MIDDELBURGSCHE COURANT, No. 75: Zaturdag i2|C. den 22 junij. POLEN.. ■^^JARSCHAU don 3 junij. Zoo men verneemt, heeft Z. M. de keizer -VV van Rusland, Z. M.den koning en Z. K. H. den kroon orins van Zwe den .uitgenoodigd, om tot het heilig verbond toetetreden, en beiden hebben zich daartoe gereed betoond. ITALIË. LIVORNO den 2 junij. In de Adriatifehe zee zijn een nieuw foort van zeeroovers verrebenen, die in Albanien te huis behooren, reeds verfcheide koopvaarders in gemelde zee genomen hebbennog wreeder te werk gaan dan die van de Barbarijfcbe kustenenindien zij niet fpoedig geftraft en beteu geld worden, weldra de geheele Middellandfche zee onveilig zuilen maken. -Met deze zeefchuimers zijn geene tractaten mogelijk. DU1TSCHLAND. AUGSBURG den 5 junij. De kruidmolen, bij den weg van Munchen gelegenisgisteren omftreeks 6 uren des avondsin den brand geraakt. De molenaar en diens zuster zijn een prooi der vlammen geworden. FRANKFORT den 11 junij. Het nieuwe Oostenrijkfche finantie-patent 't welk men met zoo veel ongeduld verwachtte, heeft voor alsnog die uit werking met gehad welke men daarvan hoopte. De koers op Weenenwel ke voor het ontvangen van het patent op 33 ltond, is den volgenden dag tot 34; 35 gekomen, en heden op 34^. gebleven. Het fchijnt dat men eerst wil afwachten welk een indruk deze financiële maatregelen in Weenen zelve zullen maken. Men meent intusfehen dat de koers bij voortduring rijzen zal. FRANKFORT den 12 junij. Commerciële brieven, te Weenen dezer da gen ontvangenmelden de ontfnapping van de Franfche generaals Savary en Lallemant van Maitha en hunne aankomst te Smirna. Reeds vroeger hebben wij het gerucht gehad, dat zij door de Engelfchen losgelaten waren, dan dit is in der tijd door de Epgelfche ministeriële papieren tegen geiproken. Eene ontfnapping uit deEngelfchc krijgsgevangenfehap op Maitha is niet cegelooven buiten nadere bevestiging. Even min fchjjnen brieven van laken-fabrikanten uit Polen ecnïg geloof te verdienendie meldendatuit de beftellingen van uniformen voor de Rus- fifche armee te oordeeiendezelve bij voorduur op den voet van oorlog zal gehouden worden. HAMBURG den 11 mei. Onze nieuwspapieren verzekeren dat de Oos tenrijkfche armee op den voet van vrede uit 250,000 man bedaar, doch dat dezelve door een doelmatig refërve-fysthema in .korten tijd op 700,000 man kan gebragt worden. Voorts verzekeren onze dagbladen dat de aangelegenhe den van prins Eugène Beauharnais met den Pausfeiijken Stoel in zoo verre ver effend zijn, dat de eerstgenoemde zijne voormalige domeinen in denRomein- fchen (iaat tegen de betaling van een jaarlijkseh regt in eifpaclu neemt. De zelve worden gerekend op een kapitaal van 17 millioenen, renderende 'ajaars 850,000 franken-. De fchikkingen met Oostenrijk en Napels zijn nog niet tot ltand gebragt. HAMBURG den 14 junijTot onderzoek nopens de waarde van het dier lijk Magnetismus (dus leest men in den Hamburger Onpart. Correspondent') is te Petersburg een comitté aangefleld. De uitfpraak isdat het 'Magnetis mus een veel beteekenend geneesmiddel isdoch dat Hechts kundige artfenzich met de toediening van hetzelve behooren bezig te, houden. De geneesheeren zullen, volgens gemaakte fchikkingen, wekelijks aan het comitté van de ge- volgen hunner proefnemingen verllng geven, en bét comitté zelf zal, alledrie maandenaan den keizer een rapport inlevereneen nieuw bewijshoe wijs en vaderlijk de monarch zich bezig houdt met het welzijn des geheels en der bijzondere perfonen. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 14 junij. De Daneeen vaartuig't welk den 2 mei Bar bados heeft verlaten, is in Liverpool aangekomen. Hetzelve brengt geene andere bcrigten mede, dan die, welke ons reeds bekend zijn, behalve dat de aanvoqrer van den opftand, een Neger, Franklin genaamd, gevonnisd en ge- executeerd is geworden. Zoo het ontwerp gelukt was had hij zich als 1'ou- verein van het eiland verklaard, Den 28 mei, is alhier, te Londenoverleden jufvrouw Johanna Lewfon, een vrouw van 116 jaren. Zij was in 1700, ouder de regering van William en Maria geborenen had dus onder vijf regeringen geleefd. Op