MIDDELBURGSCHE COURANT» Ho. 3*. Dingsdag den 12 Maart; POLEN. WARSCHAU den 22 februari}. Eenige dagen geleden, kwam, alhici een Indiaansch prins aanwelke reeds vau hier naar Petersburg ver trokken is. Hij is de zoon en troonsopvolger van den keizer der Birmanen wiens rijk uit de koningrijken AwaAracan en Pegu beftaat. Dit keizerrijk heeft zich eerst in 1754 geformeerd; het is als eene vijfde magtige Mogend heid in Azië bekendbevatzoo men wilzeventien millioenen inwoners en grenst aan het koningrijk Thibet, aan het rijk van China, aan het ko ningrijk Siamaan den zeeboezem van Bengalenaan de Engelfche bezittingen in Bengalen en aan het koningrijk Afam. De nieuwe hoofd en refidentie-ftad van dezen keizer der Birmanen is Ummetapura. De voormelde prins is om trent 25 jaren oud en fpreekt verfcheiden Europefche talen. Zijn vSder heeft hem afgezonden om de Europefche krijgskunde te leeren. Na den terugtogt der Franfchen uit Rusland, kwam hij alhier aan, werd door de Rasfen géar- redeerd, doch daarna weder in vrijheid gefteid. Tbr hiertoe heeft hij Zich te Bucharest en in Oostenrijksch-Gallicie opgehouden. De kommaudant dezer Bad heeft fchriftelijke bewijzen van hem gevraagd om te weten welk zijn ka rakter, het oogmerk van zijne reize, enz. zijn. Na onderzoek van dezelve, is hij, met de aan zynen (land vereischte achting behandeld en aan den groot vorst voorgedeld. Hij voert den titel van kroonprins van Aracan, hertog van Indie en den naam Salomon Justin Balfamin. Zijn vader David genaamd, voert den volgenden titel: De gezegende vriend en neef van dën AlmagtigeuGod, broeder van de zonnabeftaande van de maanvan de morgenfter en van al de fterren, keizer van Aracan of van de Birmanen koning van Pegu en Aiva, groothertog van Indie, regerend heer over de zeeën, grootmeester van het gouden paleisridder van het zilveren paleiskoning der olifantentijgers leeuwenluipaarden en des geduchten draaksenz." I T A t I E N. NAPELS den 19 februarij. Onze toeftand verbetert eiken dag; dit is voornamelijk tóe te fchrijven aan de eensgezindheid, welke er tusfehen den xoning en Zijne onderdanen heerscht. Wij vergelden hem door onze liefde al de opofferingendie hij voor ons doet. De foldijalsmede de geestelijke penfioeneh worden tot den dag betaald: De uitrustingen in onze havens wor den volijverig voortgezet. Er liggen veel fchepen zeilree. Men arbeidt aan het herdellen van het klooster van Santa Glara. Al de medgezellen van Murat zijn ingefcheept. Men was te weten ge komen, dat zij door tegenwind te Portó-Ferrajo waren binnengeloopen. Op bevel van Z. K. H. heeft men hun onderdand in levensmiddelen en geld toe gezonden. Men heeft bun ook kleederen gegevenwelke aan verfcheiden dier ellendigen ontbraken. Het doel van het gouvernement is bereikt, nu men zich Van Bón ontdaan heeft. DUITS C HLAND. MENTZ den 29 februari]. De bepalingen der akte vin het _\Veener-con gres betrekkelijk de vrije vaart op de rivierenzullen ten uitvoer worden gelegd, en de centrale commjsfie, belast met het opmaken vin het nieuwe de- finitive reglement op de Rhijnvaart, zal volgens ftellige bèrigten, in de eerde dagen der maand maart; te Mentz bijeenkomen. Onze Courant behelst het volgendej, De wolkjeswelke den ftaatkundi- gen gezigiemder ten Weinig beneveld hebben, en. waaruit verfcheiden couran ten eeu onWeder hebben willen voorfpèllenzijn thans, zoo het fchijnt, ge heel verdwenenkomende al de berigten daarin overeendat de onderhande lingen tusfehen Oostenrijk en Beijeren op"de vriendfchappelijkfie wijze afgc- loopeti en de Zaken gefchikt zijn, zoo als men Verwachten kon. Voor het overige is het in Düitschland ftil en rustig. Aller óogeri zijn op den te ope nen rijksdag gerigt." HAMBURG den 27 februdrij. De koninklijke Deenfche cönful te Al giers zee-kapitein von Holdenridder van Danuebrog en Dannebregsman isop zijne reize óver Parijs en Mdrfeille naar zijne beftemming hier aange komen. De Deenfche fcheepvaart is nti in de Middellandfche zee tegen de Barba- rijfchen volkomen verzekerd. De vrede met Tripoli werdden aote Tri poli gefloten en onzen confül Carstens door den pneha erkend; De Deen fche legatie-raad Nisleri heeftop de brik Bornholm 40 lieden overgenomen, die met zes Deenfche ichependoor kruifers van Tripoli opgebragtgenomen waren.