MIDDELBURGSCHE COURANT. No; 93? Zaturdag 48I& den 3 Augustus., ITALIË. f^IVITA VECCHIA den 12 ju lij. Wij hebben hier tijdingen van de Afri- kaanfche klist, volgens welke de Dey van Algiers alle de Barbarijfche mogendheden in zijnen tw:st fchijnt medegefleept te hebben; althans de keizer van Marocco volgt het zelfde fystema van aanval tegen alle Christenen. La- lache, (eene zeeftad van het koningrijk Fez, welkein 1765 door dé Franfchen gebombardeerd wierd is het tooneel van nieuwe rampen voor demenschheid geweest: de equipages van alle fcbepen, die zich in die haven bevondenzijn gevangen genomenen de fchepen verbrandeen gedeelte dier gevangenen is tvreedelijk vermoorden de rest in ilavernij gedompeld. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 26 juiij. Een officier, welke zich aan boord bevindt van de Albioneen liniefchip tot de vloot van lord Exmouth behoorendefchrijft het navolgende uit Spithead van den 20 julijOns fchip is een der gene welke tot den heiligen oorlog of kruistogt tegen de Algerijnen gebruikt zul len wordenten einde den Christelijken flavenhandel aftefchafien en de barba ren te ftraffen voor de gruweldadenwelke zij in de Middelandfche zee heb ben gepleegd. Het eskader beftaat uit vijf liniefchepenwaaronder twee driedekkers, vele fregatten, bombardeergaljootenenz., alle voorzien tnet het noodige krijgstuig voor een geregeld beleg, In den verleden zomer ben ik in Algiers geweest. Het is eene uitgebreide ftad - bevattende meer dan 100,000 inwoners. De ftraten zijn zeer naauw en de huizen, die alle van hout zijnonderfteunen eikanderen dwars over de ftraten door middel van balken; zoodat, indien wij er onze brandpijlen in werpen, de geheele ftad Weldra in vlam zal ftaan. De ftad wordt door eene menigte gefchut verde digd en op verfclieidene plaatfen zijn de wallen verfierd met op pieken ge- ftoken afgehouwen Christen hoofden. Indien de Algerijnen onze voorwaar den niet willen aannemen, te weten: de affchaffing van den flavenhandel zullen wij hen aanvallen en hunne lieden en fchepen vernielen. Wij ver wachten zeker te zullen moeten vechten, want de Algerijnen gelijken geens zins naar eene Europifche natiezij zullen zich tot het uiterfte werenom dat hun godsdienst hun leert dat zijdervende in het gevecht tegen Chris tenen zeker den hemel winnen." Men heeft dezer dagen brieven uit Oost-Indientot den 3 mei loopende ontvangen. Zij melden dat de generaal Ochterlony zijne operacien tegen Nepaul heeft begonnen en zich voorftelde om dadelijk naar de hoofdftad te marcheren en zich van dezelve meester te maken. Hij was reeds drie fterke pasfen gepasfeerd, zonder eenigen tegenftand te ondervinden. In de onder- fcheidene fchermutfèlingen had hij niet meer verloren dan een officier gekwetst en eenige weinige foldaten gefneuveld of gewond. De berigten uit het geheele koningrijk melden, dat de ftormen en zware regens veel fchade hebben aangerigt. In de gemeente Kelly heeft den i3 een geweldig onweder gewoed. Vele boomen zijn ontworteld; verfcheidene fchapen zijn door den hagel gedood. Men meldt uit Jamaika dat het weder al daar niet gunftiger was dan in Europa, In Japan fchijnen, volgens de laacfte berigten, onlusten op hand. De we reldlijke keizer had federt lang de raagt van het geestelijke opperhoofd aan merkelijk befnoeid. Deze laatfte fchijnt in het geheimdoor middel zijner geestelijkheid, op de gemoederen des volks gewerkt te hebben, en men vrees de een algenieenen opftand. F R A N K R Y K. PARYS den 26 julij. Den 13 heeft er te Castres, alwaar tiet marktdag waseene foort van opftand plaats gehaduit hoofde van den hoogcu prijs der granen. Het is echter den prefect van het departement gelukt het oproer te ftillen, en de fchüldigen te doen vatten; onder dezelve bevonden zich twaalf grenadiers van de nationale garde, welke voor het front van het batsul- Ion gedegradeerd werden, PARYS den 27 julij. Tien der veroordeelden in de zaakgenaamd die der Patriotten van 1816hebben hunne toevlugt tot de barmhartigheid des komngs genomen, dezelve zijn: Pleignier, CarbonneauToileron, Bonnas- sier de vader en Bonnassier de zoon, van welke het appel in casfatie verwoN penis; Gonneau, Descubes, jacq, OseréHenri Oseré en juffrouw Picard welke appel hadden ingetrokken. De ftukken zijn in handen van den kanfeher gefteld, en er zal dadelijk uitfpraak gedaan worden over hunne toe- vlugt tot gratie. Een onzer