MIDDELBURGSCHR COURANT* No. 29. Donderdag den 7 Maait. I T A L t E N. ROME den 7 februarij. De Heilige Vader, fteeds bezig met maatregelen tot bevordering van het eeuwige efl tijdelijke heil vt n zijne onderdanen en geloofs^enooten. niet alleen maar ook van hetgeheelemenfchelijke gedacht, heeft bepaald om den 31 fébrüaiij en de beide volgende dagen in alle de ker ken aan de Heilige Maria gewijd een bijzondcren dienst te doen voor het doen ophouden van de befinettelijke ziekte in alle de oorden van Icnlien. 2. H. heeft zeive in de kerk van St Maria Maggiore den dienst gedaan. MILAAlM den 14 februari;. Men wil hiér thansdat ook op Corfu depest zou zijn uitgebroken waardoor Italien meer en meer in gevaar zou komen. De winter, die dit jaar ongemeen ftreng in Italien isbehoudt nog (leeds al hare guurheid. Het geheele voormaals zoo zachte klimaat van dit land fchijnt Veranderd. MILAAN den februari). Cisteren morgen vroeg is Z. M. de keizer én koning van hier vertrokken, den weg naar Lodi'intfaande. Wij hópén dat 2. M. afwezigheid van korten duur zal wezen en wij Hoogstdenzelvenbinnén kort weder binnen deze ftad terug zullen zien kecren. H. M. de keizerin enHH. HH. de aartshertogin Beatrix en de aartshertog Ferditiand zijn alhier geblé- Veu. De aartshertog Maximiiiaan is naaf Modena vertrokken; DUIT. S C H L A N D. FRANKFORT den 24 februari). Men ziet ieder dag vdn Weeuen of Mnnchen eéne officiële mededeeling te gemcét ten aanzien der zoo gelukkig getroffen vereffening van de gefchiilèn tusfehen de beide Staten; en ifien vleit zich hier, dat de Düitfahe bonds-vergadering nü eindelijk inden loop der vól gende maand binnen onze muren zal kunnen géopend wordéri. Öe Leipzigër nieuwejaars-mis is, naar uien ons onder dagteekeningvan den 18 dezer uit Leipzig fcbvijfc, ditmaal zeer Hecht uitgevallen. Naar geene waar was fterke vraag, en men hoorde gedurende de geheele mis niet dan het klagen der verkoopers. Er waren wel eeuige joden uit Polen die belangrijke inkoopen dedenmaar zij loerden lang open vonden eindelijk de gelegen heid om de waren tot eenen fpotprijs te bekomen. Het waren de vrij tal rijk tegenwoordige Engelfchen, die, naar hunne gewoonte, toen het met verkoopen niet vlot wilde gaande hand met hunne waren ligtedenen zc om zoo te fpfekefl half weg gaven. De Duitfche fabrikanten lijden onder zulke omltandigheden veel. Na de mis is te Leipzig in den handel niets hóe- genaamd meer omgegaan. HAMBERG den 23 februari). Men vindt in een Stokholmer journaal hét navolgende: Buiteniandfche dagbladen geven federc eenige.11 tijd berigtenuit Zweden, welke verdienen der natie bekend gemaakt te worden. NieL alleen dat zij van oproerige bewegingen fpreken, maar zij drijven de ongerijmdheid zoo verre van tijdingen te geven als wij hieronder zullen mededeelen. Het is mogelijk dat deze nieuwsfehrijvers zich hebben laten verleiden door de alhier uitkomende flrijdfchriften, welke in handen eens buitenlanders, wclligt een onregtfhatig denkbeeld vin de Zwèedfche natie kon doen geboren wordeneven als of onder dezelve blinde werktuigen zouden gevonden Werdengefchiktom tweefpalt en onéenigheid te bewerken en de plannen der zoodanigen te be vorderen, welke ZWedérr baat en nijd. toedragen. Zoo zegt een Duitsch nieuwsblad ondèr cfé ri'bnek van ZwedenVerscheidene dagbladen als on der anderen de Mainzef- courant herhalen het oude gerucht van Oproerige tfe- wegingen van eene znmenzwering tegen den kroonprins; Een der fenaceürs, varhalen