MIDDEL BURG SC HE COURANT, EXTRAORDINAIRE N°. 176 179S VRYHEÏD, GELYKHEID* BROEDERSCHAP- DONDERDAG DEN 17 DECEMBER. {HET EERSTE JAAR DER BATAAFSCHE FRTHEID 16 December. Door de Provifione- MIDDELBURG den le Reprsefen tanten des Volks van Zeeland, is, heden, terend aandeel dezer Provincie in de drie eerfte terrrtynen vr.ü de 100 Millioen aan de Franfche Republyk (toegezegdzonder verzonden het navolgend Placaat, het geen,wy gemeend heb ben, niet fpoedig genoeg, te kunnen publiek maken GELTKHEIDFRTHEID, BROEDERSCHAP. j)e Provifionele Repraefentanten des Volks van Zeeland, allen den p-enen, die dezen zullen zien of horen lezen Heil en Broe der fchap doen te weten dat Wy,by Onze voorgaande Placaa- ten van den 7 Mey en 27 Juny dezes Jaars, Onze Medeburge ren kennis hebbende gegeven van den allerongélukkigften toe- ftnnd der Provinciale Geldmiddelen en van het vooruitzigt,waar in Wy.vcrfeerden van eerlang genoodzaakt te zullen zyn den toevlugt te moeten nemen tot een gedwongen Geldligting,nog- thans wel gewenscht hadden zoo in den voorraad van Gewerkt Gouden Zilveren het dubbeld Familiegeld, het geen Onze Medeburgeren, agtervolgens eeïstgemeld Placaat, hebben op- gebragt, als in het montant der vrywillige Negociatie k 5 per cento interesteen genoegzaam fonds te vinden, waar uit de ge- woone Huislasten der Provincie niet alleen konden gevonden worden, maar daar en boven, voorzien in zoo veel buitenge- woone uitgaven, als de noodzakelyke defenfie des Vaderlands, zoo te Water als te Land vorderen boven en behalven de groote Geldfommenwelker onverwylde prestatie de goede trouw van aangegaane Verbintenisfen fpeciaal met de Franfche Republyknoodzakelyk maakt. Dan dat Wy, tot Ons leedwezen, hebben ondervonden, dat het produft der opbrenging van gewerkt Goud en Zilver, op den voet van Ons Placaat van 7 Mey laatstleden, niet ge noegzaam geweest is om daar uit te vinden zoo veel benoodigd- hedenals zig van alle kanten opdeden. Terwyl Wy niet ontveinzen willen met geen minder leedwe zen te hebben opgemerkt, dat de toeloop die de vrywillige Geldnegociatiewaar toe Wy by Ons Placaat van den 27 Juny laatstleden alle Onze Medeburgeren hebben opgewekt en uit genodigdzeer gering geweest zyzoodaning, dat het montant daar van op verre na niet heeft kunnen bedragen zoo veel, als ter inwisfeling der Zeeuwfctie Papiere Specie, waar toe Wy dezelve onder andere gedestilleerd hadden, benoodigd was. Intusfchen zyn Wy buiten (laat geweest te furneren Ons aan deel in het geen by provifie ten diende" der Zee- enLandmagt was «gepetitioneerdin mindering van twee Tonnen Goudsdie Onze Gedeputeerden, ter dier zake, hadden aangenomen voor den laatden Mey te doen dortcn in de Generaliteits Kasis naauwlyks de helft voldaan. Ons aandeel in de drie eerde ter- mynenagtervolgens het gefloten Traftaat met de FranfcheRe- publykbedragende dertig Millioenen, reeds verfchenen den 18 September, monteerde tot een fomme van 1205000. en Wy hebben daar op niet meer betaald dan G. 40166:13:4. blyvende boven dien voor rekening van Zeeland deszelfs aandeel in de overige termynen der toegezegde honderd Millioenen. Wy kunnen dus niet voor UL. verbergenMedeburgers r dat Wy hebben ontfangen eene Misfive van de Staten Generaalvan den 8 September jongstleden, waar by zy Ons openleggen den ftaat der onderhandelingen met den Franfchen Volks-Reprsvfentant Pvamel, en doen zien, welke de gedugte gevolgen zouden kun nen zyn indien, onverhoopt, het Fransch Gouvernement in deszelfs verwagting op de Bataaffche trouw, voormaals zoo beroemd, wierd te ieurgefteld; terwyl zy Ons exhorterenom tot gerustftelling der Ilollandfche Kooplieden, die zig zouden verbinden voor de vMdoening der gemelde drie termynen, en een vierde termyn, dié in het begin van 't volgend Jaar moet betaald worden, een buitengewoone belasting in te voeren, waar van het provenu zóu genffefteerd blyven ter voldoening van Zeelands Quote in dezelve, te betalen in het aanftnande Voorjaar ten einde voor te komendat dezelve daar toe by exe cutie niet wierd genoodzaakt. Wy hebben op deze dringende opwekking, na rype delibe ratie, by Onze Rel'olutie van den 16 derzelve maand September, aan Hun Hoog Mogende opengelegd den (laat der Provinciale Geldmiddelen; de menigvuldige uitgaven waaraan zyopden duur tot zelf behoud verpligt is; de fchaarsheid van contante Penningen; ja zelf de groote zwarigheden, die Wy in het fuc ces der voorgeftelde operatie voorzagen. Wy hebben het Jaar- lyksch verlies der Inkomften van het, Onzes ondanksafge daan Staats-Vlaanderen berekend en verklaard hetCapitaal daar van te zullen afrekenen op de Quote dezer Provincie in de las ten van het Bondgenootfchap maar Wy hebben niet kunnen na laten, om ten bewyze Onzer goede gezindheidter handhaving van de goede trouwen tot voorkoming van desordersaan Hun HooglYiog. toe te'zeggen, dat Wy zouden invoeren een buiten gewoone Geldheffingop