MIDDELBURGSCHE COURANT, No. i£ Dingsdag den 30 Januarij. RUSLAND. PETERSBURG den 30 december. Den 27 dezer is een hove het huwe lijk van H. Keiz. Hoogh. de Groot-vorftin Anna, met Z. Kon. Hoogh. den Prins van Oranjeformeel bekend gemaakten het hooge paar heeft de gelukwenfchingen deswegens aangenomen. Het huwelijk zal, naar men ver neemt, eerstin het begin van februarij of in de iaatfte dagen van januarij gevierd worden, daar reeds den to februarij de groote vasten begintwaarin geene trouwplegtigheid kan plaats hebben. Den 8 januarij heeft de verloving van H. Kei}:. Hoogh. de Groot-vorftin Cntharina. Prinfesfe weduwe vgji Otdenburg, met Z. Kon. Hoogh. den Kroonprins van Wurtemberg, plaats gehad. Het huwelijk is op den 20 ja nuarij bepaald. - H. M. de regerende Keizerin EÜfabethheeft hare terugkomst door een fchoonen trek van weldadigheid gekenmerkt, door namelijk aan de inwoners van Kafanwelke de brand had ongelukkig gemaakt10,000 roebels te fchenken. Z. Keiz. Maj. heeft, op den 24 dezer, het volgend rescript aan Am- wrossjimetropolitaan van Nowgorod en Petersburguitgevaardigd Hoog eerwaarde Metropolitaan van Nowgorod en St. Petersburg Am- wrossji, bij mijne eerfte intrede in de hoofdftad van Frankrijk, was mijn verlangen, het eindigen van den heiligen krijg aan te duiden, door een ge- denkteeken voor den godsdienst, die de wereld overwint, ter eere van den opperften Aanvoerderdie de overwinning fchenkt en bekroontden Heiland Christus. Met dit voornemenzend ik u thans de, op tnij 11 bevel, te Pa rijs zelve vervaardigde vaten, welke door onze regtzinnige kerk, bij de bediening des facreménst van het H. avondmaal, zullen gebruikt worden. Plaats dezelve in de hoofdkerk der heilige Moeder Gods op het outeraan welks voet ik het aanvangen en het voleinden van den togt bcfloten heb welke door de Voorzienigheid zoo rcgtvaardiglijk beftuurd is geworden. Dat voor de gene die in den tempel komendit gefebenk eene noodiging zij tot verheerlijking van den Almagtigcn en tot verfterking in het heilzaam vertrou wen op Hem! deze troostrijke gevoelens met u, den bedienaar van het outer, declende blijf ik uw toegenegen „ALEXANDE R." Dergelijke vaten heeft de keizer ook aan de groote kerk van Maria Hemel vaart te Moskou ten offer gefchonken, op dat dezelve, gelijk hij aan den aatsbisfehop Augustin meldt, getuigen, „dat zij in de refldentic van dien vijand vervaardigd zijnwelkedoor de wonderbare kracht des Allerboog- ftenuit ons vaderland verdreven is geworden." DUITSCHLAND. MUNSTER den 12 january. Het Bijbelgenootfchap te Erberfeldt en Barmen heeft aan het koninklijk provinciaal hospitaal alhier 30 exemplaren pfalmboeken, 10 Nieuwe Testamenten, 150 broederlijke aanfpraken aan ver wonden en 50 Lohbeck's levensgefchiedenisfen overgezondenom aan de zieke cn gekwetfte krijgsliedeu uitgedeeld te worden. Deze godsdienftige zorgvul digheid verdiend vermeld te worden. In weerwil der vertcogen, welke ten voordecle van den jongen koning van Hetrurien gedaan zijn, febijnt 'het beftist te zijn, dat de aartshertogin Marin-Louifa het gouvernement van Parma zal op zich nemenen dat zij den 15 januarij naar hare beftemraing zal vertrekken. Haar zoon zal te Schoen- brunn, onder het tocvoorzigt van den aartshertog Reinief, blijven. Deze jonge vorst toont veel verftand te bezitten. Men gaf hem laatst een klein rijtuig, op .15 duizend franken gefchat, ten gefchenke. „Het is wel fraaiZeide hijmaar ik had liever een grooter