a. Allen, -fie-zig, zsottdw uitdrukkelyken last of toeftem- miug vim het Gouvernement, buiten 'sLands met der woon -hebbende begeven, na hunne terug keering, nog geen twee volle Jaaren in deze Republiek liljnire ysste woonplaats weder peifdonlyk gehad hebbèu. b. Allen, die in eed of bediening zyn van eenige vreemde Mogenheid, of daar van eenig Penfioen genieten. c. Alle Leden van een-ige bnitenlandfcbe Corporatien, tot welker Lidmaatfchaphet zv onderfcheiding van geboorte, het zy de aflegging van eenige Godsdiepftige gelofte verywclH word. d. Alle Ly'f- en Huisbedienden die tot perfoonlyken dienst behooren en itiwoóusnde by hun welken zy dienen. e. Allen, die in Wees-, Diaconie-, Armhuizen of andere G-eftigtenals Behoeftigen, onderhouden worden. Allen, dié, in het laatst afgelopen Jaar tot den dag der op- roeping.te reekenen uit de Armen -kasfen zyn bedeeld geworden. g. Die oin verkwisting, wangedrag, of gebrek aan verftan- deiyke vermogens, onder Curateele liaan. h. Bankbreukigén mitsgaders die geenen wier Boedel In- folvent verklaard is, die hunne Crediteuren derzelver agter- wezen niet ten genoegen zullen hebben voldaan, niettegen fiaaude zy het Beneficie vaji Ceslie mogten hebben verkregen. Die door een Regteriyk Decreet in Haat van befchuidiging gelteid zyn, mitsgaders die, welken in (rechten voor eerloos worden gehouden. 3. Ieder ftembevoegd Burger, na vertoon zyner ftembevocgd- heid, brengt zyne Hem uit in eigen Perfoon en alleen in de Grondvergadering, tot welke hy behoort. x 4. Niemand verfchynt in de Grondvergadering gewapend. 5. Over alle gefchiilert, in eene Grondvergadering otuftaande nopens de bevoegdheid van eenig Burger, om zyne fiem uitte- brengen, doet die Grondvergadering zelve uitfpraakwaaraan de beklaagden zig moet onderwerpen. 6. De fiemming, in deze Grondvergadering, gefchied overhet Ontwerp van Staatregeling by Ja of Neen, en by Gefchrifte. 7. Hy die niet kan Leezen en Schryven, geeft zyne item op aan den Secretaris dier Grondvergadering, en aan hem, die al daar de Contra-lyst hond1 De Secretaris fchryft die item voor hem, op het Stembriefje»vertoont dit aan hem, die de Con tra-lyst houd, en word zulks door den Stemmer zeifin de Busfe geftoken. 8. Na het inkomen van alle de Briefjens, opent de Voorzitten in tegenwoordigheid der Stemmers, de Busfe, neemt de Brief jens dén voor één daar uit, en fielt dezelve ter hand aan den der tien Stemöpnemer, die dezelve Briefjens overluid opleest. 9. Van deze fiemming word gemaakt het volgende Proces-Ver baal. „De Grondvergadering uit vyf honderd Zielen No Dtftriftgehouden in dein de meest gefchiklte orde en rustgefiemd hebbende over bet Ontwerp van Staatsregeling voor het Bataafiche Volk, zoo als hetzelve by de Conftituëerende Vergadering, het Ba- taaffche Volk reprefenteerende, op den 17 Maart laatstleden is aangenomen, en op heden den =3 April, aan het zelve Volk, daartoe expresfe in Grondvergaderingen opgeroepen, tot aanneeming of verwerping is voorgedragen, verklaart, dat in dezelve hier bovengenoemde Grondvergaderingen zyn opgekomen Perfoonen, waar van zich verklaard heb- benStemmen voor, enStemmen tegen hetzelve Ontwerp van Staatregeling. Actum den 23 April 1798. Het vierde Jaar der Bataaf- Jche VryheidH 10. Deze Proces-verbalen worden door de refpeétive Munici- paliteiten in de Grondvergaderingen van hun resfort bezorgd. Het Uitvoerend Bewind draagt zorge, dat dezelve, met de noodige veranderingen, worden bezorgd aan de Bataafiche Armée, en op '5 Lands Vloot. u. Deze Proces-verbaalen worden in de Grondvergaderingen door den Voorzitter en Secretaris, mitsgaders door de drie Stem öpnemers, geteekend, en door den Voorzitter en Secretaris aan de plaatfelyke Municipnliteit overgebragt, Die der Bataaffebe I Armée, zoo als die ook van's Lands Vlootzenden dezelven aan de Commandanten van het Corps, of van het Schip, tot hetwel- ke zy behooren. 