misbruikfomwylen niet r.adeelig voor tien Staat zouden wordenheb- I "ben wy insgelyks moeten bepalendat de Vergadering op gezette tyden des Jaafstot afdoening der telkens voorvallende en noodzakelyke be zigheden en behalven deze zoo menigmaal zal moeten byeenkomen als gewigtige aangelegenheden eene onverwylde tusfchenkomst of voorziening zuilen vereisfchen. Geduurende den tyd, dat de Vergadering gefchei'd'en iszal dezelve vervangen worden door een Raad van weinige peribonen uitderzelver midden verkorene« gefchiktom zaken van geringer aanbelang of lou tere orden af te handelenoin over zoodanige meer gewigtige bezighe den die door geen uitftel worden benadeeld de raadplegingen voor te bereiden en zoo menigmaal de nood of hetbelang des Vaderlands of 1 dat van deszelfs Ingezetenen het vordertde Vergadering ten fpoedig- flen famen te roepen. Wy zouden uw doorzicht tekort doen indien wy de noodzakelykheid van zulk een aanblyvenden Raad u breedvoerig wilden betogen. Want hoe kan men zonder gevaar of wanorden het behandelen van iets't geen tot de Wetgeving behoortof het byeenroe- pen der Vergadering voor gewigtige zaken, gel'/k voormaals plag te gefchieden, aan.de uitvoerende magt overlaten Men kanBurgersmen kan niet te zorgvuldig de beide magten in den Staat,die der Wetgeving, en der Uitvoering van eikanderen fcheiden indien men ze onder elkanderèn venysrt, wordt de eerfte willekeurig de laatftc geweldadig indien men ze beide in dezelfde peribonen ver- eenigt, is de vryheid der Burgeren niet langer voor eeiie volkopen on derdrukking veilig. 't Is waar, deZe twee magten vloeijen beide even zeer uit den boezem des Volks en uit deszelfs Oppermagt voorten het is hierom dat men ze óorfpronkelykals vereenigd in de Vertegenwoor digers des Volkseenig'eriüate befchouwen kan maar het is ook om de ze zelfde reden dat de aanilelling van de Leden der uitvoerende magt door de Vertegenwoordigers gefchieden rao^t, en dat zy aan deze, fchöon niet geheel Ondergeschikt, uogthans altyd verantwoordelyk behoort te wezen. 'tlsde onvolkomenheid der menfchelykc natuur, waarop deles der voorzichtigheid fteuntdat men aan dezelfde perfoouof aan dezelfde vergadering niet te veel magts moet toevertrouwenenindien moge- ly,k niet meerdan waar van dezelve nuttig gebruik kan maken. De ge zonde Staatkunde raadt derhalvÉn aan het vermogen van den Staatzoo veel met deszelfs aart en welzynbeftaanbaar is|, te verdedenen liever aan twee welgevörnjde.en g,eëvënredigdc ligchamen dan aan een enke len wanflaltigen en reusachtige Colosfus het aanwezen te geven. Kan het belang der Maatfchappy vorderendat Vertegenwoordigers zichzelf vergetende, wanneer z.y willekeurige bevelen uitvaardigen, in derzelver uitvoering geen den mlnften hinderpaal ontmoeten? maar zoodanig is het natuurlyk gevolg, wanneer die uitvoering aan hun zel- ,Ve is aanbevolen. Hoe menigmaal zyn geene daden van geweld voorgekomen, omdat zy die dezelve ter uitvoer moesten brengetiweigerden er de hand aan te leenen? en zullen eindelyk Vertegenwoordigers, het zy onder voor- wendfei van dé orden' en ondergefchiktheid te handhaven, 't zy onder eenig ander fchoonfchynend voorgevenimmer ouregtvaardigheden kunnen plegen, indien de handhaving van ordenrust en veiligheid tot de werkzaamheid eener magt behoortdie van haar geheel is afgezonderd De uitvoerende magt daar en tegen .altyd geneigd om de palen hares gebieds te oVerfchrydënkan nimmer onbeperkter heerfchennimmer toomeloozer woedendan wanneer zy tevens het regt hebbende van te gebieden, aan alle hare verkeerdheden en buitenfporigheden de kracht en heiligheid der wetten gev.en kan. Belast met de uitvoering der wet ten verantwoordelyk voor derzelver handhaving aan.de Vertegenwoor digers der Natiemet magts genoeg bekleed omalleheillooze.aanftagen te verydelën of te doen ftraffenen geen magts genoeg bezittende om ze zelve te fmeden onafhankelyk genoegom i'n de betrachting van haren piigthiet gehinderd te worden, entevens onvermogend, 0111 ftraffeloos haren pligt te kunnen veronachtzamen of te bhiten ga anzal zy de rust órden en ondergefchiktheid