- De gemelde brik heeft daarna de reis naar de Deenlche Oost-Indifche eilanden voortgezet; F R A N K R Y K. PARYS den 29 februari']. Bij het ministerie van oorlog is, volgens de nieuwe örganifatie van hetzelve, het getal der geëmploijeerden 250 vermin- derd. Te Tulle is de örganifatie der gendarmerie afgeloopenvan 98 manfehappeh heeft men er 44 afgëdanku Het departementaal legioen van de Seinè bevindt zich eindelijk geheel Vol tallig. De maarfchalk Masfena heeft eene memorie in druk uitgegevenin antwoord op het adres van een groot aantal ingezetenen van het departement des Bou- ches dü Rhone, gelezen inde zitting van de kamer der afgevaardigden van den 7 febrüarij; PARYS den 1 maart. De officiële courant van Madridvan den ló febrüarijbehelst de depeche van koning Ferd.natid VII aan zijhen kabinets raad, houdende kennisgeving, dat hij met het hof van Brafilien het befluit ge nomen heeft om zich met de tweede dochter van den prins-regentde infante Dona Maria Ifabella Franciscazijne nicht, in het hüwelijk te vereenigen en insgelijks den infant Don Carlos met de derde dochter vanden prins-regent, Pona Maria Frftncisca de Afis in het huwelijk te verbinden. De örganifatie der koninklijke garde wordt ijverig voortgezet; dezelve zal weldra 20,000 man fterk zijn. Een buitenlanderdie in het departementaal legioen te Straatsbu-g als fol- daat aangenomen waszich aan oproerkreten fchuldig gemaakt hebbendeis door zijne kameraden, op daartoe bekomen verlof van den kolonelden 25 febrüarij van de wacht gejaagddaarop de ftoutheid gehad hebbende van de cocarde op zijn fchako, welke aan de binnenzijde driekleurig wasom te keerengrepen de foldaten hemfchoren hem den geheelen koptot zelfs de wenkbraauwenbedekten hem met asch en flijken geleidden hem de flad uit tot op de Rhijnbrug, onder de derkfte uitjouwingenwaarin ook de toegevloeide nationale gardes en burgers, met de levendigfte deelneming, en onëer het herhaald geroep van leve de koningdemden.- PARYS den 2 maart. De geruchten nopens eene aanfiasnde verandering in het ministerie hebben zich niet alleen Baande gehoudenmi ar ze.is uitge- j breid; in den beginne fprak then alleen van eene gedeeltelijke verandering, welke door de partij der Ultra-roijaliiten zoude zijn bewerkt, doch het fchijnt thans dat het hun gelukt is om eene gehèele verandering te bewerkeni immers men verzekert vrij ftellig dat de hertog van Richelieu, wars van de menigvuldige tegenwerkingen, welke het ministerie van den kant van de meer derheid van de kamer der gedeputeerden heeft ondervondenzijne demisfie als eerde minister heeft aangeboden; Men kan het niet ontveinzen dat dit ge* rucht in 'talgemeen veel neerflagtigheid verwekt heeft; genoemde hertog, vreemd aan alle partijfchappenwelke ons ongelukkig vaderland federt 25 ja ren verfcheureribezit het vertrouwen der Welgezinden in eene groote mate, daar hij aan den eenen kant ondubbelzinnige bewijzen heeft gegeven vart 's konings belangen getrouw te behartigen en aan den anderen kant die der na tie ook geenszins uit het oog verloorde overige ministers deelen de eeu meer, de ander minder, in dit vertrouwen. Verfchillend zijn de verfien om trent de famendelling van het miniderie't welk dan beftemd zoude zfjn oitt het thans nog bedaande op te volgen; fommige verzekeren dat de hertog van Angoulême zelve als prefident van den raad der ministers aan het hóófd van het miuisterie zou komen, en dood werven als minister van policieden bekenderi heer Hyde de Neufvillehet hoofd der Ultra-roijalisten van de kamer der gede puteerden als minister van buitenlandfche zaken den heer de Montmorencjr ails minister van juditie mede een der voornaamde fprekers van de kamer der ge deputeerden en eindelijk als minister tan financien den bisfehop van Alais iemanddie nog nimmer in dit vak eenigen post heeft bekleed. Andere wil len dat Talieyrand weder in het miniscerie zoude komen, doch zulk» vindt maar weinig geloof, daar het eene bekende zaak is dat Talieyrand in geenen deele de gevoelens der bovendrijvende partij der gedeputeerden is toe gedaan. Men kan ligt begrijpen hoezeer het algemeen reeds tegen dit nieuwe ministerie is ingenomenmen vreest dat hetzelve voornsimenlijk zal pogen te begundigën de vernietiging van het goed't welk Frankrijk uit de doorgedane revolutionaire jaiimièren is overgebleven en daarbij eene nieuwe en uitgebreide vervolgingdat het aantal onvergenoegd en onvermijdelijk daar door zal aan- wasfendermate dat Wen welligt nieuwe rampen voor ons vaderland te duch ten zal hebben, Men meent verder dat door eene dergelijke verandering de regering der Bourbons minder zoude bevestigd worden dan eene zekere partij wel gelboft en het is daarom