MIDDELBURGSCHE COURANT, E X T R A O RDINAIRE No. 67. VRYHEID, GELYICHEID, BROEDERSCHAP 1798 WOENSDAG DEN 23 ME Y. IILTFIERDE JAAR DER R AT A A F SC 11E FR TH El D.} U tT v IjoJBÉMBHI «-» i.% *y A T+ U SBSmB -UrziüJl r- TV/IIDDELBURG den 20 Mey. Óp gisteren is alhier de aanneming X? J. van de Aéte van Staatsregeling voor hec Bataaffche Volk, met die Plechtigheid en Luister gevierd vvellte deze Heiiglyke Gebeurte nis vorderde, en waar aan ieder waar beminnaar .zynes Vaderlands te meer deel moest nemen daar hy dezelve als het eenig middel befchou- wende o.B het Schip van Staat, door loeyendc Orkanen geflingerd eind-elyk den Haven van dille rast en voörfpóed te zien bereiken. Reeds den 18 dezer zag men in de Abtay en op de Groote Markt, zoodanige toebereidden, waar uit men konde opmaken, dat de Gecon- j flituëerde Machten hadden voorgenomen, van hunne zyde alles aan te wenden, wat dienen kan, om hun hartlyk genoegen over deze' heilryke Gebeurtenis aan hunne Mede-burgeren te doen blyken. Met het aanbreken van den 19. wierden van de Croote of Abtdy Toren, de Vergaderzalen in de Abtdy, hec Raadhuis, de Vaderland iche Sociëteit en andere Publyke Gebouwen Nationale Vlaggen uitge- Itoken en zag men dezelve van de Vryheids-boom op de Markt, de fraaye Pomp in de Abtdy de Koornbeurs en de Schepen zich binnen de Havens bevindende, desgelyks waayen. Des morgens ten zeven uurenkondigde het geluy der Klok van den Abtdy Toren, ieder Ingezeten den plegtigen dag aan, hetwelk door Klokkeufpel afgewisfeld, ten negen uuren herhaald wierdtwanneer op expresfe last van der Gemeente Raad, alle Winkels gefloten en alle Handwerken gertnakt wierden. D's Voordemiddags ten half n uuren kwamen de beide liattaillons der Nationale Gewapende Burgermacht, benevens de zich alhier be vindende Compagnie Franfche Troupes en het Corps Cadetten, in de Wapenen, en verzamelden zich op de Generaale Wapenplaats, de Groote Markt, terwyl de twee Divillen Artilleristen zich op derzel- ver gewoone Loopplaats vervoegden, naar de Groote Markt trokken, en van daar met zich naar het Bolwerk by de Vlisftngfche Poort heenen voerden drie Stukken Gefchut zes Ponden, welke den braveu J Franfchen Generaal Osten, teti hunnen gebruiken derwaarts had doen brengen. Ten elf uuren vergaderden de Leden van het Intemediair Adraini- ftratif Beftuur benevens derzelver Minister in de Vertrekken tot hunne Vergadering gefchiktwaarheen zich vervolgens ook en Corps begaven de Leden en Secretaris der Rekenkamer, de Gemeente.Raaden Rechtbank der Stad Middelburg, met derzelver Secretaris en Bodensen de Franfche Generaal Osten, benevens zynen Staf en ecnige andere Officieren, al le welke in de antichambre van het Intermediair Admfiiiftratif Beduur, door de Leden van het zelve wierden opgewacht en eenige ververfchin- gen aangeboden. Tegen 12 uuren, werden door den Lieutenant Collonel Comman dant der Gewapende Macht en denJFranfchet) Commandant afgevaardigd, vier Burger Kapiteinen en een Fransch Officier, welke benevens de twee Compagnien Burger Grenadiersgecommandeerd door den Kapi tein van Deinfe, ztch begaven naar de Abtdy, zoo om de aldaar ver gaderde Coilégien naar de Markt te geleiden als om dezelve tot Escor ie dienenwordende deze Trein geopend door een Detachement Fran fche Jagers te Paard. Deze Trein in de Abldy gekomen zynde, posteerde zich met het Front naar den ingang van het Nationaal Gebouw in het welk zich ge melde Burger en Franfche Officieren begaven, om derzelver aankomst bekend te maken kort daarna verfcheenen de zoo Politique als Mili taire Authoriceiteti behoorlyk gedecoreert, en wierden door de Com pagnien Grenadiers met geprefenteerd Geweer ontfangen, waar naar de geheele Trein zich op weg begaf in de volgende orde: 1. Het Detachement Jagers te Paard. 2. De eerfle Compagnie Grenadiers. 3. De Geconftituëerde Machten, benevens de Franfche Generaal en verdere Officiereu, op de zyde gedekt door 24 Gronadïcrs. 