No» 50 MIDDELBURGSCHE DINGSDAG. NOORD-AMERICA. PHILADELPHIA den 28 January. Volgens het algemeen gevoelen, zouden de verfchillen tusfchen Meze Republiek en het Hof van Spanjenmetopzigt tot de Navigatie van de Misfifipthi der minne gejchikt wórden. Men verneerod dat ten dien einde een Mi nifter naar Madrid zal gezonden wordenals mede dat een Minifter van wegen het Congres te Londen zal gaaii refideeren. T U R K Y E N. PERA BY KONSTANTINOPOLEN den 11 Maart. De Mufelmanncn beginnen zig, hoe langer hoe meer naar de Europifche Zeden en Gewoonten te fchikken, en hunne toegeeflykheid word dagelyks beter. Op den eerden Zondag van de Carnevalzag men den Groot Vizier met eene Maskeop een groote Mas kerade van den Franfchen Ambasfadeurby welke ge legenheid de Danszaal, naar de wyze der Turkfche Moskeen opgefierd, en met Olie-Lampen verlicht was. De toevloed der Masken was zeer talryk, en Verver- fchingen en Confituuren werden 'er, in eene groote menigte rond gedient. Het Gewaad van den Groot-Vi zier was voor 't overige naar de Turkfche Mode. Ook gaven de Ambasfadeurs van Spanje en Venetien groote Maskeraden, met brandende Waskaarfen verlichtwaar by de Groot-Vizier echter niet tegenwoordig geweest is. Men zegtdat de Porte zo weinig tot den nfftand der nadeelige Grensfcheidingen genegen isdat zy veel liever een Oorlog wil wagendan daar toe te re- folveeren. In verfcheiden Qwartieren van Konfiantinopolen is onlangs weder Brand ontftaandoch ook tevens fchie- lyk uitgebluscht gewordenwyl de Groot Sultan zelf, en de voornaamfte Staats-Dienaaren daar by te- gewoordig warenom de nodige bevelen tot redding mede te deelen. Zedert dien tyd zyn de behoedmid delen tot veiligheid verdubbeld geworden zynde al le verdagte Perfoonen ib hegtenis genomenen de Moordbranders. zullen, in t toekomende, uiet zo ligt als zy tot nog toe, gedaan hebbenhun vryen rol kunnen fpelen. Ook heeft zig de Pest wecjer geopenbaart, welke men aan het ongewoon warmen vogtig Weêr toefchryft, welk wy hier midden inden Winter gehad hebben. Gelukkig heeft men te Smirna en te Salonichadaar nog geen kentekens van ont- dekt' s P A N J E N. MADRID den 1 April. Men maakt hier alle mo- gelyke toebereidfelenom zigby de nieuwe onder neeming tegen Algiers, van een gelukkig gevolg te verzekeren. Het Gouvernement heeft zoeven in alle Havens het bevel gezonden, dat alle Schepen tot op den 26 Mey in gereedheid zyn moeten0111 onder zeil te kunnen gaan. Ook heeft men aan alle Opperhoofden der Zec-Departen laten aankondigen, alle Koopvaardy- Schepenop rekening van het Hof te huurenom als Tranfp'ortfchepen gebruikt te worden. Verfchei- dene Compaghien Genadiers zullen onder befcherming van een klein Eseader naar Minorca vertrekken. 'Er bevinden zig reeds 10,200 Man op dit Eiland; in de aan ft aan «le Maand zal zig de rest van de Armeewel ke beftemd isom Algiers te Land te belegeren.,, op marsch gaan; die Armée zal uit 30,000 Man beftaan. Om het innemen van deeze Plaats te verJigten, zou het Hof voornemens zyn, om zig van eenige Posten by die Stad meefter te makenen Retranchementen voor de Armée op te rigtenom ze te dekkenin geval de Vlootdie de Stad zal bombardeeren een toeval beiegenen mogte. Aan wfen het Kommando van deze onderneming zal opgedragen wordenkan men nog niet met zekerheid melden. I T A L I E N. VENETIE den 10 April. Wyl de Preienfien Welken de Staaten Generaal der Vereenigde Provinciën ten laste van deze Republiek maken, ligtlyk tot eene Vredebreuk aanleiding konden geven zo word hier E'le mogelyke vlyt aangewendom geweld met ge weld te koeren. Behalve ons Eseader onder den Rid der Emoter beteugeling van Tunis beftemd, en dat, COURANT- DEN