MIDDELBURGSCHE COURANT. No. 5. Donderdag *81 den 11 Januarij. L ZWIT SER LAN D. AUZANNE den 26 december. Men verneemt, dat, óp den 23 ,"des namiddags ten twee uren, uit eene wolk nabij Valior'se, eenc zoo groo te menigte, levendige rnpfen gevallen is, dat op zekere uk-geftrekcheidde grond daarmede geheel bedekt was. Dit natuurverCchijnfel was voorafgegaan gewor den door eenige druppels regen. DUITSCHLAND. WEËNEN den 14 december. Het Duitsch verbond zal beftaan uit 40 le den; te wetens Een keizer van Oostenrijk. Zes koningen, namelijk, van Pruisfen, Beyeren, Saxen, Hanover, Wur- tembnrg, Denemarken (voor het Holfteinfche) en zeven, uit hooide van het groot-hertogdom van Luxemburg. Zeven groot-hertogennamelijk, van Baden, Hesfen, Keur-Hesfen Wei- mar, MecklemburgSchwerinOldenburg, en uit acht. uit hoofde van Luxemburg. Negentien hertogdommen en prinsdommen: 'als Anhait-DesfaU en Ktithen, Hohenzollern-Hechingen cn SiegmaringenLichtendeinLippe-Dettraond en SehauinburgReuss, Reus-Greiz Schleiz, Reuss-LobenlieinEbersdorf, Saxen-G.ptha, Meinungen, HildburghaufenRoburg, Schwarzburg-Sonders- haufen en Rudolftadt, Waldeck, en twintig uit hoofde van het Holfteinfche Vier vrijdedenals, Hamburg, Lubeck, Bremen en Frankfort. De groot-hertog van Saxe-Weimnr heeft aan diegene van zijne foldaten, v/elke de laatfte veldtogten hebben biigewoon eend bronzen gedenkpenning toe gewezen, hebbende aan de eene zijde dit opfcllriftaatt de getrouwe krygsüe- den en op de ommezijde de letters C. A. (Charles August). Deze gedenk penning wordt aan een rood lint op de linkerzijde gedragen. F R A N K R Y K. PARYS den 30 decemberHet officieel blad van heden, bevat eene ko ninklijke ordonnantie van den 25, waarbij de waardigheid van Pair, waarme de de prins van Talleyrand bekleed is, bij'gebrek aan mannelijk kroostwordt erfelijk gemaakt op deszelfs broedergraaf Archarabaud Jofeph de Tajieyrand- Perigórd. Eene andere ordonnantie betreft de inrigcing der Nationale Gar de. Eene derde, eindelijk, ontheft' de na 15 april 1815 in Frankrijk te van de poenauteitenop liet overiehrijden vau dien ruggekeerde militairen termijn bepaald. De hertog van Angouiême is den 23 dezer te Baijonne aangekomen. Des anderendaags zou hij St. Jcan de Luz bezoeken, en nog dienzélfcfen avond te Baijonne terug zijn, 015: er het kersfeest door te brengen. Vervolgens zou de prins, den 26, naar Mont-de-Marfan vertrekken, van waar hij den 28 te Bordeaux verwacht werd. Het fchijnt meer en meer dat de opgewekte veerkracht van Europa, die fhaus gelukkiglijk inwendig geen doel meer heeft, zich voor een gedeelte Wenden zal tegen de Barbarijfche Staten, wier aanzijn en inrigcing naar buiten zoo lang een fchandrtek voor de ftojftkhnd» van ons .werelddeel geweest is. Men zegt dat eene Cömpagniefchap aan den koning van Napels het privilegie verzocht heeftom kaspreederijen tegen de Barbarijcrs re ondernemen, ftieu verzekert da: zij aangeboden heeft, daa'r toe vier fregatten en twaalf galijen Uit te rustenen dat du ontwerp aan den minister der marine en aan 's kc- nings raad is onderwoipen geworden. Van een anderen ksint" verzekert men', dat Z. M. de koning Van Napels zelf een appel aan den koophandel zal doenom bij geWleenmg de noodige fommen te erlangenten einde ten es- kadci te vormen, (lerk genoeg om de zeoén rondom Napels en Sicilië van zeefchuimers te zuiveren. Inmiddels ziet Uier eene kennisgeving het lichtvan den navolgenden in houd 0 «De ridders der ondcrfcheiciene orders, en deperfonen, die ingeteekend hebben ter zamenbrenging dér noodige foncfen, om den handel in blanke en zwarte haven aan Afrikp's Noordkust te rioön ophouden, (een handel, die ondanks den godsdienst, de menschlievcndheid en de eer van het christendom nog heden ten dage gedreven wordt), worden - ondefrigtdat de pvefident dier vereerngmg de eer zal hebben, om zijn jgarlijksch rapport te doen omtrent de Vorderingenwelke iHcn ter bereiking van bet voorgemelde doel zal 'heb ben kunnen doen; ter zelfder tijd zal hij hun den flaat tier fondfén open leg gen,--'door de fouvereinen en andere doorluchtige inceekcaaren aau zijne be- lieering toevertrouwd, en zal de