gehad. Men merkte hem aan, dat hij er dan geen gebruik van had kunnen maken. Thans niet, hernam hij maar ik zal grooter worden," HAMBURG den 19 january. Men verneemt uit Denemarkendatden28 december in de ftad Aalborg eene Aarbeving befpeürd isdoch zeer kort. De rigting was van het N. W. naar het Z. O. Op verfcheiden plaatfen in den omtrek was defchok veel ftetker dan in de ftad zelve; doch van fchade,daar door berokkendwordt niets gemeld. Volgens berigtcn uit 's Hage, is de echrgenoote van den laatften Griffierdcr Staten-Gcncraal onder de Nederlandfche Republiek, Hendrik Fagel, thans Nederiandsch ambasfadeur te Londenbij de aanftnandc Kroonprinfes der Ne derlanden, Groot-vorstin Anna, tot Opperhoftnecstercs beftemd. groot-brittan je. LONDEN den 19 january. Gister de dag zijnde, beftemd tot aigesseene dankzeggingen aan de Goddelijke Voorzienigheid wegens liet lierftel van den vrede in Europais in alle de kerken van het koningrijk als naar gewoonte een door de hooge geestelijkheid voorgefebreven gebed gedaan. Te Londen was die dag uitgekozen om de in den (lag van Waterloo veroverde adelaars met alle plegtigheid over te brengen in de koninklijke kapel van Whitehalleu 0111 alzoo op dien heiligen dag als het ware aan den God der heerfcharen op te dragen de gedenkteekenen eeuer overwinningdie alle voorgaande voorbeel den van militairen roem verduistert. De op handen zijnde bijeenkomst van ons parlement zal niet minder belang rijk zijn dan eenige voorgaande; want hoezeer wij niet meer in de behoeften van den oorlog te voorzien hebben, en wij dien oorlog op zulk eene roemvol le wijze ten einde gebragt hebben, zoo zijn evenwel de maatregelen, welke bediscutiëerd en geregeld zullen moeten worden, tengevolge van onzenftaat van vrede, van eene bijzondere moeijelijkheid en gewigt. De eerste over gang van eencn ftaat van oorlog m dien van vrede is dikwerf niet minder kost baar dan de ftaat van oorlog zelve; men blijft meestal nog eenentijd lang be zwaard met de lasten van den oorlog, het onvermijdelijk gevolg van denzel- venen ondertusfehen wil men aanftonds alle voordeelen 'van den vrede ge nieten. Dit is thans meer dan ooit ons gevalwant onze pecuniële lasten zijn zeer grootde val in den prijs en 111 de producten van het land heeft het inkomen beide van den grondeigenaar en van den pachter verminderd, enden handel dien wij bijna uirfluitend hadden, deelen thans andere natiën met ons: dit moet 'u eenen zekeren graad vele teleurgeftclden en misnoegden maken. De eersrbezigheid van het parlement zal zijn het traktaat van vrede en de bijgevoegde conventien met Frankrijk in overweging te nemen. De commer ciële conventie met Amerika zal eveneens een onderwerp van overweging uit maken en kort daarop de finawiëic toeftand van ons land. De ministers heb ben groote verminderingen en bezuinigingen in onze land- en zcemagt voor cn zullen alles doen wat mogelijk is om het dragen der lasten min bezwarend te maken; maar alle mogelijke bezuinigingen kunnen niet zoo direct werken, en zijn ook niet voldoende om de buitengewone pecuniële behoeften, waar in wij vooreerst nog te voorzien hebben, weg te nemen. De Amerikaanfche nieuwspapieren tot den 26 december, 'gister alhier ont vangen behelzen eene copie van de commerciële conventietrnfciien dit land eu de Vereenigde Staten vöorivicr jaren gefloten, üczelve-beftaa: uit 5 l8l& artikels, waarvan liet tweede het voornaamfteisbepalende: da:; varviweers- kanten