MIDDELBURGSCHE C O tJ R ANTi No. Dingsdag dén 2 juiij. De prijs der Middelburgfche courant, is, in de drie maanden, 2 10 J en franco per Post ƒ2:15; de Advercenrien zijn 5 ftuiv. per regel. De abonnementen kunnen voor niet minder dan voor drie maanden worden aangenomen, en de betaling gefchiedt, tiit hoofde van de belasting van het Zege!, kontant of bij het einde van ieder vierendeel jaars. ITALIË. NAPELS den 8 junij. De geruchten, nopens de in Tunis uitgebrokene onlusten tot ons gekomen, zijn van een zeerverlchillenden aard. Som mige brieven verzekeren dat de Deij bij dezelve is omgekomen. Volgens an dere heeft hij de regering aan zijnen zbon moeten overgeven. Volgens een derde berigt verdedigt hij zich met zijnen broeder, welke de hem aangebode ne heerfchappij van de hand had geflagen, bij voortduring in een fterk kas teel. Alle komen daarin overeen dat het oproer ontdaan is door de ontevre denheid der Tunezers over het met den Britfchen admiraallord Exmouth gefloten tractaaten dflt duizend man van de oproermakers zich van vijf Spaanfche en Franiche vaartuigen, die in de haven lagen, hebben meesterge maakt dezelve1 met 80 {lukken kanon hebben bezet en daar mede in zee zijn gedoken het de ven oift de Oost, naar de Italiaanfche kust, wendende, Zij voeren weinig mondbehoeften mede; men kan alzoo eene fpoedige landirig ver wachten. Men is zeer nieuwsgierig te vernemen hoe de Britfche vloot zich in dezen zal gedragen; het blijkt nu oogenfchijnelijk hoeveel daat men kan maken op de duurzaamheid van Cen bedand mee de Barbarijërs. Men moet nooit vergeten dat deze zeeroovers door drie krachtige drijfveren worden aan gedrongen tot dit hun handwerkdoor gierigheiddoor haat en fanatismus te gen de Christenen en eindelijk door eene zekere eerzucht, welke niemand, die hun karakter wel keut, in twijfel zal trekken. DU1TSCHLAND. WEENEN den 16 junij. Z. M. onze keizer, die, den 14 dezer, Salz- burg heeft verlaten en heden te Ennsen gisteren op deszelfs familie heerlijk heid Perrenbeng, overnacht heeft, is, heden nademiddag, in volkomen wei- Band, te vVater, te Rutzdorff aangekomen, en heeft zich, vandaar, door 'de voorftad en over het glacisalwaar eene ontelbare menigte ïnenfchen bij een warenoih den lang verwachten Monarch weder te aanfehouwennaar het lustflot Sehönnbrun begeven. WEZEL'den 18 junijSints eenigen tijd, komen er gedurig fchepen den Rhijn af met uitgeweken Zwitfers, om zich, over Antwerpen en Amfterdain, naar Amerika te begeven. Deze arme liedendie hunne weinige havé tot geld gemaakt, en, met vrouw en kinderen', hun vaderland verlaten, Pm -de wildernisfen van Amerika te gaan bebouwen en hiïnne nijverheid derwaards over te brengen kunnen niet genoeg den treuriger! -rc'eftand hunrié landslie den vooral in de Protestantfcbe grenf-kantö'ns fchilclerenalwaar de grootfté ftilftand van nering heerschtwijl eenige naburige flace'ninzonderheid Frankrijk, Brenger dan immerde douanen-linien bezettenen volftrekt geene vreemde wa ren inlaten. Men verwondert zich met regtwaarom dezè rustige landverhui zers, onder welke zich ook vele uit het Zwabifche bevinden', niet liever, 111 plaats der kostbare en gevaarlijke reize naar Amerika te ondernemen, de woest liggende landen en heiftreken in Duitschland ontginnen-, en waarom hun «oor de regeringen niet daartoe het noodig voorfchot verleend wordt. GROOT-BRITTANJE, LONDEN