MIDDELBURGSCHE COÜRANti No. 43; Ditigsdag den 9 ApiÜ. F R A N K R Y K. RUSLAND. PETERSBURG den 8 maart. Bij het onlangs gcgevene prachtige feest in het Taurifche paleis, heeft men voornamelijk den pracbtigen winter tuin met natuurlijk groen en bloemendie even als in helderen zonnefchijn glinflerden, met verrukking aangeftaard zoo dat men zich eensklaps uit een winter van het hooge Noorden in het zoele Zuiden verplaatst waande, en een vreemdeling zeide dat men eene naauwkeurige befchrijving van dit feestin Zijn land naatnvlijks gelooven zou. Volgens berigteh vahWasna, van den 23januarij, was in de Moedcr-Gods- kcrlt aldaar, gedurende den godsdienst, vuur uitgebroken, hetwelk,eerst in het dak in vlammen uitfloeg. De dienstdoende priester, Pete iirilowsky liet zich eciiter, vol vertrouwen op God, zelfs door de vlammen die om zoo te fpreken op zijn hoofd ncdervielenniet affóhrikken om met de werkzaam heden van zijnen eerediènst voort te gaandien hij eerst eindigde toen men den brand meester was. ITALIË N. NAPELS den 10 maart. In Noja blijft de pestziekte nog (leeds aanhou den en het cordon ter iluiting is verfterkt geworden. Dit cordon heeft ter zee eene uitgebreidheid van bijna 500 Italiaanfche mijlen, en vereischt dage lijks tot bezetting der posten 10,500 man. Hetzelve is dtibbeld: het eerste cordon omringt het plaatsje, (van anderhalve Italiaanfche mijl in den omtrek, en bijkans 6000 zielen) met twee grachtenwaarvan de eene op 60 fchreden afftands van deftads muur is, en de tweede 30 fchreden vérder. Elkegtacht is 10 fchreden breed en 8 voet diep, achter welke een batnillon tnet twee Hukken gefchiit eene naauwe keten uitmaakt. Over elke dér grachten is eenë ophaa'bragwelke den toegang tot de ftad tot (éne poort met dubbele: traliën bepalen. Een bord, daaraan opgehangen, verbiedt op lëvensftfaf Noja te na deren. Tot bewaring der orde is binnen de ftad een commando van 24 man met eenen officier en plaats-commandant. Op vijf Italiaanfehe mijlen afftands vir.dt men het tweede cbrc'onj in eene nitgeftrekthëfd van 25 der genoemde mijlen, hetwelk tnet de influicing ter zee in het naauwftc verband ftaat. Aiie gemcenfchap tusfehen de irtlvoners en militairen der cordons is ten ftrengften verboden; zoo, dat detl geestelijke uit Noja, die eene'n Napelfchen foldaat van het eerste cordon eenfpcl kaarten had overhandigd, beuevens dezen werd' doodgefchoten doch de priester niet dan nadat hij van zijne waardigheid was af gezet. (Dezelfde geftrengó' maatregelen worden bij het eiland Corfu in het werk Helddrie Engeifche foldaren, dié zich van het eene cordon naar het andere begaven om hunne kameraden te zienwerden doodgefchoten.) De lijken der bij Noja doódgefchotencnzijn in den kuil der met pest befmetten be graven en hunne kleederen verbrand. Op het einde der vorige maand waren in die ftad 90 zieken in dê hospitalenen 349 perfonen in de daartoe beftem- de ziekenzalen^ VENETIEN den 12 maart. De pest houdt te Smirna op. De fchepen Uit de Lev.nt blijven echter nog, zonder onderfcheid, aan de geftrengfte quarantaine onderworpen. Te Korfn zijn alle moge'ijke maatregelen geno men om zich voor de befmétting te behoeden, die zich op de omringende kust geopenbaard heeft. MILAAN den 19 maart: De tijdingen, die rifen van Napels, Wegensdè befmcttelijke ziekte van Nojaontvangtzijn gerustftellende. Den 29 fe- bruarij waren er Hechts 2 menfehen gefiorvener waren 72 Ziekeft011394 perfonen bevonden zich in de obfervatiè-iajen. De tróepeir, die