MIDDELBURGSCHE COURANT, No. 17: Donderdag ïöldj den 8 Februari}» Uk B R A S I L I E N. RIO JANEIRO den 25 november. De groote toebereidfelen die Vlier ge maakt worden tot de reis der prinfes-infante naar Spanje, ais aanftannde bruid des koningszijn opgefchortom redenen die nog niet zijn uitgelekt. Men verhaalt echterdat in maart sanftaande de noodige volmagt tot voltrek king van het huwelijk, van Madrid verwacht wordt, Wanneet do koninklijke ftoet onmiddelijk naar Kadix moet onder zeil gaan. Iutusfchen komen hier troepen van Lisfabon aan, en andere worden in de Icrijgstugt geoefend, zoo liet fchfjnt om zich naar de grenzen van Rio de la Plata te begeven, en aller- waarfchijnlijkst 0111 bezit te nemen van Monte Video en den Oost-oeverten einde hetzelve voor den koning van Spanje in bewaring te houden daar onze regering geheel niet gedold is op de fnelle uitbreiding de. Ikcpublikeinfche bc- giufelen, zoo digt in hare nabijheid. Het is echter onmogelijk te voorzien waarop deze toebereidfelen zuilen uitloopcn: mgn zou gedacht hebben, dat Spanje genoeg ondervinding had van de noodlottige gevolgen, om vreemde troepen in eigen gefchillen te gebruikenwant hoe kan Ferdinand verwachten, dat de Portugefen hem hartelijker zullen toegedaan zijn dan de Franfchen! Edn ding is ondertusfehen zeker: dat dit land nimmer'zoo veel toeflcl ten oorloge gezien heeft. Middelerwijl zijn vier fchepeuder regering van Buenos- Ayros vertrokken, om de Zuidzee fchoon te vegen; dezelve moeten thans reeds Kaap Horn zijn omgezeilden bedreigen emfliglijk den Spnnfchen han del op alle kusten van den Stillen Oceaan, waaruit men kan opmaken, dat Spanje hun geene fchijn of fchaduw van eeuige zeemagc in die wateren kan tegenftellen. ITALIË. NAPELS den 9 januari!. In de lïarile jaren, hebben de Éngelfclieir den berg /Etna zoo menigvuldig bezocht, dat men, om zulks des te gemakkelij ker te doenonder den hoogften top des bergs9600 voeten boven de op pervlakte der zee, een huis met drie vertrekken en een (lal. uit de vrijwillige giften vnn officieren en andere reizigers, getimmerd heeft. Dit buis wordt door de inwoners Casa Ingtese genoemd. De prinfes van Wallis zal Hechts korten tijd alhief vertoeven, waar- fchijnlijk zullen er gedurende haar verblijf alhier gaene feesten ten liove plaats vinden. De koning leeft in zijn huis als een goed huisvader; niets kan hem van zijn fijstema van arbeid, noch van zijn plan van orde en bezuiniging, afhou den. Ook vertroost het volk zich in deszelfs ontberingen, wanneer bet de oogen werpt op eenen fouvereindie zich Hechts bezig houdt met het her- Hellen van de aan den Haat veroorzaakte rampen. Dc kabinetten van Napels en van Milaan zijn het, over ecnige vrij belang rijke punten, nog niet geheel eens, en men gelooft dat dit de reden is, wel ke bet vertrek van den kroonprins naar Lombardye vertraagt. ROME den 16 jannarij. Men gaat nog voort met het gereed maken van logementen voor den Keizer van Oostenrijk en zijn talrijk gevolg. Intusfchen blijven vele lieden geloovendat die fouverein niet te llome zal verfchijnen. De Oostenrijkfchc gezant, graaf Maggaitari, is hier van Milaan aangeko men. Ter Hond is hij aan Mgr. den kardinaal pro-fecretaris van Haat voorge- fleld, MILAAN den 20 januarij. Men verneemt dat Z. M. dc Keizer aan de wenfehen der volken van Lombardije en van het