APRIL- welk te Corfn zyne Standplaats heeft, zyn zedert ee nige dagen drie andere Schepen van Linie gereed ge worden welke binnen veertien dagen met verfchei- dene kleinere Oorlogfchepen zullen uitlopen. Daar enboven worden 'er 25 of 30 Slavonifche Tartaanen en Chebecquen gewapendwelke op den eerften wenk uitlopen en op de Hollandfche Schepen kruisfen kun nen. Veele onder dezelve zy.11 van aanzienlyke fterk- te, als een van 36 Stukken en 300 Man, een van32 Stukken en 250 Man. Binnen weinig Weeken meent rnen onze Zeemagt in zodanigeu ftaac te brengen, dat zy dcu Handel der Hollanderen op de Levant merklyk zal kunnen belemmeren. Ondertusfchen zou voor dat vyandlyk gedrag echter van onzen kant een Oorlogs- verklaaring voor af moeten eaan. DUITSCHLAN D. VAN DEN DONAU den 10 April. Uit Bagdad word gemeld, dat Kerim-KanSophi of Regent van Per/tenmet eene Armée van 30,000 Man voortge- rukt is», om de Arabieren welke gemeenlyk Kabs gè- naamt wordenen by den mond der Rivier van Bas- fora woonenalwaar zy een Fort hebbendat voor onvoorwinnelyk gehouden wordaan te tasten. De- wyl Kerim-Kan het gebied der Kabs niet bereiken kon- de zonder het Turkfche gebied voor af te betreden, zo zegt men dat hy by den Pacha van Bagdad'om een vryen doortogt verzogt heeftwelke hem ook vergund is geworden waar op de Perfifche Armée by MediU'a, een kleine Stad aan de Perfifche Grenzenvoorby ge defileerd zy. F R A N K R Y K. VERSAILLES.-aen 17 April. Uit de laatfteBrie- ven van Petersburg blykt het, dat men aldaar vry on gerust was over de bewegingen der Turkenen nog meer over de toebereidfelswelke de talryke Hordens in Groot-Tartaryen maken, eh die in het Voorjaar lig telyk, niet in de Krim, welke regen haare ftroope- ryen gedekr is, maar in de andere Provinciën van het Rusfifcke Ryk konden vallen; het Gouvernement on- derfchept inmiddels alle de berigten die van daar ko- men, en eenige bekommering omtrent die zaak kun- nen geven; doch deze voorzorg is juist oorzaak dat men 'er het ergfte van denkten de Kooplieden, die dit Jaar op de Zwarte Zee meende te handelenzien van hunne ondernemingen af, en noodzaken dus het Gouvernement, om Cherfon en de andere Plaatfen 111 de Krim zelf te voorzien. 1 De Koning van Pruysfen bevind zigzedert dat de Jigt aan de hand uitgekomen iswat beter, en de abcesfen aan de Beenen zyn niet groot, nog van een kwaad zoort. De Keizer is thans volkomen van deszelfs laatfte onpasfelykheid herfteld doch men verbeeld zich dat Zyne Majefteit veel ernftiger en droefgeestiger is dan voorheen't zy men zulks aan zynen geduurigen ar beid of aan de onaangenaamheden, welke die Mo narch zoo binnen ak buitenlands heeft toefehryven moet, PAII ifS den 18 April. De Ontwerpen des Keizers op Beyeren zyn nog niet ten eenemaai ter zyde ge fielddus is 'er nog eene bron van onjusten, die Europa met eenen algemeeiien aanval dreigenafte- leiden. NEDERLANDEN. ARNHEM den 16 April. Dat men in deze Pro vincie niet algemeen geftigt, of wel tevreden is over het gerefolveerde in het fecreet befognetendeeren- de, om den Kei?er in zyne pretenfien op dezen Staat op eene vernederende wyze te gemoet te komenen waardoor de bafis word gelegd om de Negotiatien te hervatten,kan men opmaken uit de refolutie op den jong den Gelderfchcn Landdag, op de propofitie dor Graaf- fchapmet concurrentie van het Kwartier van P'elu- wengenomen; willende liet Kwartier van Nymegen dien voorflag houden inadvys; zo dat de Burggraaf, om zynen Neve van Haaftm, onlangs van zyne Turk fche Ambasfade geretourneerd, die in dat berugte le- creeie bcfoig'ncheeft geprtefideerdniette hardteval- pa ►.a *0 m <L> v, GO g 2 cu

Middelburgsche Courant | 1785 | | pagina 1