MIDDELBURGSCHË COüRANTi No. 19; Dingsdag den 13 Februaïij,1 D I T S C I! L A N Di FRANKFORT den 30 januarij. De R'tyttfc'te Mercurmwelk blad, onder den fchijn van zeer voor de belangen van Duicscbland te ijveren, niets anders beoogde dan nieuwe onrust in Europa te (lokenis volgens een' brief uit Coblentzwaar het werd uitgegeven, op last van den koning van Pruisfen verbodenen de drukker in hechtenis genomen. FRANKFORT den 3 februari}De prins en priiifes van Wrede, die zlcli Federt eenigen tijd op hun landgoed van Elliugen ophieldeuzijn den 28 ja- nuarij van daar te Muncheu aangekomenzoo het fchijnt geroepen door Z. M. den koning van Beijeren. De brieven van Weenen, van den 28 januari)luiden vrij vredelievend en zeggen, dat men wederom druk voortging niet de landweer te ontbinden, en dat men dacht dat met 1 febmarij de geheele Oostenrijkfche armeeop het leger-corp» na dat aan de Ëeijerfclie grenzen ligtop den voet van vrede zbu gebragt worden. Men verzekertdat de hoven van Weenen en Napelstusfehen welke de beste Verilandhöüding niet heerschte, zich verdaan hebben. De koning vim Napels fchijnt met weerzin gezien te hebben, dat eene Oostenrijkfche armee oppermngtig zijne (laten bleef bezettenop grond dat de wegens oor logskosten dobr Oostenrijk bedongen contributie ïiog niet betaald wfts en de zaak nu gevonden te èijn, door de Oostenrijkfche armee in het koning rijk Napels te (lellen onder het opperbevel van den kroonprins van Napels. Overigens fchijnt evenwél die ririiièc in het Napeüche nog te zullen blijven tot aan de afbetaling van gezegde Contributie: De koning van Sardinien fchijnt bok met ongevallen de voortdurende be zetting van Alexandrid door een ffierk en, gedurig vermeerderend Oostenrijks garnizoen te zien. Oostenrijk hield gaarne die getéigtige vesting tot eenvo'or- tr.uur voor deszelis Italiaanfëhe (laten, en de koning vati Sardinien fchijnt er nog niet af te willen Zien. FRANKFORT den 4 februari'jVerfc'ieidene gedeelten van Zwitfei-liind, 't welk (leeds vrij en onafhankelijk is, blijven niettemin onderworpen aan het juk van de fchandelijkflé vooröordeelen; De onderfchëjdese regeringen beijve ren zich te Vergeefs om de volkeren te verlichten door het openbare onder wijs Cé volmaken; dikwerf zijn zij verp'jgc om geftrengheid te gebruiken to gen de dom(le onwetenheid; Onlangs hoeft men nog in de buiten-gemeenten van Appenzel een zoogenaamd bock van Stilling c'oéu Ophalenwaarin voor- fpeld werd dat het einde der wereld zeer na op handen was. I;i het Toggcn- burgfche heeft nóg dezer dagen een meisjedat van den bozen geest bezeten moest zijn, groote febrik gebaard; dan dadelijk heeft zich een zoogenaamde geestenbezwerer doen vindenwelke na een paard levendig té hebben doen ver branden, zich beroemde het fidgtoffer te hebben bevrijd en den tovenaar te hebben ontdekt: Gelnkkiglijk zal dc jullkie kennis van de zaak nuaen en de bedriegers regt döen wedervaren: In het Duitfche vaderland is thans ailes (lil en rustigen beftönd er geene oneenigheid tusfehen Oostenrijk en BeijerenWegens het oostelijk gededlte van het laatstgenoemde landdan zoude mén zeggen dat de oude tijden terug waren gekeerd; Onlangs hebben fommige verzekerd dat de koning éan Beijeren de vóorriellifigén van dé Snlzach en de Ncdèr-DOnau-kreks (welke Oostenrijk thüns weder terug (vil bekomen) had afgekeurd, wegens de daarin vervatte fcherpe uitdrukkingen tegen de Oostenrijkfche regering, dóch zulks is zoo niet; immers nog den ij jantiarij li. hééft de koning van