Venetiaanl'che land heeft vol daan door hun eenen onder-koning toe te Haan, en tot dien hoogen rang te verheffen Z. Keiz. II. den aarts-hertog Jan, die gedurende zijn verblijf.in de ze gewesten de bijzondere liefde der inwoners verworven heeft. Men geeft ons de hoopdat deze Doorluchtige Zoon van Oostenrijkmitsgaders zijn Doorluchtige Broeder, onze provinciën bij bunnen terugkeer uit Engeland met een bezoek zullen vereeren. Z WITSERLAND. BAZEL den 19 jamian, De arbeid tot llegting der vestingwerken van Huningen is voltooid; nu is men aiicen bezig den grond vlak te maken. Ver- fchcidene inwoners beginnen er reeds tuinen aan te leggen en boomeo te plan ten. Binnen weinige jaren zal Huningen eeno kleine aangename Had uitma ken, vooral zoo gebeurt betgeen men denkt, dat namelijk verfcheidene koop lieden het plan hebben er zich te vestigen. Sedert het batailion Blenler is vervangen geworden, heersclu de grootfte rust onder ons garnizoen. LAUSANNE den 19 januari). Het verfchijnfcl van Vrllorbes is bij Bal- laigu s herhaald gewordenalwaar den 12 eene groote hoeveelheid le vende rupfen gevallen is, we! is waar, in een kleiner getalmaar grooter en dikker dan cJs eerlte keer. Men beweert insgelijks, te Gheyres en te Estnvnyer, voor eenige dagen, onderaardfche geruchten gehoord te hebbengelijk aan diewaarmede eenige dagbladen het kasteel van Roterburg beticht hebben. DUITSCHLAND. KASSEL den 22 jamtarij. De verfchiilen tnsfehen Oostenrijk en Eeije- ren fchijnen zeer ernstig geweest te zijn. Het Beijcrsch gouvernement heeft openlijk plegtige deputatien van de Inn- en Saltzacher-kreitfen bij zich ontvan gen, die de verklaring kwamen afleggen, dat de bewoners dier provinciën veeleer alles zouden wagendan te dulden dat men hen van de Beijerfche monarchie fcheidde, wier verlichte en edelmoedige regeerwijze hun de hand having hunner regten en de vermeerdering van hunnen welvaart waarborgt. Beijeren heeft tevens een gefchrift laten in het licht komen en verfpreiden getiteld: of het eenof het anderwaarin men openlijk de Beijerfchcn aan hitst om zich gereed te makenten eindegewapenderhandde aanmatigin gen van Oostenrijk te wederflaan. „Beijeren, zegt de maker van dat gefchrift, kan zijne onafhankelijkheid en zijn beflaan op tweederlei wijzen hedreigd zien: het kan of door Oostenrijk of door Pruisfen alzonderlijkof ook door beide die Mogendheden gelijktijdig aangevallen worden. Jn beide gevallen dient ter berinnering, dat Beijeren eene uitmuntende armee van 60 a 70,000 man bezit, zonder dei, landweer te reke nen, die insgelijks voortreffelijke foldaten zou opleveren. Denarendoor Pruisfen aangevallenbehoort zich met Oostenrijk te allic- rendoor Oostenrijk aangevallen, moet het zich met Pruisfen alliëren. In het eerfte geval zou het zich aan de noordzijde pogen te vergrootendoor voor Oostenrijk nieuwe aanwinften in het Zuiden gemakkelijk te maken. In het tweede geval, zoude het zich naardcoost- en zuid-kant pogen uit te brei den, door Pruisfen behulpzaam te zijn tot het aanwinnen van nieuwe pro vinciën aan den Oder en den Rhijn. Eene dusdanige alliantie zou niet Hechts eene bloote toenadering kunnen zijnmaar een verbond op leven en dood. „Ingevalle Beijeren zich door de Pruisfen en Oostenrijkers gezamenlijk bc- fprongen zagzou het de onderfteupiiig vau Rusland en Engciaud inroepen Voorzeker zou liet