COURANT» EXTRAORDINAIRE No. 42. VRYHEID, GELYKHEID, BROEDERSCHAP- 1798 SATURDAG DEN 31 MAART. (HET VIERDE JAAR DER BATAAFSCHE FRTIIEID GELTKHEIDFRTHEID. BROEDERSCHAP. Het Uitvoerend Bewind der Bataaffche Republiek, aan alleBur- gers en Ingezetenen van dezelve Republiek Heil en Broeder- fchap! doet te weten: dat Het van de ConlHtuëerende Vargadering, reprefenteerende het Bataaffche Volk, heeft ontfangen deze navol gende Proclamatie. GELTKHEIDFR I HEIDB R O E D E R SC H A P. PROCLAMATIE. De Conftituëerende Fer gade ringreprefenteerende het Bataaffche Folk, aan hetzelve Folk. BATAVEN! Deze naam, welke u uwen oorfprong herinnert uit dat aêloud Volk van helden hetgeen reeds in Europa's kindsheid wist vry te zyn en zyne vryheid tegen de tirannen te verdedigen: deze naam welke het geheele menschdom met vermaak doet denken aan eene Natie', die door alle eeuwen heen haare vryheid-zucht, haare dap perheid, en haare deugd deed uitblinken; deze naam alleen is ge noeg, om uw gevoel van eigen waarde tot die edele hoogre opte- voerenwaarop een Volk moet geplaatst zynwanneer het zyne oppermagtige regten ten vollen gaat uitoefenen. Eeuwen van barbaarschheid en geweldenary hadden u verdron gen uit het dierbaar bezit uwer vryheid uweronafhanglyke opper magt, en van den u verfchuldigden rang onder de Souveraine Vol ken der waereld. Dit Cavenjuk eindelyk moede, zwoert gy Philips van Spanjen af, en wildet eene Republikeinfche Conftiturie. Men gaf er u de fchaduw van, en de Graaflyke Keetenen, meteen weinig verguld- fel van vryheid belegd, gingen over in de handen van listige Stad houders en regeerzuchtige Gedachtendie u dezelven beurtlings om de lendenen fmeedden. Na een verloop van twee eeuwen, liep dit Ryk van AriftoCratie en Despotismus ten einde: de banieren der Franfche Vryheid drongen door tot aan de uitgangen van den Rhyn. Uwe Keetenen vielen af: gy ademdet in de zalige lucht der vryheid. Dan, nauwlyks waren uwe eerde verrukkingen daarover voorby, of een nieuw onweder van Staatsrampen pakte zich boven uwe hoofden te zatnen. De helfche Staatkunde der Brittenin zamenzWeering met de heerschzucht en de verdeelde belangen van eenige weinige ontaar de Patriotten, vergiftigde uwe heilryke Revolutie van 1795, ont hield u, drie Jaarenlang, de fchoone vruchtendie gy er van hadt moeten plukken, bragt uwe Republiek toteenen daat van volko men veriaraming, deed haar aanzien by aMe de Volken tot het niet wegzinken, en bereidde de zekerde maatregelenom u weldra in denzelfden daat, welken gy verlaten hadt, terug te brengen, of wel Je prooi te doen worden van eene onherdelbare verwoesting. Dan, uw Befchermgeest waakte over den Vaderlandfchen grond, en boezemde aan uwe getrouw gebleven Vertegenwoordigers dien Republikeinfchen moed in waarvan de groote gebeurdtenisfenop en na den 22 January laatstleden, de onmiddelyke uitvloeifels zyn geweest, en waarvan het Bataaffche Volk, reeds nu, de gezegen de vruchten plukt; gebeurdtenisfen, toegejuicht door geheel Eu ropa, door onzen getrouwen en grooten Bondgenoot, ja door u zelven, waardige Bataven! Er was reeds veel gedaan, maar nog meer bleef er te verrigten overig. De zegepraal van 22 January laatstleden kon uuiteendood- lyk gevaar redden; zy moest u uwen moed, uwe vryheid wederge ven; maar, zy kan