MIDDELBURGSCHE COURANT. No. 8 Donderdag den 18 Julij. l8l 60 D U I T S C H L A N D. FRANKFORT den 3 julij. Sedert de aankomst van den koninklijken Pruis- flfchen gpzant bij de Duitfche bondsvergadering, denheere van Hiinlein, vinden er verfcheidene gezellige bijeenkomften der hier aanwezige Europefchc en Duitfche gezanten en diplomatieke perfonen plaats. Gisteren was er een groot diner bij den Oostenrijks-keizerlijken gezant, graaf van Buol. Over de formele opening der bondsvergadering.is nog niets naders bekend; de aanvang der voorbereidende conferentien fchijnt echter niet verre meer af te zijn. HAMBURG den 8 ju lij. Dc jongfte berigten uit Zweden en Rusland mel den, dat in die landen op een langdurig zeer guur en voclAig weder, einde lijk buitengewoon warm droog zomerweder gevolgd is; alles ftond inden fchoonften bloei, en men had alle hoop op eenen voordeeligen oo^st GRÖOT-BRITTANJE. LONDEN den .9 julij. Nopens de laatfte verrigtingen en Onderhandelin gen van de Britfche zeemngt met de Barbarijfche Sr ten in de Middelandfche, Zee behelst ons ministerieel avondblad de Courier de navolgende brief: „Van Tunis is de vloot naar Tripoli gezeild. In beide deze plaatfen wa ren de Deys gezind om toe te treden tot de termen, welke lord Exmouth namens den prins-regent voorflelde. Zijn lordfehap deed den voorflag, eerst te Tunis, naderhand te Tripoli, om een traktaat te teekenen, waarbij men voor altijd verbood om Christenflaven te maken. Beide de Deys namen zulks gereedelijk aan. Vervolgens (levende de vloot naar Algiers, met oogmerk, gelijk men verzekerdeom eene revifie te bekomen van het jongde verdrag met de Amerikanen geflotenmet betrekking tot den verkoop der prijzen in .gezegde haven. De Dey beantwoordde deze vraag met te zeggendat het met deze natie gefloten traktaat ten einde was; dat indien dezelve niet bij het oude verkoos te blijven, hij geen nieuw wilde fluiten. Lord Exmouth flelde als toen den Dey een gelijk traktaat voor, als mer Tunis en Tripoli was gefloten, met oogmerk om de flavernij geheel aftefchalfen. De Dey betoogde dat het onmogelijk was een fleïfcl aftefchnffendat reeds zoo lang be- jtaan nad dat dc handel van het geheele land daarmede nanmv in verhand was en dat eene verandering daarin zoo nadèeüg oor de belangen van iederen Tink of Moor zoude zijndat er geruime rijd nood in, zoude wezen om de ge moederen daartoe te ftemmen. De Divan en de Turkfche militie zonden nim mer toeflaan dezen handel te laten varen. Lord Exmouth onderflennde zij ne voordrage met zijne gewone kracht en ftandvastigheid doch vergeefs; hij liet dc verdere onderhandeling varen met oogmerk"om de vijandelijkhede'n te beginnen. De Dey beval dien ten gevolge óm den Britfchen konfulden heer M Donald, gevangen te nemen, en alle de Britfche febepen te Oran te vermeesteren. Den volgenden dag maakte het eskader zeil om binnen de Mole te ko komen en de 'Algerijnfehe zeemngt te vernielendoch een hevige wind welke tot vier uren in den achtermiddag aanhield, belette dé'fchepeirtijdig genoeg eene voordeelige pofitie nevens de batterijen te hemen. De vaartui gen kwamen op nieuw ten anker. Zijn lordfehap "zond nistoen een brief nam den Deymet verzoek om den Britfchen konful te ontdaan en naar boord terug te zenden. De Dey weigerde zulks, zeggende dat de konful hem 500,000 dollars fchuldig was; dat dezelve, zoodra deze fom betaald was