DDEDBURGSCHE COURANT; "t\ M- Zaturdag den 30 April. <1 heden van Fontainebleau naar zijne beftemming op weg begeven hebben heb- beu; hij wordt verzeld van den Èugeifchen koionel Campbelltien Uu.vfifehen generaal Schuwaloff, een Oostenrijksch en een Fraisiisch generaal, fcscescorte van geallieerde troepen bedraagt 1500 man. Op den dag toen Bonaparte volkomen bekend gemaakt wierd met zijne ver vallen verklaring en de toetreding van Marmonc, den 4 dezer, adresfeerde hij te foatainebleau aan .de annëe de volgende dag-order: De keizer bedankt de armée voor de verknochtheid welke zij hem betoont, en voornamelijk om dat zij erkent dst Frankrijk in hem, en niet in het volk der hoofdftad berust. De foldaat volgt den voor- en tegenfpoed van zijnen gene raalzijne eer en zijne naauwgezetbeid; de hertog van Ragufa heeft die ge voelens niet aan zijne wapenbroeders ingeboezemdhij is tot de geallieerden overgegaan.- De keizer kan de voorwaarde, waarephij dien flap gedaan heeft "iet goedkeuren; hij kan noch het leven noch de vrijheid aannemen vande wil- iekënr eens onderdaans. De fenaat heeft zich veroorloofd-, over het gouver nement van Frankrijk te befchikken bij heeft vergeten dat hij ran den kei zet alleen de magt verfchuldigd is waarvan hij thans misbruik maaktdat deze het is die een gedeelte van deszelfs leden heeft gered Uit het onweér der re volutie, en het andere uit de vergetelheid geroepen en regenden haat der natie befcbermd heeft. De fenaat grondt zich opde arcikelen der conflitutie om ze omver te werpen; hij fchaamc zich niet, ver wijtingen aan den keizer tedoen, zonder op te merken dat, als het éerfte ligchaam van den ftaat, hij deel aan alle de gebeurtenisfen gehad heeft. Hij is zoo ver gegaan dat hij den keizer heeft durven befchuldigen van acten bij de publiekmaking veranderd te heb ben geheel de wereld weet dat hg zulke kunstgrepen niet uoodig hadeen teekeo was een bevel voor den fenaat die altoos meer deed dan men van hem. verlangde. De keizer is altoos genaakbaar geweest voor de verftandige ver- toogen zijner ministers,, en hij verwachtte van hen, in deze omftanaigoeden, eene uitvoerige regtvaardiging der maatregelen die hij had genomen. Indien Alle de huizen van Stanmore waren vol menfchen, alles was met de fian- I net enkel geestdrift geweest is die itï de publieke adresfen en redevoeringeu den fche kokarde, vlaggen enz. verfiera^ Al wie een paard had kunnen krijgen I toon geftemd heeft, dan is de keizer bedrogen geworden; (Baar zij die zulke, was Lodewyk XVIlï buiten Stanmore ie gerbóet gereden, en toen Zijne Ms I taal gevoerd hebben moeten aan zichzelven de nadeeligegevolgen hunner vleije-, jèfleit een klein eind wegs van de fiad af was, ontfpaBde de menigte volks ijen wijten. De fenaat fchaamt zich niet om te fpreken van de fchotfchrif. de paarden en trok het rijtuig voort. I een die tegen de buitenlandfche gouvernementen publiek gemaakt zijn hij De tfein beitond uit honderd Edellieden te paard; de trompetters van de vergeet dat die in deszelfs boezem opgöfteld zijn. Zoolang de fortuin 'hun- garde Cn een detachement van dezelve zes koerfen van het hof met de do- I ren fouverein getrouw is geweestzijn dié menfchen getrouw gebleven en D E R I G T. fet toeflemming van de Hooge Autoriteit zullen dé ondergeteekenden i'VI hun Dagblad weder als voormaalsdriemaal des weeksnamelijk DingsdagsDonderdags en Zaturdags onder den titel van MIDDELBURG SCHE COURANT, uitgeven.,Geene kosten of moeite zal door hnn ■worden gefpeard