u die Vryheid, en het geluk, daar uit geboren niet duurzaam verzekeren, zonder de invoering eener vaste orde van zaken, door eene wyze, Democratisch Republikeinfche Con ftitvtie gevestigd. Was men toen op zyne lauren gaan flapen, wel dra zouden uwe Vyanden, die vbor het oogenblik door den flagbe- dwelmd nederlagen het misdaadig hoofd opgedokenden Burger oorlog geörganifeerd met de party der Anglomanen zaamgefpanden en u gedompeld hebben in eenen toeftand, erger nog, dan dien, waarin gy u vóór dezen bevondt. Maar, zoo zy immer deze ichandelyke hoop een oogenblik durf den koesteren, dat zy dezelve tbands voor eeuwig opgeven! Uwe Vertegenwoordigers, terwyl zy de eene hand nog houden uitge- ftrektom de tegenftreevers van uw geluk te beteugelenbieden u op dit oogenblik, met de andere hand, een Ontwerp van Staats regeling aan, hetgeen zy gefchikc achten, om de Bataaffche Repu bliek, door eene Staatsform, die onder den onmiddelyken heilvol len invloed des Volks (laat, vryheid, rust en welvaren naar binnen onafhnn'glykheid magt, aanzien en luister naar buiten, in eengroo- ter maate te bezorgen dan dezelve tot hier toe immer genooten haefteene Staatsregeling, gebouwd opdie grootebeginfeleu, wel ken Gyl. zelven 11a den 25 January in zoo grooten getale verklaard hebt aantekleevenen met goed en bloed te willen verdedigen. Thandsoppermachtige, vrye BatavenJ thands treedt gy volko men terug in de uitoeifening uwer onvervreemdbare en onvefdeel- bnre rechten. Gy gaat uitfprnak doen over uw eigen en uwer Kin deren toe kom (Hg lot. Gy gaat aan uwe Bondgenooten aan het geheel op U (laarend Euro, a het zeldzaam en fchitterendst voor beeld geven van een Volk, dat, door zyne onoverwinlykeVrybeiös- liefde allen tegenftand van vereeuwde tiranny en heerschzucht weet te vernietigen, en zig vry te maken, niet alleen, maar dat tevens, door zyne wysheid, door zyne zagtheid van aard, en detigzame beginfelen, dien grooten (lap weet te doen, zonder zig te bezoe delen met de yslyltheden eener bloedftorting, noch ulet de onge regeldheden eener Burgerlyke beroerte. Bataven! wys en voorzigtig in het oordeelenbeminnaars van orde, ondergefchikt aan de wet in uwe handelingen, en bezield met het volle gevoel uwer eigen waarde, wanneer gy in uwe verhe vene oppermagt beflist over de Staatsregeling, over het lot uwer RepubliekZult gyook zonder onzeberinnering, vóór, op, enna den 23 April eerstkomende, doen zien, dat gy waardig en in Haat zyt, om uwe oppermagt volkomen uitteöeffenenom uw Vaderland door uwe beflisfende (tem gelukkig en vry te maken, en om de laatfte misdadige hoop dier ellendigen die zig nog altyd met eene inflorting van het tegenwoordig Staatsgebouw hebben durven vleien, op éénmaal voor altyd te veriedelen. Laat dan, Bataven! uwe oppermagtige uitfpraak op diert dag, grootscheenparig, geregeld, de vrucht van een welberaden over leg, door warme Vaderlandsliefde ingeboezemd, en den 7oonea der aêloude brave Batavieren volkomen waardig zyn! Laat de dag van den 23 April het heil van den 22 January laatstleden vbl- tooijen, uwen roem by de Volken vereeuwigen, en uw toekomftig geluk, nevens dat uwer Kinderen verzekeren! Schaart U, als een éénjg Man, hand aan hand, rondom het Altaar des Vaderlandsen zweert, op het Wetboek der Conftitutie, aan