Beijeren de inwoners dier ftrékén bij réféript bedankt vcof Öe aan hem opengelegde ge voelens van gehegtheid en tróuw; terwijl ook liu (Z. M.) in zijné tegenwoor dige betrekkingen het wcliifn des lands als de heiligde riztfnoór zijner daden zoude aanmerken. Voor het overige is de (laat des gefebils nog niet nader opgehelderd. [Ook in Weenen verhaalt men veel desvvegens't welk weinig geloof vindt, F R A N K R Y K. c'en 1 Men blijft in de departementen allerlei geruch ten uitflrooijendie de gemoederen ingeftaciige onrust houden, en aan depo- iicïe verbazend veel werk geven. Onze papieren, zéifs de Monitéurhóe omzichtig anders ook geiéhrevenzijn va-,» tijd tot tijd wel genoodzaakt om ex iets van te meloenter wegneming of verzachting van den nadéeligen in- orukweike die geruchtefï en de berigtcii van derzelver gevolgen maken. Zoo zegtonder anderen, heden de Momteurin een uicRouen van den31 januari) gedagteekerid. herige„Eenige dier ongerijmde geruchten, dieinver- fcheidene (treken van Frankrijk rondgeloopen hebben, Zijn 0ok in het depar tement van de Neder-SeinC verl'preid. Zij 2ijn er door de goede burgers ont vangen, met de verachting Welke Zij verdienen. Een dertigtal individus Zijn op verfchillende punten gearresteerden zullen aan de geregtshovon overge leverd worden." In vele andere depri-tementen is het even zoo gefieldnamelijk dat ef nog gedurig nieuwe en vrij talrijke arresteringen plaats moeten hebben. Onze prevotrie hovendie thans langzaam beginnen in werking te komenzullen dus wat te doen,krijgen. Gelukkig voor Frankrijk, indien Europa vóór nieuwe oorlogen bewaart blijft; want alsdan zal men wel langzamerhand dóen- alle de aangewende middelen in (laat geraken om rust te gebieden. Maar on gelukkig voor Frankrijk, indien Europa aan nieuwe geweldige fchokken bloot- gefield wierdWant dan was het te vree ze 11 dat noch het ministerienóch de wetgeving noch de prevotale hovennoch de hulp der aait onze grenzen liggende armee, eene nieuwe -ailergeweldigüe omwenceling in Frankrijk zóndefi kunnen voorkomen, dewijl de menigte van misnoegden, waaronder'men biittf onze ganfche gewezen krijgstbagt rekenen kan, daar onder de nieuwe konink lijke gar e of departementale legioenen maar zeer weinige oude fólc'aten dienst willen nemenen welke menigte van misnoegden nog altoos van hoogst op roerige ontwerpen zwanger gaat, dan zeker dadelijk zich bij eene der oorlo gende partijen voegenen onder hare befcherming den opftand beginnen zou. Te Lyonblijft het nu volgens alle van daarontvangene brieven, volmaakt rustig. De nationale garde en eenige weinige linietroépen moeten er zich Uit muntend en moedig gedragen hebbenen worden zeer geprezen.- Door de (helle ontwapening van GevoisCondieuxRevedégier en andere naburige gemeenten, waarmede de muitemakers te Lyón in verliandhouding waren, en door de opligting van zeker op -het land dóór de oproerlingen bijeen gebragt magazijn van wapenenheeft men den verfchrikkelijkften aanflag voorkomen. Alle de hoofd-aanleggers van dien aanflag, zoo te Lyon als in de ommeftre- ken dier (tadfchijnen in handen te zijn. Men gelooftdat een gedeelte van den géneraal-ftaf der Engelfche armee, en inzonderheid de kanfelarijnog eenige dagen te Parijs zullen blijven. De winkels en de zoogenaamde letterkundige kabinetten, waar mtai hier de binnen- en buitenlandfche couranten las, zijn gefloten, en kunnen niet weer geopend worden dan op eene nieuwe autoriiaue van den prefacc vsn'polic.e-. Meden ochtend isdoor de barrière van