EXTRAORDINAIRE proclamatie 24V VRYHEÏDGELYKHEID. BROEDERSCHAP- WOENSDAG DEN FEBRUARY- middelburgsche courant QIET EERSTE JAAR DER BATAAFSCUE VRYHEID VAN HET VRYE VOLK VAN MIDDELBURG, ^VERGADERD IN DE OOST-KERK, den 10 FEBRUARY 179s. AAN HUNNE MEDEBURGERS. 11 l)e Proclamatie des Franfcheti Volk, door des- zelfs overwinnende Wapenen tot ons gebragt, daar zy elk Batavier in zyne Vryheid, en het Bataaffche Volk in zyne Souvereiniteit herftelt, heeft ons de Revolutie aankondigd; de Staaten van Zeeland ca- pituleerende voor deeze Provinciezyn by het Arti kel, rakende de Regeeringsform naar deeze Proclama tie verweezen zy hebben derhalven by het tekenen der Capitulatie ons het daadelyk tydllip en begin der Revolutie aangeweezen. Er moet geene Om wenteling meer gemaakt worden, de Omwenteling is reeds daar. Zy moet alleen beduurd worden door wysheiddandvastigheid en menslievendheid. Zy moet op een vasten voet gebragt worden, op dat het duurzaam heil des Vaderlands, onder den Guddely ken Zegen, 'er het gevolg van zyn moge. De overweeging van deeze waarheid, het belang van het tegenwoordig oogenblik, het befef van onzen Vaderlandfehen pligt, ziet daar wat ons famen bragt, onze raadpleegingen beduurde, en ons t»ns aan- fpoor.t om de waarachtige gevoelens, die ons bezie len, de grondbeginfelsdie ons gedrag moeten be- ftuuren, en waar voor wy den moed hebben om al les op te offeren, voor het publiek, voor onze Me deburgers open te leggen. Wy verklaaren openlyk en plegtig, dat wy den Vrede beminnen, en broederfchap by ons niet maar #en bloote leus is, neen I dat wy ze met woor den en daaden, met al ons vermogen zullen trach- teu te bevorderen. Onze bedoeling is niet te verdeelenmaar te vereenigen niet eene nieuwe partyfchap te.(loken, maar de overgebleven haat en partyzucht, door bet wegnemen van alle billyk mis- noegen, te dempen. Wy eerbiedigen de deugd, en houden de merffchenliefde voor de eerde aller maac- fclrppelyke deugden. Op het oogenblik, dat wy onze Vryheid weder verkregen, hebben wy alle ge voeligheid en verbittering afgelegd- Wy hebben bykans het geheugen der ons aangedaans beledigin gen verlooren, en gevoelende, hoe noodzaakelyk de eensgezindheid, en gemeenfchappelyk'é medewerking voor het algemeen belang zyn hgbben wy eenftem- mig verklaard alle wederregtelyke wraakzucht te ver- foeyenep, te houden voor verraad tegen het Va derland'. Den Godsdienst, en deszelfs vrye en ongedoorde uitoeffening, overeenkomdig de gronddellingen der byzondere Gezindheden, en het geweeten van der- zelver belyders, houden wy voor heilig en onfchend- baar; en indien eenvoudigheid van Zeden, herle ving der Vaderlandfche deugden, liefde en menfche- lykheid tot den Godsdienst behoorenzoo durven wy ons vleyen, dat wy wel ver van denzelven hin dernis toetebrengenintegendeel dien bevorderen, en terwyl wy voor het Vaderland onze krachten aan wenden, ook tevens voorden Godsdienst arbeiden. Onze eerde gronddelling is eerbied voor de men- fchelyke natuur, erkentpnis van derzelver waardig heid in alle danden der Maatfchappy, tot in der zelver diepde vernedering. U voor al onder onze Medeburgers, die men de geringde clasfe noemde, die men bedempelde roer de baatelykde benaamih^ gen, met welke herhaaling wy onze hpppeti