den ai junij; Volgens onze particuliere berigten uk Parijs heeftbij de aldaar plaats gehad hebbende huwelijksplegtigbeden én' feesten, de geheele bevolking zulk eene levendige en regtfehapen deelneming betoond dat men zulks niet kerker of beter had kunnen weiifch.en, - en is de vreugde door niets geftoord geworden ,- gelijk men ook niet gehoord heeft dat eenig perfoon in die dagen is gearrefteerd geworden. Toen de hertog van Berri de jonge prinfeszijne echcgenöotehet eerst ontmoettewas hij et van ver rukt. Zij is bleek en tengermaar hare gelaatstrekken boezemen beiangftel- ling inen haar geheele perfoon is hoogst bevallig. De hertog bekende haar dat hij zich wel voorgefteld hadeene aardige en beminnelijke perfoon te ontmoeten, maar dat de wezenlijkheid zijne hoóglle verwachtingen' verre had overtroffen, Zij fchijnc reeds de vreugde van het hof en de oogappel der Franfche natie te zijn;- beiden zoekt zij zeer ongedwongen op allerleie wijzen te behagen en in te riemen, LONDEN den 25 jtffilj. Gisteren kwam lord Exmouth me: zijne vloot uit de Middeiandfche zee te Poromoüth aan. „Wij moeten," zegt the £w- 7iet „een ander daarheen zenden. Diü:roofzuchtige bedrijven kunnen nier langer toegelaten worden. Geen traktaten meer— Mijne jlem is in mijn zwaard. De Heeren van den Oceaan kunnen niet gedogen dat hun domein ftraffeloos gefchoncten wordt." Te Douvres komen federt eenigen tijd dagelijks dooreen ten minste tien rij tuigen met familien aan, die naar Frankrijk overkekenom aldaar eenigen tijd door te brengen. Acht-en-zeventig perfonen zijn, als befchuldigd van een levendig aandeel in onze laatfte volks-onlusten gehad te hebben, vóór de regebanken gebragt 24 derzélve zijn ten vollen overtuigd en veroordeeld, te weten: 5 tot de doodftraf, andere cm voor 14 of 7 jaren getransporteerden eenige om een voudig gevangen gezet te worden. De rest is ontflagen. Men meldt van Siërra Leone dat de Portugefche flaverihaalders Sari An- tonio en Temerano beide van 18 Hukken en aan bóofd hebbende 900 (laven na een geveeht van meer dan een uur door een Britsch oorlogsvaartuig genomen zijn. Een andere kruisfer had zich ook van eene Franfche brik met flaven meestergemaakt, mede na een fcherp gevecht. De Brit had 18 cndeFransch- man 26 zoo dooden als gekwetften. F R A N K R Y K. PARYS den 6,1 jttnij; Gisteren namiddag had in het veld van Mars de plegtige uitdeeling der vaandels aan de regimenten, infanteriekavallerie en ar tillerie der koninklijke gardeplaats. Overal heeft de koninklijke familie bij deze gelegenheid de' leveridigft'e toe juichingen van den kant der nationale gardes ,- der troeoen en der talrijke aan- fchouwers ontvangen. Als een bewijs van onzen herlevenden handen en zeevaart kan dienen dat de uitrustingen van den koophandel van St. Malo, ter vischvangst op Terre Neuvedit jaar ongeveer 4600 zeelieden vereischt hebben; Zoowel in onze Zuidelijke ais Noordelijke provinciënen iri de meeste Staten van Europa, is de wasdom dit jaar, door de geweldige windvlagen en veelvuldi ge koude regenszeer verachcerden heeft aan rie vruchtboomen veel na deel toegebragt; de wijnftok had' ook lang een treurig aanzien. Doch federt eenige dagen hebben de velden en wijnbergen een lagcheud aanzien gekregen, en beloven zij eenén övervloedigen graan- en wijnoogst. PARYS den 22 juni]. Eenige dagen geledenis er, óp de trappen