geene hoogere of andere regten van iti- of uitvoer op Britfche ei(i A'm» rikaanfehe producten en manufacturen zullen wordven ingevoerd dan zien van den in- of uitvoer van cenigc andere vreemde waren van gelijkeS De vaart der Amerikanen op de West blijft vrijook op Oost-Indien een zeker getal van voorname havenswaarop eveneens andere vreemde na?" tien mogen handelen. Voorts is uitdrukkelijk bepaald, dat St. Helena door geene Amerikaanfche fchepen mag aangedaan worden. FRANKRYK. PARYS den 19 januarij. De drie Engelfche officieren zijn thans in de gevangenis van Laforce gebragt. Het is opmerkenswaardig, dat Lavalette in het huis van sir Hutchinfon zich verborgen heeft en uit hetzelve vertrokken is, terwijl hetzelfde huis, hetwelk eenen uitgang in de ftraat du Helder en eenen anderen in de ftraat du Montblanc heeft, ook bewoond wordt door den heer Dupuisregter ter instructie welke kennis genomen heeft van de zaak betreffende zijne vlugt. Men heeft in heczélfde huis eene groote menigte pa pieren gevonden, waaruit blijkt dat d«e drie Engelfchen door geheel Frank rijk hunne verftandhoudingenhadden. Ook hepft men ontdekt dat zij aanden Morning Ckronicle alle bijzondere berigten wegens den ftaat van Frankrijk me dedeelden; en zulks altijd in een anti-Bourbonfchen zin. Dezer dagen zijn in Parys nog vele menfehenin hechtenis genomen; federt eenigentijd befpeurt men dat de ontevredenen opnieuw weder onbefchaamder worden, en doorhcc vcrfpreiden van valfche of overdrevene tijdingen den algemeenen geest poger» te misleiden en ongerustheid te verwekken. Gisteren heeft men iemand in het uniform van een Engelsch officier door twee gendarmes geboeid naar de pre fectuur van politie zien brengen. PARYS den 20 january. Heden is de gedachtenis der doorluchtige flagt- offers van onze revolutie hier in de tempels aller gezindheden door het voor- leien van het testament van Lodewyk XVIdat wetboek voor alle vorften die les voor alle volken! alsmede door gebeden en door boetzangen, op liet plegtigst gevierd. Onmetelijke fcharen van ingezetenen vervulden alle kerken. Overal hepft de diepfte ftilte, overal de eerbiedigde aarda.'ht ge- heerscht. De koninklijke familie heeft dep rouwdienst in de kerk der abdij van St. Denisbijgewoondeene gevoileerde tribune, waarin de hertogin va» Augouldme geplaatst was, verborg hare droefheid aan aller oogen. Gedu rende den geheelen dag heeft deze groote hoofdftad het karakter behouden der gevoelens welke de plegtigheid van den voormiddag aan alle klasfen van menfehen had medegedeeld. De fchouwburgen waren alle gefloten, en alle andere plaacfen van publieke vereeniging zijn genoegzaam geheel ledig geble ven elke familie fcheen de behoefte te gevoelen om in ftiile afzondering r.a te denken, zoowel over de verfchrikkelijke lesfen van het voorledene, als over de uitzigten van hoop, welke nog overig blijven aan een volk, ondec de wetten van eenen monarch herzamelddie het voorbeeld aller deugden is. Men verzekert, dat Bruce, een der drie onlangs hier gearresteerde Engel fchen, in zijn eerfte verhoor over de ontvlugting van Lavalette, op de hem gedane vragen geantwoord heeft ais volgt Vraag. Wat is uw naam? Antwoord, liet is alleen de politie van Parijs dia mijn naam niét febijnt te weten. Vr. Van welk land zijt gij Antw. Van het land dat Frankrijk overwonnen heeft. Vr. Zijt gij tegenwoordig geweest bij de ont vlugting van Lavaiette Antw. Met onderfcheidfpreekt gij van de ontvlugting