M1DDELBURGSCHE COÜR.ANTi N< jo; Dingsdag den 11 Junij. NOOR D-A M ERIK A. WASHINGTON den i mei. Een der Amerikaanlche nieuwspapieren verzekert dat het eeti Amerikaanseh onderdaan door allerhande intri- gues gelukt is om zich als fecretaris of commies bij Buónapahe op St. He- lena te doen plaatfen; 't geen echter zeer ongelooflijk voorkomt. I T A L I E. ROME den 17 mei. De prinfes Paiilina Borghéfezuster van Büonaparte, vertoont zich thans weder Zeer dikwijls op de wandelwegen en in de villa van haren gemaal. Tot nogtoe bewoont zij geineenfchaplijlt met hare moe der madame Letitia en den kardinaal Fesch het paleis Falconieridoch zal binnen kort het paleis Borghefe betrekken. De kardinaal Maury, ml weder door Zijne Heiligheid in genade aangeno men heeft bij alle de zich alhier bevindende kardinalen een bezoek afgelegd doch is van weinige van dezelve ontvangen. Z. H. Paus Pius VII; heeft eenen iiog levenden Proteftaritfcheu uitmunten den fchrijver, den bezinger van den Volkeren flag bij Leipzig, den geneesheer Wdndelftadt, voor het grootfche in dat Heldendicht aan den dag gelegd, als ook voor de manier, hoe hij daarin van den Heiligen Vader gewag maakt, den 9 mei, uit het collegie van kardinalendoor den kardinaal- Gonfalviin de vle'ijendfte bewoordingen doen bedanken en onder anderen gezegdDat hij de eervolle melding niet beter heeft kunnen beantwoordendan dat hij voor den illuftrtsfimo fignore ab Wendeifladtvan den Gever van al het goede, de eenige voikomene zaligheiden, voör dit levenalle genoegen, genadé en eer, welke denzelven immer dienftig kunnen zijn, afgefmeckt heeft," enz. Deze ongemeene eerwelke de fchrijver bóven alle vereeringen verkiezen moet, is een nieuw bewijs van de groote verdraagzaamheid van Z. H., liet opperhoofd der Katholieke kerk. Men zegt, dat,er eene fcheüring plaats heeft tusfehen de Jefuiten, inzon derheid tuslchen die van Spanje en die van Italien. De oorzaak daar van'is eene order van den generaal der Jefuiten in Rusland, behelzende, dat geen Spanjaard tot vicaris-géneraal moet benoemd worden. Die formele uitzonde ring was zeker niet aangenaam aan de Spaaufche Jefuitenmaar om alles uit den weg te ruimen heeft de Paus op' eigen gezag een Italiaaufchen vicaris- generakl benoemd. Men heeft in de kerk van St. Pieter vijf perfonen gevat. Die ellendigen zochten de geheiligde Vazen tc rooven en haddentoen zij op heeter daad betrapt werden, de lloutheid, om zich op de heiligheid der plaats en derzel- ver onfehendbaarheid te beroepen. DÜ1TSCHLAND. WEENEN den 26 mei. De Keizer heeft den 19 zijne intrede te Laybach gedaan. Het fchijnt zeker, .dat Z. M. den 8' junij in zijn domein van Lttbe- reck zal aankomen de kroonprins; de aartshertoginnen zijne zusters, de aarts hertog Karei eri zijne gemalin, alsmede de andere aartshertogen, zuilen zich, in de eerste dagen der aanftaande maand, derwaarts begeven om den Keizef te ontvangen. Z. M. wordt tegen den 11 alhier verwacht', en zal dén 13 we der naar Bnde vertrekken; Het juiste tijdllip van de aankomst van H. M. de hertogin van Panna is nog hief bekend. Den 1 dezerdes avonds ten 9 urenis ér in de flad Briefen zulk eenen geweldigen brand ontdaan,- dat in den tijd van tivee uren, 50 huizen door denzelven in den asfehe gelegd werdenen bij de duizend menichen in de Ui terste