MIDDELËÜRGSCHÈ C R A N Tl No. 54. den 4 Mei. RUSLAND. PETERSBURG den 3 aprilDe onvergetelijke dag van den 3 i maart 1814, die het lot van Europa en Frankrijk door den intogt der dappere Rusfifche krijgsbenden en hunner brave bondgenooten in Parijs befliste, wierd laatstleden zondag gevierd. 30,000 man trokken daarbij in Parade op, en genoten die onderfcheidingdat hiin verheven opperhoofddie hen op de moeijelijke baan des roems geleidde, het vaderland redde, aan Europa den vrede fchonk, en zich gelijk hen met Onvergankelijke lauweren kroonde,wel het bevel over die troepen geliefde op zich te nemen. D U 1 T S C 11 L A N D. JUDENBURG, (in Stiermarken) den li april. Behalve de aardfchud- dingen, welke Wij den 31 maart en den eerften april ondergaan haddenheb ben wij eergisteren ten eén ure 30 minuten des nachts een derden fchok ge voelddie (lerker dan de beide vorige geweest is. Niets was de voorbode der hernieuwing van dit natuurverfchijnfel geweest 5 het weder was federt de laatfte acht dagen (lil en aangenaam. Dit maal is de beweging noch op en neder noch golvend geweest; het gedruis, dat haar verzelde, wasdofenfehrik- barend; baren rigting was van den eenen pool naar denanderen, doch zonder dat men onderfcheiden kon of zij van het Noorden of van het Zuiden uit ging. Ieder eendie wakker was, heeft in die rigting vier 3 vijf fchokkefl gevoeld die Omtrent anderhalve feconde geduurd hebbent Venstensdeuren en meubelen werden (lerker bewogen dan bij de twee eeffte aardbevingen. De vogels begonnen angstig te fladderen eb de bonden akelig eri lang te hui len. Er zijn nog geene tijdingen van Wolfsberg, St. Leonard en Obdach ontvangen, maar verfcheidene lieden, die uit Murau, Nieder- en Oberwoltz, Lambrecbt enz. hier aangekomen zijn, zeggen allen uit eenen mond, dat deze aardbeving de (lerklle der drie geweest is. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 1 o april; Eene der eerde onderwerpen waarmede het par lement zich na de paasch-vacantie zal bezig houdenis de wet ter gelijkma king der maten en gewigcen. De inilelling dier gelijkvormigheid zal^groote na- deelenmaar daarentegen óók belangrijke voordeelen opleveren. Het zon rniet betamelijk zijn; dat wij afin onze naburen (de Fraufchen) het voorregt lieten, dat zij ons in nuttige inrigcingen overtroffen. Hoewel wij nog niet juist de bijzonderheden van bet plan kennen't welk aan het parlement zal worden voorgelegd Weten wij echter dat de roede of yard, die men voor oorfpron- ïtelijke lengtemaat zal nemen, de lengte zal hebben van het flingeruurwerk met fecondes op de pools hoogte van Londen 11 3 voet boven de opper vlakte der zeehoudende ruim 39 duim. Het pond zwaar gewigt is bepaald op 27 kubiekvoetenen een gedeelte; liet water geftookt zijnde opdeluchts- gefteldheid van 56' en 1 halve graad (van Fahrenheit). De Gallon, zijnde de inhoudsmaat, zal tien pond gellookt water bevatten. De onderdeelenzuilen met de tegenwoordig In gebruik pijnde overeenkomen. Voorleden maandag wierd bij denloord-major de gewone paaschmaaltijd, ge volgd van een bal ,gegevefc De tord-majoor had goedgevondende borstbeel den van eeqige voorname mannen in do-nisferi der -grootè zaal bij het middag maal te plaatfendoch men nam het hem zeer kwalijk dat aan die ter lin kerhand, naast de