Kerklyk Jaar 1776. zyn in hetGfSftFichapRantzat! gebóo- ren 362 Kinderen, overleeden 396 Perzooneu, en getrouwd 105 Paaren. Presburg, den 6. December. De Euangelifche Duit- fche Gemeente alhier heeft den 1. dezer haar eerde open- baare Godsdienst-Oeffening in haar Nieuw Bedehuis in de ze Stad gehouden- Hamburg, den 10. December. Edelmoedige daaden van nienfchenliefde verdienen alomter navolging, wereld kundig gemaakt te worden.—Een Fransch Schip, na Spanjen beftemd, vertrok onlangs vanhier, dog de Kapi tein, nog eenige zaaken aan Land te verrigten hebbende, beval men hem met de boottervvyl het Schip op droom lagzou komen afhaalen. Ongelukkiglyk was het den 20 November een dag, welkewegens de onnoemlyke lchade, daar op veroorzaakt, in de Jaarboeken aaugeteekeud zal worden. De boot werd, door den ftorm op de Elve myl van hierras omgeflagenen van 2 Matroozendie 'er in warenzonk de een, op 't oogenblik. De ander lag lang te dobberen, en met de golven en dood te worstelen ïly riep, om hulp, maar te vergeefs, tot dat 'er een open Vaartuig aankwam, 't welk hem opnam, dog zonder ge voel of bcweegitig. Digt by de Stad ontmoete dit Vaar tuig, waar in alles tot verdere hulp ontbrak, een ander Schip, 't welk mede in Frankryk t'huis hoorde. De Kapt. liet terflond het gevoelloos Lighaara afhaalen, zeggende: Dat hy dien ongelukkiger! zou tragten te reddenal-waar ihy ook een Turk. Hy deed hem ontkleedenverwarmen te bed leggen, en verder die middelen in 't werk (lellen die door de nyvere poogingen van waare Menfchevrienden, onlangs, algemeen zyn bekend geworden. De moeite van dien mededoogende Zeeman werd met den gelukkigften tiitflag bekroond. De Matroosdie men reeds voor ver dronken had aangezienbekwam, langzaamer handen her- jlelde, voJkomenlyk, door de verllerkende middelen, die zyn weldoender hem, geduurende 2 dagen,deed toedienen. Toen kwam zyn eige Kapitein hem afhaalenen bedankte zyn Landgenootop 't hartelykstterwyl deze het zuiver en edel- aartig vermaak ondervond Te hebben welgedaan. Gemunt, by den Donauden 26. November. Tus- fchen hier en Alen iseenige dagen geleedende Postwa gendoor 9 Roovers, overvallen en uitgeplunderd. De Pas- fagiers lieten zich, geduldig, Handen en Voeten binden, en reddeden, op deze wys,hun leeven. De gepleegde roof word op eenige duizende gefchat. Zoo dra deze tyding alhier en te Alen bekend werdwierdén wel aanftonds Pa trouilles op de Daaders afgezondenmaar tot nog toe vruch teloos. ^FRANKRYK- Verrttits de eigenaars en'bewoonders dezer Stad zeer na latig1 zyn in het fchoonhouden derStraaten, zegdtnen, dat 'er Straatveegers zullen aangeileld worden. In de jongde brieven uit de Colonie St. Domingo Word hét gedrag der Americaancn van het vaste Land, ten hoógften, gepreczeti, en verzekerd zy de edelmoedig heid hebben gehad de voornoemde Colonie, in den tyd dezelve gebrek aan Graanen had, een goede voorraad daar varf te bezorgenzonder meerder Geld daar voor te eis- fchen. A vign on, den 30. November. De Wyn-Oogst is, dit jaar, zeer overvloedig té Narbonne, in Neder-Lan- giicdocgeweést. De Lands-Opzienders hebben in overwee ging genomen alle mooglyke aandagt op dit Artikel te gee- venwier hoedanigheid uitmuntend in dat Bisdom is. Dien- volgetis kflllüêtt de geencdie zig daar van willen voorzien zoo voor het Rykals voor buitenlandsverzekerd zyn de Gpzienders'ernaauwkeurig, agt op zullen geeven, dat de Commisfionarisfen alles goed en zeker verrigten, en dat 'er niet, dan goede Wyn, zal verzonden worden, zuilen- de het zelfs voor hen een genoegen zyn de Koopers alle mooglyke voordeelen te vergunnen, zoo ten opzigt van de pryzen der Wynenals wegens de Tranfport Onkosten. Men weet in 't algemeendat de Wynen van Languedoc het vervoeren, ter Zee, kunnen verdraagen, en Narbonne is, doof haar ligging, tevens onder het bereik van de Middelandfche Zee en den Oceaandoor het Canaalwelke voor by de ze Stad loopt. GR O O TBR ITT A NNI EN- London, den 15. December. De Prefident heeft aan de vergaderde Geinteresfeerde der O. I. C. kennis gegee- vendefom van 1400,000. P.St., welke de Compagnie aan de llcgeering lchuldig was, is voldaanhet welk in de ver gadering groot genoegen veroorzaakte. Men deed egter vervolgens het voorilel men op nieuw de Rekeningen moest onderzoekendog bet zelve wiera verworpen. Het Oorlogfchip The Levant heeft een groot fchipzyn- de met Ryst en Indigo na Bourdeaux beftemd, en