MIDDELBURGSCHE COURANT. Na 4$, Dingsdag den i(5 April. NEDERLANDEN. D U I T S C H L A N D. Ï^RANKFORT den 6 april. De Oostenfijkfche aartshertogen Tan en Lo- dewijk zijn hier heden avond ten 5 ure over Mnintz aangekomen en in het logement het hotel van Engeland afgeïlapti Te Weinheim werd dezer dagen een reizende fmitsknechtdie in de her berg door het vertoonen van vele gouden (lukken opzien gemaakt hadin hechtenis genomenwaarop het dadelijk bleekdat hij aan eenen grooten bij de bankiers Reichenbaeh Conip. te Leïpzich onlangs gepleegden geld- diefftal, een werkzaam deel had gehad, Waarfcliijnlijk is mén op dit oogen- blik ook zijne medepligtigen reeds op het fpoor; Volgens de jongfle berigten uit Weenen was de graaf van Stadion niet al leen nog niet aangekomenmaar had ook het nieuw finantieel plandat zoq verlangend tegemoet gezien wierd, deszeifs volkomen bcflng nog niet ver kregen de minister van Stadionwiens reis naar Italien eeniglijk de Oösten- tenrüldche finantien ten doel had, heeft, zoo als men thans verneemt, de onderhandelingen over dat gewigtig onderwerp te Milaan niet ten einde kunnen brengenen den keizer naar Veronri moeten volgen om daar Wederom nieuwe confcrentien mee Z. M. te houden. Vermoedelijk is liij den keizer ook naar Venetien gevolgd. - Het huwelijk tusfehen prins Leopoklkroonprins van Napels, en de Oostenrijkfche aartshertogin Cl emeriti nageboren 1 mei 1798, fchijnt finaal heflisten in jtinij na de terugkomst van het keizerlijk hof te Weenen, voltrokken te zullen worden. Er wordt te Weenen nog van een ander óp het tapijt zijnde huwelijk (terk gefproken, te weten tusfehen den aartsher tog Leopold, zoon van den groot-hertog van Toskanen, en de aartshertogin Leopolditie, tweede dochter des keizers van Oostenrijk, Den 30 maart is eindelijk te Zurich de nieuwe kapitulatie tusfehen Frankrijk en de kantons geteekend voor 2 regimenten van linie en 1 garde-regiment; elk dier regimenten zal uit 3 bataillons befiaan. De overblijfibien der oude Zwir- ferfche regimentendie laatst in Franfche fcldij geftain hebbenzullen hun ne achterllalüge foldij ontvangen, waartoe de koning van Frankrijk 700,000 franken aangewezen heeftzij zullen zieh vervolgens voorloopig naar Befart- ,£011 begeven, en aldaar de vorming der bovengemelde 3 regimenten waarin zij zuilen overgaanafwachten. - De graaf van Talleyrand, Frnnsch gezant bij de Zwitferfche Confederatie, na deze zaak te Zurich geregeld te hebben, is naar .Bern terug gekeerd, In het Venetiaanfche Zijn door de politie eetiige perfonen gearresteerd ge worden die zich bezig hieiden met allerlei valfche tijdingen uit te ftrooijeri ten einde het volk in beweging te brengen. Onder anderen verkondigden zij één vredebreuk fusfehea Rusland en Oostenrijk, eneehe nieuwe omwenteling 111 Italien, DUSSELDÖRP den afrit. Sedert den 2 dezer, bevindt zich de (naar- fclialk Soult met zijne familie in deze flad. Volgens eene misfive vari Z. H, den flaatsitanfelier prins van Hardenberg.h.eeft Z. M. de koning betn de vrij heid verguirdom overalalwaar hij zulks verkiezen mogtin de Pruisfifche (laten, zijn verblijf te houden. Gezegde maarfchalk heeft onze ftad tot de plaats zijner woning, verkoren, FRANKRYK. PARYS den <5 oprit, Berigten, die wij als authentiek kunnen aanmerken, (lellen ons in (laat, onze lezers de volgende begroeting der opgave van de be volking van Parijs in 