uit de gevangenis dan neen. Maar fpreekt gij van de ontvlugting uit Frankrijk? dan ja. Vr. Welke warende beweegredenen die 11 dus deden handelen Mijne beweegreden waren i°. een vervolgd individu te redden; 2°.demer.sch- heid te dienen; 30. te beantwoorden aan de inroeping der Engelfche regt- fchapcnheidiets dat men nooit te vergeefs doet. Lavalette is bij mij bin nen geflapt; hij heeft mij ge?egd: Ik ben Lavalette; ik ben ontvlugt; men vervolgt mij. Ik zie aan het einde vau de ftraat eenige gendarmes ik durf niet verder gaan uit vrees van op nieuw gearrefteerd te worden. Ik r.eom de wijk bij u; en vertrouw mij aan de Engelfche regtfehapenheid. Red mijToen heb ik mijn uniform afgelegden het Lavalette doen aantrek ken. Ik heb met eenige vrienden gefproken over het geene er verder te doen Was om hem uit het koningrijk te transporterenik heb befloten om dat zelf te volvoeren, en ik heb Lavalette met mijn eigen rijtuig over de grenzen ge bragt. Die onderneming is door gezegde verkleding geluktenz. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 21 january. De prinfes van Nausfau-Weilburg, Louifa. Ifabella-Alexandrinadochter van den burgraaf Willem Georgevan Kirch- berg, is plotfeüjk overleden, op het ontvangen der dood-tijding van haren doorluchtige» gemaal. Men verneemt dat verfcheiden perfonenwelke ten gevolge van de wet vati amnestie. Frankrijk verlatenpaspoorten voorde Zuid-Nederlandfche Provin ciën hebben gevraagd. Dezelve zullen iutusfehen hier niet mogen verblijven, maar moeten hunne reizen naar de meer Noordelijk gelegen landen voortzetten. Men is mede onderrigt geworden dac eeiie menigte Frarifche officieren, meesc opper-officierenzich naar de Amerikaanfche Staten willen begeven, maar dac deze foort van emigratie de goedkeuring van de Britfche regering niet wegdraagt. BRUSSEL den 22 januarij. Wij zien hier reeds Fraufche uitgewekenen, die volgens de wet van amnestie hun land verlaten moetenaankomen. On der de laatst aangekomeuen bevindt zich de beruchte Sieyes. Eenigen dier perfonen doen moeite om van den koning van Pniisfen verlof te bekomen, ten einde zich te Aken te kunnen neerzetten; doch men twijfelt niet of Zijne Pruisfifkhe majefteic zal het voor de rust van Europa veiliger_achten om, die heeren eene verblijfplaats in Silefien aan te wijzen. Tusfchen Beijeren en Oostenrijk iswegens landruilingenwaarop Oostenrijk aandrongen waarin Beijeren geen zin lia.i, onlangs eene onaangename ftemming ontftaandie echter nuvolgens de Iaatfte berigtendoor tusfehenkomst va» Ruslanden Pruisfen, veel fchijnt weggenomen te zijn. Ondertusfehen had Beijeren zijne troependie het in de betwiste1 provinciën gelegd had,nog niet in de gewone garnizoenen doen terug kcareu, noch ook Oostenrijk des- zelfs aan de grenzen dier provinciën samengetrokken troepen terug d«en trek,-» ken. 's GRAVENHAGE dén 25 january. De Leden der Stam-Generad ver gaderen bij aanhoudendheid in derzelver respective fectien, om over 'oud- jet van dezen loopenden jare 1816 te delibereren; men denkt, da: U:.; ;>g- tig onderwerp hen nog wel eenige dagen zal bezig houden, eer deswegenseen algemeen verflag in eene opene vergadering zal kunnen plaats hebben. De graaf Mercy cTArgent eauis dezer dagen naar .Frankfort vertrokken gelast200 men meentmet eene commisfie van den koning. Z F. E - T IJ D 1 N G E N. VLISSINCEN de» 37 januari. Uczu.d, denjjM» de twee GcbrcAm

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1