bewijsftukicenwaarop dit verfiag 'berust aan hun onderzoek voorleggen. Het eerde rapport zal gefchieden te Pariis op den dag cn ter plaatfe welke aangeweze'n zullen worden, wanneer Z. Al- lerchr. Majefteic (die wel als groot-meester der orde van St. Louis heeft wil len infehrijven) zijnen wil dien aangaande zal hebben te kennen gegeven. W. S I D N E Y SMIT H, Prefident der riddersverlosfar van de blan- ke Haven in Afrika. PS. De iiiteekenaren zullen gedrukte kopijen der'(lukken ontvangen, na de verjaring der eerite zameckomst te Weenen, op den 29 december 11. Een ander ltukgeteekend door de voornaamde ridders der Franfche zoo genaamd e Tongen van de orde van Maltint of St. Jan van Jeruzalemis be den aan de leden van de kamer der afgevaardigden rpnd gedeeld. Het bevat eene vordering tot teruggave der nog onverkochte goederen dier orde in Frankrijk, en verlangt tevens, dat de lnkomüen van hare bosfebenwelke op het budget van 1816 gebragt zijn, daarvan afgetrokken wordenom te dienen tot onderhoud der ridders. Van de-102 leden, die bij de afgevaardigden over de concept-wet van am nestie, door de commisfie voorgedragen, Ipreken willen, zijn er 46 voor en 56 tegen. Ingevolge oe bezuinigingen, voor het volgend jaar ontworpenheeft on- der andere de minister van binnenlandfche zaken zijne divifienvan vijf op vier verminderd. De daar door uitvallende beambten worden echter op eene lijst gebragtom de eerfte vacatures ouder de aanblijvende te vervullen. Tijdens den aanval op Parijs had men verfpreid, dat de porcelein-fabrijk van Sevres vernield was. Eene uitmuntende tentoon (lelling van voortbreng selen uit die inanufaktuurfedert dat ongelukkig rijdftip bearbeiden thans in het Louvre plaats hebbendebewijst dat zij weinig of wet geleden moet hebben. Men zegt, dat de marechal-de-camp of generaal-majoor Dcfalles gisteren in zijn huis, in de llraat Meslde alhier, gearrefteerd is. De beroemde beeldhouwer, ridder Carova., die van hier naar Engeland I vertrokken was, is op zijne terugreis van daar nam- Rome den 23 te Stucgard 1 gepasfeeru. In de zitting van de kamer der gedeputeerden van 4eo a3heeft de heer 1 Hyde de Neuville de navolgende redevoering gehoudenwelke den dii? indruk op de vergadering gemaakt heeft. „Mijne heeren, zeide hij, het bloed der koningen wordt niet ftraffelööf vergoten. Den 21 januarij was niet alleen voor de Franfche natie een dag varl dtoefheid en fchrik: dezelve trof'alle böfchasfde volkeren met verflagenheid en werd het verfchrikkelijk teelten voor de rampen, welke op Europa ziin nedergeftort. „Indien groote onlusten, indien de dwingelandij van Cromwell op den moord van Karei I., gevolgd zijn, zoo heeft die van onzen deugdzamen mo narch het bloedbad van feptemberhet fchrijtbewind van 1793, de oproerige beduren, welke aan hetzelve zijn opgevolgd, de verfoeijelijke dwingelandij, de fc.ftiidede (lavernijden meineed, en eindelijk, het omverre werpen der altarendn de otnmekeering van geheel Europa te weeg gebragt» De koningen en de volken liggenvoor het oog van God wederkeerig onder een algemeen verband. De koningen moéten de wettigheid der trconen handhaven; de volken moeten dezelve nimmer doen Wankelen. Ongelukkig lijk hadden de koningen en de volken het oor geleend aan de arglistige vleitaal^ ik zal niet zeggen van de wijsbegeertemaar aan het herfenbeeld van dezel ve, dat in onze eeuw alle grondbeginfeien heeft bedorven. De ongodsdien- digheidde logende valfche fpecülative denkbeeldende dwalingenin welke men de verlichting waande te omhelzen, bragten (Inds vijftig jaren alle hoofden in onrust en bewegingen ltrekcen Zich uit tot allenzelfs de hoog de klasfen der maac'fchappij. „De hemel heefc, mijne heeren, door zijne kracht en regt vaardigheid aan den dag te leggenons onze kwakheid willen herinnerenen in het dof doen cc- rugkeeren die nietige wezensdiein hunne ftraffchuidige verwatenheidzich vvaapden te verheffen en ontzaggelijk te maken, en God zeiven fomwijien durfden trotferen, Een doorluchtig flagtoffer alleenmijne heeren, konde zoo vele ongeregtigherien uitwisfenen het zuiverst bloed alleen konde zamen- v:oeijen met dat van het vlekkeloos lam, ten einde de