4. De tweede Compagnie Grenadiers den trein fluitende. Nemende dezelve den weg door de Wagenaarftraat en Lange Noord- ftraat, onder het flaan der Trommen, en het fpeelen der Klokken van den Abtdy Tooren. Aan de Groote Markt gekomen zynde, wierd op een gegeven fein door de Artilleristen, op het Bolwerk geposteerd, het begin der I'Ieg- tigheid aangekondigd door 2 1 Kanonfchotcnderwyl de Staf-Officieren der Gewapende Burgermacht en de Franfche Commandant Marettede Politique en Militaire Authorheiten begvoeteden en onder een heerlyk Veld-mufiek langs het Front geleidenden ontfangende gem: Authori- teiten by deze gelegenheid de hoogde Militaire Honneurs. Vervolgens begaven zich dezelve in het midden van het aan drie zyden met gewapen de Manlchappen bezet quarréalwaar door alle de Officieren eenen ruimen kring wierd geformeerd, binnen dewelke door den tydelyker. Voorzitter van hec Intermediair Adminiftratif Beftuur de Burger Mari- nus Piepers wierd gedaan de volgende Aanfpraak, ten dien einde door het Uitvoerend Bewind der Bataaffche Republyk afgezonden. BATAAVEN Thands is de luisterryke dag gebooren, waarop het U eindelyk ge beuren mag U openlyk te verheugen in het zeldzaam en onwaardeer baar geluk, van U een wnarlyk vry en onafhanglyk Volk te mogen noe men. Twee Eeuwen zyn verlopen, zitits de dageraad dier Vryheid flaauwelyk begon aan te lichtenmaar flormen van geweld en op een gehoopte wolken van Vorstelyk belang en Priesterlyke Dweepzugt volg den aan denzelven op, en verhinderden de Zon der Vryneid haare weldadije draaien immer over de oppervlakte van Uwen Grond te ver- fpreiden; of gelukte het nu en dan eens aan dezen gezegenden Grond, cenen etkeleti flraal van tusfcheti de duistere wolken te mogen ontvan gen, wa dezelve niets meer, dan een blikfem in den donkeren nagt, die, evei zoo fpoedig als hy gezien word, wederom verdwynt. De da dien wy thands vieren, is doorUwe Voor-ouderen ten kos te van «inoemlyke fchatten en ftroomen bloeds begeerd geworden maar niimer mogt het hun gebeuren, de ryzende zon te zien klim men, wlke wy thands tot haare.) vollen middag zien opgaan. Zy ïs de feboulte, welke immer U de Jaarboeken van dit Gemeenebest, www- g»W» IVV1 itVUVUdg UOU I en van die aller vrye Volken, kan worden opgeteekend. Gy viert thans het Feest, niec (leges van eeu vry gewordenen Siaveu-hoop', maar van een vry en achtbaar Volk, hetwelk zig zelve Wetten heeft gege ven, naar welke hetzelve befruurd wil worden, en het welk een Staats regeling heeft vastgefteldagtervolgens welke hetzeive wil, dat zynn Maacfchappy beftuard zal worden. Laten wy ons dus tiians piegtig vereenigen om deze heugelyke Ge beurtenis dien luister by te zetten, welke haarer waardig is. Laten wy ons verheugen dat de Eeuwen van hec Despotisnins en Priester- lyk Geweld verweenen zyn, en dat dezelve zyn opgevolgd door ty- den, waarin de Rechten der Menschheid volkomealyk geëerbiedigd, worden. Niets kan ons dierbaarer zyn dan ons thands te vereenigen rondom hec Altaar der Conftitutie, welke in ons midden is aangenomen en vasrgefteld. Zy is het lïeunpuiic. waar op het Vaderland thands rust; vu zydie weigeren zouden, in deze A'gmneene Vreugde deel te ne men, kunnen uiec anders worden aangemerkt, dan ais Vyaudcn van het Algemeen Geluk. Het ftaac aau U, Bataven! om deze Uwe Vryheid ongefchonden te bewaren; Gy hebt thans een gevestigd Beftuur, hetwelk een eiode maakt aan alle Intermediaire of Revolutionaire Maatregelen. Maar dit gevestigd BeftuUr kan nimmer voor deszelfs wankeling bevryd wor denten zy Gylieden hetzelve eendragtig verdedigd, en met al Uw vermogen onderfchraagd. Vereenigt U dus rondom den Standaarc der Vryheid, om hulde teezweeren aan de tegenwoordige orde van za ken, en piegtig te beiooven, datgy dezetvemec al uw vermogen mee uw Goed en Bloed, zultondexfteunen Laatdeze dag getuige zyn dat gy de waardige Afftammelingen zyc dier doorlugtige Voor-oude ren, welke dezen Grond met hun zweet en bloed doordrenkt hebben, om denzelAen door een een Vry Nakomelingfchap te doen betreeden! Dat dan hec Feest, hec welk wy thands