om dit Nieuwsblad door eene goede correspondentie voor het publick zoo inteiesfant mogelijk te maken; zij noodigen derhalve dok bij dezen ieder, die inflaat zoude zijn hun eenige belangrijke bijdiageii, het zij Nieuwstijdingen of Hukken den Koophandel, Scheepvaart enz., betreffende, mede te deelendaartoe op het vriendelijkst uit; zullende zij daarvan altijd eeD befcheideu gebruik maken, eft ten alien tijdb dankbaar voldoen alle zoo danige onkosten die daarop zonden kunnen vallen. De prijs dezer Courant zal provifioneel op St. het nommer getekend worden, en de Advettentien van welken aard ook, op 5 St. per regel. Er wordt verzocht de Advertentien te bezorgen daags voor den dag fier uitgave van de Courant, en wel voor 12 uren des middags na dien tijd ko mende zullen deZélve tót een volgend No. moeten blijven. Middelburg den 25 April 1814. H. A. ABRAHAM*, J. A B R' AHA M S Redacteurs eti Uitgevers. LONDÈN den 22 april. Eergisteren had men hier eene vertooning waar van de jaarboeken geen voorbeeld opleveren. De koning van Flankrijk werd door den prins regent in Londen binnen geleiden met zijne herftelling op den franfehen troon geluk gewenschc De prins regent was koning Lodewyk XVIII tot aan Stanmore te gèmoet gereden; hebbende alle de postillons en bedienden het li vrij aan van den ko ning van Engeland doch zij droegen dé witte kokarde. mestieken allen met witte kokardes en een fierk detacheme t gardes hetwelk den trein floot. In de eerfle koets zaten de groot-officieren van de franfebe Troon, te iveten: de hertogen van Ilavré én Grammont, kapiteiéen van 's ko nings garde; de graaf van Blacas, grootmeester van de gfrJe.-rohe, en ,de ridder de Rivière eerfte Balmeester van Zijne Majefteit. In de tweede koets waren dd koiiing van Frankrijk, de prins regeik, madame de hercoginne van Angoulème en de prins van CondéV in de derde de hertog van Bourbon in de vierde de ftaatdames van madame, In de vijfde de ftalrasésférsen'in de zesde de verdere officieren van 's k'ouSngS huis. Óveral waar de ftaatfie pasfeerde waten de huizen en ftraren opgepropt.met menfchen, die de lacht deden weergalmen van hun geroepen bij het afftappen voor het hotel van Grillon in Albemarleflraatfpeelden de muziekante!? van den hertog van Kent bet air: God [ave the Kingterwijl het volk deszelfs gejuich verdubbelde. In de zaai alwaar de voornoemde hooge perfonaadjenbenevens de vreem dc ambasfadeuïs en ruffn honderd fraufene Edellieden tegenwoordig waren was Zijne Majelleitvermoeid van de reisin een armftoel gezeten en dc prins regent deed hem, in het fraasch, eene korte maar vleijende aanfpraak welke met nnnder gratieus werd beandwoord wanneer de prins hernam U- we .Majefteit befcbcuwt indedaad mijn gedrag van te gunflig'e zijde. Ik kan op geene andere verdiende rekenen dan dat ik mijn pligt heb vervuld waaptoe ik gevoerd werd door triijne geneigdheid en alle andere overtuigin gen. Zeker zal Uwe Majefteit löeftaandat ik er we! voor beloond ben, dóór de gebeurtenisfen oie liet onderwerp van deze onze wederz^dfebé ge lukwenfchingen zijn. Mogt Uwé Majefteit lang in vrede, voorfpoed >en roem leven Dat owe Koninklijke Hoogheid, zeide toen de koning, mij vergnnne er bij te voegen, dat ik flecbis fliauw heb Uitgedrukt de gevoelens mijner er- kentenis die mijn hart vervullen, en uie ik tot mijn laatfte levens oogenblik zal voeden voor de fiandvastige goedheid eri de edelmoedige befcherming waarmede uwe Koninklijke Hoogheid en owe groote natie mij en allé de