het Zuidenin Parijs binnengetrók- ken een detachement van 400 vrijwilligers voor de koninklijke gardehet zijti alle jonge lieden, die meestal behooren tot de beste familien onzer Zuidelijke departementen. J PARYS den 3 februari}; Den iftén dezer is door het prevotaai geregts- hof zekere foover en moordenaar Magloire die zich voor eeh oud földaaè uitgaf, ter dood veroordeeld. Zijrie onbegrijpelijke onverfchiiligheid is merkwaardig., Ornlcr *t raadplegen der regtbank vernemendedat het vijf uren was, zeide hij koeltjes: /Vel zoo! worgen om dezen tijd ben ik dood? Hij vroeg, ra het voorlezen van zijn vonnis, om wittebrood en wijn, daar hij in de gevangenis niet dan roggenbvood en water gehad had. Hij zag de guillo tine zeer hardyogtig aanboog zich voor het publiek met de woordenVaar wel! en zeide tot de beulen! Komhaast u wat! PARYS den 4 februari'. Toen men te Marféi'de yerham dat „de rustin Lyon bedreigd werdwaren de inwoners van eerstgemelde Rad dadelijk be reid cm, zoo hét noodig rriogt iijn, zich naar Lyon te begeven, om daar het gezag van den koning te doen eerbiedigen. .De rust is thans in Lyon geheel herteldmen is op hec fpoór van iemand die onder den naam vin Augustus het opperhoofd fcheen te zijn van de óproerigenwelke zich iu de nabijheid van die (bid ophielden. Men wil dat Fouché zich naar Praag zónde begeven, alwaar ook Thiba- deau zich bevindt. Sedert eenige dagen hoort men niets van het proces van lord WiiTon en vin de beide ander,? Engelfchen, welke nog in hégcenis zijn. Renten 60 fr. 40 c. Bank-actien 1052 fr. 50 c. Obligatien ei verlies. NEDERLANDEN. i>RGoSEu den 7 februari). De beruchte Cambacères, welke eene zoo groote rol gedurende de Franfthe revolutie gefpeeld heeft en welke zeer aan zienlijke rijkdommen moet bezitten, is eerst gisteren middag in deze Itad aan gekomen en in eene herberg afgeftaptmen wil dat ook hij Zich in Riga zaj gaan vestigen. Verfcheidene andere koningsmoorders zijn 'mede in deze tod aangekomen. Onder de laatst aangekomene perfonen telt nien ook den voor- maligcn directeur-generaal van dc drukkerijen en den boekhandelden baron de Pommereiileen man, mede zeer wel bekend in deze en in de Noordelijke provinciën. 'sGRAVENHAGË den 6 febmarij. Zitting yan de Tweede Kamer der Statcn-C.eneraa! van heden. Öp bevel van den prcfident is dóór den commies van (laat voorgelezen het algemeen verflag der centrale fectie óf commisiie over de inde onderfcheidene fectien gfehoudene deliberatienbetrekkelijk het Sn dj ét voor den jare i8id, houdende hoofdzakelijk: dat de centrale fectie, zonder te treden in een aantdl bedenkingen in de feccien geopperdvermeent heeft zich alleen tot de vporiifiamlfe derzelvë te moeten bepalennamely'k wat batréft de departementen van jiiflitie en van oorlogalsmede de alge- meené adminillriitie en ambtenarfhwaarvan de hóófdfommen aan verfcheide ne ledén te hoog zijn voorgekomen. Men heeft opgemerktzeide de commisfle, dat het departement van jufli- tie aan den Staat 4 tnilliöeneft kóst; Onder deze foih is bijna Hu millioet» vcor kosten van detentie berekend, welke belangrijke uitgaven men noet tóefchrijven aan het nog betoftn van een wetboekwaarbij op dc meeste wandaden óf misdrijven de draf van gevangenis of van het tuchthuis is ge field. De generale directie van politie in de Zuidelijke provinciën en vani Luxemburg is op ieo,oóo guldens gcfchat; zulks is een onfeilbaar gevolg van den tijd van onrust, weiken wij beleefd hebben; men vermag billijk te hopen dat met de terdgkeerer.de