MIDDELBURGSE Saturdag Ao. COURANT. 2. September No. ic6. S A N J E N- nUYTSCHLAND- F R A N ;K R Y K. 1ADIX, den 6. I,, ven, en derhalve heeft het zyn Majeffeit behaagt op'tal- Augustus. Het Franscb Oorlogfchipi^ lergenadigfte te bevcelen: Dat die geenen, die dergely- le Lyon van 64 Stukken Kanon is den 3 deezer alhier terug gekomen, hebbende in 't uitzeilen geitocen, zo dat het ke luiden ter verzetting tegen hun pligt, en tot Proces- fen opliitzeiien ook de eenvoudigfte Luiden daar door ïelve genoodzaakt is, zich in deeze Have te herftellen; dit yy zoeken om haar geld te brengen, nadruklyk geflrafezul Schip had de vereenigde Vloot verlaten, op eenen atftaad van 18 mylen buiten de baai deezer Stad. Hec Spaanfche Schip el s' Pasqual van 70 StukkeD Kanonis gisteren met yy drie branders naar de Middelandfcbe Zee vertrokken» Men wil nu wederom weeten dat 'er twee kleine Vaar tuigen zyn geëxpedieettmet bevel aan onsEsquader, om ca deeze Baai terug te kaerenZo dit waar iszal 'er van deeze Campagne wederom weinig van belang, ja geheel niets verrigc zyn. We enen, den 15, Augustus. Zyn Majefteic den Kei- Jer word by aanhoudenheid alhier terug verwagt ojbdenao deezer; doch'cis waarfcbynelyk dat wy Iloogstdeszelfs te-i genwoordigheid niet lang genieten zullen 4 de fpraak gaan de, dat zyn Majefteic kort na zyne aankomst de reis naar de Nederlanden ftaac aanteneemen: Ondercusfchen wil men dat den Groot Vorst van Rusland alhier in deeze tefideu- tie mede een bezoek zal komen afleggen. Men maakt in Turkyen zo naar de Afiatifcbe als Euro- pifebe Grenzen, ontzaglyk veel beweging, en men zegt, dat de Muzulmannen in groote agterdogt zynof de veel vuldig# reizen en mondgelprekken ée.x Europifcbe Vorïteiyke nabuuren ook iets ter uitzetting hunner Landpalenop het gebied van den Grooten Heerten doelwit hebben. Authentyke berichten uit Petersburg melden tot ons groot genoegen, dat aan Hertog Antony Ulricb van Bruns- wyck en de Princes zyne Dochter, hunne volkomen vry- beid vergund is. Hamburg, den Augustus. Ineen brief uit het Brandenburgfcbe word het volgende gemeldDus ver heb ben wy telkens uit Berlyn vergeten medetedelen, dat ingevolge een gedeelte van het nieuwe plan des Konings van Pruis- fin zo nopens de wetten zelve, als becrekkelyk de Rech ters, en hun die het Recht bedienen, uit het getal der 18 aldaar zynde Advocaten bereids 8 hunne dimisfie hebben bekomen. Men heeft bemerkt dat deeze tydingen altoos met veel toejuiching onder het publyk zyn ontvangen. Geen wonder, de Praétisyns, als inftrumenten welke men niet dan in den noot gebruikt, hebben zelden de gunst van 't algemeen •n her is waarfchynlyk dat deezen en genen hunner, tot dit kwaad geruchte geen geringe gelegenheid gegeeven hebben. Inderdaad het groote werk ter beteugeling der misbrui- ten in de vierfcharen en pleitzalen kan ook nergens in be ter handen zyn, als in die van de groote Frederik, den Sa lomon van het Noorden. Dan dit is echter een harde voor waarde in ons noodlot, dat gemeenelyk, wanneer den yver der Wyzen bezig is, het logge gevaarte der wanordens kragt- dadig omver terukken, 'er als dan niet zelden onder de «e- derftortende puin, meer als een eerlyk en roemwaardig man ©"gelukkig verpletterd word. Dit is zegt men het geval dat thans inderdaad in Pruisfen plaats heefc. Onder de Reg- ters die in dé zaak van den berugten Molenaar hebben ge vonnist, of het zelve met Confirmatie hebben gerevideert, en dewelke in gevangenis en ballingfehapgezonden van hun ampten en dus van hun eer en inkomften berooft zynbe vonden zig aanzienelyke Lieden veelal wegens hun braaf carafter bekenden vermaard, en die in weerwil van het drygend gelaat van zyne Majefteic, ftaande deeze omwente ling, geduurendexde harde ontmoeting die zy geleden hebben, tnannelyk en grootmoedig derzelverperzonen amp ten en eigendommen in de Waagfchaal Hellende, hun gevoe len aangaande het onrecht van dien Molenaar hebben (laan- de nehr>udenen daar door alle denkbeeld van corruptie ofonaandagtigheid op de zaak der geringen, den bodem ht Sewarf menschlie venheid #venscht dat de goede oogmer ken van dien grooten Monarch in deeze Rechts reforme, tot waaragtig welwezen zyner onderdanen mag gedyen. Ondercusfchen ziet men hier by Provtfie de navolgende Publicatie van zyn Pruisfifche- Majeucu Procedeerzugt onder de Landzaten zo dempen. Zyn Majefteic de Koning van Pruisfen, enz. enz. u.