le-jen van mijn huis, gelijk ook alle die getrouwe mannen, welke aan het zelve verknog: zijn, gedurende ons verblijf in dit groot en gelukkig land hebben vereerd. Mogt deszelfs grootheid en Voorfpöed eeuwigdurend Daarop maakte de koning, met behulp van de prins vanCoiidé en den her tog van Bonibon, zijne orde van den Heiligen Geest los, en omhing met eigen handen den prins regent inet dezelve, waarna Zijne Hoogheid affchëiri ram en onder het geroep des volks van leve de Prins! leve de Bourbons! le ve Engeland! vertrok. Gisteren heeft Zijne Majefteit de geluk wen fchi ngen omvangen van de gedis- tingueerdfte perfonen zoo ook van den lord Mabe en de Sheriffs van Londen; des avonds is de koning in Carlton-Houfe gekomen met eenen tabijken fleet en begeleid door de gardes te paard. De prins regent ontving Zijne Majefteit en hield een kapittel van de orde van de Kousfebandin hetwelk de koning van Frankrijk met algemeene ftem men tot tidder verkoren werd; waarop de prins regent'Zijne Majefteit terftond inwijdde en hem in perfoon den Kousfeband aandeed. De pms geleide toen den koning in zijn kahinet, alwaar Zijne Majefteit de o-de van den Heiligen Geest aan den hertog van York fchonk en Zijné Ko ninklijke Hoocheid met het orde-teeken dat hij zelf droeg versierde. De koningin en de prinfesfen zijn vervolgens ook in het paleis gekomen en tie koninklijke famiiien van Engeland en frankrijk dus vereenigd namen deel aan een kostbaar Banket, waarbij de priiis regent de honneurs waarnam, met al die bevalligheid hem zoo bijzonder eigen. Ten negen uren hield tie koningin cerclealwaar alle de eerfte lieden zich beijverden om hunne hulde te komen aanbieden en hunne eerbiedige geluk- wenfehingen uit te boezemen. Morgen vertrekt oe koning narr Douvreswerwaarts de prins regent met de ministers hem znllen verzeilen. Zondag zal Z-ijne Majefteit naar Calais o- verfteken alwaar hij zal flapen; den volgeneen dag gaat de vorst op Boulo gne's daags daaraan naar Amiens, om des woensdags te Rambouillet te zijn, alwaar hij de fchikkingen tot zijne intrede zal maken. PARIJS den 17 april. Gister heeli Z. M.dekeizer van Oostenrijk op Klein Trianon eene zamenkomst gehad met zijne dochter, die voor altoos vaH Napo leon Bonaparte heeft afgezien. Laaistgemelde wiens ongefteldheid in den be- giune vau eenen ernftigtu aard fcheenmaar reeds merkelijk beter is, moetzich geene klagte is genoord geworden over het misbruik der magt. Indien de keizer de menfenen veracht h:d, zoo als men hem dat verweten heeft de wereld zou dan nu erkennen dat hij redenen gehad heeft die zijne verachting billijkten. Hij had zjjne waardigheid van God en de natie; die alleen konden hem er van oerooven. Hij heeft ze altoos befchouwd als een last, en toen hij ze aannam, was het alleen in de overtuiging dat hij alleen in ftaat was om dezelve waardiglijk te bekleeden. Zijn geluk fcheen zijne beftemming te zijn. Thans, daar de fortuin zich tegen hem verklaard heeft, zou de wil der o;>tie alleen hera kunnen, overhalen om langer op den troon te blijven. lu ien hij zich moet befchouwen als de eenige hinderpaal voor den vrede doet hij gewillig de laatfte opoffering aan Frankrijk; hij heeft dienvolgens dé prins van de Moskwa en de hertogen van Vicenza en Tarente naar Parijs ge- zonden cm onderhandelingen aan te vangen. De armée kan zeker zijn dat hare eer nooit in wederfpraak met het geluk van Frankrijk zal zijn." Gister vereerde de keizer van Rusland, verzeld van den generaal Czernit- chef en lord Anstet, den maarfchalk Neij met een bezoek, en nam zelfs een dejeumr bij denzei ven aan waarna Z. M. een uitftapje naar Majmaison deed.. Gister dineerden vervolgens de fouvereinen benevens Monsieur en verfchei- dene generaals bij den keizer van Oostenrijk. Monsieur heeft tóf leden van den provifionelan ftaatsraad benoemd den prins van Beneventode hertogen van Conegliano, Reggio en Dalberg, de graven Jrucourt en Bournonvilleden abt Montesquiou en den generaal Desfoles. 