MIDDELBURGSCHÈ^^ COUR ANTi No. 71; ga Donderdag den 6 October. DENEMARKEN, I T A L I E N. EXTRACT uit een brief van PORTO-FERRAJO den 15 augustus. De woonplaats van onzen fonverein bellaar uh twee gebouwen elk van drie fchuiframcn en van twee verdiepingen, gemeenfchnp hebbende door een ge bouw van vier fchuifrainen en van eenènkelde verdieping. Groene jaloufien, «en bruin gefchildeirden ingang, twee fchildwachten ziedaar het uiterlijke; Het binnerfte is'met fibaak iogerigtde zaal kan een honderdtal perfooen bevitten. De tuinachter het buiszé! vergroot worden. Eenige andere huizen dienen tot verblijfplaats voor de kanféjarij, de drukkerij, de paarden enz. Het» onwaar dat onze fonverein een ander paleis heeft beginnet) te doen bonwen hij heeft voor ons eene waterleiding doen vervaardigen, om in de (lad arink baar water te verkrijgen, benevëns een lazaret, om de zeeliedendie quaran taine houden, te huisvesten. De vruchtbare doch tot hiertoe woeste grono van bet eiland Ptanofa zal beboowd worden. IVIen Uan van het eiland Elba een ander Malta maken. Onze vorst bezit, naar men zegt, 135 mi'lioenen Jlvres, op verfchillende namen, in de back van Engeland en in de Alonte Na- poleore van Milaan geplaatst. Bij is zeer welvarend er. gezetter dan ooit ziine diien en beeneo worden mager in evenredigheid met het overige des lig chaams; dit is de eenige voorbode van den naderenden ouderdom. Hij flaapt weinig; (laat vroeg op, rijdt twee of driepaarden af, en werkt tot zeer laat in den nacht. Het fcbijut zefeec, das hij, van zijne drukkerij aldaar eene memorie zal doen in het licht verfchijnen, waarin verfcheidene groote en doorluchtige perfonaadjen zullen betrokken zijn; maar zijne ftaatkunde en zijne uitzigten zullen hem daarbij, voorzeker bedachtzaamheid voorfclrijven. Men verfpreidt duizenderlei geruchten over het lot, hetwelk het congres te Weener. hem zal befteramen: fommigen maken hem vorst van Benevent, aDderenfou- verein van Bologna nu eens voert men hem over naarParma, dan weder naar het eiland van St. Helena. Er is Hechts eene zaak waarover onze fouverein zich openlijk uitlaat tegen den genen die hen naderen, namelijk zijn verlangen om den troon der Bourbons in Frankrijk te zien bevestigen. Meer dan eens geide hij, bij zijne publieke audientien Ik geloof den trom van Frankryk, .op eene edele wyzete hebben afgeflaan in een oogenbhk dat velhgt een ar, dei denzclven zouden behouden hebbendoor een Jchandel)k verdrag te order- teekeren. Ik heb lisver verkozen den troon te verliezen dan Frankryk verr.e derd te zien. Bij het uitfpreken van deze en dergelijke woorden, behield hij dat voorkomen van meerderheid, hetwelk hjj in deTmlerien vertoonde; doch er zijn ook oogenblikkenwaarin hij, zijne rol vergetendeen zijne houding veronachtzamende, het voorkomen ven een gemeen fuldaac heeft; Om een openbaar blijk van zijne gevoelens omtrent de Bourbons te geven, heeft hij Wit en biaauw geëmadeerde krtn'sfen laten maken met eene lelie in het midden en vier kleine lellen aan de aan de hoeken dragende het opfchrift: Onderpand des Fredes, leve de Koning! Dit kruis wordt gegeven in ruiling voor het kruis van het legioen van eer, aan die genen, die zijnen dienst verlaten, om naar Frankrijk weder te keeren. Hij heeft er een twintigtal van uitgedeeld. Onze srraée beftaat Hechts uit 1200 man, en onze Corfikaanfcbe regimenten hebben geen ander beft8an dan in de verbeeiding der Courantfchüj vers. Ik verbeeldde mij hem onkundig te zijn van de marine; en echter heeft 'nij den Engclfchen kapitein