1815, vergeleken met die van 1814, op te geven. Die vergelijking zal niet onbelangrijk zijn, wanneer men de gedenkwaardige ge- beurtemsfen dier beide jaren in aanmerking neemt. I11 1815, werden ef te Parijs22,612 kinderen geborenwaaronder 8,976 jjatuuriijke kinderen of die buiten huiten huwelijk verwekt zijn. Dat getal is bijna 1200 meer, dan in 1814; 5,575 huwelijken;, 32 echtieheidingenjuist een gelijk getal als in 1814; 19,992 overledenen, waarvan 416 aan de kin derziekte geftorven zijn. (I11 18.14 beliepen de overledcnen-33,1.60, waaronder 3000 vrouwen,die van fchrik geftorven zijn.) De fterfte onder de folddcen der bond genoot enin 1815, te Parijs, heeft een vrij merkbaar verfebil opgeleverd. Het Rusfisch leger,heeft aldaar 23 man; het Oostenrijksch leger, 15 man; het PrnisfisCh leger, 154, en het Engeisch leger 1027 nlan verloren. -v Onder de buitenlancifehe berigten, heden in onze dagbladen publiek gemaakt, Vindt men het volgende; Nauels den 24 maart. Gisteren, verfprcidde zich het geruchtdat eenËugelsch eskader inAbruz- zo troepen aan land had gezet, en dat deze de vestingen en forten dier beide provinciën zouden bezetten. Die tijding heeft bij (te kooplieden veel onrust verwekt, liet gouvernement heefc nog niets ten dezen bpzigte gepubliceerd, doen men beeft opgemerkt, dat de gezant van Oostenrijk veelvuldige confe- rentieu met den Engelfcheu Gezant gehad heeft, PARYS den 7 aprilHet proces Van den generaal Drouot is gisteren voor den eersten permanenten krijgsraad geopenden nog dienzelfden avond ten haif-negen uren in die zaak vooiais gefproken, waarbij gezegde generaal ver klaard wordt niet fehuldig te liaan aan de misdaad van Frankrijk en het wet tig gouvernement gewapenderhand aangetast te hebben, en al zoo van de be- fchuldiging ontheven te zijn, maar eerst na verloop van 24 uren te zullen worden op vrije voeten gefield. Hetgeen bijzonder in het voordeel van Drouot gewerkt heeft isvoor eerst, dat hij zich op geenerlei wijze aan de Bourbons veroonden noch daarvan eenige gunst genoten haden hij ten ge- yoigevan art. 18 van het traktaat van Fontainebleauzieh kon befehouwen a.s door Boonaparte naar Elba te volgen, opgehouden te hebben van Ftanscb burger en in tegendeel onderdaan eenes vreemden vorsten geworden te zijn, dien hij dan ook alleen uit een zeker beginfel van eer, in zijne onderneming tegen Frankrijk, gevolgd en getrouw gebleven is, hoezeer hem die onderne ming anders, blijkens verfcheidene getnigenisfen, zeer tegen de borst was, en hij ze ook aan Buonaparte afgeraden hadten anderendat hij als een regtfehapen krijgsman bekend ftonden men daarbij volgens het getuigenis Van den maarlchalk Macdonald, aan heul bijna alleen te danken heeft gehad dat de armee van de Loire zich zoo goedwillig heeft laten ontbinden. Met dat al waren van de zeven Hemmen er nog 4, die hem veroordeelden, terwijl maar 3 Hemmen hem vrijfprakeu;. maar bij de militaire regtbanken worden ten muitten 5 tegen. 