No ês MlDDELBURGSCHE ï'Biê. COÜR AN ft Zaturdag dën 8 Juriij. ITALIË. GE.NUA den 15 mei. Door de brieven uit Tunis, van den 30 april', vernemen wijdat bij het met den Dey gefloten tractaat alle Italiaan- (che flaven in vrijheid gefield aijn. De prinfes van Wales bevond zich te Tunis tien dagen voor de aankomst van het eskader van lord Exmöuth. Het 1 unelaanlche gouvernement heeft haar met veel onderfcheiding ontvangen, en den 20 april, heeft zij zich aan boord begeven van het admiraalfchipdoor lord Exmouth gecommandeerd op hetwelk dien dag een groot diner gegeven wierd. H. K. H. is zeer vol daan geweest over de behandeling van den Dey, die nog de wellevendheid gehad heeft van haar tot aan het fchip te willen verzeilen waarmede zij ver volgens naar Alexandria in Egïjpte vertrokken is, ter zeiver tijd dat de ad miraal Exmouth zich met zijn eskader naar Tripoli begeven heeft. Men weet ni twelke de reisplans dar prinfes van Wales zijnen of zij zicli lang in Egijpte denkt op te houden. MILAAN den 14 mei. Zie hier eene ftatistieke opgavewegens Italië volgens deszelfs tegenwoordige verdeelingovereenkomftig de befluicen van het congres van Weenen en de traktaten van Parijs. Lombardijsch-Venetiaansch Ko ningrijk 13.880 vierk. mijlen4,065,000 zielen. Hertogdom Lucca374 Hertogdom Masfa^o;ooo Hertogdom Modena i,477 375j'000 Hertogdom Parma 1,626 3S3,'ooo Pausfelijke Stateni3,°55 2,425,000 Republiek St. Marino i7 7,000 Staten des Konings van Sar- dillie22A7l3,814,000 Koningrijk der Beide Stcilien 31,7316,766,000 Groothertogdom Toskanen 6,819 1 "6a. 000 Het eiland Korfika2,72329^000 Het eiland Malta met Gozzo Cominor43150,000- Totaal 94,372 vierk.mijlen79,690,000 zielen. G R O O T - B R I T T A N f E. LONDEN den 28 mei. De kanfelier van den exchequerheeft gisteren in de kamer der gemeenten een nieuw budjet voor dit jaar ingebragt, volgens hetwelk de uitgaven van 1816, buiten de interesfen der publieke fcliuld ruim 27 millioen pond. ft. zullen bedragen, welke genoegzaam geheel door buitengewone middelen cn wegen moeten gevonden worden. Toen in fe bruari) de ministers met. liet budjet van 1816 voor den dag kwamen, hadden z'öonder de middelen en wegen tot vinding der ftaatsbehoeftenook begre pen de ii.coiiie-tax voor een bedrag van 6 millioen; maar deze verwbrpen z.-nde, en toen door de ministers ook nog een ander oorlogslastten hefóo- pe va;. 2 millioen, ingetrokken zijnde, Zoo had meh gedachtdat eene ;vti- bneke leening.onvermijdelijk Sou.zijn. Itnusfchen is alles door eéne nieuwe Lening van 3. millioen bij de bank a 3 pet., en doör eenige andere fclnkkin- gen, kunnen gevonden ^worden, daar het bittig (lot vari het in 1815 bcvvil- ligde, en hetwelk in februarij maar op 3 millioeó' berekend wierd, 1111 be vonden is ruim 5! millioen te zuilen bedragen. Deze uitkomst heeft een al gemeen genoegen gegeven, èn- eene nieuwe rijzing onzer iondïen te weeg gebragt. Zijne koninklijke hoogheid de prins regent heeft den hertog van Glocester en den prins van Saxe Coburg tot veld-maarfchaiken benoemd en den graaf Ciancartij 'tot buitengewoon ambasfadeur hij den koning der Nederlanden. I11 de kamer der repreientanten van Noórd-Ameriba is de bill van fcheep- vaart doorgegaanwaarbij vóór aclu jaren lang een millioen dollars wordt vnstge- (Hdter vermeerdering der zeemagtwaarvoor men rekent te kunnen bou wen 9 vier-en-zeventigers12 fregatten van 44 ftukken en 3 ftoonibatterijen. LONDEN den 31 Dingsdag wierd door lord Liverpoo!in het lioo- ger-huis, .eene hoodichap van den prins-regent ingebragtvan dezen inhoud: G' P' R; De prins-régenthandelende in naam en van wege Z. IVfïn ernstige ov rweging .genomen hebbende de tegenwoordige gebrekkige ftaac en het on evenredig' bedrag der zilveren munt van het rijk, "en een krachtig middel ter verhe.ping van het kwaad willende daarftéllenheeft bevelen gegeven tót eene nieuwe en uitgebreide munting van zilver geld; en de 'prins-regent berust op de medewerking van het hóógef-huis in zulke maatregelen als noodig mogen zijn 0.11 effect te geven aan dezen importanten dienst." in hu lager-huis wierd, door Mr. Weilesley Pole, ter zeiver tijd eene ge- 1' ku boodfehap van den prins-regent ingebragt. En wierd in beide de huizen beftocen, dat deze boodfehap donderdag (gis ter .7 l'1 overwegng._ zoii genomeri