hetzelve eeuwige verkleefdheid, onveranderlyke trouw! En Gy brave Krygslie- den, zoo ter Zee, als te Lande! achtbaar gedeelte der Bataaffche Burgeren, die getoond hebt,*door uw gedrag, op en na den 22 January laatstleden, dat gy dedierbaare Vryheid voor welker ver dediging gy de Wapenen draagt, in uwe eigen harten voedt en be mint: gy, die tot hier toe, niet alomme, in de gelegenheid gefield waart, om medetewerkenzoo menigmaal de Bataaffche Burger- fchaar de volheid zyner Volksrechten uitoeffende, treedt gy ook terug in den kring, waaruit gy te lang verdrongen zyt geweest; verbroedert U mee uwe Medeburgeren, voegt uwe ftemmen by de hunnen, eri betoont, dat gy, als egte Vryheidszoonende ge trouwe Aankleevers, zoo wel als de heldhaftige Verdedigers dec Republiek zyn, en blyven zult! Tér bereiking van deze heilzaame en voor het Vaderland zoo belangryke oogmerken, hebben wy, Bataaffche Medeburgersno dig geoordeeld, voorloopig vastteftellenen aan Ul. by dezen be kend te maken, dat het door ons aangenomen Ontwerp van Staats regeling, in genoegzaamen aantal van Exemplaaren, gelyktydig, door de geheele Republiek verfpreid, alomme voor iedereen ver- krygbaar gemaakt, en op den v^ftienden dag na deszelfs difiributie, zullende zyn Maandag den 23 April eerstkomende, door hetjgehee- le Bataaffche Volk in de Grondvergaderingen zal worden befiemd, met Ja of Neen goed-of afgekeurd; hebbende wy al verderten einde aan onze weltneeiiende bedoeling in dezen met zekerheid al omme worde voldaan goedgevonden ten aanzien der Stembevoegd heid, der ftemming zelve, en van den uitflag derzelve, vastteftel- len en te decreteeren het navolgende: 1. De verdeeling der Grond-vergadering blyft alleenlyk voof dit maal, zoo als die op den 8 Augustus en 1 September des af- geloopen Jaars hebben plaats gehad. 2. De plaatfelyke Beftuuren worden by deze geauthorifeerd era gelast, om de Burgeren, éen ieder in zyne Buurwyk, by Topo- graphifche wooning, by gedrukte Billetters op te roepenzig ia deze oproeping ftiptelyk gedragende aan de Inftruftie van het Uitvoerend Bewind der Bataaffche Republiek van den 13 Maart 1798 terwyl wy het fiemrecht ten dezen opzigte nog daarenbo ven bepalen tot alzulke Burgeren a. Die den vollen ouderdom van Twintig Jaaren hebben be reikt, in de lasten der Maatfchappy hun aandeel dragen, In boorlingen Zynde, ten minften gedunrende de laatfie twee Jaa ren, doch, Vreemdelingen zynde, ten minften geduurende de laatfte tien Jaaren in deze Republiek hunne vaste woonplaats gehouden hebben, b. Dqt zy, in handen van den Voorzitter van het plaatfe- lyk Beduur hebben afgelegd en geteekend de navolgende ver klaring: „Ik boude het Bataaffche Volk voor een vry en onafban- gelyk Volk: en beloof aan hetzelve trouw. Ik verklaar tnynen onverandelyken afkeer van het Stadhouderlyk Be- jhiurhet Poederalismisde Arijloeratie en Rcgeeringloosheid, fk beloof, dat ik, in alle myne verrigtingenhet zy als ftemöeffenend Burger, het zy als Kiezer, alle de voor- fchriften der Staatsregeling getrouwelyk zal opvolgen, en nimmer myne ftem geven aan iemand, wien ik houde te zyn een Voorftander van het Stadhcuderlyk, Foederatief of Ari- ftocratisch Beduur." Terwyl wy aan de csdcre Jyde vaa deze Stemming uitiki* tea

Middelburgsche Courant | 1798 | | pagina 3