zoo men voorouderfteld The Port Henderfonte Lisbon opge- bragt. Men zegd het Parlement, in het aanftaande jaar, 2. Loteryen zal vestigenom feu gedeelte der Subfidie-Mid- delen te vinden. De gerugten van een aanftaande verzoening met America worden hoe langs hoe levendiger. De voorwaarden, welke, daar toe, van het Congres geeischr worden, beftaan, zoo men zegd uit deze 3. hoofdpunten: I. Dat de Colonien in den zelfden flaat herfteld zullen worden, waar in zy zig, by 't eindigen van den laatften oorlog, bevonden. II. Dar de magc van fchattingen ;in America te heffen niet aan her Parlement van Groot-Brittannienmaar aan de Colonien zelf, behooren zal. III. Dat alle de Engelfche Troupen te mg ontbooden zullen worden, in welk geval de JHeerea FranklinAdamsHancockPutnam en nog 4. andere der voornaamfte leden van het Congres zig, vrywillig, als Gyzelaarshebben aangebooden de Americaanen nietsten nadeel van Engelandonderneemen zullen. Het presfen van volktot den zeedienstgaat nog even fterk voort. Men zegd onze toerustingen ter zeedes te meer noodzaaklyk zynom dat 'er een Americaansch fchip genomen is't welk eenige papieren aan boord had welke het, even voor de overgaave, in zee fmeet, dog die, door de onzeopgevist zynde bevonden werden De- peches van het Franfcbc Hof aan het Americaansch C°"' gres te zyn, waar uit bleek gcuiclü tJOt Iliet 0flg6B6» gen fcheen de Americaanen tegen Engeland te onder-', (leunen. NE DERLANDEN- Brussel, den 18. December. Men ziet hier een brief van Irwinuit Zuid-Schotland, in dato 20. November waar in gezegd word: Dezer dagen hebben 5. Americaan- fche Kapersdie op de kust van Ierland kiuisfende in gezetene in de havens van Greenock en Glasgo-w in de ui- terfte verflagenheid gebragtdoor dien het gerugt verlpreid wierd voornoemde Kapers voorneemens waren in Schotland een landing te doen en die 2. havens te vifiteeren. Den 11. November wierden 2. Compagnien van het 50. Regi ment van Dumfries na Glasgo-w gezondenen den 13. mar. cheerde een van deze Compagnien na Greenockdaar en boven hebben de kooplieden van Glasgo-w, ten eerden van het Hof, byftand yan Troupen en Oorlogfchepen verzogt enz. Volgens andere berigten is hetin der daad, waar veel Americaanfcke Kaapets op de Westkust van Ierland kruisfendog dat lnjn voornaamfte doelwit alleen fchynd te zyn de fchepen die tusfehen Cork en Bristol han del dryvenweg te neeuien. Men adverteerd en laat een Ieder weetendat Hun Edele Achtbaare de Staaten en Breede Geërfden'sdes Eilands van Walcherenop Donderdag, die Wezen zal den 2 January 1777 des voor dé Middags ten 11 Vuren, in Hun Vergaderkamer tot Middelburgzullen aanbejledcn het leveren van -35,000 Ponden WORMNAGELS; de Conditiën zullen te kien zynby den Coramis Dingmans tor Westcappelleen by de Boode P. D. Koorn tot Middelburg. Een JONGMAN, boven de 20 Jaaren oud zynde en genegen onder een fort abel Traüemenilf als BOEKHOUDER en SCHRYVER, op een Plantagiein de Colonie van Demeraryte fungeeren, kan zig aan den Uitgeever dezer Courant aanmelden, en zal nader Qnd'errigting bekomen.- Op Woensdag den 8. January 17772a!, des Morgens ten 10 Uuren, op den Huize Popkensburg, by StLau- rens, verkogt worden eenige Gemeten 4 en 5 Jaarig ESSÉ en ELSE KAPHOUT, en een Party drocsè MUSTERT. Men zal op Woensdag, die zyn zal den 8. January aanftaande, des 'sMorgensom 10. Uuren, op de Hofïlede, genaamd Schoneveldgelegen onder Oostcr-Souburg, aan de Ronde Putaankomende de WelEdele Geftrenge Heer Francais Pieter van CoethemBailliu dezer Stad, publiek en met den Stokke, aan de meestbiedende, verboo- pen een groote Party opgaande OLME BOOMEN en KAPHOUTbekwaam voor Wagen-MaakersBlok-Mankers en Stoel-Draaijersen wat daar meer zal zyn. Op Maandag den 30 December aanftaandedes na de Middagsten 3 Uurenzal menaan het Stal van Jacob .Janfin, agter de Brandery te Middelburg, prefenteeren te verhopen 3 ZWARTE KOETS-PAARDEN, oud 4 en 5 Jaaren. Te MIDDELBURG gedrukt by J. J, CALLENFELS, A. L. Zoon, Stads-D: ukker. Parys, den 15. December. Men verneemd s Ko- nings Minister-Fiempotentïaris aan het Hof van Peters- lurgdenMarquisDe Jüignézig, inden voorleedenWin tef, te veel aan de koude blootgelleld hebbende, een ge deelte van zyn aangezicht bevroozen geraakt is geweest, aan de gevolgen van welk toeval zyn Excellentie nog la- boreerden zal mooglyk een Amputatie moeten onder gaan.

Middelburgsche Courant | 1776 | | pagina 2