MIDDELBURGSCHE COURANT? No. 35. Donderdag den 21 Maart. NEDERLANDEN. 0^» lif Yjl F R A N K R Y K. PARYSden to maart. Bij de terugkomst van Buonapartehad de geest vu losbandigheid eii roof zich met eene ongelooflijke fnelheid ontwikkeld leve de keizer, leve de helweg met de priestersdit waren de vereenigtngs- kreten van alle ftrnikroovers. Onder dit goddeloos gefchreeüw' werden de vrienden van den koning en het vaderland en de priesters gehoondaangerand en dikwijls mishandelden hunne zedige woning venneesterd en geplunderd. Men moet de geestdrift van het volk t/iet fluiten, zeide een der keizerlijke commisfarisfen, die zich als de ijverigfte vocrftatider van liberale denkbeelden had opgedaan. Oiïder de zaken wcike voor het hof van asfifes van bet departe ment de rAm zijn gebragtmerkt men voornamelijk die van zekeren Bonas en Simonin op. Aan het hoofd van eene bendeovervielen zij den heer de Chate'lard, te Romans, plunderden zijn huis, en namen geld, goederen en kleinodiën medena hem op eene verfchrikkelijke wijze mishandeld te hebben. Maar den vorigen dag, namelijk den 10 mei, had er een veel afgrijslijker fcbouwfpel plaats te Nctivilles-les-Dames. Vantevorcrioverlegdwerd dit uitgevoerd door eene menigte jonge en getrouwde lieden waaronder de boven gemelde Bonas en Sitoonin zich bevonden. Men begon met hot huis van den heer Brosfete, wondheelerdie de viugtbad genomen, te verwoesten. Te gen den achtermiddag keerde hij naar zijne woning terugen oogenblikkelijk werd hij door woedende booswichten cmfingeld en naar "de openbare plaats gefleept. Ilun getal vermeerderde met hunne woedede heer Brofetc werd uitgescholden en van alle kapten geflagen zijne aanvallers hadden het wreede vermaak van hem rond te geleiden en hem te brengenvooreerst naar den herbergier Dütangen vervolgens naar den heer Pionindie verpligt was zij ne woning over te geven. Daar oefende men de uitgezochtfte wreedheden uit, waarvan in onze (treken, wier zachte herbergzame en beminnelijke ze den men weleer zoo zeer roemde, geenc voorbeelden zijn. De heer Bros fete, geheel bebloed, met gefchetirde kleedeien, het ligchnnm met wonden bedektde handen op den rug gebondeneene. koord 0111 den hals op eene tafel gelegen, werd daar deerlijk gepijnigd en gehoond; de een trok hem bij de haren, een ander floeg hem op het aangezicht, een derde in de lenden, op de borst enz, Trachce hij zich op te beurendan wierp men hem met geweld neder. Zal men gelooven, dat een zijner beulen, i'pottende als de kannibalen, hem tegelijker tijd beet en omhelsde? Eindelijk leende eèn barmhartig mensehzekere Vincent Thimon, 100 kroonen aan Brosfete, om deze dolzinnigen 4 die hem dat geld met groot gefchreeüw afvorderdenniecte- genflaande zij zijn huis r'eeda volkomen geplunderd hadden, tevreden te (tel len. Deze brave man is bijna de eenige die een zijner medeburgeren heeft durven of kunnen' bijftaanj een groot aaiital burgers, die zich in de (traten* bevonden, waren.onverfchtllige aapfchouwers en eeiiigen zelfs meriepiigtigen, Deze onmenfchelijkheden gingen fteecis verzeld van het gefchreeüw van leve de keizer, eene godheid indedaaddeze hare bloeddorstige aanbidders ".vaardig! Deze zaak, welke; voorzoo veel de debatten betreft, met de vorige, dat is te zeggen die van den heer dit Chatelard, vereenigd was, heeft het hof van asfifes gedurende drie dageii bezig gehoudenen by. vonnis vat? don 24 december, is Jcan Bïptiste Ruby, veroordeeld tot vijf jaren dwang-arbeid; de beide broeders Gha'fvet,' Van Suügnat, en jean Bapeiste Chcrvier, tot' twintig jaren; Pierre Bonas en Julien Jarrioutot altijddurende dwangarbeid, en eindelijk, jaques