C o il A N MIDDELBÜRGSCHE No. 3<J, Ui Zaturdag den 10 Jüiijj DENEMARKEN. I T A t, I E IS. ROMEden 19 juny. Zijne Heil houdt zich, federt zijne terugkomst, onophoudelijk bezig met het herftellen van al het kwaad Hetwelk ge durende zijne afwezigheid gefchied is. Hoogstdezelve werkt veel met de kardinalen, die met de onderCcheidene adrainiftratien belast zijn; zijne gezond heid lijdt hierdoor geenszins. De Romeinen volgen overal de voetftappen'van den heiligen Vader, om zijne zegeningen te ontvangen3 zij kunnen zich niet verzadigen van hem te Zien en te aanfchouwen. Het fchijnt dat de tijd en eene lange afwezendheid hun het boofd der Kerkdierbaarder hebben gemaakt. KOPPENHAGEN den xyjuiiy. Onze geheelearmée is thans op den voet van vrede gebragt. Naar wij vetnemen zet de kroonprins van Zweden de krijgstoernjtigen tegen, Noorwegen onvermoeid voort. Hij heeft zelfs, ten einde zijne armée te kun nen vergrooten, eenèp zeer ilerken maatregel voorgeflagente weten om de conscriptie uit te ilreklten tot de jonge lieden van 16 jaren maar die maatre gel vindt veel tegenftand, zelfs van den kant der fteden en van het platte land die tot hiertoe de partij van Z. K. H. ohderfteund hebben. De adel is nooit hartelijk voor den kroonprins geweest, en begint zich meer en meer tegen hem te vertoonen; zij fchijnt zelfs de vereeniging van Noorwegen,af- tekeuren en dezelve als nadeelig voorde belangen en vrijheid der Zweedfche natie te befcho iwen. KOPPENHAGEN den 23 jury. Alles is thans alhier in de ingefpannenfte verwachting omtrent Noorwegen, alwaar prins Christiaan den rijksdag bijeen geroèpen heeft om aan denzelven de voorllagen van de commisfarisfen der be middelende huoge mogendheden voor teleggen en men hoopt, reeds in de aanftaande Weekde béflisfing dezer zaak te vernemen. De beide sfresianten J. Lasfen en J, D'. Lenfenovertuigd van in de daad valfche mandaten op de bank van het rijk uitgegeven te hebben zijn beide veroordeeld tot het verlies hunner regter hand. DU1TSCHLAND en aangrenzende RYKEN. REGENSBURG den 25 jufiy. Het groot-hertogdom Frankfort is ontbon den. De landen, die hetzelve Uitmaakten, Zullen, naar men zegt, op de volgende wijze verdeeld worden: de ftad Frankfort zal eene vrije keizerlijke rijkftad blijven; het vorftendom Afch:ff:tiburg is met het koningrijk Beijerer vereenig.ihet graalfchap Hanau zal aan den keurvorst van Hesfer,-Kasfel terug gegeven worden; de Had Wetzlar en derzelver giondgebied komen aan den groot-hertog van Hesfen-üarmftsd. Desniettegenftannde blijft de groothertog van Frankfort den rang van Prins-Primaat van Duitschland behouden; hij zal in onze ftad redderenen zijne iniiorofien zullen geëvenredigd aan zijne waardig heid zijn. BREMEN den 4 july. De handel begint in Hamburg weder te herleven. Telkens komen nog gevlugtre'iuwoners met hu'hhe rtedegeitómen geiden We der en het fonds der bank wordt meer en meer aanzienlijker. Er bevinden zich aldaar nog omtrent zes' duizend Franfche gekwetften en zieken, welke zeer wel opgepast worden. Men berekent nu het aantal der gedoopte of afgebrande huizen, gedurende het beleg, op drieduizend, waaronder zeer vele fchoone en prachtige gebouwen waren. FRANKFORT den 4jjuly.