wordep, op welken dag dan ook in het Lu: r-iuusnfi eenige debattenop voorftel van lord Liverpool, bcfloten w.pciom in .antwoord op bovengemelde boodfehap, een adres aan den pnis-regent aan te bieden,- houdende de verzekering aan Z. K. H. dat het l u s cordiaal 2ou medewerken in zulke maatregelen als hem in Raat zouden k .men (buien om het belangrijk en gcwenschc onderwerp van zijne allerge- nauigfte boodfehap'in uitvoering-te brengen? terwijl in het lager-huisop voor- li o van sir Weilesley Pole,- de nóodige refölutie doorging, ten gevolge van w k - eene bill op dat ftuk zal kunnen ingebragt, gedrukt, en tot na de hei- li e dagen ter tafel gelegd worden'; Men verwacht, dat deze gewigtige maatregel in zeven maanden' tót fland zal iiilnnen gebragt worden en dat dan het oud gemunt zilver op een enden- ■j fden tijd 111 alle de hoofdfteden van het koningrijk zal wórden ingewisfeld 'i de nieuwe zilveren munt, waarna ge ene oude zilveren munt meer zal ■baar zun. Deze maatregel was reeds lang verlangd,' en van de hóogft'e ocizakelijkheidzoo wegens de vei'fletenhcid als de geringe hoeveelheid der )e zeveren munt. Men verneemt voorts, dat het goud de ftandaart der enl^ke waaide zijn zal, en dat, ten einde voor te komen dat het'zilver mede ge k fta, de waarde van de fchelling om 6 pet. zalverminderdwór- den. Het pond Trooisch van zilver, tot hiertoe verdeeld in 62 fchellingen, za; dus verdeeld worden in 66 fchellingen, waarvan 4 zullen voorbehouden worden a.s een fouvereiniteits-regt. Toen in 1695 eene nieuwe mpnting plaats bad, ondervond men, dat, wegens de faciliteit bij de munt om allerlei zilve ren munt tegen nieuwe in te wisfelen ,-en wegens de-innerlijke waarde van het nieuw gemunt zilver, dit laatfte bijna even fpoedig uit den omloop verdween' als het bij de munt wierd uitgegevenveel er- van wierd met voordeel uitge- voerdeen ander gedeelte zelf! verfmolten' en als oud zilver met voordeel in de munt terug gebragthet gouvernement leed er een verbazend verlies door, en Voor den omloop kon er geene genoegzame hoeveelheid blijven. Dit kwaad zal nu voorgekomen wordenvooreerst door dat men geenerlei oud zilver- geld zal aannemen waaraan men het minste blijk zal vinden dat het vreemde munt isen ten anderendoor de nieuwe munt 6 pet. onder den ftandaart der wezenlijke waarde te brengen. Het parlement beeft zich tot doiiderdag den 6 junij geadjourneerd. Het koopvaardijfebip de Pelgrim, hetwelk nu op de rivier gereed ligt 0111 naar Siërra Leona te vertrekkenheeft aan boord 5 ferjanten en 7 korpo raals, onder welke laatlien een van het, korps vuurwerkmakers; deze onder- officieren gaan zien vdegen bij -de expeditiebeftemd om de binnenlanden vari Afrika te gaan onderzoeken. Zij zullen ieder, te weten de ferjanten i000i en de korporaals 500 dollars belooning 113 hun retour bekomen, en bij fterf- geval zal dit aan hunne familièn komen. FRAN K.RY K. PARYS den 31 mei. De commisfie, belast met de liquidatie van den ach-i terftandzet hare werkzaamheden ijverig voort. Men verzekert;, dat het montant van het geliquideerde meer dan 50 millioen beloopt, en dat het grootst gedeelte der belanghebbenden inlcriptien op het grootboek, verkozen heeftboven de faculteitwelke hun bij het budget was overgelatenom vijf percent van hunne fchuldvorderingen te ontvangen, tot tijd en wijle, dat de integrale betalingwelke plaats zal hebbenwanpeer de lchulden van Frankrijk betaald zullen zijnzal gefchieden. Den 19 dezer, heeft in de gemeente^Mery-es-Bois, in het departement du Cher, een ijsfelijk voorval plaats gehad. Een dolzinnige heeft de wreed heid gehad, om, ten einde de fom van 80 louifen, welke in een koffer ge floten waren, te ftelen, een man van 34, een meisje van 15 een kind van 6 jaren het leven te benemen. Zekere Bryeen daglooneracht-en-twintig jaren oud, wonende in de gemeente. 