2 (temmen gevorderd om iemand te vcroordeelen. Te Confolens is een perfoon gearresteerdbeschuldigd van in den nacht van den 22 maart aldaar een oproerig gefchrift aangeplakt te hebben. Morgen moet het prevotaal hof hier over over eenen huurkoetfief te regt zitien, die, bij het voorbij pus 1 ere 11 van den koning, zich fehuldig gemaakt heelt aiv.i oproerkreten. Sedert het voordel, door de twee kamers aan den koning gedaan, ter finale afichaöng van de echifcheidingzijn ,by het tribun?! van eerde mftantie te Parijs eetb menigte aanzoeken om echtfcheiding ingekomen: De laatfte tijdingen Uit Spanje meldendat men ieder óogenblik te Ëflu'ifi uit Vera Crux te genloet zag het fegac de Sabinabeladen met 4 millioetf piasters, en gevolgd van een konvooi, waarvan de lading, zoo in kostbare koopwaren'als in fpecieop bijna 15 millioen {rasters berekend wordt. Dé Brafilisanfche prinl'esfenbeilemd Otu met den koning van Spanje en diens broeder te huwen, wierden eerst in'mei te Kadix verwacht. MONS den 7 april. Ëen treurig voorval heeft in onze fiad fcfiriic eti ónt- fteltenis veroorzaakt. Mevrouw Papillion, eene wélgeftelde huismoeder j heeft eene daad van wanhoop of zinneloosheid bedreven, waarvan de jaafböe- ken van het menfchelijk verllnnd bijna geen voorbeeld Opleveren: Door hare drie kinderen een jongen van vier jaren e'11 twee dochtersde eene acht en de andere vijfjaren oud, gevolgd, begaf zij zich naar den put; daar geko men zijnde, greep zij hftre twee jongfte kinderen en wierp hen in dezelve; de oudfte verweerde zich langen tijd in hare moeders armen, doch te vergeefs; deze wreedaardige moeder haar met geweld aangrijpende, wierp haar mede in den put, alwaar zij eindelijk zelve infprong. Die vier ongelukkige zijn dood opgehaald, en al de hulp der kunst is hun vruchteloos toegediend, Donderdag,ten9 uren des avonds, zijn Zij begraven. Het fchijnt, dat de^e vrotnvwelke gewis haar verftand verloren hadgedurende den dag vari den 3den, die gröote misdaad had bedacht, want, op dien dag ging zij ter kerk en deelde veelvuldige aalmoezen uit. Zij h.ad het ontwerp gefmeedom hare geheele familie te verdelgen. Be halve de drie kinderen, die haar flagtoffer zijn geworden, had zij ef nog tweaanderc, zijnde haar oudfte te St. Ghislain in eene kostfchoólen hec jongde op hec land bij eene min; zij was hoog zwanger van haar zesde kind. Deze moederdie mén niet weet te beoordeelenhad iian de min bevel gezonden, om haar, op den tot die wandaad beftemden dag, haar kind te brengen het geen die vrouw niet heeft willen doen. Op dien zelfden tijd belastte zij den boódfchaplooper van St. Ghislain met het overbrengen van eerien vergiftigen koek aan haren zoon, voegende daarbij een briefje, waarin zij hem aamndande0111 denzelven alleen te etenzonder er zijue makkers van te geven. Op den weg bedierf de koek, en de boodfehaploopervreezende de goederen w-.lke hij, te dragen had, te öefchadigén, wierp dien weg. Den 3den dezer, tegen 6 uren, des avonds, verzocht zij haren man, die zich gereed maakte om uitte 'gaan, om vroegtijdig t'huis te komen, zeggende dae hij dan iets nieuws zoü vernemen. Ten 9 Uren verwijderde z:j hare dienst maagd haar eene bóodfehap gevende. Toen moet zij hare twee jongfle kinderen genomen en in den put geworpen hebben. Het oudfte fchreeuwde,- dat het de buren hoorden; het vroeg zijne moeder vergiffenis, die het den mond toe hield, en het, nietcegenftaaode al zijne pogingenopnam en in den noodlcktigen p"t wierp. Een militair, die hec laatfte gedeelte van dit voorval, bij het flaauwe maanlicht, uit de barak zag, fprorig uit het venfter, klom la :gs het touw in den put en het gelukte hem 0171 er het'óndfle'kind Uit te halen; dat arme kind leefde noch flechts eenige minuten. Men veronderfielc, dat het verlies van haars mans bediening'die vrouwjvoor