- ze aiier genadigfte Heer, heeft by eene, aan ho zelfs Groot Kanfelier gezonden, allergenadigfte O ordre van den 7 deezer maand, zyn ongenoegen over voortdurend ongegrond harrewarren der gemeene Lui- den, byzonder vau den Boeranftand, te kennen gegee- om de krakeel en veel mogelyk te len worden. Daar nu, ingevolge van dit allergenadigsc bevel, door het Refciïpt van den 8 Augustus 1780, aan het Kamer Geregt is opgedragen, de vervulling van 'sKonings allerhoogfte wilsmeeningte bevorderen, enten dien einde de zulkenwelke openbaar ongegronde en met de regten ftrydende bezwaarnisfen inbrengen, en of- fchoon hun omftandig en grondig befcheid gedaan is, egcer die bezwaarnisfen herbaaien, niet nadruk ernftig af te vraagen, de opftellers hunner bezwaarnisfen en hun Raadslieden op te geeveti, en daar op wegens delaatsc- geinelde met alle fpoed onderzoek te doen, en dezulken die aan een onbevoegd opilelfchnidigbevonden worden, daadlyk in hegteniste neemen, endoor het Fiscaals Ampt hun proces te doen optnaaken, en hun vervolgens, naar dat de zaak bevonden word met arbeid aan de Veilin gen in het Tugthuis of op andere gevoelige wyzen te ftraffenzo word deeze allerhoogfte Verordening hier me de openlyk bekend gemaakt; en worden alie de geenen die zig met het onbevoegd opfteiieaen raadgeevenof met h.t ophitzen der onderdaaneutot nu toe hebben opgehoude, hier mede ernftig, ter vermyding vau ge voelige Lyfs-vesting ofTugthuis-ftraffeu gewaarfchouwd van deezen fchandlyke en ftrafbaare bezigheid daadlyk af te zien. Wordende den Burgers, Boeren en andere Onderdaanen en hun huisgezinnenhier mede nogmaals ernftig beduidDat zy niet alleenter vermyding der Tugt huis en Vesting-Straffenin het Edidt van den 8 December 1775 gedreigdzich van allen vveerlland hebben te wagtem tegen die onder welken zy ftaanLandheerenGerechts- heeren, Overheden en derzelver Beampten of 'tgeen van wegen bun word aangekondigd, en volgens,'t Recht be- ilaanbaar is; maar ook zig, in Vóórkomende Regtszaa- ken, waar in zy meenen raad en aanwyzing noodig te hebben, geenzints tot dergelyze elendige en onweeten- de raadgeevers te keerenmaar zig by de agngeftelde Collegien van het Land behoorlyk aan te melden. Waar na zig elk een te gedragen hebbe." Gegeeven te Berlyn den 16 Augustus 1780. (Onderftond) Het Koninglyk Pruisfifcb Kamergcregt. Parvs, den 21. Augustus. Volgens brieven uit ver- fcheidene Spaanfche havens en van Bayonne blykt hec, drt beide Hoven van Madrid en Ferfaillesuitdrukltelyk heb-, ben doen requireerendat het zelve zig zal voegen by de gewapende Neutraliteic weike onder de Noordfche Mogent- heden is vasrgefteld; en dat de Minifters der twee eerst ge melde Gouvernementen, bydie gelegenheid gelast zyn ge weest, bun voorftel op het levendiglle en kragtigfte aan te dringen; welke demarche gelegenheid heeft gegeeven tot het houden van een grooten Raad te Lisfabondie volflagen vyf uuren geduurt heeft: Men meld het relliltaat van dee ze Raadsvergadering niet; Men weet wel, dat hec Hof van Portugal het plan om te deelen in de gewapende Neutra liteit, opentlyk heeft gedeclineertmaar hec is onder betpu- blicq niet zeker, of die weigering voor, of na deeze gehou- dene groote Raadsvergadering is bekend gemaakt. Een Zweedfeb Schip met grove materialen tot den Scheepsbouw behorende, is te Havre de Grace binnen ge komen, meldende dat 60 Schepen zyner natie, allen een zoortgelyke lading voerende, naar Brest op weg waren, onder escorte van 2 Oorlogfchepen en 4 Fregatten. Een Courir van den Graaf dBAranda den 18 deezer van Madrid gearriveerd, verzekert zegt men, des avonds op den 7 deezer den Graaf d'Ejlaing nog gezien te hebben, in het Pare van La Gratige, Lusthuis van den Koning van Spanjeneenige uuren van Madrid afgelegenhy was cp dat ogenblik iu een Conferentie met den Prefidenc van CV7- fiille en den afgezant van Frankryt, zyn hooft nog fteeds bewonden zynde. De opene brieven van den Koning den 12 Juny by hrr parlement geregisireedauthorifeereu den Graaf van Art nis tot het ontginnen eener belening van twee Mdioënen Lyt- remen, hebbende dien Prins deeze zorn tot betaling egiii- ger aangekogte goederen, en andere nieuwe Huisfelykein- rigtingen oenodigdDe Heer de St. Foy intendant van 's Prin- cen Financienis dienvolgens gecommitteerd, tot het doen eener belening ten belope van 200,000 Livres Lyfreinen

Middelburgsche Courant | 1780 | | pagina 1