door hare zorgen genoegzaam beveiligen, al is het dat'zy het oafchendbaar heiligdom der wetgeving onaange roerd laten" moet. Waar men deze twee magten zorgvuldig gefcheiden heeftdaar heeft men, zelfs onder Kouinglyke. Regeringenfteedseen fchaduwva'n vryheid overgehouden waar men dezelve verward, ver mengd of vereenigd heeft, daar heeft men, zelfs, in Repubiikenzelfs on der de meer volftrekte Volks-Regefingen der, Ouden, onderden naam der vryheid, niet zelden de toomloosfte overheerfching zoolang zien woedentot dat zy voor eene min drukkende alleenheerfching plaats maakte Op deze gronden, die wy voor juist en ontegenfprekelyk houden., hebben wy .inons Ontwerp ter nedergeftelddat de uitvoerende,raad, fchoon door het wetgevend ligchaam verkorenen aan het zelve verant woordelyk j uogthans van hetzelve onaf hankelyk werkzaam, en zoo geheel afgefcheiden ,zy0 zaldat de een des andèr grondgebiedbehoor- lyk door de Wet omfchreven, nimmer Ilraffeloos zal kunnen naderen, Veel min roekeloos fchenden. Op zoodanige begihfels van orden billykheid, welbegrepen Vólks- Söüverèiniteit endaar mede overeenfteinmende Staatkunde welke wy 11 kortelyk ontvouwd hebbenfteunt het ontwerp van Regerings-form *S geen wy ter voldoening aan uwen lastu thans aanbieden. Een ont werp waar in, offchoon het thans door de Zeeuwfche Natiegoedge-, keurd, en als overeenkomftig meth'aar oogmerken belangen, plegtig aangenomen wierd, uogthans door den tyd zich gebreken zouden kun nen ontdekken waar aan menby deszelfs eerfte invoeringnaauwlyks denken kon. Er moét derhalven altyd gelegenheid zyn om onvol maaktheden te verhelpen, om gebreken te verbeteren om nadeelige fchikkingen te vernietigen. De Oppermagt des Volks daar en boven vordert, dat het ten allen tyde in den aart van deszelfs beftuur zoodanige veranderingen kan invoeren als to.f des~zelfs geluk en vryheid meest d-ienftig zyn. Doch de wysop welke het Volkin de ze gewigtige aan gelegenheid, te werk zal gaan, moet wederom door de Wetuitdrukke- lyk bepaald worden ten einde, aan den eenen kantde zaak zelve niet hersfeheufchimmig wordeen by gebrek aat» bepaling of voorfcWifteti ieder onkundig zy, hoe eene begeerde overziening en hervorming der grondwetten immer tot ftandzou kunnen komen: maar vooral aan den anderen kant, op dat de listige intrigant en Volks-verleideronder ge. duurig voórwendfel van noodzakelyke verbeteringder Conftitutie de magtniet hebbe, om in deNctie eene fchadelyke gisting te onderhou den en de orden der Maatfchappy telkens het onderfte boven te keeren. Ja het is hierom noodzakelykdat de herziening'der Regerings-form ee- nigiins moeyelyk zynimmer in drift, en niet anders dan na het rypfte beraad gefchieden kunne, daar eene ligte onvolkomenheid de Maat fchappy fteeds veel dragelyker'zyn zaldan noodelooze verandering en redeiooze zucht tot het geen nieuw en vreemd is, zonder eenige anderê aanbeveling, dan die van het zeldzame en ongewone, voor zich té hebben. Het is alleen langs dezen weg, Burgers! door het revolutionair eii proviftoneel beftuur te doen eindigenen van een geregelde en vaste Conftitutie te doen vervangendoor de beginfels van vryheid en gelyk- heid, anders helaas riietveel meer dan loutere klanken waarvan elk: zich bedientom zyne gevoelens hoe ongerymd ookom zyne vorderin gen hóe onwettig, te ftaven en tebillykendoordeRegten van den Menschen.Burger, in onverbreekbare grondwetten te ontvouwen, iri werking te brengenen door den uitgedrukcen-Volks-wil te heiligen het is alleen langs dezen weg, dat het geluk onzer Maatfchappy verze kerd en derzelver bloey bevorderd kan worden. Het is alleen langs dezen wegdat de zoo gewenschte en zoo onont- beerlyke vereeniging der géluoedefen eindèlyk zal kunnen ftand grypen» Niets fchrikt den verftandigen man, dén denkenden Vaderlander meer af, dan weiffelende begrippen en geftadige onzekerheid omtrent de hoogfte Volks-belangen. Bepaalt uwe R.egerings-formen gy vestigt ter gelyker tyd de wankelende, gezindheid van duizende zwakkedoch welmeenende Burgeren. Dat orden en regtvaardigheidzoo wel als getrouwe aankleving aan