12. De ploatfelyke Municipaliteitzoo alsook de Commandan ten der refpeétive Corpora in de Batanffche Armee, en die der Bevelhebberen op's Lands Schepen, doen de verzameling dezer 1 Proces-verbaalen in hunne plaatfelyke Registers regiftreeren en zenden de origiueeleu Ver baaien tcrfiondaan het Adminifiratief Beftuur van dat Gewest, onder hetwelke zy behooren. De Be- fiuurders der Gewesten doen uit de ingekomen Proces-verbaalen opmaken, en in hunne Registers infchryyen, het refultaat der Remming-, ieder in zyn Gewest. De Commandanten der Corpora van de Bataaffebe Armée, zenden de Proces-verbaalen der fiemming van hun Corpora aan den Agent van Oorlog. De Commandante» van 's Lands Schepen zenden die aan den Agent der Marine. Ook d ze beide Agenten maken ieder re fpeétive het refultaat der fiemming voor hunne Departementen op, en zenden, gelyk ook .de Befiuurders der onderfcheidene Gewestenhetrefiiltaat der (lemming met de origineele Proces- verbaalen, in de Grondvergaderingen geformeerd, aan het Uit voeren Bewind der Bataafiche Republiek. Deze toezending zal moeten gefchiedcn voir ultimo der maand April deze| Jarrs. 13. Ten einde aan alle de daatoe bevoegde Burgeren door de gebeele Bataaffebe Republiek de gelegenheid te gevenom ter beftemder tyd de Grondvergaderingen by te woonen z>a! er o£ dien dag aan 's Lands Werken, het zy dan Fortificatiën, Maga- zynen Werven of diergelykemet worden gearbeid. Dan,daar dus de nyvere Arbeidsman, door zig van zynen Burgerpligt te kwyten, zonde ontzet zyn van dat inkomen vordert de edfclmoé* digbeid der Natie, dat hy zyn gewoon daggeld, oók voor dien dag, zal genieten, waar voor heruitvoerend Bewind de noodige zorge zal dragen, gelyk mede voorde verfchikkirig der-fthTludti- gen van Maandag op Dingsdag terPlaatfe, waarzulks behoort. 14. De Proces-Vebalen in de Grondvergaderingen geteekend zynde, zoo als in Art. 9. gezegd is gaan dezelve dadeiyk uit een. 15. Het Uityoeredd Bewind, de Remming, zoo ais in Art. 12. gezegd is, verzameld hebbende, maakt het refultaat derzel/eop, Grondvergaderings gewyze, geeft daar van ten fpoedigilen by Misfive aan de Conftituëerende Vergaderingen by Publicatie aan het Bataafiche Volkkennis. Het is om te voldoen aan uw verlangenaan Uwen wil, dat wy, uwe Vertegenwoordigers, niet in debetrekking van Wetgevers, maar als uwe Mede burgeren, die uwe belangen behartigen, uwenvoor- fpoedwelvaart en geluk beminnen, nu zuilen overgaan, om U Bataven', aan te wyzen en te radenhoedanig gy U in uwe Grond vergaderingen op den 23 April eerstkomende bebthdet te organife- ren te regelen, en uwe vrye Stem met die orde en kalmtedie Uw fier Carséter kepfchetst, uit te brengen. 1. De Oudfte in Jaaren in elke Grondvergadering behoorde provifioneel Voorzitteren de jongde van Jaren Secretaris te zyn. Aan deze Burgerlyke eere-püchten behoorde zig niemand te ont trekken, ten zy met het goedvinden van de meerderheid der Bur geren, tot die Gronvergadering opgekomen. 