dit niet te vergeefs doen. Onderfteld zelfs dat deze ^ilO (land vertraging onderging, zou het nog in zijne eigene magt, en die der btirige volken iets wezenlijks vinden -om zich met nadruk te verdedigen. Re verfchrikkelijke oorlog zou op nieuw het Duitfche vaderland met bloed be zoedelen." De verfpreiding van een Zoo oorlogzuchtig gefchrift ffnafc genoegzaam da geruchten die in omloop geweest zijn; hetfclüjnt echter dat de tusfehenkomst van Rusland, Engeland en Pruisfen, den ftorm heeft doen bedaren. Men weet pog niet of er ruilingen zullen plaats hebben, dan of de bekende gema tigdheid van het Weener kabinet de overhand behouden heeft boven de inzit ten van het ftantkundig belang, die het deden wenfehen het Saltzburgfch« en het Inn-viertel terug te bekomen. Q R O OT-BRITTANJE. LONDEN den 30 januari}. Onze correspondent te Parijs deelt ons da volgende pasfagc mede uit eenen brief, gefchreven uit Nimes De toefland van den ongelukkigen generaal Lagarde wordt van dag tot dag erger; zijn ligchaam is door zijne vorige wonden, in zoodanigen Haat van zwakheiden het etteren van zijne nieiuve wond is zoo aanmerkelijk, dat men maar al te veel reden heeft van te vreezen, dat hij er onder bezwij ken zal. Sedert drie dagen, zyn er tien fplinters uitgehaald. Verfcheider» dames maken plukfel voor hem. Ik heb van ganfeher harte medelijden met dien braven officier: ver van zijne vrienden en bloedverwanten verwijderd, en alleen door huurlingen bediend wordendelijdt hij met de voorbeeldigfte gelatenheid." Den vorigen woensdag is in de Noordelijke deelen van Engeland wederom zoo veel fneeuw gevallendat de wegen op fommige plaatfen bijna onbereis- baar zijn. Vier Laplanders zijn uit Zweden naar Engeland overgekomen. Zij hebben hunne Heden en verfcheiden ftuks wild uit het Noorden bij zich, Men beweert dat de volgende Hukken door de poiicie van Parii$ ont dekt in de inftructie betrekkelijk de ontvlugting van Lavaletteals (hikken ten laste der Engelfcbe militairen, die beticht zijn daarin gedeeld te hebben, znllen dienen, i°. De rekening van den kleermaker, die de montering gemaakt heeft, welke men denkt dat gediend heeft voor de vermomming van Lavalette. De ze rekening is door den kapitein Hutchinfon aan fir R. Wilfon gezonden; 20. Een briefje, den 5 dezer maand door Hutchinfon aan Bruce gefchre ven, waarin hij hem vraagt, „Of hij zijne arme vrienden van de kleine ka mer vergeten heeft?" en hem verzoekt om dezelve te een uur te komen zien; 3°. Een ander briefje van deu 13 december van Wilfon aan Hutchinfon, waarin deze zinfnede voorkomtIndien men de voorgeHagen hulpmiddelen in het werk Heltis de uitflag zeker." Hij voegt er bij dat B en H - (Engelfcheii van aanzien) woedend zijn over de behandelingen welke Ney ondergaat; 40. Eene nota van Wilfon betrekkelijk eenige mededeelingcn welke hij aai» een Eugelsch dagblad gedaan heeft ten voordeele van Ney. Sir E. Price LloydbaronnetWelke zich beroemt in eene regte lij ra van Caractacus, koning der Britten, herkom ft ig te zijn, beeft in zijn hnis bij Sint-Al'aphin het land van Wallisopen tafel gehoudenfedert den dag voor kersnacht, om de meerderjarigheid zijns zoons te vieren. Den 13 de zer, maand heeft hij aldaar een prachtig feest aan meer dan 300 perfonen ge geven. De aanregttnfels waren bedekt met antieke fchotels borden en fles» fchen van dc