ellende geftort' zijn; FRANKFORT den t'junij. Te Bazel wordt weder een fchip gereed ge maakt om Zwitfers, die naar Amerika verhuizen, den Rhijn af naar Holland te voeren. Deze verhuizing wordt thans in Zwitlérland zoo gemeen, dat inen openbare gelden inzameltom in de' kosten daar van té voorzien. G R O O T - B R 1 T T A N J E. LONDEN den 4 junij; Heden wierd hier het gefchut van het Park en van den Towcr gelost ter cerc van onzen goeden ouden koningdie op dezen dag zijn 9fte jaar is ingetreden. Nagenoeg de geheele koninklijke familie za' re Kew te znraen dinerenen in dille famüie-Vereeniging 's konings verja- rng vieren. Ook Zijner Majefteits ministers zttllen heden,: ter gelegenheid van de?e hooge verjaringop de verfchilleude plaatfen van hun verblijf, maaltijden geven. Volgens het onderdagteekenhig van den 1 dezer uitgegeven bulletin van 's konings gezondheidhééft Z; M. in de afgeloopene maand eene goede ligchamelijke gezondheid genoten en was" hij beftendig rustig geweest; maar is de krenking zijner zielsvermogens niet verminderd; Vrijdag, alvorens het parlement zich, wegens de heilige dagen,' tot don derdag adjourneerde, wierd in het lagerhuis eene onlangs door de ministers iugebragte nieuwe bil!betreffende de vreemdelingen, volgens Welke aan het gouvernement de magt gegeven Wordt om eiken vreemdeling het land dadelijk te kunnen doen verlaten, voor de derde keer gelezenen met eene groote meerderheid aangenomen, Vbrfcheide amendementendie daarop' wierden voorgedragen, als b. v.-- om vreemde vrouwengehuwd aan geboren onder danen, uit te zonderen, en óm vreemden die wegens vervolgingen in hun land naar het onze de Wijk namen, en Welke men ook het onze wilde doen ruimen, de middelen te verfchaffen óm naar eené haven ter hunner keuze overgebragt te wordenwierden alle verworpenen alles aan de discretie en verantwoordelijkheid van het gouvernement óver gelaten. Het fregat de Indefatigablckapt.- Fyffekwam zaturdag namiddag van Rio Janeiro te Portsmotith aande tijding- Overbrengende dat de koningin van Portugal den 20 maart overleden wasen dat haar zoon de prins-regent van Portugal dienvolgende den titel van koning had aangenomenbij welke gelegenheid er allerluisterrijkfte publieke vreugdebedrijven hadden plaats ge had. Gisteren ontvingen wij uiterst verontrustende berigten' van' eenen op paasei.-zondag ender de Negers op Barbados uitgebroken opftanddaar vol gens dezelve door de Negers niet minder dan 41 planta'gien geheel verwoest en eene menigte blanken vermoord zouden zijn; doch heden hebben wij, door de Bartonwelkè den 1 mei van Barbados gezeild isdirecte berigten van daar ontvangen, welke het volgende melden; riIn den nacht van den 14 april wierden de ingezetenen, van Brigetown uit den flaap gewekt door het flaan van den alarmtrom, wegens eenen op de plantagien Bailey en Wiltshire Uitgebarsten opfland ónder de Negers. De Negers plunderden en vernielden eerst de opzigters-woningen-, en vervolgens de fniker-pannen én de Neger hutten. Op de verfchijning der militie, die aan Honds vuur op hen gaf, ;e- tireerden zij zich in alle rigtingen. Tusfehen de 8 en 900 Negers wier- den gedood ot gekwetst, en een aantal gevangen genomen. Slechts twee Europeanen zijn gefueuveld en eenige weinigen gekwetst. De fcliadeaan de twee gemelde plantagien