koude vertrekken. De Dey zeide, toen hij lord Exmouth verriet dat hij bereid was om te vechten, doch dat hij het cerfte fchot niet doen zoude Over het geheel fcheeu hij voor zichzelven gezind 0111 de flavernij te willen affchaffen. „Den volgenden dag zond dc Dey aan lord Exmouth het voorffef dat 'hij van zins was oni een eeuwigdurcndtn vrede met het koningrijk f lanover te fluiten; doch dat gedeelte van de onderhandeling, Welk betrekking had tot het affchaffen van de flavernijwilde hij voor zes maanden opfchorten ten einde in ffaat te zijn om van den grooten heer berigten te erlangen om trent deze zaak. Lord Exmouth flond zulks toe op voorwaarde dat de tiid op drie maanden vascgeftefd' zoude worden. Dit werd aangenomen. Het fre gat Tagits, kapt. Deans Dundas, werd aangewezen om den nmbasfadeur van den Dey naar Kor.ftnnunope! te brengen. Het gebruik van dit ooriogfehip werd tevens aan den Dey toegedaanom deszelfs gcfchenken aan den grooten Heer te vervoeren. Lord Exmouth wisfelde daarop met den Dey de gewone beleefdheden en vertrok naar Engeland, de Tagus tot het bedoelde einde ach terlatende. „De Dey van Algiers is een man van een goed verffitnd, deftig en bedaard 111 zijnen raaden begaafd met een goed doorzigt. Hij was voor zijne ver- he#ing aga of generaal in het leger. Terwijl onze fchepen naar de batterijen poogden op te laveren, was hij dag en nacht op zijnen post, bezig met de verdedigings-werken na te zien. De officier welke naar de wal werd gezon den om den konful terug te vragen, vond hem op flrand. Hij heeft flechts dén jaar geregeerd. Zijn voorganger regeerde flechts weinige maanden en hij befchouwc zich alleen als een fledehouder tot dat men in'ftaat is een bekwa mer perloop te verkiezen, om dat bet de gewoonte des lands is dat iemand, welke eenmaal Dey geweest isniet langer mag leven. Indedaad zijn de Ta- nitfaren de regeerders van het land. De magt van deze ongetemde despoten beloopt thans 15,000 man in Algiers. Zij houden de Moren de inwoners des lands en no£ meer de Joden volmaakt in bedwang. Terwijl ons cskadernldaar lag, werden drie Joden levendig verbrand, om dat zij infolvent waren; voor dat deze wreedheid half volbragt wasontdekte men echter dat een dezer Jo den onfchuldig was aan de hun aangetiigde misdaad. „Algiers heeft het aanzien van eene wel verflerkte flad, verdedigd door IOO,°.n,ukken kanon- De Pl™ts is omringd door eenen hoogen walaan de Z rèedhe d met afgehouwen menfehen hoofdende zegeteekenen der „Tums heeft een fraai aanzien, inzonderheid dat gedeelte waar eenmaal Cnr- thago ftond. Hierzoo wel als in Tripoliis het volk befchaafder. De waar digheid van Dey is ertelijken wordt niet, als in Algiers, uit de gelederen der Janitfaren vervuld. De Basfa heeft de officieren van de vloot zeer min zaam behandeld. „De Algerijnen rekenen eiken flaaf op 1200 dollars (300 ponden); de Tvrnezen op 650. De Marokanen hebben de zeerooverij geheel laten varen; zij hebben alleen twee of drie oude fregatten om pelgrims naar Alexandria te brengen," Het Oost-Indisch compagnie-fchip de hertogin van Wellington is in de Indien door een treurig ongeluk geheel en al verbrand; de ftuurman, twee officieren twee pasfagiers en eene menigte van het volk zijn daarbij omgekomenonder anderen de heer W. Anderfonpasfagier naar Java,, wiens broeder ook op het fchip tegenwoordig was, doch gered is. Sommigen van