zij heeft vergif in eene kop thee geworpenwelke vóór den kroon prins beftemd was, doch een ander; welke bij vehtgisfing de kop in handen kreeg, is daaraan geftorveri. Êen officier heeft bij de revue eeft foldaat over gehaald om op dep kroonprins te (chipt endezelve heeft echter alleen het paard des vorsten getroffen.Met dergelijke tijdingen te wederleggenzóndSmen zieh zeiven en de wetten beleedigen en eene ongeregtigheid begaan jegens een edelen vorstwelke ons kent en welke weet dat bcrigten van dien aard af- komltig zijn van perfonen, die de eer, de rust en het geluk van Zweden bé- nijdeuen zich ergéreh dat wij geene fufilleringeri nóch fchavotten hebben en alleen daartoe diehen 0111 den baud vaster te knoopendie hen! met ons vereenigt enzoo het mogelijk ware, de heiligheid van den eed te véïmeerde- derenwelke de natie den koning en de orde van fuccesfie gezworen heeft;" G R O OT-BRI T TAN] Ii. LONDEN den 23 februari). De koet fierdie het rijtuig vin Bilonaphï- teten tijde van den (lag van Waterloogeleidde', en dien men zeidedat gedood was, op liet óogehblik van het nemen van het rijtuig, -is nog 111 le ven en woont thans te LondenZijn naam is Jan Homeen hij is" Hollander van geboorte. Zwaar gekwetst en voor dood in een veld op deii kant van den weg zijnde blijven liggen, bieef hij daar den ganfehen nacht.' Deri vol genden morgen fleepte hij zich vooft tot aan Genappealwaar hij zes dagen bleef zonder verbonden te worden. Eindelijk had een Ëngclsch' officier dé menschfiévendheid hem naar Érusfel te brengenaiwaar een woöühceler dier natie hem den regcerarm aan den fchouder afzettede. Sedert hij te Londen ft vernomen hebbende, dat de paarden die weleer dar rijtuig van zijnen ouden meester getrokken haddenin die ftad waren aangékoméhging hij dezelve zienen herkende dezelve naauwlijkszoo zeer hadden zij toegenomen bij hunne tegenwoordige levenswijze. Buonnparce, zégt mén, had verboden dezelve in dén ftal te Zettenom ze «an de vermoeijenisfen te gewennen. De koetfier een dezer dieren bij zijnen naam genóemd hebbende, keerde hetzelve zich met ftuiirschheid othen fcheen hem te herkennen. Het dagblad de Courier behelst hét volgende artikel onder den" titel van' Madame Lavalettet, Het voorbeeldig gedrag van dit edel féhepfel heeft zulk eene algemeene belangftelling verwektdat alles wat tot haar betrekkelijk is waarde heeft in de oogen van' onze lezers'. Het is düs met vermalk dat wij haar portret aankondigenhetwelknaar men verzekertin no. 15 van het jiritiih lady's magazinedélf eerllen der aanftaande maand, in het' licht zal verfchijnon." Het navolgende is getrokken uit eenen brief van Parijs var! den* 18 de zer maandDe heer Smith is van de prefectuur naar de gevangenis van La- Force gebragtwaaruit mén natuurlijk befluitdat er questie is om hem te regt te rtellen. Sir R. Wiifon, de heeren Brricé en Hucchmfon kunnen vrij met elkander fpreken. Het vertrek door Bruce bewoond wordende is tame lijk wei en veel beter dan die der anderen: vóór het óverige klaagt geen hun ner over kwade behandelinghun door het opperhoofd der gevangenis of des- zelfs onderhoorigen aangedaan. F R A N K TL Y K. PARYS den 22 februari). Het verzoek der drie Engelfchenbefchuldigd van de ontfnapping van Lavalette begunstigd te hebben5 om, onder cautie, provifioneel op vrije voeten geheld te worden, is nu forineei deur de kamer van befchuldlging van het .koninklijk gefeglshof van dé hknd géwezert. Tn de burcaux der prefectuur van