- Den 27 had te Drésdenin het Bastion Impe J riaie, een droevig ongeluk plaats, hebbende" het buskruid, dat tneo den Fran- 'fa fchan ontnomen had en aldaar voor de zwarte poort ffoud, vuur gevat, waar door acht-en-twintig menfchen gedood of gewond zijn. Geen gebouw heeft geleden: alletn zijn de ruiten in,véle hnizen gefprongen. De moeden tegen, woordigbeid van geest der Rusfifche en Saxifche troepen hebben Dresden van een veel groocer gevaar gered, door den brand te blusfchendie zich ter- ftond r,a de uitbarfting openbaarde, en welke op het punt was van 300 vaten kruid te bereiken,- die in het bastion waren. Men ziet dus hier uit dat dit ongeluk, hoe wel meer dan te groot, .echter zoo verfchrikkelijk niet is als men het in beu eerfteh had opgegeven;1 hebbende mefl vetfpreid, dat er oer- tien honeerd menfchen bij omgekomen waren. DUSSEEDORP den 7 July. Nadat Z. M. de Keizer van Rusland verfchei- de dagen te vergeefs in Neusf gewacht is geworden, heefc deze ftad gisteren de eer*gehad dezen grooten Monarch binnen hare muren te zien. Z. M. ar»* riveerde omtrent des middags en zette dadelijk de reize r.asr Keulen verder voort. F R A' N K R Y K. VERSAILLES den 7 july. iVfen beweer# ftijf en fterl: in 't publiek, men verzekert zelfs in de dagbladen, (hoewel goed onderrigte perfotien van het te gendeel overtuigd zijn,) dat Z. M. de Keizer van Rusland zich incognito in Parijs bevindt. Sedert eenige dagen fpreekt men vee] van onderhandelingen, welke er op-het tapijt zonde» zijn, ten einde een huwelijk tusfchen den Hertog van Berri en de G'oot-Vorft n Cacharina, zu.-ter van den Keizer van Rusland, tor ftsrd te brengen; misfchien hebben deze laaifte geruchten wel tot het eerfte aanleiding gegeven. Men beklaagt zich zeef over déh geest vMke bij de uit Rusland terug kee- tende franfche krijgsgevangenen heerscht. PAL YS den 7 july. Op de wet, betreffende de gódsdienfttge viering der zon- en feestdagen is eene nadere uitlegging verfchenen en daarbij het koo- pen van de noodige levensmiddelen en artfeiSijeu op dezelve», gelijk ook het doen van noodzakelijke reparatie» en andere verrigóngen die geen uitftel gedo gen na aangifte aan de politie en daarop bekomen verlof, toegedaan. Op het ftuk van den boekhandel en de boekdrukkerijen is door den koning e-o corcept-wet aan de kamer der afgevaardigden voorgedragen, volgens wél ke voortaan ook elk boekverkooper er. boekdrukker door den kofting gebre vetteerd moet zijn. Voorts blijft ook de cerfpur, doch op eenen geheel an deren voet dan te voren, en voornamelijk om op de kleine dagelijks uitko mende gefchriften het oog te honden. Alle boekwerken van 30 of meer bla den druks kunnen vrijelijk gedrukt en uitgegeven worden zonder eenige voor afgaande cenfuurgelijk ook, hoe veel of weinig bladen druks ze ook groot zijn, alle werken in vreemde talen alle gebede-bcekjes, catcchisaiusfen,man- dauierttn herderlijke brieven, proces-itukken die door een advocaat ofavoué geteekend zijn, en de verhandelingen van de doör Z. M. erkende letter kunde en geleerde genootfchappen. A iie andere boek-werken minder dan 3obladen druks beftaandekunnen, voor den druk,_ ter inzage door dei] directeur der boekdrukkerijen of door de prefecten gevraagd worden. In den Elfes.