de toekomst heeft beangst gemaakt, en dat de vrees voor armoede bij haar zulk eene dolzinnigheid li^cft verwekt. BRUSSEL den 8 april.. Gister heeft Zijne Majefteit den godsdienst bij-' gewoond in de fraaije Augustijner kerkthans tot den Protestantfchen eere- dienst beilemd. De doorluchtige Souverein bevond zich midden onder zijn volk, eri men bewonderde deze eenvoudigheid, met welke hij zich voor derf Hemel nedevboog, en zichjmet den geringften zijner onderdanen gelijk (lelde. De kerk was zeer vol van menfeheudiein dit veel grooter gebouw dan het vorige, het bijzijn wilden genieten vfln den monarch, wiens oogenblik- ken allen aan het geluk zijner onderdanen gewijd zijn, ANTWERPEN den 9 april. De gouverneur dezer provincie heeft, gis teren een befluit genomen(Rekkende 0111 de befinetting der kinderziekte te gen te gaandie iwch in onderfcheiden gemeenten dezer provincie heeft geo penbaard; wordende daarbij het befluit van den prefekt van het voormalig departement der beide Ncthen weder in werking gebragten de geestelijke» bijzonder aanbevolen, om door hunne vermaningen, de ingezetenen tot het bevorderen van den heilzamen maatregel der Vaccine aan te fporen, 'sGRAVENHAGE den 11 april. Gisterenavond, oraftreeks half negen ure, is Zijne Majefteit, van Brnsfel, hier geretourneerd. Heden avond wordt de' Rusfifche luitenant-generaal Orajowskiadjudant- generaal van Z, M. den keizer van Ruslandin deze refidentie verwacht. Zijne Excellentie komt van Petersburg, en is de overbrenger der huwelijks- overeenkom ften van den Prins en de Prinfes van Oranjewelke hij aan Z. M. on zen Koning ter bekrachtiging moet aanbieden. Gedurende zijn verblijf alhier zal Zijne Exc. zijnen intrek in den Ouden Doele nemen. Z E E T I] D I N G E U. VLISSINGEN den 13 april. Gezeild, den 10, Cdrl. kapt. J: C. Wal- na, vanStettin, met ftukgoederen; ttie Fatnekapt.- T. Youngvan Glas- cow, met koffij en fuiker; the Thomaskapt. M. Perre,en the 1'hcebekapr. A. Blair, beide van Huil, met ftukgoederen; allen naar Antwerpen. Den 11de Vrouw Herminakapt. j. L. de jong, van Sc. Martin, met zont; de Vrouw Anna, kapt. M. Wilmfen, van Bayonne, met wijn; de Vrouw Mariakapt. Z. K. Schuif, van Liverpool, mee klipzout; Thomas tS Am, kapt-, T. Ilodgfou, van Huilmet ftukgoederen; Lord Nclfonkapt. R. Lincoln, van Londen, met koiiij en fuiker; allen naar Antwerpen. Paul Frederik August, kapt. Jacob Peters, van Bordeaux naar Rotterdammot wijn. Apparentie, kapt* Scark, naar St. Uries,- en de Noordjlarkapt. j, Siebolsnaar de Marennesbeide met ballast; Commerciumkapt. Woiky, naar Marfeille met tarweFortuna, kapt. Jan Jaus, naar Londen, met (luk-- goederen; Maria Barbara, kapt. J. J. Roller, op avontuur, meeballast; American Herokapt.'S.LombardnaarCautonmet ballast; Hannah, kapt. J. Thompfon, naar Londen, met wolCenirülon, kapt, Annieotenaaf Dumkerkemet metfelfteenlallen van Antwerpen.- Den 12, de drie Gebroederskapt. P. O. Visler, van Embden, mee tar we en roggeCouritesf of Levensniclv;lkapt.- R. Smithvan Londenmee ftukgoederen; .the Venerablekapt. John CkGeorge, van Liverpool, met klipzoutallen naar Antwerpen. Den 13, Ruleita Mana, kapt-. Jv Bendleer, van Nantesmet wijn; de Vrouw Gatharinakapt. tl. Scheekeudickvan Altona, met hennip dc Noorderf arkapt. D. Weefenb'erg, vau Sudres, met-zout alle drie naar Antwerpen.

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1