policie hebben wederom' talrijke vonfi* deringen plaats gehad. De koning heeft ter befchikking van den minister der marine ge.leid eene fom van 200,000 franken, om daarmede ter hulp te komen de behoeftige zeeliedendie zich over de geheele uitgeftrektheid des rijks zonder broodwin ning bevinden. De koning heeft bevolen óm voor rekening van het gouvernement hvee ftandbeelden ter eere van Moreau en van Pichegru op te rigteii. Het oogmerk onzer ambAsfade naar Braftlien is, de terugvraging van Cayerr- ne en van Fransch Guyana, doör de Porttigezen tijdens de regering van den Overweldiger bcmngtigden nóg door hen bezec. PARYS den 23 februari). Op den 13 en 14 dezer hebben te Taraseon groote ongeregeldheden plaats gehad. Volgens eene heden verfchenen konink lijke oTÜo.'.nantie zelve zijn er de wetten gefchonden, hebben oproerlingen er de overigheid een onwettig vonnis doen Haanen gevangenen doen loslaten die wettig gevangen zaten, is er de nationale garde, welke men ter verdedi ging der publieke órde geroepen hadonbeweeglijk aanfchouWer gebleven T en heeft de fous-prefect zich door de vlugt aan de mishandelingen moeten ónttrekken waarmede hrj bedreigd wierd. De koning, djge wanbedrijven willende ftraffen, heeft bevolen, dat óp ftaanden voet de zetel der fous-pre- fectuur van Tarkséon naar Aries zou worden verlegd; dat de gevangenen, te Taraseon losgelaten, naar de gévangemsfen van Aries zouden overgebragt, om daat, overeenkomstig de wetten, gevonnisd té wordendat dadelijk tegen allé de auteurs en medepligtigen der oproerigheid en der gepleegde gewelda- digh'eden te Taraseonovereenkomstig art. 235 van het wetboek van crimine le regcsplegingzon worden geageerd; dat naar het door de regters en door den prokureur-generaal van het géregtshof te Taraseon gehouden gedrag on derzoek gedaan, en daarvan aan den koning berigt gegeven zou worden, op dat 2. M. ten hunnen aanzien nader b'evele zoo als behooreii zaldat einde lijkhet geflagen onbehoorlijk vennis van den i4februarij, voor het hof van Abi zal gebragt wordenom daarop re bevelen zoo als zal behcoren. Gisteren heeft de koning door zijne ministers aan de beide kamers de mede deeling gedaan van het testament van de koningin Maria Antonetta, hetwelk zij weinige uren voor haren dood gefchreven en aan hare zuster Elifabeth heefe opgedragen.— In dit belangrijk ftultbetuigt deze ongelukkige vorstin aan ha re vervolgers vergiffenis te fchenken, voor al het leed dat zij haar hebben aan gedaan zij geeft hare fmart te kennen van zich van hare kinderen te moeten fcheidenbeveelt dezelve aan de liefde van hare zuster Elifabethen betuigc aan deze prinfes haren dank voor alle de zorgen welke zij voor hare kinderen heeft genomen, en voor al liét leed hetwelk zij om hunnentwil heeft geledens eindelijk verklaart zij, altijd in de gevoelens van den Roomsch-Katholieken godsdienst gebleven te zijn en in dezelve te zullen ftervenen in de onzeker heid of liet haaf vergund zal zijn voor haren dood aan eenen geestelijken ha ren biegt a'F te leggenniet wetende of er nóg priesters zijnfmeekt zij in dezen haren laatfien wil ook dé vergiffenis'van God! vóór hare begane zonden af. Deze brief is niet door Maria' Antonetta geteekendmaar eigenhandig door haar gefchreveft Op papier Zoo als men gewoonlijk iii de gevangenisfea geeft. Dezelve is geteekend docr eenige ambtenaren van dien tijd, welka met het toeverzigt der gevangenis van de koningin belast waren. De beides kamers hebben ieder eenparig