-niet ver van Haguenau, zijn een aantal Rnsfen, op hunnen geene verdere wanorders vodrtfjsruireti. De baron van Dedem, die als luitenaht-generèsl met vee! onderfcheidinc frl de laatfte veldtogten gediend beeftheeft zijn outflag genomen on. naar Hot- land, zijn vaderland terug te keeren en in dienst van den Souvereinen Vorst eer Nederlanden overtegaan. Een der laatfte decreten van den koning van Spanje beveelt om naauwkeurige lijsten te maken van alle papieren, ftrhilderftukkenkostbaarheden enz. die uit de verfchijlende archievenpaleizenmonasterien, kerken enz.','naar Frankrijk vervoerd zijn, ten einde die bij het tegenwoordig gouvernement van Frankrijk te reclameren. De koning van Sardinien heeft, eyen als de koning van Spanje, alle geheime bijeeukomftenook dié der vrijmetfelaren, verboden, en een ftrenge boek- cenfonr ingevoerd. Te Boulogne zijn'reëds een twintigtal zware Engelfche korvetten en brikken aangekomen, om een gedeelte der uit het Zuiden derwaarts marcherende 12000 man Engelfche kavailerle intenemen, en naar baar land overtebrengen. De laatfte uit Frankrijk aftrekkende kolom Oostenrpkbe troepen'is den 57 en 28 juni) door Bafel gepasfeetd. Op bevel van den minister fecretaris van ftast van het departement dar ma- rine, is aan den kopphande! kennis gegeven, dat de Deij van Algiers ft.-edsde Havens van Tunis doet blokkeren, en dat de Franfchg fchepen ^aar de Mid- delandfche zee beftemd zich mpeten wapenen tegen de gevaren, die menbif bet naderen van Tunis zoutje kunnen ontmoeten. De 5 pCts.geconf. zijn 67 fr. 75 c. en de actiën vsn de bankt 117 fr soc VEREENIGDE NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den ie july. De raad van koophandel en koloniën, opgerigt bij befluit van den 6 april 1814 is, voorleden vrijdag, den 8 dezer gtit.fïalleerd en heef: zijne Werkzaamheden begonnen. BESLUIT y.an K. IJ. van tien.a5 juny 1814. Nademaal ons kennelijk is geworden, dat de Hoping van hnizen en andere gebouwen, federt een geruimen rjjd, in verfchiilende fteden handover hand toegenomen heeft, niet alleen tot ontluistering derzeive fteden, maar ook tot ongerijf van vele góede ingezéteuen en tot aanmtjrkeipnadeel van's Land* inkomen ZOO ia HET; dat wij, den Raad van State gehoord, en met gemeen overleg der Staten-Generaal dezer Landen, Hebben befloten en befioiten: Att 1. Geene floping of amotie van eenig gebouw, onder welken naam ook, binnen eene ftad of andere plaats gelegen, of daarvan een onmiddelijk gedeelte uitmakende, zal,'van nu af aan, mogen gefchtedenvoor en aleer daarvan den Burgemeester, of van het p'aatfelijk beftuur der gemeente0 waaronder zoodanig gebouw behoortexpres confent zal zijn bekomen; wor^ dende aan de piaatfeljjke befturen refpectiveiijk het toeftaan of weigeren vat» zoodanig confent, naar bevind van zaken, en zoo als zij met het algemeen belang hunner gemeente meest overeenkomftig zullen vinden, bij dezeover gelaten, behoudens, niettemin, den weg van doleantieaande Staten der pro vince, voor hen, welke zich mét de nïtfpraak van het plaatfelijk beftuuc mogten bezwaard oordeelen. 4 2. Ieder eigenaar van een dergelijk gebouw, welke van een zoodan'g con- nt voorzien zal zijn, zal, zonder eenige verdere permisfie te behoeven mits alvorens voldaan hebbende aap het hierna,, bij art, 4' en volgende artike len bepaalde, dé flooping of amotie mogen effectueren. 3. Alle gebouwen, woningen en buitenplaatfenonder welken naam ook, welke niet binnen eene ftad of plaats zjjn gelegen, en daarvan geen onmidde lijk gedeelte uitmaken, zollen als bevorens, door de eigenaren, zonderee nig confent te behoeven, kunnen worden geamoveerd mirs insgelijks alvo rens aan het bepaalde, bij' art. 4' en volgende artikelen, voldaan hebbende, en na voorafgaande kennisgeving van het voornemen aan de plaatfeijjke rege ring en den ontvanger der directe belastingen. 