1 Het lot van den kerkelijken ftaat en van Toskanen is werkelijk beflist. De Paus krijgt zijn wereldlijk gebied terug, en Toskanen wordt teruggegeven aan ien groot-hertog van Wurtzburg, oom des keizers van Oostenrijk. De couriers, die de tijding der vervallen verklaring van Bonaparte naar hec. Zuiden van Frankrijk moesten overbrengen opgehouden zijnde zoo zou, vol gens onze papieren den 11 dezer aldaar eene nieuwe batailie metSoult en Suchec. hebben piaats gehadwaarin Wellington wederom de overhand behouden zou hebben. De Moniteür deelt het volgende artikel mede „Niets bewijst kiaai blij kei ijker, hoe fchuldig zich die genen gemaakt heb-, benwtlke de bevelen en depêches van het gouvernementfedert den 1 de zer maand door hetzelve afgezonden onrierfchept hebben dan het nieuw, -n nutteloos bloedvergieten, hetwelk, den 10, onder de muren van Tou- loufe heeft plaats gehad. De maarfchalk, hertog van Dalmstie, fieeftonkundig van de voorzor-, gen, door het provifioneel gouvernement genomen om hem van de groote ge beurtenisfen, die den vrede aan Frankrijk en Europa fchenkenberigt te .geven den veldfiag aangenomen en, nieuwe lijkcypresfen hebben zich roet nieuwe laurieren vermengd. De beide legers, doordrongen van wederkeerige achting het gevolg varr gelijke dapperheid hebben zich rog eens mee eikander gemeten, en de franfche tioepen hebben, na eene helohafrge verde-, Touloufe ontruimd. Wij betreuren den dood van den divifie-gene» raai Taupin en de zware wonden van de generaals Harispe en Banrot. De. generaals Berlier en Gasquet, de kolonel van het 10de regiment inFpnterie van linie, de bataillons-overfte Morlincourtwelke de batterij beftuurde, zijn ook gekwetst geworden. Men moest alle de generaals^ alle de officieren er. alle de ko.rpfen diet dappere armée noemen, welke fifteds de fchikkingen van den, maarfchalk beb-, ben onderfteupd doch hoe hartverfcheurend is die tijding, wanneer men na-, gaat, dat een zoo edel bloed, zulke roemrijke opofferingen, door het vader-, land niet meer, gevorderd worden; maar dat zij .integendeel door een bar- l'baarsch en onvergeeflijk machiavelismus aan hetzelve zijn ontroofd geworden. „Thans zijn de maarfchalken van alles volkomen onderligt; er is geen le gerkorps meer, hetwelk zyue nieuwe pligten niet kent en de rost niet fmaakt in afwagting van den vrede, den gelukkigen vrede, dien ons de terugkomsc verfchaft van den koning van Frankrijk in zjjue hoofdftad. welke ongeduldig, is om hem te bezitten, en, zoo wel als het gèheele fianfche volk, hem har a geheele liefde te bewijzen." Eerst den 10 dezer, werden de groote gebeurtenisfen van Parijs op den 30 en 31 maart, 1 3 en 3 april voorgevallen, te Bou,rdeaujc bekei.den toen gat men zich aan de uitgelatendfte vreugde over, de aagen van den i«, n en 12 zijn door de inwoners van Bor.deaux in de grootfte b'ijdfchap doorge- b:agtha genoegen was op elks gezien: te lezen. PA1JS den 13 april. De fenaat beeft aan MotiGeur bet proviüoneel gou-

Middelburgsche Courant | 1814 | | pagina 1