nie- willen bezoedelen. U die men in onkunde begroef met vooroordeelen omringde, in flaaffche alhan^e- kelykheid hield in jammer, en armoede dompelde', om U des te gemakkelyker voor een geringen prys tot werktuigen cener fnoode Staatkuhde te mis bruiken, U, die zulk een groot en belangryk deel der Maatfchappy uitmaakt, uit uwe laagheid met eene broederlyke hand op te beuren, U tot den rang van Burgers te verheffen en uwe wettige aanfpraal: op alle de voorrehten der burgerlyke fa men lev mg voor U en voor uwe Kinderen te doen 'gelden, die is onze heilige bedoeling en onze vuurigde begeerte» Wy belyden de leer der burgerlyke Gelykheid. Wy kennen geene Vryheid, die niet op deezen grond- dag deunt. Wy verklaaren alle voorregten van adel geboorte en afkomst voor gewaand, ydel, beuzelach tig. Wy vernietigen dezelve zooveel in onsis. Deugd en verdienden alleendoor de vrye keus der Burgeren voorgetrokken, kunnen bepaalen, welk aandeel een iegelyk in 'de achting der Maatfchappy en in het burgerlyk beduur derzelve hebben zal. Wy ver- foeyeti de veelhoofdige overheerfchingdie men Ari- doeratie noemt', wy verfoeyen den onbetnmelyken invloed van l!e Jtuipery en laagheid ook die van eene gewaande en kruipende Volksgezindheid. Wy erkenden geene Souvereiniteit dan die des Volks, en geen wettig beduur, dan *t geen het Volk, door deszelfs tiitchukkclyke toeflemmingvertegenwoordigt. Zoodanig, Medeburgerszyn de waarachtige gevoe lens, die by ons huisvesten; hydie andere begin- l'cls dan deeze koedert, is niet uit ons, en wie on zer dezelve met woorden of d-aden verloochent, die heeft opgehouden iot ons te behooren; wy beveelenze derhalven aan uwe erndige overweegingen (luiten on ze aanfpraal; met de volgende gewigtige waarheden. Eene Omwenteling en te rugbretfging van onze Re geeringsform tot de eenvoudigde beginfelen van bpcx Maatfchappelylc verdrag, is geene daad meer van wil lekeur; zy is door de betrekking, die wy tot de Franfche Republiek hebben, aangenomen, en door den toedand der zaaken in het nabuurig Holland vol- drekt noodzaakelyk en onverroydbaar geworden. Die zich legen dezelve verzet is de Vriend der verwar ring, of tie baatzuchtige, die zyn (lordig eigenbe lang U voor de zaak des Vaderlands opdringt. Daarenboven, niemand is, het onbekend, niemand ontveinst het, tot welk een laagte de zaaken in ons Vaderland gezonken zyn alle geldihiddelen verdwee- nenalle kasfen gelloten, alle bronnen van welvaart gedopten het publiek beduur, door «chterhoudenheid en misleiding, van alle vertrouwen beroofd! alle herdel, zouder eene verandering en ommekeer van zaaken onmogelyk geworden! en wat mogen wy or- dan niet beloven van eene Omwenteling, die niet eens aan onze vrye keus heeft gedaan maar waar toe wy door de omdandigheden gebragt, genoopt zyn geworden? en welke omdandigheden! Zulke, waarin het beduur der Goddelyke Voorzienigheid zoo duidelyk en onloochenbaar doordraait dat wy ons geweeten zouden moeten verkrachten, om niet uitteroepenGod heeft het ahoo gewild! Aldus gedaan in ouze Vergadering^ den io, February 1795, e» door Secretarhfen on- derteekend. W. vAn S ONSBEEK. J. H. A P P E L I U S. Te middelburggedrukt by de Weduwen W. en J. A B R A F1 A M S, Boekverkoopders

Middelburgsche Courant | 1795 | | pagina 3