het kördon uitmaken, zijn ten uiterfte waakzaam.' In den nacht van den 26 february vlugtte een jonkman van 20 jaren, die met de ziekte befmet en .ijlende was, door den tuin, uit liet ziekenhuisen wilde het kordon' overfclireiden. Twee foldaten van het regiment vreemdelingendie de wacht haddenvuurden op hem en fchoten hem dood. Een foldaat, bchoorende totihet detachement, dat in Noja ligt, is, door de ziekte aangetast zijnde, naar liet gasthuis ge- bragt,'en al de militairen van het detachementdie tot zijn piket behoord heb ben, zijn terftond in ftaat van quarantaine gefield. Twee Barbarijfche vaartuigen hebben in den loop van februari)getracht om op den post vnn'Licino, in het koningrijk Napels, eene landing te doen; doch zij zijn door de provinciale gardewaaruit het zee-kordon beftaathe vig teruggcflagen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 29 maart. Weinige dagen geleden heeft eene deputatie der'wijnhandelaars hare opwachting bij den kanfelier van den exebequer ge maakt, en hunne wëóféhen te kennen gegeven dat de belasting op de wij- ren verminderd mogt wordentot aandrang déarvaii inbrengendedat de in- komften vr.11 den ftaat bij deze vermindering waarfchijnlijk niet zouden lijden als zullende' eeri meerder vertier hef verlies ifi de grootte der belasting dek ken. Den 27 heeft de heer Vaiiftttarc de deputatie zijn antwoord bekend ge maakt daarin beftaandedat het gouvernement in den tegenwoordigen ftaat des lnnds niet befkiiïën ken tot vermindering C'éner' belasting op een artikel van weeide. Over het algemeen fchijnt de geest des publieks riet daar h'euën te ftrek- kenom door ontlastingen van den eenen en belastingen van den anderen kant, iii den drang.van het tegenwoordig oogenblik te voorzien. De Jimts zegt bij deze gelegenheid Eene zulke handelwijze is niet beter dan Pieter fe beroovenom Paulüs te betalen. Dit zou men regtfïreeks dóen, door eenen aanval op de kerkgoederenónder vóorwendfel van de drukking der tienden te verligteneene uitdrukking even juist ais die van de pachthuuf, minder drukkend te willen maken. Dit zou men Zijdelings doen, door eene premié óp den uitvoer van koofil, Qbeide maatregelenwaar over reeds in het parkmer.t ge/proken is.') Wanneer koorn in de daad de Srapol-Mariufac- tuur van een land, en wanneer de raanufactuur' nog in hare kindschheid is, kan zulk eene premie raadzaam wezenmaar in onzen tegenwoordigen ftaat Van befchaviiigzou zij niet minder ongerijmd dan verderfelijk zijn, Het zou zijngeld nertietl van dé ïïianufacturiers van artikelen, onder weikè ér vele zijn, die naaf Cen btncenlandfchen markt moeten uitzien; om het' te ge ven aan den mar.ufacturier van een artikel, dat uit den aard een ruim vertier binnen 'slands ontmoet; en het gevolg zóu zijn, dat de btiitc'nlandfche han del van den eerften vernietigd zou zijnlang voor dat mén dien van den latit- ften, met geweld in het lévert geperst had. Wat betreft de te gemoctko- thingwelke de landiieden reeds genoten hebben door het opheffen der' oor- logsbëlasting op de gemoute granen, eri die welke zij rióg genieten kunnen door de ophouding van liet middel op' de boeren paardenover beide verheu gen wij ons van harten, én wij zouden ons zeer gelukkig achten als wij zulks gevólgd zagen door een vermeerderd gebruik van goed en gezond bier, eene gebeurtenis die niet minder weldadig voor de aedel'jkhetd dan voor oen Wel- ftand der mindere volksklasfe zijn zou. Hogarth's fchefpzinnige geest hee4 zich nimmer iterker