familie. De maaltijd werd in de groote gothiefche za' opge- dischtwelke, naar men zegt, op de plaats zelve gebouwd is, waar Ca ractacus denRomeinfchen generaal ontving, die zijn overwinnaar was in deit flag, geleverd in het 47de jaar van onze tijdrekening, onder de regering van Ciaudius Cefar. Het floc vau Caractacus wordt voor een der oudfte van gansch Europa gehouden. Wij gelóoven ons eindelijk geregtigd te berigteo, dat men de fchikkin- gen betrekkelijk de vereeniging, welke plaats moet hebben tusfehen dc ver moedelijke erfgename van den troou van Groot-Brit tan jevan de eene, en een prins uit het huis van Saxe Cobnrgn van dc andere zijdegeregeld beeft. Men (prak reeds zoo lang van dit huwelijk als van eene waarfchijnlijke ge beurtenis dat deszelfs voltrekking niet veel verwondering zal baren. De derde zoon van den regerenden hertog is diegene, die, in den loop van het aanftaan- de voorjaar, de band van de prinfes Cbarlötte van Wallis moet bekomen. De ze is dezelfde prinsdie, gedurende zijn verblijf te Londen, voor omtrenc :8 maanden, de algemeene aandacht heeft tot zich getrokken, zoo door da bevalligheid van zijn perfoon als door de edelheid zijner houding, en.wij kunnen er bijvoegendat hijin alle opzichteneen man van eer en vat» verdienden Is. Z. H. is 26 jaren ouden dient thans flechts als kapitein bij Oostenrijk. De brand vermenigvuldigt zifch in deze hoofdftad en in de provinciën, roet eene verbazende fnelhcid. Den 17 jantiarij geraakte eene landhoeve to Crichtondigt bij Edinihurg, en toebehoorende aan den heer Turnbul!in den brand. Eene gehceie zijde vaa het gebouw werd in asfche gelegd en eene groote menigte vee is daarbij omgekomen. Den vorigen dagdes mor gen» ten een uurhad den brand zich geopenbaard 111 de werkplaatfen vat» den heer Rob. Waddell cn zoon, te Glasgow, en door eenen hevigen zuid westen wind voortgedrevenbereikte dezelveover eene plaats van 30 voe ten breed zich uitbreidendeeenen zeer gewigtigen vleugel van hetzelve ge bouw waarin eene verbazende menigte hout en al het gereedfehap der werk lieden was, en verflond denzelveu. De bewoners van dien vleugel zijn ont komen met de kleederen die zij aanhadden. Eindelijk, heeft den 23, het zelfde ongeluk de fchuren en magazijnen van den heer Wilfon te Dowgate, met alle wagensrijtuigen en landbouw-gereedfehappen verilonden. Mei» heeft gelukkiglij k de paarden behouden. F R A N K R Y K. PARYS den 26 january. Terwijl onze papieren zeer veel fpreken vat» de zwarigheden, welke de onderhandelingen van het hof van Rome met do overige Mogendheden, zoo in het kerkelijke als in het wereldlijke ondervin den fchijnen volgens die bladen de handelingen onzer regering ,met der* Heiligen Stoel geleidelijk en zonder verhindering voort te gaan. Men herinnerc zich (zegt het Journal des Débats) dattijdens het jongfte concordaatver fcheidene bisfehoppen der Gallicaanfche kerkdie alstoen eene wijkplaats in Engeland gezocht hadden, een zoo llandvastigen als eerbiedigen brief aan dei» Paus fchreven, waarin zij deredenen opgaven hunner weigering, om afftawt van hunne zetels te doen, beftaande dezelve in'de vrees om, door deze in- fchikkelijkheid voor de wenfehen van Z. Heil.den fchijn op. zich te laden yan deij Overweldiger erkend en den baud van tfouwdie Jkeü aan tien went*. A

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1