van de kerk Saint-Louis, op het eiland Saint-Loüis, een zak gevonden, waarin de romp van eene vrouw van omtrent 45 jaren was; de van het ligchaam af- gefcheiden ledematen lagen allen in dCnzelfden Zak; Deze ijsfeltjke misdaad herrinnert die van Charles Dautuu. De gezant van Perzie heeft gistereniti groot kostuumeene wandeling in het Champ de Mars gedaan. Hij was vergezeld van-eeri zijner officieren, van een tolk en een fecretaris. Het is vrij merkwaardigdat He fchah van Perzie zich dööï een Christen doet vertegenwoordigen. DawÖüd Zadour, welke met een gezantfehap van Fath Ali, fouverein van Westelijk Perzie, is belastis geboortig uit Perziesch Aimenie. Hij bezit, zód men zegt, ve le goederenen gaf tijdens de expeditie van Egijptereeds bewijzen van verknochtheid aan de Franfchen. Men Verzekert zelfsdat hij zich bij die gelegenheid, te fterk hebbende uitgelaten;, In de gevangenis werd ge worpen. Hij is in de deplomatie kundig en bedreven; De op hein gevallen keus van den fchah van Perzietot hec openen van handelsbetrekkingen met Frankrijkdoet het doorzigt van den monarch eer aan. Het goiivernemenc heeft de heeren Joannis en Cirbiedprofesl'or in de armenifche taal bij de ko ninklijke bibliotheek, belast, om den heer D'awöud Zadour, gedurende diens verblijf te Parijstot tolken te dienen. PARYS den 24 junij. Gisteren, zondag, hebben Mor.fieur en de herto gen van Augoülème en Berrirriet de beide prinfesfen hunne echtgenóoten benevens een groot aantal perfonen van het hof, de procesfie van het heilig facrament uit de hoofdkerk bijgewoond. Zij gingen onmiddelijk achter het verhemelte, elk eene cfntftokene kaars dragende. De procesfie is de meeste kaaijeri van de Clcé gep'asfeerd, en heeft bijna twee urén geduurd. De prin- fen en prinfesfen Zijn vervolgens naar het paleis der Tuilerien terug gekeerd. Het zijn misfehieri alleen de terugkomst van priris Talleyrand naar Parys en zijne vervulling van den post van eersten' kamerheer des konings gedurende dc laatfte plegtighedenwelke aanleiding gegeven hebben tot het gerucht, als of hij wederom ifi het ministerie zoü komen. Ondertusfchen vindt dat ge rucht in de hó'oge kringen riiet alleen veel ingang, maar reeds ftelt nien er zich gewigtigè veranderingen van voor. De meerderheid van óns ministerie is met den köning zoogenaamd conftitutioneel koningsgezindTalleyrand behoort ooji tot die partijmaar hij is te flim om Zich te wégen tegeri eene minderheid die in der daaddoor de werkingen' der pruilenen de meerderheid van de kamer dei afgevaardigdende meerderheid heeft. Mén denkt dus'datindien Talleyrand in her ministerie terug keert, hij ook kans moet zien om te bewer ken, hetgeen hij reeds verfcheiderie malen aangeraden heeftte weten: hec prorogrieren van de kamer der afgevaardigdenen het vernieuwen derzelve bij vijfde gedeelten, Zoo als het constitutioneel charter uitdrukkelijk medebrengt;' het afzetten van een aantal heete koningsgezinde prefectendie nreér luisteren naaf de geheime iriftrüctien der prinfen dan naar de bevelen van den minister waaronder zij ftaanen eindelijkhet weren van altén invloed der prinfen op den raad der ministerswelke zij door hunne tegenwoordigheid uitoefenen. Alsdan zou het gouvernement regt populair wordén, en zouden de patrioófché inzigten van den heef Laind regt werken kunnen. Van Grenoble wordt, van den 18 junij, hec volgende