MIDDELBURGSCHE COURANT. No. io> Dingsdag ïMo den 10 September.' SPANJE. GIBRALTAR den 12 augustus. EX! RZCT uit eenen brief geschréven aan boord van Z. M, fchip Diana, en gedateerd Gibraltar den 10 au gustus 1816. „In haast fclirijf ik u nog dezen brief, om u te melden, dat wij morgen naar alle gedachten met het eskader van lord Exniouthadmiraal van de Blaauwe vlagmedegaan om Algiers plat te fchieten. Het eskader befiaat uit twee driedekkers, vier liniefchepenzeven fregatten, vier driemast bomfche- pen,vijf brikken en een kotter. Ik geloof nu wel dat het meenens zijn zal; ten minden de Engelfchen hebben er wel reden toe, dewijl de Algerijnen alle de Engelfchendie in hunne flad warenvermoord hebben." GROOT -BR1TTANJE. LONDEN den 3 feptember. Gepasfeerden zaturdag heeft aan onze Oos telijke kusten eenen orkaan gewaaid, waardoor een aantal fchepen géftrand en fommige zelfs met man en muis vergaan zijn. De ten dien aanzien ontvangen berigten zijn allertreurigst. Onderanderen nieldt men ons van Mundsley on der dagteekening van den 1 dezer, het geen volgt: „Het is met finart dat ik u melden moetdat gister ochtbndomftreeks 9 urende wind van het noorden naar het zuiden omliepen omftreeks i'i uren eene talrijke vloot kustvaarders noordwaards voorbij zeildeterwijl verfcheide geladen fchepen zuidwaards opwerkten Omftreeks 3 uren in den namiddag liep de wiud te rug naar het oostenen woei eenen hevigen ftonn met regen vergezelden des nachtsomftreeks 11 urenwoei het eenen orkaan uit het noord-oosten. Dezen ochtend leverde ons ftrand een droevig tooneel op. Het fchip Ranger van Londen, kapt. Atkenfon metfteenkolen van Newcastle naar Londen gaan de, was in (lukken geflagen, die in eene Ièngte van 2 3 Engelfche mijlen langs het ftrand verfpreid lagen, en het bedroeft mij, te zeggen, dat al de man- fchapop den fcheeps-timmerman naomgekomen is. Een gedeelte van het wrak van een vreemd vaartuig zit 3 mijlen beneden deze plaats op het ftrand en al de manfchap van hetzelve is omgekomen; volgens eenige aan het ftrand gevonden papieren fchijnt het in Engelfchen dienst geweest te zijn en te Yarmouth te huis tehooren. Drie mijlen ten noorden van ons zit eene visfchers- fmak op het ftrandwaarvan echter het volk geborgen is. Ik vrees, dat meer noordwaards nog meer fchade gevallen is, daar hier gisteren niet minder dan 300 zeilen voorbij (levenden, noordwaards (turende." Indedaad, behalve de van verfchiilende kanten ontvangen berigten van fchependie met fchade in onze havens binnen geloopen zijn, meldt men nog uit Yarmouth en van el ders, dat op Happisburg-Rock met man en muis vergaan is een kolenhaalder vrn Newcastle; dat tusfchen Cromer en Blakney geheel vergaan zijn de Tïaf- ficker van Noord-Shieidsde Prins van Oranje van Ipswichen de Traveller van Bridlingtonen dat bij Cromer op ftrand zaten dé Margareth en Jatte van Sunderlandde Fanny van Londen, de Fatitiy van Leeds, en vier'andere fchependie echter hoop hebben om er weder af te komen, Het gouvernement heeft depeches van lord "Exniouth ontvangen, ge- dagteekend van den 8 augustus, op de hoogte van Kaap Trafalgai:. De vloot was in den besten toeftand. De depeches zijn door eene paketboot van Gi braltar aangebragt, welke den 7 augustus van daar vertrokken was en den vol genden dag de vloot ontmoette. Toen