uwe beginfelsde grondzuilen zyn uwer Con ftitutie en gy zult de eerlykfte en do.orzichtigfte uwer Landgenooten op de verm^gendfte wysaan uwe zyde lokkenen al ware hetdat zy in vele datzyin gewigtige byzónderheden nog niet met u konden in- ftemmënzy zullen de zuiverheid uwer bedoelingen eerbiedigenen hunne achting voor u zal de voorbode zyn hunner overtuiging en vry- willige toetreding. Inderdaad wy kunnen ons niet vleyen met een algemeenen by val, zelfs niet van hun die van den beginne aftot op ditoogenblik met ons itj denzelfden geest en aan het zelfde plan hebben medegewerkt. En hoe zouden we ook immer gelooven kunnendat aangelegenhe den die by ons zelvénniet dan na vele twyffelingènna dagen overlegs en meenigvuldige byeenkomftenhebben kunnen beflist wordendoor onze enkele voordragt boven alle bedenkingen zouden verheven wezen? in den aanvang onzes arbeidswy bekennen het geerne en opregtelyk» #as hetbykans ons eenftemihig gevoelendat ons ontwerp een gansch andere gedaante en richting zou bekomenen, niet dan 11a alle zwarig heden van wederzyden gewogen, na verfcheiden andere onderwerpen onderzochten de gronden van Vryheid en Volks-geluk behoorlyk ont wikkeld te hebben, niet eerder dan toen hebben wy ons tot die beflui- ten kunnen vereenigen, die den uitflagonzer pogingen kenmerken[en er de voornaamfte hoofdtrekken van uitmaken. Maar zou verfchil van gevoelensal ware het omtrent belangryke by zónderheden, juist daarom de vereeniging van harten en handen, tot bevestiging en handhaving der grondwettendie de wil des Volks alleen ftaven en heiligen zalnoodwendig buiten fluiten? waar is dan'het ont werp; 't welk geene tegenfpraak Ontmoeten en waarin iéder zyne ei gen gevoelenszyne byzondere denkwys wedervinden zal 'tiswaar, geen eerlyk man zal aan trouwelooze, geen verftandig man aan dwaze en overdrevengegri belangloos Vaderlander aan volftrekt verderfely- ke fchikkingen of maatregelen zyn zegel hangen: ulaar ook geen befef van mindere volkomenheid, geen vermoeden van dwaling, geen 0- vertuiging van eenig gebrek of zwakheid, zal hemaanfporen om aan de bevordering der algemeene belengen, volgens den uitgedrukten alge meenen wil ,mede te arbeiden. De wars Patriot, die zyn bloed en be zittingen voor het Vaderland veil heeftzal voorzeker om geene byzon dere gevoelens, hoe langgekoefterd, hoe zeer geliefkoosd, dit zyn Vaderland in den nood verlaten! Dat dan de verwydering, het gevo!g:der rampzalige beroertensdm fints zoo veel jaren onzen gefchokten Staat ontzenuwd, ons huisfelvk, onsburgerlyk en maatfchappelyk geluk verdorven °en verkankerd heb ben; dat de verdeeldheid, die ons verteert, die zoovele fchrandere hoofden, zoo vele eerlyke harten zóo\*:Ie werkzame handen aan den dienst des/Vaderlands onthoudtdat de pest der pnrtyfehap eenmaal op^ houde onder ons te woedenen dan eerstzüllen wy de vruchten onzer herftelde Vryheid en eener heilzame Conftitutie in vrede en blydfchfp genieten. Kunnen wy dit heilryk oogmerk eenmaal bereiken door wysheid, door regtvaardigheid en gematigdheid, dat aan geen moeite ons te zwaargeene opfferingen ons immer te groot zyn. Maar vleijen. wy ons vruchteloos met deze heuphelyke uitkomstzaln'iettegenftaan- de de waarfchuwingen der verlichtfte en braaffte Vaderlandersde geest der vervolging bly ven woedenen baatzucht en onverilandonder den fchyn van Vaderlands-liefde, eeuwigduurende verbittering aanftoken:, befchoiiwt dan met ons de zaak des. Vaderlands als hopeloos en redde loos verlorenen wapent u metaldenmtred,'dien gy zult noodig heb ben, om of den val der Vryheid te overleven of met haar om te komen! Burgers! dat onze toekomftige Conftitutie het gezegend middel z'y der hereeniging en der verzoeningBetracht onzen arbeid vooral ook .uit dit oogpunt: verwerpt of neemt dienannnaar uwe wysheid u zal ra denmaar behoudt vooral het Vaderlanddat zonder wyze en kloek moedige maatregelen te gronde gaat (Geteekcnd) C. F I S S E R, C. z. li. A P P E L I U S. J. II. FAN DER PALM. Te middelburggedrukt by de Weduwen W, en ABRAHAMS, Boekverkoopllers

Middelburgsche Courant | 1795 | | pagina 4