Simoninalg overtuigd zijnde de afgrijslijkfte wreedhe den te hebben gepleegdtot de doodftraf, Hij was het die den öngelukki- gen Brosfete te geiijker tijd beet en omhelsde, BRUSSEL den 12 maart. Bij beffurt van den 8 maart 1816 heeft Z. M. aan den heer baron van der Linden' dTÏooghvorst het ontilag van zijnen post van maire der flad Brusfel, hetwelk hij gevraagd had, toegedaan. De be woordingen waarin deze akte vervat is, zijn allervereerendst voor dezen ma- giflraatsperfoonaan wien Z. RL hoogstderzelver genoegen wegens de menigvul dige di en ft enwelke hij aan de ft ad bewezen haft in meijelijke omftandighe- den 4 wel heeft willen te kennen geven. Vijf perionen, befehulöigd van tot .de bev'e dieven te behoorehdie de geheiligde vafen uit de kerk van Notrc Dame, te Leuven, hebben wegge- roofd dijn door' de maréchausfëe gevat. Het getal dezer roovers wordt op ongeveer 20 man begroot, BR USSEL den 13 maart. De cominisfiet door Zijne Majefteit belast om aan Hoogstaenzelven hare gedachten aangaande de organit'acie van het hooge openbaar onderwijs in de Zuidelijke, provinciën van het Koningrijk aan te bie denheeft hare werkzaamheden geëindigd. De vrucht harer overwegingen zal zekerlijk,weldra onder de oogen van Z. M. gebragt worden, welke 'oe- flisien za< omtrent de onderfcheiden voorwerpen van onderwijs welke onze fchelen moeten verheffen tot eene hoogte van de meest Vermaarde fenolen. Wij zullen geene gisfing wagen aangaande de verfchillende deeien, waaruit de commisfie gemeend heeft, dat het onderwijs beftaan moet, noch aangaan de h''t getal van univcrfiteiten en atheneums,- welke zij voorftelt in deze pro- v.ncien te vestigen, Aileen kunnen Wij verzekeren, dat dezelve zoo het al gemeen welzijn als de behoeften van eike provincie of van elke groote fiad heeft geraadpleegden dat zijonder andere wenfehenook dien van het oprigten eener polytechnique. fchool,- eener veeartfenijkundige fchool en eeuer geneeskundige faciliteit .geuit heeft. Zij heeft insgelijks de herftelting van de oude akademie van wetenfehappen en fraaije letteren binnen de liad Brusfei gevraagd eene herftellingwelke men vergeefs van het Franfche gou vernement verzocht hadeven als de oprigting van eene geneeskundige fa culteit. Eenige dagbladen hebben deze herftelling reeds aangekondigdzij hebben zelfs aan oe openbare meening de namen aangeduid van eenige perfonendie waardig zouden zijn eene plaats te bekleeden in eene maatfehappij van man- 1 11 en van iett.ren en geleerdheid maar men is verwonderd geweest onder die j verdienfteiijke namen niet dien van den-heer van Hulthcm te vinden, een der ge eerdite bibliographen van dezen tijd f bekend door zijne vurige kunstliefde 1 en de Uitgebreidheid zijner onderfcheiden kundighedennoch dien van den heer kanunnik cie Bast, een even verftandig en geleerd, als zedig fchrijver, die onlangs geleerde onderzoekingen wegens de oude gedenkftukken van Bel- gien heeft uitgegeven. De heeren van Hnlthem en de Bast vereeren door bum c geieercineid de ftad Gendhunne geboorteplaatsen zijnvoor het overigereeds leden van verfcheiden geleerde genootfohappen. De heer ba ron de Felts, welke men onder het getal der candidaceu geplaatst heeft, was reei-s werkelijk lid van de oude akademie. 