en in den omtrek door de Negers toogëbragtj wordt op 12,000 p. ft. berekend. Den volgenden dag was alles rustig, en een groot aantal verleidde Negers kwam 6 of 7 dagen na den opfland .enade verzoeken. Vele executien van Negers hebben plaats gébad en de generaal Leith is met een gedeelte van een Europeesch regiment van Giiadeloupe aan gekomen. Toen de Barton Barbados verliet was de rust volkomen herfteld en waren alle de Negers 'van de verfchillende plantagien tothiin werk terug gekeerd. De krijgswet was op Barbados én op de naburige eilanden afge kondigd." Het geen voorts aanleiding tot dezen opftand gegeven heeft, is, volgens andere berigten dit geweestdatnamelijkde Negers in de ver wachting warendat het parlementthans zoo ijverende tegen den flaven- handel, hen vhn de flavernij Zou vrijfpreken. Gedurig Zag men op Barba dos federt eenen geruiuien tijd, vele Haven hun werk verlaten, oni in de Had te gaan informefen naar de berigten uit Engeland. Toen zij eindelijk in zagen dat zij zich tnet eene valfche verwachting geftrëeld hadden, ontftond bij hen het opzet om zich wegens die teleurftelling te wrekenen zichzel- ven met geweld vrij te maken. Voor eenige dagen is te Liverpool met veel plegtigheid de eerfte fteen ge legd van een nieuw groot fcheeps-dok, hetwelk genoemd zal worden het Prins Regents dok. De emigratie üit dit land naar Amerika fchijnt eerder te vermeerderen dan te verminderen. De meeste onzer op de West-Indien varende fchepen wor den door het bootsvolk verlatenhecwelk zijn geluk in Amerika gaat b -proe ven; zoo dat meest dl de fchepen ciie onlangs naar de West-Indien afgezeild zijn; dubbeld bemand hebben moeten worden, om geen gevaar te loopeu, dat zij zonder equipage huiswaarts keeren. Eenige dagen geledenondernam zekere Miller, te Wrotam-Heathioö (Engelfche) mijlen in 21 uren af te leggen; hetgeen IfrJ, binnen den aange nomen tijd, vervulde. Een ander perfoori heeft zich voor 10 pond Heling verbonden, om 100 mijlen in 22 uren af te leggen. Gisteren en heden waren heilige dagen voof de bankzaturdag bleven de 3 pets. geconf. 64I. F R A N K R Y K. GRENOBLE den 25 mei. Alles is hier bij voortduring volmaakt rustig. De maatregelen, door de autoriteiten bevolen, worden overal zeer gemakke lijk uitgevoerd; dé ongelukkige gebeurtenis va!n den 4den heeft meer danooic de noodzakelijkheid doen gevóelen; öm, door eene voikomene gehoorzaam heid, de befchikkingeii der regering te onde'rftevfnen. Het prevotale hof zet deszelfs informatien voort. Volgens de bevelen des konings is de zaak van Didier voof dat hof gebragt. Weldra zal hét onderzoek in de openbare zitting beginnen. Het hof zal achtervolgens alle medepligtigen van zijnen aanflag, die nog in de gévartgenisfen zijn, vonnisfen. PARYS den 2 junij. De maarfchalk Augereauis, óp Zijn landgoed, aan het water in de borst overleden. Men leest tri het Journal des Maires liet navolgende artikel; „Dézer dagen verfpreidden de nieuws vertellers, der gczelfchappendat de kamers den 1 julif of uiterlijk den 1 aügustus weder zouden bijeen komen; niets is ongegronder, dan d.e tijding5 het gouvernement, doör de befta'ande Wetten genoegzaam ge- magtigd tot deszelfs handelingenheeftnaar alle Waavfchijnelijkheidnier nö'odig het tijdftipbij het koninklijk bevelfchrift voor de opening der aan- ftaande