het fcheepsvolkzifi in hechtenis genomenen worden fterk verdacht gehouden van den brand aan gelegd te hebben. De luitenant-kolonel Schelten, voormalige luitenant-gouverneur van St. Helena, is op the Husfareen transportfebipdat in 46 dagen de reis heeft gedaan, in Engeland terug gekomen. Buonaparte deed bijna geene ligchaams oefeningen en ontving weinig bezoeken. Men denktdatzoo hij bij die nieuwe levenswijze blijft volhardenhet regenachtige jaargetijde zijne ge zondheid zou benadeelen. Ten einde er niet veel fchèpen te gelijk voor St. Helena zouden ankeren, heeft de admiraal fir G. Cockburn verbodendaC meer dan twee fchepen te gelijk de Kaap de Goede Hoop zouden verlaten en dat eenig fchip langer dan 24 uren te St. Helena mag blijven. In de voornaamfle havens wordenmet allen mogelijken fpoedde fche pen geëquipeerd, welke het eskader vau lord Exmouth zullen uitmaken. Behalve vijf linie-fehepenzal hetzelve zamengefteld zijn uit een fchip vaii 50, twee fregatten van 40 en een groot aantal brikken en andere ligte vaar tuigen. Al de equipagien zullen kompleet en op den voet van oorlog gebnwc worden. Een groot aantal buiten dienst zijnde officiers hebben hunne diens ten aangeboden, om, als vrijwilligers, op de kanonneerbootenofopalla andere wijze, zoo als lcrd Exmouth zal goedvinden, te dienen. Men zegt» dat die admiraal, tegen den 20 dezer, in ftaat zal zijn om onder zeil te gaan! Alle zijne fchepen zullen overvloediglijk van platboomde vaartuigen verzeld, en met Shrapnelfche bomben, Congrevifche vuurpijlen en andere vuurwerken voorzien zijn. De admiraal Milue zal the bnprcgnablcvan 98 ftukken, welke te Plymouth ten anker ligt, kommanderen. Het minifteriele dagblad de Courier ftemt in met hot geen de Parijfche dag bladen verzekerd hebben nopens de voortduring van den vrede. Rusland" verzekerde men te Parijs, was de mogendheid welke vijandelijke inz'igtei» had; dus Rusland (dus vervolgd het genoemde dagblad) gevoelt evenals Pruisfen, als Oostenrijk, als Frankrijk en als Groot-Brittanje de noodzake lijkheid van den vredeen wij gelooven dat elke mogendheid even zeer ge zind is om denzelven te onderhouden. LONDEN den 12 julij. In Afrika is eenen geweldigen oorlog onder da Zwarten uitgebarsten; de koning van Ashanteo heeft met 20,000 mandeFantee* aangetast, en reeds groote voordeelen op dezelve behaald; het land dezer laat- ften grenst aan de Britfche etablisfementen by Kaap Coast Castle. Alle de Engelfchenverfcheide mijlen in de rondte, zijn met de uiterfle overhaasting in het kasteel geweken, in hetwelk zich tusfehen de vier- en vijfduizend vrou wen en kinderen zich opgefloten bevinden. Gisteren ontving men hier zeer verontrustende berigten uit de koloniën De- merarij en Eslëquebo, van den 21 mei. Alles was er in alarm, wegens da voorteekenen, die men er eensklaps waargenomen had van eenen op "handen zijnden opftand der Negers, die in de bevolking dier kolonie tot de blanken liaan als 50 tegen 1. Gelukkig echter luiden de heden ontvangen berigten toe deu 30 mei veel gunftiger; het was nog rustig gebleven, en men had den tijd waargenomen om zich tot tegenweer gereed te maken en maatregelen te ne men waardoor men zelfs hoopte alle oproer voor te komen. De berigten uit Madrastot den 24 februari)fpreken van groote bewe gingen onder onze legers in Bengalen, en alles feheen aan te kondigen, dac weldra een nieuwen allergeduchtfte oorlog uitbreken zou. Heden zijn de 3 pets. geconf.fojjde 3 pets. gereduc. 