vertoond, dan in zijne twee voortreffelijke carricatuur" prenten van de lier praat en de jeneveffleegmaar, wil meji de armen aflei den van hunne verderfelijke gewoonte om de jeneverkroeg te bezoekenis liet volftrekt noodzakelijk dat het bier goedkoop zij- Wij erkennen niet tvj zienwaarom de tegenwoordige prijs niet daalt. Het vermeerderd binnen» landsch vertier, van mout tot liet bierbron wen zou meer dan te boven gaap alle denkbare navraag tot uitvoer van koren, en dus natuurlijk het denkbeeld eener premie op denzelven ijdel en herfenfehimmig maken." Zij zelve, die in het begin dezer aanmerkingen, eenen voorvechter der belangen van handel en manufakiurentegen die der landeigenaars meenen co bemerkenkunnen zich onmogelijk onthouden, van met het laatst gedeelte in t© itemmen.Even min kan men zijne goedkeuring onthouden aan het geen omtrent: een verbeterd toezigt over den fmokkelhandel gezegd wordt. De misbruiken te dien aanzien moeten alle verbeelding te boven gaan. Ten aanzien der ontdekking vatide aanzienlijke hoeveelheid contrabanden onder terugkeerendeartillerie-goe deren verborgen Qwaarvan bi der tijd gefproken is) zegt de Star. Op de te huis reis ontdekte een timmerman, die men tot het bezorgen der kisten ge bruikt had, het geheim. Oogenbiikkelijk 11a zijne aankomst gaf hij daar van berigt aan het tolkantoor, dóch het duurde nog tien dagen, eer men onder zoek in het fcliipdeed doenmiddelerwijl had men Zeer veel der fmokkef goede ren voor zekere perfonen uit den weg geruimden alleen die voor lieden van niinder aanbelang waren achter gebleven. Men vónd er voor een eenig man ter waarde van 7000 pond, ingepakt als teruggaande Congrevifche brand- pijlen." Zeer vele zaken van waarde en zeldzaamheid waren weg. In da mortieren waren kanten, handfehoenenkamerdoek. Vele lieden hebben op deze wijs langen tijd zichzelven met wijn en hunrië vrouwen met opfcliik voorzienwant dit is flechts één fchipwaarin men deze ontdekking gedaan heelt maar de handel is lang en in de ruimfte uitgebreidheid gevoerd. Da man die het berigt gegeven heeftheeft 1000 pond gekregenmaar waarom hem niet voor het parlement gebragt?" Van eenen anderen kant klaagt men over het willekeurig en te ligt kwijt- fclielden of compenferen der boeten. De Times haait uit de ftukkenonlangs aan de gemeenten overgelegdvele voorbeelden daarvan aan. Het doen van uitdeelingen aan de eigenaars der paukzo lang hare betalingen niet in klinkende munt gefdiiedén wordt almede gelaakt.' Nog fclierper gipst men het ru/mfchóofs toeleggen van traktementen zonder ambtswerkof zooge naamde fhiC'Ciiresaan gunftelingen der regering» Laatstleden vrijdag is eene openlijke en boven verbeelding wel geflaag-- de proeve genomen, met een nieflw middel ter fpoedige brandblusfching. Kapitein Manbyde uitvinder en bevorderaar van zoo menige nuttige verbe teringen is ook de geen aan wien men deze gelukkige toepasfmg vannaar het fclijjjitbekende fcheikundige begiiifëteh te danken heeft. Zij ftelt den geen, die brand ontdektinftaat om het vuur op eenmaal uit te dooven dcor hulp van een werktuigdat zeer gemakkelijk in de hand gedragen kant worden, en dat gevuld is met eene vloeiftof van eene zoo fterk blusfehende kracht, dat zij waar zij treft, het heftigst vuur oögenblikkelijks verflikt. De hoeveelheid dier vloeiftof, in het werktuig vervat, zal, alvorens de kracht, die haaf voortdrijft, in liet geringste verzwakt is,' even zoo veel ter dooving van het vuur bewerkenals 120 emmers gewoon water, hoewel