de borstels weggefchoreii zijnmet (paanfche-vliegenzalf, tweemaal daims ert zoo lang ingewreven worden, tot dat er zich blaren onderden bals openbaren- Inwendig wordt, driemaal daags, elke keef een poeder, met een halvepinc room Vermengd aan c-en vohvasfen Varken gegeven. Het poeder beftaat uic zwavel 1 halt lood. Gezuiverde falpetcr en fal-ammoniacvan iedereen vierde dito. Opium, 1 grijn. Dit alles klein gefloten en gegeven. Voor een halwasfen Varken moet de helft gegeven worden. Het laatfte middel kan ook voor drie dagen als prefervatif geapplieeerd wor- AMSTERDAM den ie fcptember. Het gala indenNederdüitfchen fchouw burg is gisteren avond zeer luisterrijk geweest* De fchouwburg was fraai ver- Iierd en verlicht en vervuld met aanfehouwers. De Koninklijke familie om- ftreeks halt-zeven binnenkomende, werd onder liet aanheffen "van het reliefde volks-liedmet een algemeen vreugdegejuich ontvangen. Na de uitvoering van de drie aangekondigde bedrijven van liet treurfpel Maria van Lalain ver lieten I1H, KK. HH. de Prins en Prinfes van Oranje den fchouwburg ter wijl ue overige Vorstelijke perfonen de reprefentatie met HooestderzHver te- gemvoordigheiti bleven vereeren. Vervolgens reciteerde de vacDr'nitcfehedH,- ter H'esterman een dichtftük ter huldiging van het hooge Echtverbond, van den Verlosflngsftnjd cn van de ovffwinning op de Algerijnenterwijl de repre- feiitr.cie befloceu werd met eene door cfenzelven dichter vervaardigde zinnebe1- dige voorltetling op het huwelijk van HH. KK. IIH. De Koninklijke familie verliet, onder een daverend handgeklap, den fchouwburg, en beantwoordde deze vreugdt-tcekencn op de minzaamfte wijze. Heden morgen hebben HH. MM. den openbaren godsdienst bijgewoond in de Nieuwe-kerkonder het gehoor van den wel-eerw. heer Fock. Hedenmid dag neett de ftedelijke fchutterij geparadeerd* HAARLEM den 23 fcptember. Gister namiddag is door deze Had gevaren eene ftoombootvan Rotterdam komende en naar Amsterdam beffemd, DORDRECHT den 23 fcptember. Door het aanhoudend fchoone weder zyn thans de meeste met binnenwater bezwaarde landen in deze ftreken daar van zoo goed als verlostalthans zoo ver, dat hetzelve, door liet fterk droo- gen der land eö in zich zeiven, weinig nadeel meer doet. Enkelde po'ders alleen fchijnen er hier en daar nog aanmerkelijk made bezwaard te biiiven, zoo als onder anderen die van Streef kerkwaar gisteren hec binnenwater'nog i5iduiim boveii zomerpeil teekende* ('0ES den 20 fptember. Laatstleden maandag deu 16 dezer maandvoorden middag bad in de kerk der Doopsgezinden eenevoor het har; van eiken racn- fchenvriend aandoenlijke en belangrijke plegtigheid, plaats,alzoo er, door lieg departement Goes der Maatfchappij ot Nut van ,t Algemeenaan den braven grijs- aaid Frans NAERÊcoor, het gefchenk van eenige meiifchcnvriendeii te Anilter- dam,behoorende tot het höofd-beftuur dier loffelijke maatfchappij, ter om van 100 waarbij van vvege het departement Goes, ook eene gift gevoegd was, werd Uitgereikt, bij eene toepasfeiijke aanfpraak, welke door denzelven met de ronde en hartelijke taal eens zeemans werd beantwoord. In eene doelmatige redevoering werd door den heer J. de Kanter, griffier Lij_ ae regtbank en lid van liet voornoemde departementop eene treffende wijze de uitmuntende daden van den verdienftelijken F. Naerebout, den be- langloozcii redder van 87 fchipbreukeüngen van het fchip H'oesdwn en van het fchip Zuiderburg en anderenin het geheugen der aanwezigen herroepen. Dc leden van de regtbank en de regering dezer ftad, de leeraars van den godsdienst en de leden van ondei fcheiden genootfehappen, als mede eene aanzienlijke menigtö toehoorders vereeraen deze plegtigheid met hunne tegenwoordigheidworden de dezelve veraangenaamd door de welluidende klanken van verfcheidene toon- kunftenarenonder het beflutir van den heer orchestmeester f. II. Heüsfer. Zoo heeft dan het departement Goes, met eene ftille revn.*enheidzich mogen verlustigen in 'de befchouwing van de eerftelitrgen der vruchten van haren arbeid, we.ke, door het welgelukken harer pogingen, aan deszelfs be doelingen om nuttig fe zijn aan het algemeendie zoo genoeglijke als edele (trekking geeft, waardoor weidenkenden behooren aangefpoord te worden, om volvaardig bij te dragen, ter bereiking van het, der measehhekl vereerend en. der Godheid welgevalligtioe.e.uae.

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1