4. Van de gebouw'en, die zouden mogen worden geflooptof geamo veerd, zonder dat een ander gebouw van gelijke waarde in de plaats worde gezet, zal de reële belasting, op zulk een gebouw, van 's Lands wege, of plaatfelijk opgelegd, gedurende den tj]d van tien jaren moeten betaald wor den zuliende de berekening worden gedaan naar de hoegrootheid' dér belas ting ten tijde der fioping beftaande. 5. Dit tijdperk van tien jaren zal een'aanvang nemen met het jaarwaarin de doping of amotie zal zijn begonnen en de negen daarop volgende jaren' voortduren.'. 6. Tot fecuriteit van de betaling der belasting, in art. 4 vermeld en alvo rens tot eenige amotie, in welk der bij art. 1 2 en 3 omfchreven gevallen dezelve ook zouden mogen plaats hebben, over te gaan, zal door den genen die de afbraak of floping wenschc te doenen ten genoege van den ontvan ger der directe belastingen, san wien de betaling behoort te gefchieden, en va., hét plaatfelijk beftuur refpectiveiijk moeten worden gefteld voldoende cautie, waarvan de natuur door denzelven ontvanger zal moeten worden be paald even ai» zulks, virar de piaatfeljjke belasting aangaat, door bet plaatfe lijk beftuur zal worden beooideeld en bepitald, roet vrijheid echter voor den eigenaar, om de gevorderde betalingen, dadelijk bij de stnolie, te doen. 7.- Gelijke cautie, en mede ter beoordeeling van het plaatfelijk beftuur, zal door hem, die de afbraak of amotie verlangt te doen, moeten worden ge fteld ten behoeve Van de eigenaren, der naast aan het te amoveren gebouw belendende perc-elen en ter verzekering der voldoening van zoodanige kos tenala'er mogten worden vereischt tof reparatie der fchadedie, ingevolge 1 tauxatie van de plaatfelijké roofmeesterenvan die perceelen of een derzelvc gedaan door de afbraak of de amotie mogt veroorzaakt zijn; zullende tien jaren na de volbragte amotie,' op een declaratoir van dezelve rooimeesteren «behelzende dat er geene fehade daaraan is veroorzaakt, de gefielde caucie dadelijk kosteloos worden opgeheven en gerolleerd. 1 8. De tegenwoordige wet, waarvan de uitvoering is opgedragen san dér? jeerften preftdent van het hoog-geregtsbof en van de departementen van bin- nenlandfcbe zaken en ffnantien zal worden geinfereerd. in het Staatsblad. HAARLEM den 6 july. Heden zijn hier eenige jongelingen uit den fran» fchen dienst ontflagen, te hiis gekomen. In de meeste plsatfen was de be- handeliug der Franfchen zeer verre van deelnemend. Te St. Affrique nogtap* (een vlek in het departement de l'Avejron, in het zuiden van Fffekrijk) ge noten zij eene .liefderijke behandeling. Dezeplrats vvaivoor allen een plaats van J]\h' rjl togt naar den Rhijn, eensklaps tegen hunne officieren opgelhanen hebbende I onuitfprekelijk genoegen; afgemat van honger, dorst en ongemakken, von kas van het korps100,000 franken bevattende geplunderd, en bovendien hun- 1 den zij (wie had dit kunnen denkèi nen kolonel 6oco franken ontnomen waarna zij in het bosch van Haguenau ontweken zijn. Er zijn maatregelen genomen om voortekomen da; 'hieruit denken) hier inwoónders vervuld met het verUn-* gen, om bij uitfluiting Hollanden wel te doen. Naaewelijks hadden de in- wonets ben ontdekt en als iioliauders erkectf, of ieder beijverde zich om '3 I

Middelburgsche Courant | 1814 | | pagina 1