borstbeelden van den Prins-Regent, lord Wellington, Blu- cherWashington Nelfoir, Urotnwell en koning Alfred ook dat van Napoleon Boonaparteen wel juist in het midden rasfehen Wellington en Blucher ge plaatst was; ook was niemand der ministers bij het maal tegènivóérdigdoch wel de hertogen van Kent en Suslex, broeders van den Prins-Regent, en die gewoonlijk voor de opppütie Hemmen. Ter regterhand prijkten de borstbeel den van koning George 111, Fox, Pitt, GrenvilleChathamfSurlce en' Frankliu. 1 Er'zijn onlangs vele verzoekfehrfften bij het parlement ingekomenom eene verandering in het flelfel der tienden. Het is misfehien niet zeer bekendhoe verre dit ftelfel in Engeland gedreven wordt. Men heeft hier eenegroote eu kleine tiende; beide worden den predikant betaald, wanneet hij Rector heet, doch heet hij Hecht?1 Vicar, zoo bekomt hij niet meer dan de kleine tiende. De groofe bevat akker- en weilanden bosch- en grondeijus, De kleine tiende neemt van alles, wat in eeriig huis',1 tuin en broeikas' groeit,ont- llaat ot geboren wordt, en dus van ieder hóen; lam, kalf, kool; appelboom; vrucht enz. het tiende (luk; Beide tienden móeten hi Vtatura betadld worden, wanneer de land of huiseigenaar met den geestelijken niet omtrent eene zekere fom overeenkomt. Men (eau ligrelijk denken', dat deze fom naar inace der verhoogde prijzen in de laaclte tijden Zeef Vermeerderd is. Zoo hebben li; v. verfcheidene predikanten' in Londendie Van de huizen van hiTri' kerfpel eenc tiende konden invorderen welke misfehien voor eene eeuw aan de -Waarde van het huis beantwoordde, dien naar den tegenwoordigén prijs verhoogden dik werf yoot een P. Stv vier geëisclitr; Niemand kan deze betaling weigeren, wanneer zij geen tiende van den htiurpfijs of de inkomsten van het perceel te bovengaat. Hierom heerscht veel ontevredenheid over deze tiendevooral onder" de dislenters; Tntusfchen zou eene geweldige inbreuk op 's lands oude wetten misfehien het lein rot verdere fchenringen wordenen niet wel met den kroonings-eed overeen te brengen zijn; LONDEN den 23 april: De gemeente-raad van de City is tegen aan- ftaanden donderdagbijeen geroepen. Die vergadering heeft ten doelom over een adres aan den Prins-Regent te delibereren, ten einde Z. K. H. te verzoekente willen toetreden tot het gefloten traktaat tusfehen de Keizers van Oostenrijken Rusland en den Koning van Pruisfen, bij 't welk die door luchtige fouvereinen zich Verbonden hebben; óm de grootè groudbeginfelen va» den Christelijken Godsdienst tot den eenigen'gids' voor het beheer hunner (laten als ook voor hunne btiitenlandfche betrekkingente nemen; LONDEN den 26 april. Uit Bengalen verneemt men; onder dagteeke- ning van den 30 junij desvorigen jaars, dat de geheele oogst der indigo, door zware regenvlagen en geweldige overllroömingeuhi de meeste en vruchtbaar- fte (treken van dat gedeelte der Indien, bijna ganfchelijk vernield is; Heden zijn de 3 pets. gered, óo)geconf. 