haar 26de jaar weduwe geworden zijnde, na eene dochter ter wereld gebragt te hebben was zij niet weder hertrouwd. Op haar 3/fte jaar had zij twee nieuwe tanden gekregen; geene der anderen had zij verloren. Zij had de grootite afkeer van artfenijen en was nimmer ziek geweest. F R A N K R Y K. PARYS den 14 junij, Gisteren las men in den Mouiteur een zeer breed voerig verflag van het verblijf van H. K. II. de hertogin van Berry in [vlar- feille, bevattende onder anderen liet navolgend hoogst zonderling verhaal: Even voor haar vertrek van Napels had H. K. H. de hertogin van Berry van eene haar onbekende perfopn uit Marfeille een zeker beeldje ontvangen ten einde haar tot befchenngeest te dienen. De prinfes had dan ook de voor zorg genomen om dit beeldje bij haar te dragen. Gedurende de reize was het fchip des nachts en bij mistig weder op het punt van op eene klip te loopendoch heczelve veranderde van koers zonder toedoen der 1 hui r lied en die eerst naderhand het gevaar bemerktenwaarin zij verkeerd hadden. Alle de perfonen welke zich op het fchip bevondenhebben hunne redding aan de befcheruiing van dit beeldje toegefchreven en d.e kapitein heeft de prinfes heczelve ten gefchenke verzocht 0111 er zich in tijd van nood van te bedie nen, aan weik verzoek de vorflin zeer verpligtend voldaan heeft." Dit artikel heeft de fpotternij zoo zeer en zoo algemeen opgewektdat men het daar aan toefchrijfc dat geene der andere dagbladen van heden hetzelve heeft over genomen. j De nnarfchalk Augereau is den 12 dezer op zijn kasteel de La Housfaye, werkelijk overleden. Hij laat geene kinderen 11a. Heden zijn de 5 pCts. geconf. 60 tr. en de actiën van de bank 1107 fr co c N E D E R L A N D E N. BRUSSEL den 18 junij. Dezen morgen, heeft het luiden der klokken en het gebulder -n het gefchuc de verjaring aangekondigd van eenen da* die inde gefchiedboeten (leeds vermaard zal zijn. Welk Nederlander die zich met zijne genachten verplaatst in dat tijcflipen vergelijkt hetgeen thans is, mt-t hetgeen had kunnen zijn, zal niet de gevolgen van deze eroo- te gebeurtenisin a. derzeivcr uitgeörektheidwaarderen. Men veronder- C le een oogeiiblik, lat de fortuin onzen wapenen ougjinftig ware geweest er, men zal 150 duiimd krijgslieden, 'verbitterd door vernederingen, korte lings geleden, zier ever Nederland zien verfpreidenen onzc°vruchtbare provinpien het tcoccel van den ha;duekkiglten ftrijci worden; men zai het g - weid de wetten zien vervangen; de keizerlijke dwingelandij voortrukken' onderfteiind door revolutionaire losbandigheden, men zal eene magt. Zeker van niet lang te zullen beftaanhare laaclte ftüiptrekkingen zien aan wenden, alleen om zich verfchrikkelijk te maken; men zal eindelijk Nederland zijnen naam, zijne onafhankelijkheid, ja zelfs de hoop vau zijne welvaart zien ver liezen. Welk mensch wij herhalen hetindien hij eenigzins verlicht en ter goeder trouw iszaldeze vcronderftelling voor zijnen geest brengende eene veronderftellingdie niet minder verfchrikkelijk dan klaarblijkelijk is, weigeren de diepfte dankbaarheid te betuigen aan henwier moed ons voor zulk een lot bewaard en wier bloed dezen pas genoten (laat bevestigd heeft 's GRAVENHAGE den 19 junij. 's Lands fregat de Aantelgekomnian- deerd door den kapitein ter zee de Maneen der fchepen die beftemd zijn om het eskader van den vice-admiraal van de Capellen te verf.erkenis den 24 mei II. te Kadix aangekomen. Tweede Kamer der Staten-generaal. Zitting van IVoensdag den 19 junij. Is gelezen eene boodfehap van de Eerste Kamer der -Staten-generaalhou- dende kennisgeving, dat dezelve zich heeft vereenigd met de door deze Ka mer aangenomene concept-wetwaarbij de uitfpraak over contentieufe zaken aan de regtbanken en geregtshoven wordt opgedragen. En is deze boodfehap ter griffie gedeponeerd. Vervolgens gaf de prefident te kennendat er wederom verfcheidene aa'11 de vergadering gerigte rekwesten waren ingekomen, van welke hij den zake- lijken inhoud mededeelde, te weten: een van een,e dame te Luik, verzoe kende daarftelling eener nieuwe wet omtrent de abfenten een van F. van der Schal, en andere koren-wijn-ftokerste