de paketboot Gibraltar verliet was van daar Zijner Majefteits fchip Prometheus naar Maltha gezeildom den aldaar met zijn eskader liggetiden admiraal Pefofe op te roepen, ten einde zich met lord Exmputh voor Algiers te vereenigen. Volgens een te Gibraltar loopend gerucht, zou de gouverneur, generaal Donn, depeches van den dey van Algiers ontvangen hebben, waarin deze laatfte zijn leedwezen over het voorgevallene, en zijne gereedheid oin alle i'oort van voldoening te geven moet betuigd hebben. Als iets zeer opmerkelijks wordt van Barnet, op den weg van St. Aiban's gemelddat aldaar gister ochtend ten 3 ureneene vrij hevige fneeuwbui ge vallen is. Volgens de van verfchiilende kanten inkomende berigten nopens den graan oogst zal dezelvein weerwil van alle tegènhedenten minften zoo goed indien niet beter, dan voorleden jaar, uitvallen. Het fchijnt thans te blijken, dat de oneenigheden tusfchen Amerika en Na pels zich bepalen tot eene onderhandeling van Ameriknanfche koopliedenwe gens in bellag genomene vaartuigen; immers zulks wordtftellig door een onzer meest geachte nieuwspapieren verzekerd. Hetzelve voegt erbijdat dezen- ding van den Amerikaanfchen ambasfadeur naar Konstai tinopelen van daar over land naar St. Petersburg gerigt is. Dc wisfel begint in Noord-Amerika te vallenen alle de banken maken zich gereed om hare betalingen in fpecie te hervatten. Heden zijn de 3 pets. geconf, 611, en de 3 pets. gereduc. 62, F R A N K R Y K. PARYS den 31 augustus. De raad der ministers, door den koning gepre. fideerdheeft tot bijna zes uren geduurd. Men denkt dat er zaken van het hoogfte belang verhandeld zijn geworden. Gisteren heeft de hertog van Wellington nog eene audiëntie bij Z. M. ge had, en is dadelijk daarop naar Kamerijk vertroaken. Een onzer dagbladen verzekertdat in Venetien groot gebrek en werkeloos heid heerscht, en veel'armoede geleden wordt; alsmede dat de Oostenrijkers de bezetting van 2.000 op 4000 man hebben gebrast. PARYS den 1 feptember. Men meldt uit Tripoli, van den 25 julij, dat de Archipel geheel en al met zeeroovers is bezet. Uit Smirna meldt men, dat Savary en Lallemand zich nog aldaar bevinden. Te Geneve ftroomt de Rhóne nog over de ftraten die aan den oever liggen. Onlangs had er in eene dezer ftraten een geheel ongewoon gevealu plaats tus fchen een koetfier en een' fchuitenvoerder, die elkander den doorgang betwist ten; de een doeg met zijne zweep, de ander met zijne roeiriemen. PARYS den 2 feptember. Op ultnoodiging van fir Sidney^mithvoorzit ter van het riddermatig genootfehap tegen de flavernij der blanken, zijn de leden van hetzelve dezer dagen in hunne vergaderzaalHótel du Congres flraat St. Honorébijeengekomenom de voorlezing te hooren van depeches iiieuwelings door fir Sidney Srnith Uit Marocco ontvangen, en waaruit blijkt dat de keizer van Marocco al de onregtvaardigheid en barbaarschheid der Alge rijnen gevoelt, en de noodzakelijkheid inziet om zich, bij hunne tegenwoor dige gefchiilenonzijdig te houden. Wijders fchijnt zijn vredelievend ka rakter eenig uitzigt te geven omtrent de mogelijkheid van met hem eene Voor- deelige onderhandeling te openen. De koning van Wurtembèrg heeft den 18 augustus zijne acte van toetre- I ding tot het heilig verbond geteekeud, eu aan den Rusfifclieu ambasfadeur aan 1 zy 11 hof doen ter hand ftellen. Heden zijn de pets. gedonf. gedaan 57 fr. 55 e., en de actiën van de bank 1070 fr. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 3 feptember. Den 26 der laatstleden maand hebben de Staten van Antwerpen hunne Zitting gefloten. Onder de belangrijke zaken, waarmede die Vergadering zich heeft bezig gehouden, heeft de ftaat van het eerfte Onderwijs voornamelijk hare aandacht gevestigd. Men kan geenszins in twijfel trekken of dc misbruiken welke in dezen gew'gt gen tak van de open bare Opvoeding, over allé onze provinciën, zijn ivgeflopen, zullen weldra het onderwerp van eene noodzakelijke hervorming worden. De Staten der provincie Luik hebben, den 28 der jongstvorige maand, hunne Zitting gefloten; zij was den 12 julij geopend. In den loop derzeive hebben de Staten zich, met zoo veel ijver als vaderlandsliefdebezig ge houden met de voornaamfte belangen van dii gewigtig gedeelte van ons Ko ningrijk. Het volgende is de brief aan Z. M. den Koning der Nederlanden, ge- adresfeerd door de Bisfchoppen van Belgieter gelegenheid van den Breve Zijner Heil. aan den Bisfchop van Gend. (Zie Middelburgfche Courant No 93> x „Wij haasten ons onder Uwer Majeftairs oogen te brengen een Breve van Z. Heil., betrekkelijk de zaken der Katbolijke Kerk in Uw Koningrijk. Del oppeifte Kerkvoogd maakt ons in denzelven bekend met de flappen, doorhem reeds bij U M. gedaanten verzoeke om al dat gene wat van Hoogstdenzelven afhangt wel te willen doen, om depligten Uwer Karholijke o derdanen jegens uwen Doorluchtigen Perfoon overeen te brengen, met die, welke hun gewe ten hun voorfchiijftbetrekkelijk den bij de Grondw v gevorderden Eed. Z. H. noopt en fpoort ons aanom ons met hem te vereenigenen onze bede onze levendige en eerbiedige inftantien te paren met die, welke Z. Heil. Uge daan heeft, ten einde U M.die ongetwijfeld zijnen roem er in (lelt0111 den Weldoener en den Vader van elk zijner onderdanen te worden, hen, die-den Katholijken. Godsdienst belijden, en getrouw zijn aan de verpligtingen welke deze hun oplegt, niet in eenen toeftand late, die hun geheel verwijdert van het vertrouwen op hunnen Souverein, en hen noodwendig vervreemdt van de verdediging der gewigtige belangen van Uw Koningryk. De wenfehen van het Opperhoofd der Katholijke Kérk en de onze te dien aanzien zijn des te waardiger, Sire, om de aandacht Uwer Maj. er op te vestigen, daar heimee- rendeel Uwer onderdanen Katholijken zijn, daar Hoogstdezelve gewis geene opregter en ijveriger verdedigersgeene meer Verknochter aan Ben dienst van hUnnenVorst eu het Vaderland zal aantreffen dan hen, die 00fchendbaar ge hecht blijven aan de beginfelen van hunnen Godsdienstdaar eindelijk de (lap pen van den Opperden Kerkvoogd bij U M. en het door hem aan Hoogstden- zélven gedane aanbod tot het zenden van eenen Legaac, ten doel hebben-het behoud der publieke rust, waarop hijeven als wij, den mee-ten prijs (lelt. Helaasmen heeft ons ongetwijfeld U IVT. voorgeftelda's gepoogd hebbende de rust van den Staat te verftoren, door de befluiten, welke wij verpngt ziin geweest openbaar te maken, om bet geweten onzer Stifts-onderhoorigen te bellieren: wij hebben over deze befchuldiging diepe zuchten geloosd. Tot op dit oogenblik hadden wij geen middel om Uwe Maj. te overtuigen, dat de