gemeld; De groot- fte rust heerschte in her departementfedert dat de ftaat van béleg opgeheven is. De heer de Montlivaut, onzeprefekt, heeft, zoomogelijk, zijne waak zaamheid en fermiteit verdubbeld. Alle ondergefchikte autoriteiten gehoorza men den wijzen indruk, dien hij hen geeft en de Openbare dankbaarheid isl voor hec minst zijne verdiensten en getrouwheid gelijk." Heden zijn de 5 pets. geconf. gedaan 5.5 francs 15 cent. en de actiën van de bank ïop7 francs 50 cent- NEDERLANDEN. BÏiÜSSEL den 24 junijDe berigten van de Franfche grenzen melden dat men door de activiteit van de politie de middelen heeft ontdekt welke de kvvalijkgezinden gebrüllren óm de dagbladen en werken, die in Frankrijk ver boden zijn, in dar, land in te voeren en om tevens de briefwisfeling mét de ontevredenen gaande te houden. D'eze ontdekking heeft aanleiding gegeven tot het in verzekerde bewaring nemen van Vele perfonenwelke nu voor de- prevotale hoven te fegt zullen gefield worden. Verfcheidéne douaniers zijn 111 de zaak betrokken; de correspondentie was tót in Parijs georganifeerd en van daar verder naar het Zuiden; Voor het overige heerscht in de Noordelij ke departementen van Frankrijk by voordü'ring eene' volmaakte pist. Nimmer hebben de fabrieken van Rijsfet en Amiens zoo vele handen voor hec fabriek wezen gebruikt als thans. Men ziet in Luxemburg met groot verlangen hec refultaat der beraadflagin- gen van den Duitfchen rijksdagbetreffende de fterkce van het garnizoen en bovenal de verpligtingenwelke deze ftad als Duicfche bóndsvesting zullen zijn opgelegdtegemoet. De voormalige directeur Barras bevindt zich. volgens een onzer dagbladen- in deze {toeken. De beruchte Barrère is fe.eds federt eenige dagen in dezen omtrek; BRUSSEL den 25 jmij; De gewezen' gouverneraents-raad de Burcin is hier terug van de belangrijke zendingdie de Kpning heul heeft gelieven op te dragen, Êen der gelukkige gevolgen zijner reize zal Zijn het hefftël der ge- wézene keizerlijke en koninklijke akademie te Brusfelop .derzelver oude grond-flagen, in haren oorfproukelijken luister en met alle die hulpmiddelen -ter krachtdadige bevordering der wetenfehappen én letteren, welke dat door luchtig geftichc weléef genopt; Lord Tornt!:onambasiadenr van Engeland bij het hof vari Zweden, is eergisteren te Luik aangekomen. Hij is dés anderen daags van daaf weder vertrokken om zich naar zijne beftemmiug te begeven. BRUSSEL den 26 junij. Briêyen uit Sedan melden dat verfcheldene re gimenten piiiisfifche irifanterie en kavallerie, uitmakende een korps van 14,000 man, hunne Kantonnemehten verlaten hebben; ten einde de revue te pasfe- •ren vóór den generaal v.on Pifch'; Mén meende dar de crpepen', na.véfloop van acht dagen, wedef huhne vórigeftahdplaatfen;zouden betrekken; In den joop van de maand jülij zal de generaal WoronzoW ,'4'n de vlakte van' Landre- cies, de revue pasferen óver het geheele Rüsfifche korps, welke revue men meent dat de veldmaarfchalk prins van Waterlóó zal bijwonen. Kef fchijnc dat de Rusfifché infanterie in de maanden augustus en feptember zal afgelokc worden. Brieven uit Rysfel melden, dat yerfcheidene Franfche ftaetsgevangeneu welke zich óp bét kasteel van Ham bevinden, ingevolge de bevelen des ko nings, in vrijheid zijn gefteld; anti ere x:n mede oncfiagen geworden, doch.

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1