Usker verbaasd doen (laanbij het redeneren over verfchillende on derwerpen betrekkelijk dan bouw en uitrusting v3n febepeh. Het is waar dat gemelde kapitein van Napoleon eene kostbare fnuifdöos heeft ontvangen. Hij fchertfte ze'fs over alle zijne léger,fpeden en die vin zijne bro-ders. Hij vergeeft, zegt hij aan Talleijrand, vermits deze door bern beleedigd was; maar hij fpaart den fenaaf weinig of nietenz. enz, S P A N J E. MADRID den 6 feptember. De hertog de Saint Simon g'ande van Spanje, In eenen brief aan den vice-adffliraal de Fautras, over de vieijende wijze, op welke hij en zjjne dochter door den kening van Spanje, en dë prinfen van de konirg'ijke familie ontvangen was, gefproken hebbende, vervolgt aldus: „Ons geluk wordt nog vermeerdad door dat van het publiek en door het fchouwfpel, het welk de liefde en geestdrift der Spanjaarden voor Ferdinand VII. orsiederen dag, opleveren. De grootfte en zachtfte rust heerseht in deze hoofdilad en in geheel Spanje. Geloof geenszins aan de vertellingen die in Parijs ronriioopenwaarvan fomtr.ige obs ter oore komeD, Dit ons land vordert met rdifche en zekere fchreden naar den gróotften voorfpoed, co is van nu af aan, zeer gelukkig^ De plundering en verwoesting, waar aan het, gedurende eenige jarenis ten prooi geweest, mogen op fommige plaatf nde openbare welvaart vertragen, maar niets kan dezelve belenen. Alle hindernisfen zullen door de deugd van Ferdinand en door het energiek karakter der Spanjaardenworden te bovengekomendie notie is deeds «ich zelve gelijk gebleven; bec is niet mogelijk, ih de' zeden, in de gewoonten, in Be levenswijze, bet miefte fpoor van het vcblijf der vreemdelingen te ont. dekken; niets Engelscb niets Duitse?), niets Frknsehde Spanjaarden zijn, het geen zij voor twintig, hét geen zi] voor honderd jaren geweest zijn. Nooit was de Spaanfcbe deftigheid waardiger of fierder het is eene fenoone eu beWonderiogswaardige natie." KOPPENHAGE den <6 feptember. Thans ziet de volgende koninklijke oirkonde, wegens den afftand van Helgoland aan Gioot-Brittar je, het licht i IFy Ftederik de zesdeenz. ent. Doen hier mede konddat wij ter wederbekoming dan den vrede noodig gevonden hebben, door het vredes-tractaat mee Groot-Brlttanjenden 14 ja nuarij dezes jaars geflotenvoor ocs en voer onze opvolgeren in de rege ring, ten behoeve van de kroon van Groot-Brittanje, afftand te doen van alle regten en aanfpraken op het eiland Helgolandzoo hebben wij door het ge zegde vredes-tractaat onze onderdanen op Helgoland dan hunnen eed en piig- teu jegens ons ofuflagen, zoo als wij dan ook door deze onzen openen brief alle de inwoonderen van Helgoland in het algemeen en ieder van hun in het bij- ionder van den eed van huldiging en trouw welke zij als onderdanen in het algemeen, of als civiele, militaire, geestelijke of wereldlijke ambtenaren In het bijzonder, aan ons gedaan htbben, ontflaan en vrijfpreken.- Gegeven op ons flot Friederichsbergden 26 augustus 18 f4. FREDERlï.; KOPPENHAGEN den zo. feptember. Inde afgeloopene week heeft de ilhier refiderende Oostenrijkfdhe gezantgraaf Lutzowvan Z. M. den kei ler het bevel ontvangen om zich onverwijld naar Weenen te begeven, teb eiflde bij Z. M. den koning gedurende deszelf verblijf aldaar, tegenwoordig te zij»- De graaf Lutzow, aan wien reeds te kennen gegeven Was dat het •au Z. M. onzen koning ongemeen aangenaam zoude ziinindien hij van zijn hof de vrijheid konde bekomen van zich naar Weenen te begeven heeft reeds zijne affcheidsaudientie by II. M. de koningin gehad, en gisteren