Schiedam, houdende aanmerkingen over de voorgeftelde wet, rakende de belasting op de jenever; een van de heereri van Vollenhoven, en andere azijnmakers, met bedenkingen tegen de voorgeftelde belasting op de azijnen, en eindelijk een van een aantal der noca- belfte kooplieden en zee-handelaars te Amsterdam, handelende in wijnen, brandewijnrumarak enz.houdende verfchillende bedenkingen tegen de voorgedragene belasting op de wijnen enz.alle welke requesten werden ge- fteld in handen der eommisfie tot de peticienten fine van onderzoek en rap port. Vervolgens werd het algemeen verflag der centrale fectie gelezen, op de; door Z. M. voorgedragene wet, houdende voorzieningen omtrent de uitoefe ning der genees- en heelkunst op eer koopvaardij en vischvangst varende fche pen. Uit dit verflag blijktdatna eenjgo van wege Z. M. in gemelde concept-wec gemaakte verbeteringen, de meerderheid in de fectie» zich voor de aanneming had geuit. En werden de deliberaten over dit ontwerp, op voordel van den prefidenttegen morgen bepaald. Daarna werd, door de eommisfie tot depetitien, bij monde van den heer van Hoogftratenrapport uitgebragc op den requesce van den ridder Pangaer van der Stegen de Puttete Brasfel, den 16 mei 11. in hare handen gefield» houdende vertogen tegen en bedenkingen over de van wege Z. M. voorge dragene belasting op de fteenkolen. De commislie was van adviesdatde wijl de wet, waarover dit verzoekfchrifc rouleert, eerlang een punt'der be- raadfiagingen van de vergadering zal uitmaken, hetzelve ter griffie zou be hooren te worden gedeponeerd, op dat de leden, des verkiezende, daarvan liet noodige gebruik zouden kunnen maken. En is dien conform beflocen. Waarna de vergadering is gefcheidenen geadjourneerd tot morgen, ten half-twee uren. 's 14EERENHOEK den 19 junij. lieden werd, in de Roomsch-Katho- lijke Kerk alhier, het fchoone Orgel ingewijd; onze waardige Herder, J. C. de Zwagerfprak bij die gelegenheid eene voortreffelijke leerrede uitover Psalm CL vs. 4. De wel eerwaarde Heer G. KroeiR. K. Pastoor te Mid delburg, verrigtte den plegcigen dienst; alles was ftigcend en opwekkend ter wijl onderfchc-idene Leeraren en Leden van andere Gezindheden daarbij tegen woordig waren. P R IJ Z E N der G R te Middelburg den 20 Junij Nieuwe Zeeuwfche Tarwe.. 32 i 33 Winter Gerst ........28 i 30 Zomer Gerst 27 ft 28 Paardeboonen24 25 Friesfche Haver20 i 22 Voer-Haver 15 1 16 Boekweit 36 38 Koolzaad N. A N E 181 <5. De Goefche Zak. 't Last. eC - De GOUVERNEUR van ZEELAND brengt bij deze ter kennisfe van d» Gegadigdensdat op Woensdag den 3 Julij 1816, des middags ten 12 Uren» in de gewone Vergaderzaal in de Abdij te Middelburg, zal worden overgegaan tot het aanbefteden van eenige te doene REPARATIEN en SCHILDER-. WERK aan eenige LANDS-GEBOUWEN in de Abdij voornoemd. De beRekken, waarop deze Aanbelledingen gefchiedenzullenzijn 8 dagen te voren te lezen voor de Gegadigdens ter Provinciaie-Griffieen te bekomen ten huize van den 's Lands Fabriek. De Gouverneur voornoemd S C ii O R E II. De DISTRICTS-COMMISSIE tot AANMOEDIGING en ONDER STEUNING van den GEWAPENDEN DIENST, binnen de Stad Middel burg refidereiidebetuigt bij dezen haren opregcen dank voor de milde Giften welke aan haar op den Verjaardag der heugelijke overwinning bij Waterloo, zijn ter hand gefieldten behoeve van de Verminkte, en van NagebleVënen der gefneuvelde Krijgslieden. En brengt tevens ter kennisfe van alle inwoners dezer Stad en Ambacht, dat, ten einde ook zoodanige perfonen, welke door derzelver bijzondere betrekkingen, zich buiten ftaac hebben gezien om op Dingsdag den achttienden dezer, hunne liefdegaven in handen dér Coiumisfie over te brengenais nog in de gelegenheid worden gefield zich van dien aan- geuamen pligt te kwijten, door de 'Commisne, in derzelver locaal ten Stad- huize, tot het aannemen van giften en infchriivingenandermaal zal wordert gevaceerd op Maandag den 24 dezer, van des morgens ten 10 :,^t des namid dags ten 2 uren. Miüdelburg den 21 junij 1816. Namens c'e Cómmisfie "oc-rnoerad van SONSJIIIECK, Vrefldenr; r a

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1