verlosfing te koopea van een geheel vqlk. „Gij verlangt, mijne lleefen, dat de 21 januarij ten eeuwigen dage voor Frankrijk een dag van rouw en boete zij. De godsdienst Zal daarvan, wij mogen dit als zeker befchoiiwenvoor het vervolg een dag van vreugde ma ken. Dat het aandenken aan denzelvenvoor alle volkereneene groote en onvergetelijke les zij; en dat een openlijkblijkdoor het aan den dag leggen der gevoelens, welke ons alienbezielenaan de toekomfrige eeuwen bewijze, dat men nimmer vruchteloos de banden van het raaacfchappelijk verdrag van een fcheurcen dat het bloed der wettige vorsten altoos wordt gewroken cioor hemdie alleen het regt heeft om koningen te vonnisfen. Ik del v'oofdatin het opfchrifthet woord verloitde plaats vervan- ge der uitdrukking het vrije Frankrijk aan Lodewyk XVI. >1 Ik del daarenboven de navolgende verandering voor in het derde artikel van het ontwerp der commisfie. „Au. 5... ..Öp het voeiduk van hetwelk zullen worden akgaheuwen dan de eeue zijdedeze woorden het verlost Frankrijk Lodewyk XVI. „En öp de ommezijde de navolgende verklaring, gevolgd van de namen vau al de leden der kamer, welke het origineel zullen reekenen: In de tegenwoordigheid van God en van de menfehen j, verklaren en bevestigen wij de gedeputeerden der Franfche Natie, jf Dat deze zoo lang ongelukkige en verdrukte natie niet medepligtig is ge- vvcest aan aan den verfoeijelijken vadermoord, welke, op den 21 janearij 5, I7.93 (dag tan ronw, (mart en fchrik tot de iaatfte nakomelingfchapge- i, piecgd is. Het is bij he't bioed van het doorluchtigst flagtofferdat wij voor het oog van Goden van de menfehen voor ons, Voor onze kinderen, voor onze naneven, yöor Frankrijkdat wij vertegenwoordigersonwrikbaregetrouw- heid zweren aan onze wettige vorsten, bcfchouvvende wij als eendereerde en heiligde grondbeginfeienhet onvervreemdbaaronverjaarbaar erfregt overgaande bij eerstgeboorte in de mannelijke afdamming, en door God zel- ven in de familie van den heiligen Lodewykvan Hendrik IV. en van Lo- dewyk XIV. bepaald." Dat diegeen ouder ons, welken dezen eed of werkelijk verraden of daar van ('preken zoudeeerloos en vervloekt bij God ea de menfehen verklaard worde." (Hierop volgen de onderteekeningen.) Men maakt ook onder de gedane voordellen gewag van eenftrekkerjjjf 0111 door een opfchrift op het voetduk van het liandbeeld, het beroep op Qt vcik door j.odewijk XVI gedaair, en deze, uit het geheugenis der meuieheri onuitwischbare woordenzoon van den heiligen Lodewijkftijg ten hemel op te plnatfeu. De oftderfchcidene voordellen zijn verzonden naar de commisfieten einde te worden onderzochtenop het voordei van den heer graaf Martellus zal het befluit van de kamer genomen worden in den vorm van een nederig verzoakfehrift aan den koning, ten einde vau Z. M. de oprigting van het mo nument te verzoeken. Het belanghetwelk wordt ingeboezemd doorhet ongeluk van eenen man Welke zich alsnog tusichen de regt vaardigheid en de goedertierenheid gepiaatsc vindt, heeft te ligtvaardtglijk doen geloof verieenen aan de tijding van de tus- fchenkomst van den koning van Beyeren ten voordeele van den heer de La- vallette. Deze tijding is van alien grond ontbloot. Echter veripreidt zich liet geruchtdat de familie van den veroordeelde» eenige reden heeft om te hopen, dat de pogingen, welke zij heeft aangewend om deszelfs vergiffenis te verwerven, met een gew.enscht gevolg zuilen bekroond worden. Een koninklijk beveli'chrift- verklaart, dat de muntfiempels, aangenomens voor de flukiren van vijf franken, te rekenen van den 1 januarij 18idd® vorigen zuilen vervangenen dat hetzelfde zal plaats hebben ten aanzien van de onderverdeelingen dier dukken, alsmede opzigters .de (lukken van veertig en twintig francs. De eehtgenooce van wijlen den maarfclialk Mor'éauwelke Parijs en Frank- rijk, bij de terugkomst van Buonaparte, veriaten had, is fincs eenige dagen te Parijs terug gekomen. PARYS den 3 januarij. Mevrouw Lavalette is federt eenige dagen uic hare gevangenis outflagendoch isnaar men verzekertvrij erndig ziekt Renten 60 IV. 80 c.bank-actien 1037 fr, 50 c.obügasieo AAN

Middelburgsche Courant | 1816 | | pagina 1