63. F R A N K K. Y K. PARYS den ro juffj. De gezamenlijke nationale garde van Parijs welka maandag door den koning op de Boulevards geïnfpecteerd is en vervolgens voor Z, M. gedefileerd heeftleverde een effectief van 26,500 man op Des avonds was geheel Parijs geïllumineerd, en ademde alles, zoowel in de me nigvuldige publieke gastmalen der nationale gardesals bij de volksvermaken der Elyi'efehe velden, en in de fchouwburgendie op het feest van dien dag toepasfelijke ftukken gaven, hartelijke vreugde en tevredenheid. Het prevotaal hof van het departement tin Calvados houdt zich thans bezig mee de inftruccie van het proces eeniger onzinnigen die te Mortagne een complot; gevormd hadden ter omverwerping van het governement, PARYS, den ri julij. De Moniteur van heden behelst eene koninklijks ordonnantiewaarin Z. M. zegtHet tijdftip waarinde militaire bevordering haren loep .gaat hernemenwillende kenmerken door eene promotiedie toe den eerden rang der armee roept luitenant-generaalsrecommandabel door ge- wigtige dientien en waarvan wij de getrouwheid verlangen te beloonenzot» hebben wij bevolen en bevelen het geen volgt Zijn tot de waardigheid van manrfchalk van Frankrijk vérheven de navolgende luitenants-generaalsDe her tog de Coigny, de graaf de Bournonvillede hertog de Feltre, en de graaf de Viomenil." Te Toulon heerscht thans de grootfte werkzaamheid om een aanzienlijk: eskader uit te rusten-, ten einde onzen handel en dien derbevriendde mogend- beden in de Levant te befchermen. Vier der door het hof van asfifes laatstleden zondag veroordeelden, te we ten Pleignier, Carbonneau, Tolleron enSonrdon, hebben zich dingsdag'avond! en 9 andere gister ochtend in casfatie beroepen. Onder de tot de deporiana veroordeelden hebben vrouw Picard en 3 andere geen gebruik gemaakt van de vrijheid die zij hadden om zich in casfatie te beroepen. De 5 pCts. g-econf. zijn heden 58 fr. 75 c. en de actiën van de bank 1065. fr. N E D E R L A N D-E N. BRUSSEL den 10 julij. Men meldt uit Kamerijkdat verfcheidene Frau- (che officieren, welke zich aldaar bevonden, vier Engelfche officieren door hunne onbefcliaamde gefprekken hebben beleedigd, ten einde dezelve tot eens tweegevecht te brengen. De generaal Maitland heeft zijne officieren in arresc gezonden, en de overheid regt doen vragen ten aanzien van de handel wij; a der Franfchen, De krijgstucht wordt door de Britfche troepen voorbeeldig i^. achtgenomen. Verfcheidene földaten, welke groenten uit omliggende tuiner» gehaald hebbenzullen voorbeeldig worden ge lira ft. Den 7 en 8 zijn in Ka merijk een aide-de-camp en een kourier van den hertog van Wellington gearri veerd met depeches voor den kommar.dant ad interim van den regter-vleu- gel der occupatie-armee. BRUSSEL den 11 julij. E enige van de perfonen, welke door den Ko ning in de ridderfchappen der verfchillende provinciën geadmitteerd waren hebben verkozen deze ©nderlcheiding niet aan te nemen. De hooge raad van adel is dienvolgens aangefchrevenom op zijne registers de namen der wei gerachtige door te fchrnppen, en Z. M. heeft wijders de onder dat getal be- hoorende heeren de Rhodes en de Thiennes van Leyeraburgin Oost-Vlaan deren, de Gager, in Henegouwen, en Lodewyk. van de Werve van Vorsfu-*

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1