rast deze inftelling ais ondoelmptf® zal kunnen worden nfgefchnft. D'e katholijke eerdienst is berekend op één miÜioen en zesmaal honderd duizend guldens. De cömmisfie meent dat de kamer in de- Zen met genoegen de zorg des kom'ngs voor het welzijn der pastoors wel ker toetoud inde-daad verbeterd móest Wordenzal ontwaren. Men had op het kapittel der financiën óok verlangd te zien gefield eene post voor de nog niet geliquideerde nationale fchülden der Zuidelijke provinciën. De cöm misfie heefc tën dien Opzigte aangemerkt dat Z. M. eene fpeciale commisfic zal benoemen, ten einde de beste wijze te vinden om tot de liquidatie dier fchülden te komen; daarvoor het overige, geene twijfel kan beflaaa of de fckuldeisfchers van den Scrat in de Zuidelijke provinciën zullen dezelfde reg- ten hebben, als die in de Noordelijke. - Het belóóp der militaire en geeste lijke penfióencndè eerfie ten bedrage van f 1,850,000 de lantfle ten be loopevan ƒ700,000 heeft ook aanmerking gebaard; dezelvé zullen echter fuccesfivelijk worden verminderd, door het trapsgewijze ophouden der thans uitgereikt wordende penfioénen en de omzichtigheidwaarmede men nieuwe za| toeleggen. -- Ten opzigte van de geraamde kosten voor de landmagtgebragc óp het budjet tegen 29 millioenenhebben vérfcheidene fectien hun verlangen te kennen gegeven dat er eene gröote bezuiniging in hét perfoneei zoude ivordwi gemaakt; Dé cömmisfie meent de noodzakelijkheid om de armee a! of niet óp den tegentvoordigen voet te moeten houdenniet te kunnen be- ooïdeeletv, als hangende zulks af van de tijtieomftandigheden en moetende zulks ten eenemale worden overgelaten aan de vrijsheid des koningszoo het al waar moge zijn dal in de admimflratie belangrijke bezitim'gingen konden wor den gemaakt, is het ook aari den nndefcii kant zeker dat men met het accor deren van de gevraagde foinalleen éen crediet Opentten einde, ingeval va.r nood, de uitgaven te kuunen befiriikendaar voor het overige de wijs heid van Z. M. den koning en hc/ogstdeszelfs zoo zeer bekend verlangen om de lasten zijner onderdanen te verligten, eene waarborg zijn dat de fonemen niet dan met de meeste zuinigheid Zuilen worden aangewend. Vervólgens geeft de prefident te kennen dat de onderfcheidene fectien de centrale fectie hebben verzocht, óm den koning eerbjediglijk te verzoeken Om de belasting op de dienstbodenpaarden en rijtuigen wei te willen in trekken',-als zijnde dezelve, zooniet volkomen ónüitvoerlijk, ren minden aan zware ongelegenheden onderhevig in' de Zuidelijke provinciën," en deze belasting te doen vervangen met eene verhooging op het perfoneei, mobilair én deuren en venftersof door zóódanig ander middel als Z. M„ best gefchikc zoude voorkómen. De prefident der vergadering dezen last op zich genomen hebbendé',' is door den koning-op het. allervriendelijkst ontvangen geworden, hebbende Z. M. aan hem te kénnen gegeven dat hoogstdezelve alles zoude aaqwenden wac mogelijk was om aan de leden dezer vergadering deswegens genoegen te ge ven; dat Z. M. deszelfs beflijlt aan de'vergadering zoude laten-bekend, rmien^ Vervolgens is het befluit zelve van dcii koning, 'tweik zoo évejj komen, voorgelezen; wordende daarbij voorgedragen, óm de perfonele en mobilaire belasting, welke bij de eerfie concept-wet op 2,735,570 was be paald, thans teb.engen op 3,829,800 en het regt op'deuren en vcnflers- 111 plaits va.i op ƒ1,578,330, zoo ais bij het eerfie plan was opgegeven tsptj

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1