62, omninin F R A N K R Y K. PARYS den 24 april. De Spaanfche genefaal Mina is bier in hechtenis genomen Eergisteren heeft de nationale garde in de (trant Móiitesqnieu een man ge vangen genomen, die befchuldigd werd twee jonge kinderen geftolen te héb ben van eene vrouwdie bleek en met loshangende haren hem hare kinde ren op het oogenblik dat hij in hechtenis geraakte,- ontrukte.' Den 17,leed een geladen vaartuig fchipbreiik in de Rhóne, tusfcheti de bruggen, van Lyon waarbij eene groote merkwaardigheid plaats had. De ei genaar was wanhopend op zijn fchip gebleven, doch werd door zijn hond, dm hem drie malen reeds vergeeisch onder water gezocht had cir.belük bo vengehaald,. en levend naar den oever gefleept.- 1 PARYS den 27 april. De Spaanfche graaf Torrenovan eer. oud geilac'xt in Asturienen die lid der Cortes geweest is, is hier zondag gearresteerd ge- Worden. Hij is fchoonbroeder van den generaal Porlier, 'dié voorleden jaar wegens eenen in Gallicien ondernomen opfland tegen zijnen fouvereiii ter dood veroordeeld wierd. De abt de Pradt is van hiernaar Auvergne zijhgeboorteland vertrokken. De 5 pCts. geconf. 59 fr. 25 c., en de actiën van de bank iosg ir.yse. N E D E II L A N D N. BRUSSEL den ?8 april. Volgens berigten uit Duitsfchlar.d liep te Stokt holm het gefprek over eene ambasfade, die naar zeker hof op het vasteland zou vertrekken, 0111 eene p'rinfes ten huwelijk te vragen voor den Zweedfched prins'Oscar Bernadocteden zoqn. BRUSSEL den 29 april. Daar bij de met 1 julij nieuw in te voeren al- gemeene belastingen ook eene belasting op de (leenkolen in oveileg iszoo heeft de provincie Henegouwen daartegen eene memorie ingeleverden heb ben de belanghebbenden ook eene deputatie naar 's Gravcnhage afgezonden öip aaii Z. M. nederige voorftellingen op dat (lult te doen. Van Brugge den 27april wordt gemeld: Eergisteren is inde gemeente vnii St; Andries, omtrent vijf kwartier-uurs. van deze (lad, een vreeslijke brand óntftaan; waardoor verfcheidene besfehen, aan inwoners van Brugge tóebe- hóorende, Zijn afgebrand, Waarvan de fchade op meer als 2000 pond groot: berekend wordt." 's GRAVENHAGÉ den 30 april; Volgens; óp gisteren, ingekomen tij dingen, zijn H. M. de Koningin, benevens Hunne Rbninklijké Hoogheden Prins Frederik en Prinfes Marianné, op den 21 dezer, des avonds om tien uren, over de grenzen van dit Koningrijkgepasfeerd en vervolgens, na eene zeer voörfpoedige reis gehad te hebbenden 24 dezerin vollen weliland te Kasfel aangekomen. De vergadering van de leden der Staten Generaal Tweede Kamer, (daar het door Z. M.op den 10 februarij lij, verleend reces gis'teren °-e- eindigd was) tegen heden belegd zijnde, vervoegden zich, ten half één uur, de prefident en de aanwezige leden in de vergaderzaal. De prefidenc wenschte de leden geluk met hunne behouden terugkomst in deze refidentie gaf hun te kennendat er in deze bijeenkomst zaken, van het hoogst aanbe lang te verhandelen waren;.dat hij niet twijfelde of dezelfde geest van eens gezindheid welke de laatfte dagen vgn de vorige bijeenkomst zoo bijzonder gekenfehetst hebben; zou ook de deliberatien irf deze bijeenkomst begeleiden gaf zijne lioóp te kennen, dat de leden, in den loop'dezer bijeenkomst, nimmer vergeten zónden, dat zif^ overeenkom (lig art. 77 der grondwet vertegenwoordigers der geheeje Nederlandfche Natie zijn; en twijfelde niet of zij zouden voor henze'lven Hemmenzonder affpraak pf ruggefpraak met ie mand hoegenaamd te houden; dat zij allen gezworen hebben; de algemeens belangen te zullen behartigenen hoe ieder alleen voor God en zijn geweten verantwoordelijk isdat geen