den voet van die van Hollanden ge negen wareji het provenue daar van te affefteren voor het res- )gthans gerekend te willen wordengeconfenteerd te hebben in de executie, by het Generaliteits Rapport voorgeflagen. Wel verre nogthans, dat deze Onze toezegging het bedoelde effeft gehadhebbe, zyn Wy da-ar na maar al te duidelyk ontwaar geworden, dat daar mede niet konde worden voldaan aan de lleeds toenemende inftantien van wegens het Franfche Gouvernement op de fpoedige vervulling van voorgemelde verbintenis des Wy Ons genoodzaakt hebben gevonden om naar een fpoediger werkend middel van uitkomst en redding voor deze Provincie 0111 te zien. Uit Onze Publicatie van den 31 der laatst vorige maand is On ze Medeburgeren geblekenin hoe verre wy daar omtrent zyn geflaagd, en door de daar by vermelde fchikking met het Franfche Gouvernement gemaakt, nog in tyds van Onze Provincie hebben afgekeerd alle de gevreesde onheilen, welke uit eeneagterlyk- heid of liever uit een volflrekt onvermogen te dugten waren. Danoffchoon desaangaande gered uit een oogenblikkelyke verlegenheid vordert nogthans dit zelve middel van reddingen de verpligtingom te realiferen de verzekerdheid aan de daar by ingevoerde Graan Recepisfen beloofd, dat de voorgemelde bui tengewoone Geldheffing als nu daadlyk in werking worde gebragt; temeerdaar dezelve nu minder drukkend, met opzigt tot de ter mynen kan worden gemaakt, als wel anders had kunnen gefchie- den. Met dat al ontveizen Wy geenzints te voorziendat de vol doening aan dit Placaat, nu nog zelfs voor velen Onzer Mede burgeren zeer'bezwarend zal zyn, vooral, daar Wy, tot nog1 toe, buiten llaat geweest zyn, om het Comptoir Generaal dezer Provincie het geen tot dus ver, federt den 8 Juny dezes Jaars,is gefloten geweest, voor betaling van de verfchenen Interesten weder te doen openenen Wy hebben daaromten einde im mers in zekere mate', aan dit bezwaar tegemoet te komen, be paald dat de Interestenverfchenen op Obligatien en Renten ten laste dezer Provincie, zo ver zy verfchenen zyn tot, en met den laatden December 1795 zullen kunnen worden opgeëischt, en ook voldaan worden in Recepisfenen de Interesten op de Obligatien afgefchreven ten dién effeftedat de Houders daarvan, zullen gerechtigd zyn dezelve te geven in mindering van hun verfchul- digd furnisfemenc,opdenvoet, in dit Placaat nader bepaald. En daar Wy al mede hebben toegedaandat op zekeren voet, in mindering van het verfchuldigd furnisfement zal worden aange nomen deZeeuwfche Papiere Specie, ter inwisfeling van Fran fche Asfignaten ingevoerdvertrouwen Wy datOnze Medebur- geren hier in weder zullen ontdekken een nieuw bewys Onzer wel gezinde pogingenom dezelve daar vanzoo veel de fobere ftaat van 's Lands Kaseenigemate toelaatte ontlastenen niet zullen verwagten de msandelykfche uitloting daar van als welke Wy ge- meent hebben door deze fchikking te moeten vervangen. Gelyk Wy ook hiermede doen ophouden de aanneming dier Papiere Spe cie in de daar toe geaffefteerde middelenen zulks tot den gehee- len afloop dezer Heffing wanneer op de nog resterende Papiere Specie en aanneming of inwisfeling nader zal worden gedispo neerd. En daar Wyby Ons veorgaand Placaat van den 7 Mey dezes Jaars ,UL. reeds hebben doen opmerken, dak een grooteen naar ieders vermogen geë venredigde Belastingeerlang zoude moeten worden ingevoerd; daar de Provincie van Holland reeds op den 17 July laatstleden, daar toe beeft befloten door de introduftie van een onvrywillige Geldheffing van Penningen wabr in ieder Ingezeten, zonder onderfcheid, verpligt is te beleggen zes ten honderd van de waarde zyner bezittingen en vermogensop Obli gatien ten laste van Hollandtegen den Intrest van 2 en één half pro cento Jaarlvksch: daar eindelyk Onze exhortatienby Pla- 'caat van den 27 Juny dezes Jaars aan Onze Medeburgers ge daan, vtugteloos geweest zyn, immers het verlangde effeft niet hebben geforceerd, zien Wy Ons, hoe ongaarne, gedrongen in den hoogennood des Vaderlands, op het voorbeeld van de Pro vifionele Repraefentanten des Volks van Holland uit te fchry- ven, gelyk Wy doen by deze, een Geldheffing van zes ten hon derd, over ieders Capitaal en Bezittingen, op den voet, ais hier na breeder gefpecificeerd. 5 1. Deze Geldheffing zal beftann in een furnisfement van zes ten honderd, van het zuiver beloop der waarde van ieders Capitaal en Bezittingen zoo roerende als onroerendehoedanig zy zyn en waar gelegen en generalyk alles wat in het volgende Ai tic 14I bre der zal worden gefpecificeerddog word hier van uitgezonderd al- lerley Huisraad en Meubelen; al wat tot Kleeding en dekfel diend; voorts allerley WerktuigenGereedfchappen en Paarden, tot Bouw en andere Neringen en Ambagten gebruikt wordende. §2. Om aan de Ingezetenen alle twyffeling, zoo veel mogeiyk isweg.te nemen op het maken van den noodigen overling hunner

Middelburgsche Courant | 1795 | | pagina 3