de reis#natr Weefieu aangenomen. De Noorwgers fchijneti van tijd bt tijd mehrder geneigdheid tot de verre1 niging met Zweden te betoonen. De rost begint zich overal te herftell, n« De Zweedfche kömmisfarisfen tot (iet bijwonen der rijksvergadering te Chns- tiadia aangekomen, zijn de generaal Biornftierna, de baron Wredè en de over fte luitenant Weidenhielm. In de aanflsande week zal de geregelde postenloop tusfehen Noorwegen en Denemarken weder herfteld zijn. Naar men verzekert, zijn, eenige dagen geleden, alhier zeer aangename berigten uit Engeland aangekomen. Waarfchijueüjk is daaraan de verbetering van onzen cours toe te fchrijven. DU1TSCHLAND en aangrenzende RYKEN. BERi.Y.N den 30 augustus. Zekere heer Hill vertoofit hier, federt veer. tien dagen, aan het publiek, vjjf wilden uit Afrika, waarvan er twee door profesfuf Lichtenflein voor Kaffers erkend zijn. Deze man trekt vele nieuws gierigen tot zich. Gezegde menfehen eten raauw vleesch én verfcheu'rei» bijna levendige kuikens en duiven. De heer Hill heeft hen voo'f een bepaal- den tijd van een Araerikaanfchen kapitein gekocht, die hen te Amllerdam ont- fcheept heeft. Hun tijdelijke eigenaar is dikwerf verpligt verfcheidene peifo- nen tot.hnlp te roepen, om hen, met geweld, tot bedaren te brengen. Naar men verneemt zal Z. M., de koning van Saxe, herwaarts terug kee ren en zijne vorige apartementeu op het koninglijk flot betrekken. WEENEN den 24 feptember. In de te Infpruck verfchijnende courant, der Bothe von Tyrol, wordt thans gewag gemaste van eenen verfchnkkelijkeo bergval, die des namiddags ten 2 uren van den ai april in een afgelegen d3| op de grenzen, 3 uren van Ampezzo, heeft plaats gehad, etj waaromtrent men du eerst van den pastoor te Ampezzo, Ulrich Berlosfaechte berigten had ingewonnen. Een groote kale rotsklomp van kalkfteen brak op boven gemeld tijdftip zonder voorafgaande fterke regens of veelvuldigen fneeuw, bij flappen dooien zonder dat men bij deZen bergval de geringde fpoor van aardbeving! of eenigen zwovelflank gewaar wferd digt bij het dorp Borcha, geheel onverwacht los, en ftortte met de fneiheid deS blikfems naar beneden.over het dorp Borcha, debeek Boiteen het enge dal ,op de twee dorpen Tauglen en Marciana welke beide laatflenop een eenige huis ra, geheel onder de fteenen en het puin begraven wierdeo, De bergpuin hoopte zich san fommige plaatfentot 30 va demen op, en breidde zich in de lengte en brèedte nagenoeg een half uur uit. Beo getal van 3é2 menfehen verloor daarbij het leven. Twee dagen lang wierdop bevel der overheid, gegraven om de ongeiukkigen te hulp te ko men; maar toen moest men het laten fteken, daar men bevond dat het te veel tijd, moeite en geld kosten zou om aao de begraven huizen te komen. Da De beek Boite' was 6 uren lang door het puin opgeftoptdoch baande zicïi toen mét geweld eenen wegde daar fangs loopende heerebaan is nog niet herfteld, en men kan alleen nog maar met muildieren over het puin komeng Dn gewigtig natuurverfchijnzel fchijnt nog nader onderzoek te verdienen. FRANKFORT den 25 feptember. In een der dmtfche dagbladen leest men het navolgende uit Saxen van het midden der loopende maandSedert eenige dagen heeft zich het gerucht verfpreid dat onze Koningover wiet» men thans in Saxen zeer eenftemmig oordeelt, zich over Leipzig naar Wee nen zal begeven. Hij zoude zijne eigene verdediging bearbeid hebben en die genenwelke hein wel kennenzöllen hem voorzeker vin de hatelijke be- febuidigingen, welke men hem in de openbare dagbladen re laste legt, vrij fpreken. Den