lid eenige. andere belangens dan die van het al gemeen moet kennen, en altoos indachtig zoft zijn aan het gezegde van HORATius; Jusium ac tenaeem. propofit virum enz.belluicende de prefidenc deze rede met eene loffpraak aan Z. M,en met d'e woorden; Ure het Folk van Nederlandleve Z. M. de Koning! Daarna gaf de prefident te kennen dat, het getal prefente ieden niet meer dan 31 3 32 zijnde, het hem niet vrijftond, eenige deliberatien aan te van gen hoewel èi reeds eenige belangrijke Hukken 'varen ingekomendat hij inmiddels de leden verzochtmet allen ijver en vijlt, hunne ambtgenooten aan te fporeu, om zich, tegen mórgen, op het gewone uur, in de vergade ring te bevindenwaarna de prefident de vergadering tot morgen op den mid dag adjpurneerde, 'sGRAVËNHAGÊ dón 1 mei. Het getal der,leden', heden, flechts acht- en-dertig beloopende, weidende deliberatien wederom tot ufcffgen üitgefteid. 1 Eergisteren op: den middag bad alhier de plegtige lijkftatie plaatsman den fchout-bij-nacht van Wóénfel, AMSTERDAM den 30 april. Door den eerw. grootcn' kerkenraad der Nederduitfche Gereformeerde gemeente, is, op heden, uit de twee te vorem gemaakte drietallen', dit drietal geformeerd: Do. Jotiatmes C/iristianus Forst- man Pred; te Rotterdam Do. Willem Gerrit van DoornePrcd. te Gouda Do'. Pièter Rudolph Arend Sal'tetPréd. te Purmerend. En daar uit beroe pen Do',' 'pohannes Chrütidnus Foritman. MIDDELBURG den 3 mei. fe Vlisfingen zijn, van Surinamen komen de, gearriveerd Z. MsV fchepén VAN DER WERF, kapt. Kolf, en de EURIDICE, gevoerd geweest door kapt. Guenofeaudoch welke aar* boord is overleden, en Wiens lijk aldiar met militaire eerbe Wij zingen zal worden ter aarde liefteld; De Staatsraad Directeur-géneraal' voor het departement van Roophandel en Koloniën, als daartoe, bij befliiit van Zijne Majeifdtfpepiaal geautorifeerd zal, op dingsdag de»2i mei i8i<5, ten overllaan van den Commisfaris bij het- zelvelve departementte Amsterdam aan de meestbiedenden doen veilen onderftaande Theeën 4 te betalen in kasgeld iiv de Nederlandfche Bank. 14,000 pond "Thee Boel 71,400 Congo 27,000Keinpoey 13,500Souchon 500Hysfant Schin 3,600 Hysfant80b i,fóV 1,840 - Uxim 880 960 De bovenfiaandc Theeën worden verkocht met eenen ftillland tot den eersten óctober nanftaande, en zullen worden opgéveild tiaar de orde, waarin dezel- Lig'gende ten Kantore Amsterdam. 14,000 71,400 27,000 i3»5°° 50 Q 80 b 880' Liggende rpn Kantore Rotterdam. ve hier voor zijn gebragt; Dé StaatsraadDh'ectéur-gè'ncraal voornoemd J. G O L D B E R G. De GOUVERNEUR van ZEELAND brengt hier mede, tiaar aanleiding eener bij hem. ontvangene misfivc van Zij ne Excellentie den Minister van Bin- nenlahdfcbe Zaken de dato, 26 dezer No. 6 b.ter kennisfe van alle beiar.g- hebbenden', dat ingevolge Zijner Majelieiti.befluit van den 22 te' voren, aan' alle reeds ingelijfde Lotelingen, behoorendê tót de ligting voor de'.Nationale Militie van dit jaar-, met uitzondering van die geren welke als onwillige",' ach tergeblevene, ofte wel zonder lotiiig zijn ingelijfd geworden,- de vrijheid is vergund, om, inriieuzij zulks mó'gten verkiezen, als nóg, overeenkom (lig de Wet, Plaatsvervangers te Hellen,' welke' echter alleen tot uittrad Mei saT-

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1