middelburgse| C O U R A N T, grootbrittannien- No. fi. Saturdag Ao. 1776. den 2 7. April. TURK Y E N- 1 Malta, den 4. Maart. Den 27 der voorleeden maand POOLEN- alonika, ilen 30. January. Jean Francais PoupiacJ gevoelden wy alhier een fchudding van een Aardbevingdie van St.Tropezvoerende het Schip Z)c Gebroeders1 minut duurde: deszelfs richting was van het Zuiden naar zeilde in de maand September laatstleeden van Marfeille naar Conftantinopolen, alwaar hy eenige goederen ontlaade, en order ontfing, om verfclieide Artikels van zyn lading naar deze Plaats te voeren, en daar in te laden omtrent 17 baa ien Kemelshair ep eenige tonnen Aluinhet welk een gedeel te moest uitmaken van de ladingdie men gefcbikt hadom door hem naar Frankryk te rug gebragt te wordenverder moest hy Roelof!0 aandoen en aldaar 20 vaten Suiker losfen. Den 30 November ging hy onder zeil en kwam den vol genden dag aan de laatstgemelde Stad, daar hy tien dagen bleef liggen en vervolgens den 11 December aan de Dar- danellen ten anker kwamvan hier vertrok hy wederom den 15 met een O. N. O. wind, komende des avonds inhetge- zigt van Monto Santodog zeer gekweld wordende door den hevigen wind, die nog van tyd tot tydmeerderopftak, zag hy zig genoodzaaktom de Golf in te loopenzonder ergens te hebben kunnen ankeren. Den volgenden dag was hy reeds ver in de Golf gevorderdwanneer de lucht door de zwaare Sneeuw, die 'er destyds viel, zeer donker en de wind, die toen van het N. O. naar het O. liep, nog veel heviger wierdzoodanig, dat hy wel haast het land uit't ge- zigt verloor, en omtrent den avond zeer fterk gedreeven wierd naar de kust van Zagara in Livadienhy wende meer dan twintig maaien, om van de afgryslyke Rotzen, die hy voor zig zagaf te houdenen zette alle zeilen by om een plaats te bereikendaar hy het anker konde laten vallen: ook werden'er te vergeefs twee ankers uitgeworpen maar niet houdendewerd het Schip tegen de fcherpe Rot zen aan gefmeeten en vcrbryzeld. Vier mannen van het volk, op de Rotzen geworpen zynde, trachten den Oever te bereikendog mets dan Sneeuw rondom zig ziende en vieezende, dat zy voortgaande in een Sneeuvvkolk mogten Itortenbeflooten zy den dag gf te wagten en digt tegen eikanderen te gaan leggen om zig te behoeden voor de llrcn- ge koude, welke zy gevoelde„r Bootsmandie zig onder deze vier bevond., zonder rok of mutsSchipbreuk geleeden hebbendeftierf wel haast door het geweld der koude in het midden van zyue makkeren. Zoo dra de dag aanbrak, kroopeu de drie overige, zooveel moog- Jyk was, voort, verliezende echter van oogenblik tot oogen- blik hunne ftemmeu en kragten, wanneer een van hun een Griek zagdie hy om hulp riepdog geen geld by zig hebbende om hem een belooning te geevenweigerde deze hem zyn hulp op een barfche wyzeen in weerwil van alle de poo gingen die hy deedom hem te volgenverloor hy den Griek wel haast uit het gezigt. Toen denkende om zyn twee makkers, die hy agter gelaten had en die nog veel zwakker warenkeerde hy naar hen te rugdog ze niet vindende dage hydat ze, evengelyk de Bootsman onder hun elende bezweeken waren, en zig zelve op het punt gevoelende van te bezwykenwierp hy zig ter neder onder een Huk van een Rotshet welk een zoort van gewelf maakteen bragt daar in den dag en den volgenden nagt door. Des anderen daags zag hy zig eensklaps en gelukkig omringd door 10 of 12 Inwoor.ders van het Land, die hem andere kleederen gaven, en, na vuur aangeftoken te hebbenhem brood aan- boodenhet welk echter de groote zwakheid van zyn maag niet gedoogde te gebruiken. Van zyn bedwelming bekomen zynde, droegen zy hem op hunne lchouders naar het Dorp mi ze lealwaar hy by een otlde Griekfcbe Vrouw geherbergd wierddie liern met zeer veel menfchlievenheid behandelde. Zederd werd hy door den Franfcben Conful alhier gerecla meerd die hem naar zyn huis deed brengenalwaar deze man(genoemd Jofepb Citygeboortig van het Eiland Pan- taleriengetrouwd te Marfeille en 41 jaaren oud) een ge- rechtelyke verklaring van al het gemelde gegeeven heeft. Romen, den 3. April, De Paus heeft den ff eer Ga- rampibenoemde Nuncius aan het fVeener Hof, begiftigd met het Bisdom van Montc Fiasconeop welkBisdomhem het Noordendezelve heeft door het geheele Eiland geen andere ichade gedaandan dat ze een fcheur heeft gemaakt in het verwulf van de Hoofdkerk der oude Stadhet welk reed» door de Aardbeving in