tweeden van deze maand kwamen alie de brigadiers vin cfe Saxifche armee in Marbèrg te famen, alwaar zich destijds het Saxifche hoofd kwartier bevond, en reikten den generaal Thielmaon een fmeekfchrifc aan het congres van Weenen over, waarin de hooge verbordere mo gendheden op de eerbiedigde wijze verzocht werden om den Koning van Saxen In deszelfs flaten te herfteileo. Over het algemeen heerseht bij de ge- fa eeleSaxifi.be armee eene zeer vadcflandschlieverde gezindheid. De lasten weike Saxen thans nog te dragen heeft zijn aanmerkelijk, men troost iich echter met het denkbeeld dat de toeft nd van dit land fpóedig zal veranderen. Ht-c overftroomen van verfcheide rivieren werkt nog mede om den nood der on. gelukkige bewoners van dat rijk te vermeerderen.*? GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 23 feptember. ïn de booge politieke gezelschappen worde thans veizekerd, dat het gouvernement befloten heeft een einde aan den han. del met het Ameiia-eiland te maken, als wordende bijna geheel voor Atneri- kaanfche rekening gedreven. N^sr men zegt zouden de platbodemde vaartuW gen die onlangs uitgezonden zijn, tot het beletten van dien handel beftemJ zijn. De natie voegt een onzer bladen er bij zal ongetwijfeld dezen maat regel toejuichen* De onlangs b'emagtigde eilanden in Basfamagtreddy-baai zijn op eene meer plegtige wijze in bezit genomen, dan anders omtrent eene nog door geen trak taat bevestigde veroveringen gebmitteiyk is; het is waar, dat ons gouverne ment op dezelve oude regten kan doen gelden. Te Eastporc is van de inwo ners gevorderd, dat zij eed van trouw aan kóbing George III zweren,- of wel binnen zeven dagen, met hunne goederen, fret e'iand zullen verlaten. G-steren is de heer Beekeej- onder-fecretaris van ftaat bij het departement van bmnenianefche zakennaar Parijs vertrokkenvergezeld van den beer M. Addingtonzoon van lord Sidmouth. I Situs eemge dagen bveft men zeer veel Franfcbe goederen aangehaald, dio ter Huik in dit land waren ingevoerd. In fommige havens lagen dezelve in net opeubaar re koop, onder de oogen der tolbedienden. Eene merkelijke daling die de fondfen binnen kort ondergaan hebben worde aan de volgende oorzaken toegefchrevendat er eene groote hoeveelheid van het omnium in de bank ligtdat men in het algemeen gelooft dat er eene n euwe geldleening gefchieden zal, van 12 k 15 miüioen, en dat her de ver legenheid om deze fom is, weluede bijeenkomst van het parlement verhaatst y dat de vreemdelingen, die kapitalen in onze publieke effecten geplaatst hadden gedurende den oorlogdezelve thans daar uit nemenen eindetijkdat de verlenging v3u den oorlog in Amerikaen het onderhoud van een groot aan tal troepen in de Nederlanden eene aanzienelijke vermeerdering van uitgaven vorderen, Een onzer dagbladen zegt dat lord Oxford eene audiëntie gevraagd heeft •aan den Prins-Regent, omZ. K.H de onderrichtingen voor oogen te ftellen die hij van den koning Joachim ontvangen had, over de voordeeien van een handels-traktaat tusfehen Groot-Brittanje en Napels, hetwelk Mnrat zeer ter harte fchijnt te nemen. De prins heeit hem te Brighton eene aüdientie toe- geftaan, en de papleren «ij» aan het gouvernement overgelegd. Laatstleden tiingsdag acht dagen heeft wederom het ontvlammen van dam den in eene kolen-mijn het teven aan verfcheidene arbeiders gekost. Het on geluk gebeurde in de mijn te Leefield, io de parochie van Cbcster-le-S'reer bij e?n boorgat.terwijl een man bezig was met beren, om te onderzeekecv

Middelburgsche Courant | 1814 | | pagina 1