Zitting bepaaldte vervroegen; Het dagbladdat de vertelfels wildé mededeelen, welke lediggangers of kwaadwilligen dagelijks verzinnen, zoude een zeer omflagtig dagblad zijn." Men verzekert, dat de koning de doodftraf tegèn den generaal Gruyer, door den krijgsraad te Straatsburg uitgeiprokenhi eene gevangenis voor 20 jaren heeft veranderd. Vorst Talleyrand is weder te Parijs terug gekomen. Men gelooft niet dat hij veel ten hove zal verfchijnen. Gisteren behelsde een onzer ^dagbladen een geweldig artikel tegen dezen ftaats-ininisterwelke niettemin aan de familie der Bourbons de allergewigcigfte dienden heeft bewezen. De politie heeft ontdekt dat alhier ïn 't geheim eene menigte exemplaren van de Nain Jpune worden verfpreid. Dezer da^en heeft' dezelve een pak met 200 nummers van dit blad, aan een koopman in de ftraat St. Denis gea- dresfeerdaangehaald. De perfonenwelke deze verzending gedaan of be- gunftigd hebbenzullen in regten vervolgd worden. PARYS den 3 junii. Heden heeftvolgens de daarvan in den Moniteur van gisteren gedane aankondiging'de amórtifarie-kas hare operatien ter beurfa begonnen, en du heeft dadelijk eene gunftige' werking op den cours onzec fondfen gehad; want, offchoon de fpecularien op ultimo mei een overfchoc van fonds gelaten haddenen daarbij federt eenige dagende prijzen nog: gedrukt zijn geworden door verfcheiden partijen van irifcriptieiirdie uit da liquidatie van den achterftand vo'ortfpfoiei) en aan de markt gebragt zijn, zoo» heeft zicb de cours heden reeds aanmerkelijk verbeterd. Het aan de markt kernen van partijen inl'criptienuit de liquidatie van den achterftand fprnitendézal zekerlijk voortdurenmaar, behalve dat het na deel daarvan Voor de prijzen, gedeeltelijk opgewogen wordt door de'opera tien der amortifatie-kasdie eiken beursdag genoeg 6000 fr. rente, en dus ongeveer 150,000 fr; rente in de magnd zal opkoopen; zoó moeten het her levend vertrouwen en het gegrond uitzicht op hooger prijzen die aan da marlet bfengingen dagelijks verminderen, en moeten zelfs de prijzèn, bij de minfte nieuwe coinmisften hooger Iqopen. In de laatfte maanden zijn hier vele aankoopen voor Engelfche rekening gedaan. Bijzonder nieuws levert Parijs niet op; het is rustig, eu de gemoèder«i> zijn meer bedaard dan voor eenige weken. In den handel gaat weinig om; Er is veel papier óp buiten 's landshec papier op' Londen' is het eenigste dat willigen te plaatfen is. Heden zijn de 5 pc té. geconf. ter beurfe gedaan, contant, 59 fr. 80 c. en op het einde dezer maand 59 fr. 95 c- e» l,e bank-accien 1095 fr. De wisl'el op Amfterdam, is heden 56J op 30 dagen, en 57* op 00 dagen. N E D E ,R L A N D E N. BRUSSEL den 4 junij. De terugkeering van het fchoone faizoen en de aanftaande komst van Z. K. H. den Prins, van Oranje met zijne doorluchtige Gemalinzullen een aantal vreemdelingenvooral üngelfchen en Rusfen i naar ons 'lokken; welke deze ftad een luister zullen bijzetten, die tót hiertoe niet bekend is geweest. Reeds doet een ieder zijne woning verbeteren,- fchil- deren en verfraaijen. Er ontbreken handen, voor die foort van arbeid. Vele huizen heeft men met eene verdieping verhoogden de openbare wandelwe- gen'worden zorgvuldig onderhouden. De eigeinars van lusthuizen fpeculereiy

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1