geheiligdede eerbiedende pligt ons de gedane (lappen te dien opzigte had voorgefchrevenmaar thans, nu de Opper-Kerkvoogdna alle derzei ver beweegredenen op de zorgvuldigfle wijs te hebben onderzochtzelf ziineti lof fchenkt aan den ijver, waarmede wij deregten Godes en zijner Kerke ver dedigd hebben, koesteren wij het vertrouwen, dat U. M. in die verklar, ,g van het Opperhoofd der Kerke wel zal gelieven te zien de regtvaardiging varl ons gedrag én van de zuiverheid onzer bedoelingen, welke men zich zoo vele moeite gegeven heeft, bij onzen verheven Souverein verdacht te maken. Ons ver langenom U. M. te doen blijken dat niets ons zoo zeer ter har te gaatals uit al ons vermogen den vredede eendragt en zamenftemmhw in dit gedeelte van Uw Rijk te handhaven, heeft ons met een opregt °-evoel van vreugde het middel doen omhelzendat het Opperhoofd dei Kerke ons aan aan de hand geeft om hei gewigtig doel te bereiken, het welk zoo in alles oyereeiikomftig is met den geest die de bedienaars van den Katholijken Gods dienst wel bijzonder moet beduren en kenmerken. Het is onder de goedkeu ring en volgens de bedoelingen van ons Eerwaardig Opperhoofddat'wij ons tot U M. wendenHoogstdenzelven verzoekendeom de middelen van con- ciliatie te willen aannemen, Welke hij zeif, Sire, U heeft voorgeflagenen waaraan wij met ziel en harte ons zegel hechten. „Wij wachten de bevélen af, welke het Uwer Maj. behagen zal ons te re veil om op de krachtdadigfte en fpoedigfte wijze tot vervulling van Zijner Heiligheids wenfehen mede te werken." Wij zijn met eenen diepen eerbied, s 1 r e! Van Uwe Majefteitde zeer nederige, zeer gehoorzame en zeer getrouwe Onderdanen. (was geteekend) Prins Mauritius van broglio, Bisfchop van Gend franc. jos. Baron hirn, Bisfchop van Doornikch. fr. jos. pisani de LAGAubE, Bisfchop van Namen. BRUSSEL den 4 feptember. De veldmaarfchalk prins van Waterloo is den 2 met den generaal Murvay en verfcheidene officieren in Kamerijk gekomen Alvorens te vertrekken beeft Z. H. in Parijs verfcheidene conferentien met den Pruisfifchen generaal von Ziethen gehad. 's GRAVENIIAGE den 5 fptember-. Bij de voordragt van den directeur- generaal, omtrent de convooijen en licenten, wordt mede voorgefteld om de bewaking van den fluikhandel te bepalen bij eene dubbelde tollinie, en de;toc dusverre in de Noordelijke provinciën gevorderd wordende binnenlandfche pas poorten, naar aanleiding van het piakaat van 1725voor het binnenste des Rijks af te fchaffen. De gala-rép'refentatiewelke heden avond in den Franfchen fchouwbürg zou plaats hebbenheeft geenen voortgang gehad. Men wil dat eene gerin ge ongefteldheid van H. K. H. de Prinfes van Oranje daarvan de oorzaak is. Ook de op morgen plaats zullende hebben festiviteiten zijn gefchorst. Dé regering der refidentie heeft bekend gemaakt, dat, zoowel net volks-feest, hetwelk op morgen in het Malieveldais de algemeene illuminatie op morgen avond, tot een in de aanftaande week nader te bepalen"daguit hoofde van het ongunstige weder, uitgefteld zijn. De dag van gisteren werd onder de ingezetenen dezer refidentieafs een der gedenkwaardigfte befchouwd, dien zij ooit beleefd hebbennamelijk de blij de en plegcige tournee van intrede door HH. KK. HH. de prins en priufs» SIRE!

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1