dagbladen van heden meldtdat do drie eerstgenoemden nog he- den hunne ftraf moetende ondergaandaartoe in den vroegen morgen van Bicê- tre paar de Conciergerie zullen gevoerd wordenom zich van daar' naar de ftrafplaats te begeven. De graan-oogst is te Montauban zeer' overvloedig geweesten men heeft daartoe gebruik gemaakt van verfcheide heldere dagen die op de regens gevolgd zijn. Van verfchillende kanten meldt men van aanmerkelijke daling in de prij zen der gransn, J De prefect van de Seine heeft don verkoop bevolen van eene aanmerkelijke hoeveelheid Carohna rijst, aan de ftad Parijs tpebehoorende. De 5 pCts. geconf. zijn heden 57 fr. 65. c., de actiën van debank I052 fr. <jo C NEDERLANDEN. BRUSSEL den129 julij. Men meldt uit Rijsfel dat de prefekt van her departement van het Noorden, graaf de Meizi, welke naar Parijs geroepen was om aan de regering verflag van den ftand van zaken in Fransch Vlaande ren te geven, terug is gekeerd, belast met verfchillende inftrüctïen' niet al leenmet betrekking tot de burgerlijke adminiftratiemaar ook met betrekking tot de adminiftratie van oorlog. Men verzuimt geene middelen om de organi- fnue van de armee te befpoedigen; om dit belangrijk oogmerk te bereiken worden de officieren van alle rangenwelke onder Bftonaparte hebben ge diend, en welke zich door hunne daden niet te veel als vijanden van de thans beftaande regering hebben doen kennen, in actlven dienst gefteld. De hertog va" he.tre heeft ook bedoren om een zeker aantal generaalswaarop de oude arijiee een bijzonder vertrouwen fteldeweder in belangrijke kommandemen ten te plaatfen. Men wil dat door dezen maatregel de Franfche armee binnen twéé maanden met honderd duizend oude foldaten vermeerderd zal zijn. Het groote magazijn van militaire uitrustingen, te Antwerpen gevestigd, wordt fteeds voltadig gehouden voor den dienst van eene armee van honderd duizend man. Een Engelfche boodfehnpper van Staat, van Londen komende en zich met depechesdie men wil dat van een belangrijken aard zijn, naar Weenen be- gcenc.e, is gisteren alhier gepasfeerd, zijne rcize met den meesteh fpoed j voortzettende. I C/END d*n 26 julij. Men wil dat hier de officiële tijding is aangekomen, J dat deze ftad, even als Luik en Leuven,eenehooge School zoude bezitten. De Bisfchop dezer ftad heeft de navolgende Breve van den Paus ontvan gen: Eerwaardige Broeder, Heil én Aposrolifchen zegen! Wij hebben den brief ontvangen, dien gij ons den 3 october des jongstver- loopenen pars gefchreven hebt, waarin gij, na 0nf met onzen gelukkgenwe derkeer ra1 de ftad Rome geluk gewenschc te hebben, ons met de grootfte naai,w- keungherd kennis geeft van al het voorgevallene in het Koningrijk der Neder- landen, betrekkelijk de zaken van den Godsdienst, inzonderheid bij geleeen- er meuwe conftitutte, en ons alle de daartoe betrekkelijke documenten gezonden hebtten einde wij des te beter van al wat dit onderwerp betreft kennis mogten verkrijgen. Wat het eerfte gedeelte van uwen brief betreft zoo verklaren wij u, dat wij bijzonder gevoelig en erkentelijk geweest zijn, zoo over dit door u ge geven blijk van verknochtheid, als over de vreugde, welke, naar gij ons neldtonder cie volkeren dier provinciën is uitgebarstenop de tijding van «nze vériosfmg. Wij kennen hunne ftandvaste verknochtheid aan den Cac'io- ijken godsdienst en aan denleerftoel vanSt. Pieterook ons zijn zij inder daad :eer dierbaar. Wat het tweede gedeelte van uwen brief betreftzoo kunnen wij nietge- •oeg het bewijs roemen, het welk de zorg, welk gij genomen hebt, om aan len Apostohfchen zetel een verhaal van deze geheele zaak te doen toekomen entende gezindheden, en van die uwer collega's jegens ons. Gy zult met verwonderd geweest zijndat wij u niet vromer van den ontvangst van uwen brief verwittigd hebben. Wij zijn daar in ver hinderd geworden, zoo door de veelheid der werkzaamheden, waarvan wij fehier overftelpt zyti, als door de noodzakelijkheid waarin wij ons bevonden 0111 volgens het gebruik van den Heiligen ftoel, al het gene gij ons gezonden hebtaandachtig gade te (laanuit hoofde van het gewigt der onderwerpen die de belangen der Catholijke kerk betreffen en waar over gehandeld wordt in uw rapport en dé daar bij gevoegde documenten. Gij zelve zult zonder moeite, zonder dat wij er meer van zeggen, ont dekken hoezeer wij ter neder geftagen geweest zijn over dien toeftand van zaken, waarvan gij ons eene juiste befchrijving hebt toegezonden. Wij ge. 