1'Ivoi-le-Pré is, als befcbuldigd van die drie moorden en van den diefftal met braak te hebben gepleegdgearrefteerd. Een op zich zeiven niets beduidend geval, de diefftal van duizend pon den buskruid uit een der magazijnen van den ftaat, welke, op eeiien wagen geladen, den 28 dezer bij Mont-Martre aangehouden, en bevonden zijn ver kocht te wezen aan den vuurwerkmaker Ruggiriehééft federt een paar da gen op nieuw ftof tot vergrootende enalarmerende geruchten gegeven. Men heefc van die duizend pond vele duizendc ponden gemaakten in ëenen een- vóiVdigen diefftal een geheel plan van zamienzwering gezien.De voermande. verkoóper en de heeler zijn in hechtenisende dadelijke inftructie der zaalc zal weldra alle opheldéring ten opzigte van dezen diefftal geven.., De generaal-rnnjoof Gruyer, die in 1814 het departement van de Opper- Saone commandeëfdeen ingevolge de bevelen van den maarfchalk Ney, op den 14 maart den overweldiger erkende en uitriepen vervolgens in den (lag van Waterloo zwaar gewond wierdis door den krijgsraad te Straatsburg ter dood Veroordeeld. Gruyer heeft niet getracht zijn gedrag te verdedigen, maar alleen géfproken van zijn berouw, en als een verdoold maar berouwheb bend onderdaan de genade van zijnen koning ingeroepen. Óf hij genade er langen Zal, is nog'niet bekend. Voor den tweeden permanenten krijgsraad wordt thans het proces van den luitenant-generaal Grouch'y eontumaxgeinftrueerd. Zekere Gardin, een der voortvlugtige hoofden van den opftand bij Grcno- bleis te Aignebelle gevat. r In den nacht van den 13 dezer, omftrcekS 2 ure, heeft ook eene patrouile van eenen te Villefranclie geplaatften post de tweelingbroeders Vidalde een militair op retraite en de andere gewezen magazijn-wachter, der armee van Span je, gearresteerd, Die twee individu's Honden federc lang bekend als oproer-1 makers cn aanleggersvan nachtelijke bijeenkomften. Er zij.?, zegt men, bij hen zeer gewigtige papieren in cijferfchrifr gevonden. De werkzaamheden in de hoofdkerk van Parijs, in welke over eene groote: veertien dagen .Eet huwelijk van dëft hertog en hertodnvnn Berri moet gevierd worden, zijn bijnagereed. Aan de verfiering door fchilderwerk en draperijen kan thans begonnen worden. De in die kerk gemaakte amphithdacers en trap pen zullen 22,000 menfehen kunnen bevatten. PARYS den 1 junijDe Moniteur van beden behelst het navolgend Adres aan den koning. Sirede onzinnige poging van' eenige oproerlingendie in hunne verblinde dfónkënfehap den ftandaart dés oproers hebben durven optieken, heeft Hechts gediend om te becer aan U. M. de wate gevoelens van de onmetelijke meer derheid derj Franfchen te doen kennen; van alle kanten heeft zich eene kreet van verontwaardiging dóen hoóren tegen die menfehen voor welken de rust eene ftrafis. I11 zulk eene omftandigheid, Sire, gevoelt de' nationale garde uwer goede ftad Parijs dè behóefte óm de gevoelens van liefde en tróuw te doenfprekenwaarvan zij doordrongen is voor U. M. en deszelfs verheven familieen het is door mijnen mond, Sire, dat de verfchiilende legioenenwaaruit zij is zamengefteld aaudo voeten van den tioón de hulde komen vernieuwen van .hunne verknochtheid aan cTe heiligfte aller zaken, en de verzekering aanbieden dat, in alle tijden, de Parijfche nationale garde het edel vertrouwen zal billijken waarmede U. M. baar vereert. Ik bcii met eerbied, Sire-, Van Uwe Majëfteit, de zeer nederige, 2eer gehoorzame en getrouwe onderdaan. (geteekend) Maarfchalk OUDINOT. Heden zijn de 5 pets. geconf. 59 fr. 25 c.en de bank-actièn 1090 fr. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 29 wei. Eene talrijke foc'ietëit uit deze ftad, die in haar midden aanzienlijke perfonen teltheeft het vaderlandsch en gpdsdienstig voor nemen opgevat om, op den 18 junij eerstkomende, eene pelgrimaadjë naar de beroemde vlakten van Waterloo te doen, en' aldaar eenen lijkdienst te vie ren voor alle de krijgslieden der verfchiilende Natiën, die op dien gedenk- waardigen dag gefneüveld zijn. De plaats waar Z.'K. H. de prins van Oranje zijne eervolle wónde bekwamzou het voorwerp eener bijzondere hulde uit maken; Het doel van dit genootfehap is om door middel van een jaarüjksch. feest, dè erkentenis van de inwoners der Nederlanden te wijden aan de gedach tenis der heldendieóp deze velden van der en rouwhun bloed voor hét vaderland vergoten hebben. BRUSSEL den 1 junij. Dc Pruisfifchc troepen, gekommandcerd door den generaal Zie'then, hebben op de oevers van de Maas ten.getale van 17 a 18000 manvan den 23 tot den 26 gróotc militaire', manoeuvres verrigt- De re vue heeft plaats gehad in den omtrek van IÓguy ep meestal in de vlakte van St. Aubin in tegenwoordigheid van eene menigte officieien van allerlei natieu

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1