's GRAVENHAGE den 15 maart. Hij WILLEM, bij de gratie Gods, Koning der NederlandenPrins van Oravjc-NasfauGroot-Hertog van Luxemburgenz.enz.enz. Gezien artikel 2 der wet van den 12 jai.uarij 1816; Gehooid de voordrage van onzen minister van financiën Hebben bedoren en beduiten te arresteren het navolgende REGLEMENT,- houdende bepaling omtrent de jaarHjkfche aninriifath van werkelijke reniegevende fchutó, en de overbrenging tot werkelijke rentegevende fchuldvan een gelijk montant uitgeloot wordende uit- gefielde fchuldalsmede omtrent de vernietiging van uitgeftelde fchuld zonder overgang, overeenkomstig het geftatueerde bij artikels S en 13 van de wet van .14 mei 1814, tot herflel der Nationale Schuld. Art. 1. Ten einde de amortifatie van zes miliioenen guldens, van cl? werkelijke fchuldvoor dezen jare 1816, vascgerteldten uitvoer te bren genzal, door 's Lands amortifatie-kasvóór den 1 april dezes jaars, bij dé directie van het grootboek der nationale fchuld, van de fon'dfen aan'de ge melde 's Lands amortifatie-kas toekomendeworden afgefehreven een kapitaal van zes miliioenen guldens werkelijke rentegevende fchuld, en hetzelve kapi taal'worden goed gefehreven op een daartoe fpeciaal te opene rekening, 011-1 der den titel van ove'rgcbragte fchuid in Ho. 18 ió. 2. Dit kapitaal van zes miliioenen guldens, alzoo op dezelve rekening van overgeïragte fchuld goedgefchrevenzal alleenlijk en eigenaardig gerekend wor den te rpprefbnteren dat gelijk en daarmede overeenkomftig kapitaal van de na tionale uitgeftelde fchuldhetwelk door de uitloting van kans-biljetten, vooi; dezen jare vnstgeftelduit de uitgeftelde fchuld tot werkelijkefchuld zat moetent overgaan; zonder voor eenigander einde hoegenaamd dienstbaar te kunnen zijn. dan alleen om hetzelve aan de daartoe geregtigde houders van kans-biljetten» in.de loting van dezen jare uitgekomen, over te brengen en over te fchrijven, in voege en op de wijze hierna bepaald. 3. Insgelijks zal in het vervolg, telken jare, vóór het plaats hebben der loting door de directie van 's Lands amortifatie-kas moeten worden afgefehre ven zoodanig kapitaal van de werkelijke fchuldals waarvan de amortifatie voor ieder jaar respectivelijk bij eene voorafgaande wet zal zijn vastgefteld, en ieder zoodanig kapitaal jaarlijks op eene afzonderlijke rekening, mitsgaders ten fine ais in art. 1 en 2 biervoren vermeld isworden overgefehrevente dien effeete dat het kapitaal van iedere afzonderlijke jaarlijks te opene rekening van overgebragie fchuld, bepaaldelijk alleen en bij uitfluiting geaffecteerd blijft aan het daarmede overeenkomstig gedeelte van de uitgeftelde fchuld waarvan de ozetgang voor ieder jaar respectivelijk Zal zijn bepaald; zullende commis farisfen van 'het grootboek der .nationale fchuld de noodige huishoudelijke fehiktatngen beramen.,, teneinde deze onze bevelen met .de ftipftc naauw'ceurH- heid te doen nakomen, en alzoo de voorCchrevene jaarlijkfche amortifatie van werkelijke fchuld en overgang van uitgeftelde fchuld, zoo wel in het belang vdn het Rijk als vin de bezitters der nationale fchuld, op de onwrikbaarste wijze te verzekeren, 4. Deze operatie zal, op gelijke voet en wijze!, óp' het dubbeld van hcc grootboek der nationale werkelijke rentegevende fehuld, bij de Algemeeae Re kenkamer berustendemoeten plaats hebben. 5. De uitflag der loting van de kans-biljetten zal, door middel van de uit gifte van gedrukte lijsten, ter.kennisfe van het publiek worden gebragt, en daarenboven nog binnen Amfterdam een officieel contraboek van de aldus uic- geloten nummers worden gehouden bij de hierna te noemen verificateur der kans-biijettenonder toezigt van commisfarisfen van het grootboek. 