'ooyen met dat het noodig ziju benevens de overige bisfehoppen en ordi- laru, te ondemgten nopens de verpligtingenwelke u in dergelijke omftandig- leden de Pastorale functicn voorfchrijvenwant wij zien vollcomen in, met k eencn ijver gij voor de belangen van God en der Kerke waakt. Doch canr wij m Gods Kerk, zonder zulks verdiend te hebben, een ministerie be lleeden, waaraan voornamelijk, en door den Goddelijken wil, de zorg is op gedragen, om den Catholijken godsdienst te verdedigen, en van de geheele kodde van J. C. de gevaren te verwijderenwaarmede dezelve mogt bedreigd vorden, ten einde zij gemakkelijker en zekerder volharde in de zuiverheid van gelooi Ch zeden, hebben wij gemeend dien pligt niet beter, en met zeer 'eel hoop op goed gevolg te kunnen vervullendan door in perfoonbij twen Souverein, door onze reclames en door onze goede.diensten werkzaam re zijn ten einde hem te doen befluiten, de aan zijne regering onderworpene: Catholijken te bevrijden van allen gewetens-angst, door hem voor te liaan, van hiertoe met onzen eigen perfoon door ons gezag mede te werken, tere eindena deswege met ons te hebben beraadflaagdhet formulier van' dei» door de Catholijken af te leggen eed derwijze worde bepaalddat hij hec Gouvernement van hunne trouw en gehoorzaamheid verzekere en volftrekt niec meer hun geweten Verontruste. Dit is het gene wij reeds gedaan hebben. Wijders hebben wij Z. berigt, dat wij bereid waren, ten fpoedigfte, naar zijn Koningrijk eencn perfoon te zendenvoorzien van onzen volmagt, on» bij Hoogstdenzelveli te refiderende Kerkelijke zaken van uwe provinciën te behandelen, votgefts de Vtfri ons te öntvangene bevelen; de verdeeldhedew eindelijk te doen ophoudenwaardoor wij weten dat uwe ftiften alsnog be roerd wordende eensgezindheid in de gemoederén te herftellenen aan de plaatfeiijke geestelijken de hun vérfchurdigde gehoorzaamheid te doen herge ven. Wij hebben reden ofli te hopen dat deze aanbiedingen de goede uicwerk- felen-welke wij van dezelve verwachtenzullen te weeg breiwen te meer daar zij niet flechts ten doel hebben, ons in ftaat te ftelien tot het vervuiler» onzer verpligtingmaar ook tot het verzekeren van de publieke rustwaar jan wij zulk eche groote waarde hechten. Wij noodigen u en uwe collega's dus uit; wij vermanen u, om u insgelijks tot dat einde aan den Koning Ce vervoegendaar wij hopen dat men op die wijze beter (lagen Zal in het, naaf ons en uw verlangen, uit den weg ruimen dér beftaande hindernisfenen in het bewijzen van de nuttigheid van den Ca tholijken godsdienst. Dit vleijen wij ons volkomen te zullen erlangen door den legaatdien wij naar uw Koningrijk zullen afvaardigen. Zie hier, Eerwaardige Broeder! hecgene wij, in afwachting van 's Koning» antwoord, ter uwerkennisfc brengen. Wij bidden God, die onze fterkteis, dat Hij gelijk de overige bisfehoppen van dit Koningrijk, de onderfteu- ning zijner regterhand verleenewelke ons in den nood nimmer ontbreekt. Wij geven ubenevens de geheele kudde van J. C. aan uwé zorgen toever trouwd, zeef toegenegerlijkonzen Aposrolifchen zegen. Gegeven te Rome, op Santa-Maria-Maggioreden eersten mei des jaar» 1816, van ons Pausfchap het 17de. PIUS VII. Achter op fton<JAan onzen Ecrtfaardigeti Broeder MauritiusBisfc hop van Génd. s GRAVENHAGE den 30 julij. De Oostenrijkfche prins Cn prinfès vat» Esterhazydie eergisteren alhier met derzelver gevolg aangekomen waren,ea hunnen intrek in het logement le Marèchal c. Turenne genomen hadden zijn. gister namiddag wederom Van hier vertrokkenzich naar Leidenen van daar naaf Haarlem en Amfterdain begevende. —•Berigten uit Berlijn, afhier ontvangen, melden, dat Z'ine Koninklijke Hoogheid de kroonprins der Nederlanden met hoogstdeszelfs gemalin die ftad tegen den 25 dezer verlaten en zich haar Kasfel begeven zou alwaar hoogsc- dezelve zich fiecluj kort zon ophouden, en vervolgens van daarnaar herwaarts op reis gaan. Hoogstdezelve wordt met zijne doorluchtige moeder onze liefde koningin1, en prinfes Mariannetegeii den 8 of 9 der aanftwmde rr- - ,-r> het paleis van het Loo verwachtatwaar alles tot 'ontvangst van luchtig paar in gereedheid gebragt wordt. Zijne Majefteic onze gei- ningzalnaar men verneemtbinnen kor: de refidenüe verlaten doorluchtige reizigers te gemoet gaan. PIUS VII, PAUS.

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1