vieren, ingerigtom aan de Eerftelingen onzer Nationale Vryheid hulde te doen, gekenmerkt zy door den Geest van waare Broederfchap en Eensgezindheid, en tevens ftrekke om aau de Voorrtanders van het Despocismus het ondraaglyke- hunner Regeering te doen gevoelen. Nu deed zich een herhaald geroep van Leve de Republyk! Leve do- Conftitutie! hooien; hetwelk binnen den kringaanvanger.de, door c'a onder de Wapenen ftaande Burgers en Franfchen met de Hoeden op de Bajonetten wierd gerepeteerd. Waarna de Lieutenant Collonel Com mandant Serlë voortrad en de volgende Aanfpraak deedc. BURGER PRESIDENT! BURGERS BESTUURDERS.' Het is dan heden die luistervolle dag waarop het ons Vaderland, et» der Bataaffche Natie mag gebeuren om zigeendragtelyk in de geboor te van dien Dag der Dagen te verheugen, waarna onze Voorvaderen, fines meer dan twee Eeuwen reikhalzend verlangd hebben, en om wel ken te verkrygen zy ounoemelyke fchattenja ftroomen van bloecf hebben opgeöffert Dankbare tiagedogtenis vervullen dan onze harten, want hunne groo te daaden toch zyn hec edel Fondament, waarop onzen welvaartca' die der geheele Republiek gegrondvest is. Geluk, Burgers Beftuurders! Geluk Bataven ja, Driewerf geluk lang gefchokt en gefolterd Vaderland! dat deze dag voor ons, en heC tegenswoordig geilagc bewaard is! voor zeker is hy de fclioonftedie immer in de Jaarboekeu der Volken kan worden opgeteekend, daar na de Zon der Vryheid met haare weldadige ftraaleti dezen Vaderlandfchea Grond befchynt. Wel aan vieren wy ter eere van denzelven, en vait een vry en achtbaar Volk, dezen heilryken dag, dat wy ons in blyd- fchap vereenigen, om als echte kinderen des Vaderlands, rondom den Altaar der Conftitutie, en den Stnndsart der Vryheid, by het bloed onzer Voorvaderen, dat Despooten hebben doen ftroomen en Dwinge- landeu vergooien te zweren dat wy deze geheiligde Panden zulle tl bewaren met al onze macht verdedigen, en niets te dierbaar achten, wanneer haterliugeit onze Conftitutie met listige aanllagen zouden zoe ken te ondermyntn. 1 Wy vereenigen ons met alle brave Patriotten, en met zoo veelei), die niec van gisteren of eergisteren getoond hebbendat zy waardige afftammelingen dier doorlugtige Voor-ouderen zyn, welke dezen Grond met hun zweet en bloed doordrenkt hebPen, om het tegenswoordig Geflagc tot een vry en onaf hankelyk Volk te maken Wy vereenigen ons met huu en met Ulieden, achtingswaardige Be ftuurders! om dezen dag dien luister by te zetten die denzelven voor eeuwig moet doen kenmerken, die alle waare Patriotten, met den Goddelyken Band van Broederfcbap en Eengezindheid verbindt, en die zelfs de voorftanders van het Despotisraus, den ondraaglyken lasc hunner Regeeritig doen vervloeken! Naauwlyks geëindigt hebbende, verhief zig, weder een algemeen geroep van Leve de Vryheid! Levede Republiek! hetwelk doorVeld» mufyk vervangen, en gevolgd wierdt van 21 Kanonichocenweder op een gegeven fein gedaan. Hierna piaatfte zich alle de pref-nt zynde Coilegien benevens den Franfchen Generaalen verdere, Officieren voor het Raadhuis, en ont- fingen aldaar van de deftleeretide Burgers, Franfchen en Cadetten, de hoogfte Militaire Honneurs, wordende eindelyk alles met 21 Kanon- fchoten 'oefloten. De orde waarmede alles wierd uitgevoerd, dë ftatige ftilte, welke by hét doen der Aanfpraaken onder eene vergaderde tsllooze menigte heerschte was treffend, en de blykbaare voortgang in de Exercitiën, welke door de Gewapende Burgers en het Cadetten Corps wierden. arrt den dag gelegd, verblydde elk waar Patriot, daar dezelve hem ten- Waarborg ftrekte, voor de handhaving van 's Volks Vryheid en de tan- genomene ociatsiegeling. Aan de Gcwaaende Burgers, Fi an when en Cadetten werden doof hunne Officieren velmeenend dank betuigd, en de Politique en Militai re Autboritejren iegaven zich op het Raadhuis, oipvenige vervenfehin- gen te gebruiken. In de Vergs»4«!xaa! var, V.gt Intermediair Adtainiftraiif was yervrttg—rp Rant Jrz? z - n

Middelburgsche Courant | 1798 | | pagina 1