dat alle welgezinden hartelijk wenfehendat de ze aangekondigde verandering geene plaats mag hebben. Men houdt het ein delijk voor zeker dat het verblijf van den hertog van Wellington alhier met deze zaak in verband daar. Het tegenwoordig nog bedaande miniderie heeft aan dezen veldheerbenevens aan alle de dmbasfadeurs der verbondene ma. gendhedeneenen grooteri deun, ■—Te Bourdeaux heeft een geiijk geval als te Straatsburg plaats gehad; eenen foldaat van het departementaal legioendie Zich in dronkenfehap aan het uit- flaan van oproerige taal irt cie kazerne had fchuldig gemaakt, zijn door zijne kameradenna daartoe gevraagd en verkregen verlof van den kolonelden anderen dag op de openlijke paradena Ontwapend te zijnde epauletten van den fchouder en de knoopen van zijn uniform gefcheurd en daarnaon der het geroep van leve de Koningl voor fchelm weg gejaagd. De luitenant- generaal graaf de Loverdokommanderende te Bordeauxwoonde deze daad van juditie bijen deedom aan de manfcha'ppen een bewijs van zijne te vredenheid over hun gedrag te geven; aan ieder, voor zijne rekening, eene fles wijn uitdeelenwelke op Baanden voet, onder vrolijk gejuich, op dé gezopdheid van den koning en van den generaal uitgedronken wierd. PARYS den 3 maart. In eenige departementen heeft de betaling der be lastingen eene vertraging ondergaanwaardoor de ontvangers niet hebben kun nen voldoen aan de mandatenwelke door de fchackisc op hun waren afgege ven tot het onderhoud der geallieerde troependie in die departementen waren geftationeerd. Men verzekert dat het beduur door eenige Voorname kooplieden te Parjjs en elders eene groote hoeveelheid koorn buiten 's land» heeft doen opkoopen en naar Frankrijk latenvoerendaar men bevreest wis dat in fommige pro vinciën en inzonderheid in het Zuiden, zich gebrek aan granen en dus bij ge volg aan brood zoude dóeü gevoelen, hetgeen voor het beduur van het groot- de belang is óm Voor te komenten einde alle redenen tot misnoegen te ver mijden. Een en ander heeft óp onZe föndfen eenigen nadeeligen invloed gehad. De politie heeft eindelijk de fchrijvers en drukkers ontdekt van een zeker driekleurig blaauwboekjehetwelk tegen dë Bourbons was In het licht gegeven; Men heeft deze ontdekking gedaan door de letters te vergelijken met diewelke te Parijs in de verfchillende lettergieterijen vervaardigd wor den. Men had alzoö uitgevonden door wien foortgelijke letters waren gego ten ën daar dezelve flechcs aan twee of drie drukkers waren verkochtheeft men bij dezelve onderzoek laten doen en eindelijk een drukker te Troijes ont dekt, van welkers persfeir dit gefchrift gekomen was, terwijl hij zich reeds bezig hield met het tweede nutomer op te leggen. Deze man is dadelijk naar Parijs gevoerd en heeft de fchrijvers van dit fchotfchrift opgegevenwelke Ook reeds in hechtenis zijn genomen; aan het hoofd van tie^e onderneming bevond zich een drukkerBaboeuf genaamdde zoon van den beruchtea revolutionair van dien naam; deze zaak zal voot het prevotale hof gebragc worden; NEDERLANDEN. BRUSSÉL den maart. Brieven Uit Kameryk melden, dat op den eer- ftén dezer maand de regter-vleugel der öctupatie-armee geheel georganifeerd en geposteerd is geworden. De'te pofitien maken eene driedubbelde linie uit welke door tusfehen beide figge'nde posten met eikanderen verbonden zijn, zoo dat jde dienst overal met de meeste fnelheid en naauwkeurigheid wordt waargenomen. Deze regter-vleugel bedaat thans uit 70,000 man uitgezochte Rusfifche EngelfcheHanoverfcheDeenfche en Srxifche troepen. De aankomst van lord Wellington is nog altijd onzeker. Dezer dagen zijn in Va-i lenéiennes binnen gekomen 300 wagens, geladen met krijgsbehoeften, om in *Ue de vaste plaacfen van de occupatie-armee verdeeld te worden. Cambacères is in onderhandeling om een hócel te koopenwaar uit men opmaakt dat hij werkelijk hier zal kunnen Verblijven; Hij leeft bij voortdu ring zeer ingecogen en vermijdt de andere Franfehe emigianten of verbannen perfonen te zien. De minister van politie van Frankrijk heeft aan de prefecten van de aan grenzende departementen de geftrengfte bevelen gezondenom den invoer vaa fommige dagbladenwelke thans alhier of in Luik het Jicht zien tebelettemjj GEND den 2 maart. De koninklijke maaefchappij der fraatjeku riste* en letteren, die, bij haar programma van x5 julij 1815, eene gouden njedaiUe had uitgeloofd aan den vervaardiger der bestgekeurde cantate op den veldflag

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1