2. In elke Grondvergadering behoorden, door dezen provifio, neelen Secretaris, de namen der Stemhebbende Burgerentoide- zelve Grondvergadering behoorende, voigfens eene Lyst,-dooc het Gpmeente Beftuuraldaar gezonden gelezen, die der tgterge- blevenen aangeteekendca het getal der aanwezenden te worden opgemaakt. 3. By deze fiemming behoorden, na het opmaken derLyst, vyf Stemöpnemers by meerderheid, en uit dezelve één tot Voorzitter en één tot Secretaris te worden benoemd, terwyl één der drie aaderpn eene Contra lysc van de Stremming behoorde te houden, 4 Dezen benoemd zynde, behoorde niemand, onder welkt voorwendsel ook, in de Vergadering meer toegelaten te worden, noch zig iemand daar uit te verwyderen, dan met toeftemming van dep Voorzitter. 5. De Voorzitter behoorde de Vergadering te openen in dezer voegen Het werk waar toe wy thans geroepen zynvordert de plegtige herinnering van liet belang, dn er-Voor ons, ea voor a'le onze Medeburgeren wier zaak wy hier waarnemen ligt, in de beöordeelitsg van eene staatsregeling, die aan het tegenwoordige Bataaffebe Volk, en aan het volgend Ge. flagc, de verzekering van hun politiek beftaau'géven moet. Dat dan het bezef van dit belang, en van onze diuire vet- pligting, ons altas doe ter zyde zetten, wat ons beletten zou zoodanig eene uitfpraak te doen, als welke aan Euro- pa de rust, eu tran ons Vaderland deszelfs grootheid katt weder geven ten einde elk onzer een geiust geweten hebbe voor God en het Vaderland!" Ik maak dus geen zwarigheid, de volgende Verklaring af- releggeo Ik verklaar, een onveranderlyken afkeer te hebben Van het het Stadhouderlyk Beftuurhet Fcederalitmusde Avifiocratie en de Regecringlooiheiden dat ik naar myn beste weten, myne Stem over het Ontwerp van Staatsre- geTing voor het Bataafche Volk zal uitbrengen, zonder ïnydanrin door iemand te hebben laten af of aanraden."" Dit verklaar ik op myne Burgertrouw 6. Deze Verklaring behoorde gefchreven te liggen op de Ta fel, aan welke de Voorzitter geplaatst is. En ieder der Stembe voegde» behoorde, by den aanvang der werkzaamheden, me» het leggen van zyne hand op dit Gefchrift, overluid te zeggen. Hit verklaar ik 7. De Voorzitter, Secretaris, en drie Stemöpnemers behoor den het eerst hunne Stem uittebrengen zonder dat zy nogthans deswege onder eikanderen eenige raadplegingen behoorden te houden. 8. De Secretaris behoorde ieder der Stembevoegden een Num mer te doen trekken, en dit Nummer, ondgr het oog van hem, die het getrokken heeft, op eene Lyst te teekenen. Deze tee- kenitig op de Lyst behoorde mede te gefchieden door den Stem öpnemer, die de Confra-Lyst houd, en op dit Billet behoorde de Stembevoegde zyne Stem in gefctirifte uittebrengen, 9. Ieder Burger behoorde naar zyn Nummer, dat hy getrok ken heeft, te worden opgeroepen, zyne Stem door Ja of Neen op het door hem getrokken Briefjen te fchryven en het zelve, in de daar toe befterede Busfe te fteken, van welke Busfe de Sleu telgeduurende de Stemming, by den Voorzitter behoorde be waard te women. Wy vertrouwen, dat gy Bataven! de bovetiftaande fchikkingen geredelyk goedkeuren, en als zoo veele raadgevingen uwer welmee- nende Medeburgeéen eti Vrienden vrywillig opvolgen zult. Gelastende het voorn. Bewind, in naam des Batanffchen Volks, dat deze afgekondigd en aangeplakt zal worden, alonime waarzulks behoort. I11 den Haag den 27 Maart 1798. Het vierde Jaar der Batacffche Vryheid. (Was gepnrapheerd) WYBd FYNJE, vc (Onder ftond) Ter Ordonnantie van hetzelve. (Was geteekend) S. DASSEVAEL prov. Secretarit. Te miüdelevkg hy de Weduwen W. en J. ABRAHAMS, Boekverkoopfters^ V'

Middelburgsche Courant | 1798 | | pagina 4