het jaar 1742 gebarsten was. Warschau, den 8. April. De geweldige Stormen, welke zederd eenigen tyd gewoed hebbenen inzonderheid die van den 24 en 25 pasfato hebben in de Littbaufche Bosfchen groote verwoestingen veroorzaakt. De wegen zyn daar door zoo onbruikbaar gemaaktdat op zommige plaat zen omtrent 100 Boeren noodig geweest zyn, om de om- gerukte Boomen cenigermaate uit den weg te ruimenook zyn byna de meeste Huizeu in de Dorpen van hunne daken beroofd geworden. -Bondon* den 16. AprilHet in de haven van Bristol opgebragte Americaanscb fchip is een fraai maakzel van omtrent 250 tonnenen zal aldaar blyven liggen tot dat de Regeering 'er befchikking over zal gemaakt hebben. Men twyfeld nietof het volk zaluit hoofde der bewezen trou we fchielyk in vryheid gefield worden. Uit de brieven blyktdat de Americaancn van de Franfcbe kooplieden in retour geeischt hadden 1500 fnaphaanen met bajonetten, 15 tonnen kruitof by gebrek van het zelve even zoo veel falpeteren ingeval geen van deze artikels te bekomen wa ren, dan de waarde in geld. De orders voor dat fchip wa ren geteekend te Philadelphiaden 13 Jannary dezes Jaars. Volgens dezelve moest de Capitein ook alle die quantiteit Wapenen en Ammunitie aan boord neeinenwelke hem door andere voor rekening van het Generaal Congres 'werd aangebooden. Verders worden ook daar in gemeld de feinen, welke hy by zyne te rug komft moeft geeven, en waar mede men die zou beantwoorden, enz. Dewyl 'er op deii zeiven tydtoen het bovengemelde Schip uitgeloopeu is, nog meer Schepen uit de haven van l'hilndelpbia vertrokken zynom krygs-voorraad uit ver- fcheidene Franfchc havens te haaienzoo heeft de Regee ring eenige Schepen uitgezondenom dezelve te onder- fcheppen. Ondertusfchen twyffeld men geenzlnts, of dit Schip zal voor een wettige prys worden verklaard. Men ziet ook hier uitdat het Generaal Congres grooten toeftel tot den aanftaanden Veldtogt maakt. In 't midden van Fe* bruary heeft liet Congres een geheel Eskader Schepenvan 12 tot 36 ftukken kanon voerende, uit de haven van Phi ladelphia in Zee doen fteeken op eene geheime expeditie. Zeder heeft men die haven gedopt, om ze voor de Engel- fche fchepen ongenaakbaar te maaken. Ook lagen 'er in de haven van Philadelphia 13 gewa pende galeyenen 'er was order gegeeven tot het verder equipeeren van 13 fregatten elk van 36 ftukkenen ver fclieide dry veilde hatteryen, om die haven, voor's Koniugs fchepenontoeganglyk te maaken. Ondertusfehëri zegd men dat de Americaancn nieuwe voorflitgen van vcrgelyk had den gedaan, die de attentie van het Ministcry, zederd ee nige dagenbezig gehouden hebbendoch dat men in 't Kabinet geenzints eens wasof de eer en het belang der Na tie eischte van die aan te neemen of te verwerpenin wel ke befluitelooshcid men echter het voprzichtigfte oordeelde met de Ooriogs toebereidzeJs voort te gaanen met de Wa penen in de band over een verdrag te handelenoin zich tegen alle listen genoegzaam te dekken. Uittrekzel uit een Brief van een Hoogduitsch Predi kant, te Baltimore in Marylandvan den 3 Januaryaan zyn Broeder in het Nasfawwfche. Myn vriend, de lieer II waagd thans eene zeer ge' vaarlyke reis naar Europa. Komt hy gelukkig ten uwent zyn mond zal u ïiaau'wkeuriger dan myn pen onderrichten aangaande den beklaaglyken toeftand van ons Werelddeel. Eerlyke en gegoede lieden zyn thans een roof der booswich- reeds een jaargeld van 1500 Scudis was toegelegd, om desjten. Onbezonnen oproermaakersen onrustige zwervers te beter de kosten van zyn Gezantfchap te kunnen vergel-zyn hetdie onze vreedzaame Colonistenzoo gewoon in den: gelyktydig heeft de II. Vader zyn Oom den Kardinaal i rust en eendragt hun beftaan te bevorderen, tot de Wape- Bandieen Abtdy van 2000 Scudi inkomften opgedragen j nen gedwongeu hebben, entegen wien? tegen liet Moeder en wyders den Kardinaal Antonelli een andere Abtdy vanj land dat ons met ontzachiyltc kostén herwaarts overge- 500 Scudi, den Kardinaal PalldtiicfniSecretaris van Staati brachtgeplant en belchtit heelt. Wanneet doch dien de een jaargeld van 1000 Scudi', en den Kardinaal BanditiDuitfcbe hulptroepen aankomen, naar welkezoo veele dui- Aartsbisfchop van Benevento eeu Abtdy van 1500 Sa/di toe-1 zonde brnave en weldenkende Inwooncrs van America reik- £elegd, l halzen Van jje hier zynde Rrgelfbe hebben wy geen

Middelburgsche Courant | 1776 | | pagina 1