ook aangewend of beftuurd. Een kistje, nog twee zoodanige geladene werk tuigen bevattende en een voorraad vloeiftof, genoeg om alle drie nog een maal te laden, maken den volledigen toeftel uit. Deszelfs voordeelis, dat: men die altoos ter hand heeft, dat hij gemakkelijk door een eenig mensclt naar alle deelen van een' gebouw gedragenen tot in de diepfte fchuilhoeken van pas ontftnnen brand geleid kan wordenen dat hijin een kistje van één voet diep2 breed en nog geene 3 langeen bluschmiddel levertin werking gelijkftaande met 720 emmers (gallons) water, door welk, thans gebruiklfk werktuig ook aangevoerd. De proevevrijdag 11. genomengefchieddë 'in tegenwoordigheid van de admiraals fir T. Dückvvorch, iïr W. YoungFrank, Plampin, Scott, Young, als ook der kapiteins PellewW. én C. Walde- grave. Zij alle onderzochten met de nnauwkourïgfte oplettendheidtoeftel behandeling en uitwerking dezer nieuwe bluschwijze, aan boord van fchepen en op andere plaatfenwaar de fnelle voortplanting van brand te vreezen is,, en alles op de dóoving der eerfte beginfelen aankomt.' De draagbaarheid, hec onverwijld gebruiken de uitdrijvende kfacht van het werktuig, ontvingen-den verdienden lof, maar toen een bundel aangeftokené buskruid-pijpenzoodanig als zij bij het fnel vuur .der artillerie gebrnikt wordenbrandende met eene hevigheid, dat geen water, in welk.,eene mate ook', die zou hebben kunnen bhisfehen', oogenbiikkelijk Werden uitgedoofd met nog geen kwart pintje van deze vloeiftof, kon niemand der omftanders zich van bewondering onthouden, en men verklaarde algemeendat kapitein Mntiby's uitvindingde werkzaam- fte van alle tot nog toe bekende middelen waster iluiting van brand. PAR.YS den 31 maart. Heden heeft in'liet veld van Mars eene groote revue der geheble koninklijke gardezoo infanterie als, kavallerie en artillerie te zamen nagenoeg 25,000 inan plaats gehad. Moufieur en de hertogen va» A'ngoulème en van Berri, gevolgd van htinne generaalsftavenhebben alle de gelederen doorloopen. DÓ hertogin ëan Angouléme was mede in eeii calès tegenwoordig. Gedurende de gehöele revue en bij het defileren der corpfen heeft men onafgebroken het geroep van levé de koningleve de koninklijke fa milie gehoord.' De toevloed van nieuwsgierigen was verluizend. De prefect van liet departement van la Cóte d'Or heeft den 21 dezer hec navolgend befluit'genomenOverwegende dat de heer Jovignotmaire der gemeente des Maiilys, zich, in weerwil van het geheiligd woord deskonings en van zijne piigteu als beiluurdergezegden veroorlooft, ftrekkende om te doen doen twijfelen aan de pnfcliëndbaarheid der verknopen varv nationale do meinen enz.: zoo wordt de heer Jovignot in zijne functien gefchorst." Voigeris de brieven van Tririn zouden dé Oostenrijkers,' ten gevolge eener overeenkomst tusfehen de hoven van Oostenrijk en Sardinien den Ji maarc Alexandria ontruimen en aan zijné Sardiniiche Majefteit wedergegeven. Gisteren ten twee uren in de ftoomboót de Elize j door den beer Andriel gevoerd welke over zeetë Rouéii aangekomen en vandaar voorleden maan- dag (25) ten één uur vertrokken was, alhier binnen gevaren. Tegen over het hotel der invaliden aangekomen, deed liét vaartuig verfebeidene fa- j ltftfchocén met fteeullukken. Terftond kwam bet' volk,van alle kanten coe- ioopen en in een oogenblik waren de kaaijen en vaartuigen op de rivier voé volkdie toejuichteneven ais bij ecue tconëelvercooningwaarop de beer

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1