6. De houders van de kans biljetten en gedeelten van dien, welke bij de trekking zullen zijn uitgelootzullen, dadelijk na den afloop derzelvehun ne uitgelotcne kans-biljetten of gedeelten van dien kunnen emploijerenom den overgang van uitgeftelde fchuld tot werkelijke rentegevende fchuld, in evenredigheid van een duizend guldensvoor een geheel uitgeloot kans-biijet, en van twee honderd guldens voor een vijfde gedeelte van een uitgeloot kans biljet, bij de directie van het grootboek te mogen vorderen, in voege en ma- niere hiernavolgende te weten Eeistelijkzullen de uitgelotcne kans biljetten ter verificatie moeten worden aangebodenaan e'enen daartoe door ons te benoemen verificateur, die te Amsterdam zai redderenen welke daarop eene behoorlijke verklaring van echtheid met uitdrukking van de dagreekening der verificatiezal fteljenen zal deze verificatie tot dat einde, Hechts van waarde zijn gedurende het loo- pende halfjaar, van 1 januarij tot 30 junij 01' van 1 julij tot 31 december, waarin dezelve verificatie is gedaanen daarna op nieuw vereischt worden wanneer de houder mogt hebben verzuimdom van zoodanig uitgetrokken en geverifieerd kanS-biijetten fine van overbrenging in de werkelijke fchuld, in tijds gebruik te maken. Ten Tweeden, zai de houder van ieder kans-biljet het daarmede overeenkomftig kapitaal uitgeftelde fchuld; bij de directie van het grootboek, op de gewone wijze van zijne rekening moeten aficbrijven, of door cenen anderen van des- zelfs rekening, voor zijne rekening, doen affchrijvep-, er> goed fchrijven op eene rekening, onder den titel van geamoriifeerde uitgeftelde fchuld-, gelijktij dig bij die affchrijving aan de directie van het grootboek inleverende de uit- geioten kans-biljettentot welke zijne affchrijving betrekkelijk is, met opga ve der rekening op welke hij verlangt, dat eengelijk kapitaal in het grootboek der werkelijke fchuld ten zijnen behoeve zal worden overgebragtalles verder' op zoodanige wijze, ais van wegen commisfarisfen vaa het grootboek nader zal worden bekend gemaakt, 7. De aflchrijvmg op de rekening van gettmortifeerde uitgeftelde fc'iuld ten fine van overgang van kapitalen van armenbefturen <jf pieufe gedich tengelijk ook van particuliere geqitalificeerde of andere bezwaarde re keningen gedaan wordende, zal de overbrenging in de werkelijke fchuld nier anders plaats hebben, dan op dezelfde namen en quaiiteitenmitsgiders mee bijvoeging van dezeifde verbanden, als onder welke de rekeningen, waarvan zoodanige affchrijving wordt gedaan, in het grootboek der uitgeftelde fchuld voorkwamen, en zullen de kans-biljetten van zoodauigerekeningen niet aange- men wordendan naciat aan de directie van het grootboek tevens geprodu ceerd zal zijn het gevifeerd bewijs van infehrij vingwaarop die kans-biijetcen, ten gevolge van art. 12 van de wet van 14 januarij 1815, vermeid moeten ftaanen op welk bewijs de nummers der 'uitgeloten en aldus in te leveren kans biljetten alsdan' zullen moeten geroijeerd worden. 8. De partijen, alzoo bij de directie van het grootboek 111 de vcreischte orde bevonden zijnde, zarl de inleveraar, conform zijne aanvrage in het groot boek der werkelijke fchuld, voor het overeenkomftig kapitaal uitgeftelde fchuld, worden goed gefehreven, en Afrekening van overgebragtc fchuldhierboven in artikel 1 genoemd, voor een gelijk kapitaal belast en dus verminderd worden. 9. Dien ten gevolge zal het algemeen aanwezend kapitaal der uitgeftelde fchuld, onmiddelijk, en alzoo dagelijks voor iedere afgewerkte partij, ver minderd zijn met het beloop van iedere voormelde goedfe-hrij vingop de reke ning van geamoriifeerde uitgeftelde fchuldals daardoor krachtens de wetten definitivelijk en voor altijd vernietigd; zullende de ftaat der rekening van over gebragtc fchuld, voor ieder jaar, volgens de bovenftaqnde art. 1 en 2 in hen grootboek uei wakelijke fchuld geopend, dagelijks moeten aanduiden, inho»

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1