beflóten', om eene talrijke deputatie te benoe men, ten einde den koning hunne erkentenis te betuigen vöor deze mededee ling,- cn hunne deelneming in de gevoelens welke de ontdekking van dezen brief bij f,. M. heeft moeten doen ortftaan. De aandoening welke In de kamer der gedeputeerden plaats had, toen de minister van policie den brief had voor gelezen was zoc' póót dat ér eenige oogenblikken eene diepe ftilte hcersch- te, alvorens de minister het woord weder opvatte. In een geheim commité hetwelk op de zitting vólgdeheeft de heer de Bóriald voorgefteld den koning te verzoeken,' óm' te bevelen dat voortastn jaarlijks, den 21 januarij, met het testament VS» LcdeWyk XVr, ooit dat van Maria Antonetta zoude voor gelézen'Wordenin alle de kerken van hét koningrijk. PARYS den 25 febriiarij. Ëen groeft aantal grenadiers van de koninklijke garde te voet dragen óp het hart liet portret des konings, gedrukt op eer» wit lint van een halven duim breed. Het denkbeeld van deze Vernuftige de coratie is' men verfchüldigd aan een ktfnfteriaar, onder-officier van de konink lijke garde. - Mén febrijft van Perignetfx, dat een koningsmoorder, die in dit land zeer wel bekend iszich op eene onbefchaamde Wijze bij den prefect ver voegd hebbendedebr hém is weggejaagd en van hem bevel heeft ontvangen op ftaanden voet te vertrekken, ter uitvoering van de wet die hem aangaat, als hebbende de additionele akte geteekenden functien onder den overheer- fcher bekleed. Deze ellendeling'in plaats van aah dit bevel te gehoorzamen, trachtte eenige lieden zonder beroep te misleiden en dezelve tegen de autori teiten op té bitten; Mar.r deszelfs kunstgrepen ontdekt zijnde, is hij gevac en aan de regtbanken overgeleverd met elf van zijne medepligtigen. De prefekten hebben va'n den minister van oorlog het vérzoek ontvan gen, geene vrijwillige wervingen vóór de viët regimenten dragonders, jagers, lanciers en huzaren Van de koninklijke garde meer aan te flemen, om dac ad* korpfen voltallig Zijn. MENDE den 15 fbruarijDe eerwaarde bisfehop fhp Mende zegt, in eéncn brief van den 12 dezer' maandaan dc heeren priesters „De kWaüjkgezinden roeren zich op allerlei wijzen," mijnheer de pastoor, ten einde eese partij op te wekkendie Frankrijk reeds al te lang beroerde. Zij zoeken ïff htlnne verbeelding redenen van óflgenisthcidwaarin zij de vrienden van' het gouvernement en van de openbare rust wel zouden wiüetï doen deelïn. Dan eens is Buonaparte aan het hoofd vafl honderd duizend Turken ih eer.ë haven gelanddan Weder is de koninklijke familie doof eene troep van booswichten, uit de riolen van Parijs voortgefprotenopgeligr: fomryds zijn ftedèn, en'geheele departementen irt vollen opfthnd; alle auto riteiten zijn (lagtoffers dér volkswoede gewordende geallieerden komen van alle kanten weder om het rijk te verdeelen. Ik befpaar u alle ongerijmdhe den, waarmede zij de nieuwgierigheid der onnoozelen verzadigen. Gij zijc te verftandig om het gevaar niet te zien,' hetwelk er is', om dergelijke btti- tenfporigheden zich te laten verfpreiden. Ik vermaan u dus om u van Zt uwen invloed te bedienen, om de lieden,' die tot uw kerfpel behooren, re verlichten, en hen te verzekeren, dat het gouvernement op ftevige grond zuilen op die onzer liefdegevestigdr.och de vijanden van buiten noch die van binnen vreest, en dat alles wat hetzelve begeert, alleen is, dac da* zelfs onderdanen in zijne gerustheid deelen.

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1