D U I T S C H L A N D- NEDERLANDEN- Wee nes, den 11Maart. Benige dagen geleeden zyn Vier weder twee wagens met Goude en Ziivere Muntfpe- cienin vaatjes, uit Cremnttz'puCbemnitz in Hongaryen aangekomen, en in de Keizerlyke Koninglyke.Theiaury ge- bragt. Den 7 dezer arriveerde hier op nieuw een fterk trans port recruten van jonge manfehapom onder de Regimen ten verdeeld te worden. Uit Bohemcn en Moravien zyn we der eenige nieuwe voortellingen en berichten door de In gezetenen aan de Kommisfarisfenmet het onderzoek der onlusten aldaar gelastgedaan. Dezelve betreften voor- naamlyk de bezwaarnisfén der Onderdaaneu, die nog niet bygelegd zyn. De brieven van Presburg melden, dat te Brezowa niet verre van het Comitaats Huis, een zwaare brand ont- ftaan wasde Huizen werden terftond aan beide zyden door de vlammen aangegreepenen daar door het grootfte ge deelte der Stad en het geheele Maximiliaanfcbe Ma'gazyn in den asch gelegd. Uit Hangaryen word gemeld, dat alle de leevensmiddelen in dat geheele "Koningryk in overvloed en tot een civilen prys te bekomen waren, en dat zoo wel het Brood, als het Vleesch door de Magiftraatenten befte van het algemeen behoorlyk getaxeerd wierd. Integendeel beerschten op dé Turkfche grenzen veelerlei ziektenen hoewel dezelve niet beimettelyk konden genoemd wordennikten ze nochthans veel menfehen weg. Ons Collegium Medkuni heeft ver- fcheide hulpmiddelen aan de hand gegeevenen het gebruik «Jaar van zeer nadrukkelyk aanbevolenom dit kwaadzoo veel mogelyk, van de Erflanden af teweeren. Uit den omtrek van Krctus en Stein hee'ft men onlartgs beklaaglyke tyding vernomen aan welke echterin den beginnegeen gehoor gegeeven werdom dat men die als te veel vergroot aanmerktemaar naderhand is dezelve door verfcheide brieven bevestigd, natnentlyk: dat den 18 Fe- bruaryin den nacht, het ys voor Stein wel gelukkig was los gegaan, maar het water, 'tgeen, geduurende 9 dagen, zeer hoog gebleeven was, onbefchryflyke fchaden veroor zaakt hadalle de kelders waren ondergeloopenen de ftul< vaten door dezelve heen gezwommen. In de verfcheide Kerkenen voornamentlyk in de Kerk van de Eerwaardige Paters Minoriteitzyn de zarken niet alleen los gegaan maar zelfs uit hunne voegen geligt. By de ftads poorten ftond het water zoo hoogdat het een openbaare zee ge leek en men zig met ligte vaartuigen op het zelve niet dorft vertrouwen.- De benaauwde inwoóners reddeden zig, hoe wel niet zonder 1'eevensgevaarmet brandladdersover de muuren van het Minoriteit Kloosterom aldaar beter lyfsber- glng te .vinden.. In de Parochie-Kerk ftond het water zoo hoog, dat het hoog Altaar gevaar liep van vlot te worden. Voor't minst 10 of n'huizen zyn, door het water, onder-, niynd, ingeftortenmetdevloedweggedrecven, en verfcliei de andere zyn derwyze doorweekt, dat ze elk oogenblik dreigen in te vallen. By de Vaders Kapucynen te Und was de Tuinmuur ingeftorten van de ftcene brug was niets meer te vinden. De Pater Guardiaan van het genoemde Minoriteit, Klooster 1'chryftniet zonder grondte vreezen, dat het gantfche Klooster gemaldyk kon inftorten. Hoe droevig deze tyding ook zyn magdie het uiterfle doed weezenhoopt men niet te mindat de volgende brieven gunftiger zyn mogen. Brieven van Italien fpreeken van een loopend gerucht dat te Triest 2000 man Oostenrykers en zeer veel Artillerie wierd ingefcheept, om naar Livorno te zeilen. Leipzig, den 16. Maart. Indien men eenig geloof aan de loopende geruchten geeven magfmeuld'er zekerlyk een vuur onder de afch, 't welk, indien de ontvlamming niet in tyds word voorgekomen, een groot gedeelte van Europa zal aandeel;en. Zy, die zulks onderftellenmerken het Poolfch Partage Traéïaat ais de oorzaak daar van aan of lieverzy willen ons doen geloovendathet geen zy voor zien gelegen is in de wyze der uitvoeringe van dat Trac- taat. Het is thans algemeen bekenddat het IVeener Hof dien ftap gedaan heeft van wederom alles af te daanwat het zelveboven en behalven de gemaakte verdeelingin bezit genomen had. Dit zou door de bemiddeling van het Rus/ifche Hof gefchled zyn, en nu zouden beide Hoven zig plechtig verbonden hebbenom het Hof van Berlyn daar toe over te haaien van insgeiyks de meerdere in bezit genomen anden aan de Republiek te rug te geevenmaar volgens hun ne verzekering was de Pruisjifcbe Monarch daar toe geen- zints genegen. Hier over nu zouden ernflige onderhande lingen op het Tapvt zyn om welke byte wooncn de hoofd reden der reize van Prins Hendrik naar Petersburg was, cn ingeval deze vruchteloos mogten afloopenmeenden zy een Vreedebreuk onvermydelyk te zyn. Dus redeneeren on ze Heeren Politiekedog vermits men reeds meer dan eens by ondervinding gezien heefthoe weinig ftaat men op hun ne uitzichten maken kanzal het best zynom 'er voor het tegenwoordige niet al te veel vertrouwen in te Hellen. Van de Neder-Elvf. den 15. Maart. Volgens brie ven uit het Brandenbtirgfcbe was Prins Hendrik naar Pots dam by den Koning geweestom de noodige Inftruftien tot deszelfs op handen zyade reis naar Petersburg van zyn Majt. te vrangen.. Hamburg, den 19. Maart. Aanmerking van zeker Geleerden over de Goud- en Zilver-Fabrieken. In een der geleerde tyd-fchriften, welke in Duitfeblatui uitkomenvind men de onderftelling van zeker geleerden, dat door het bearbeiden van goud en zilver, tot bloot eic raadde omloop van 't geld merkiyk verminderd word welk gevoelen hyop de volgende wyzepoogd te betoogen. Men kan niet ontkennen, dat door het bearbeiden van goud en zilver veele menfehen hun beftaan vinden. Maar de zaak wel ingezien, wat voordeel geniet het algemeen dog by dit alles? Het oogmerk dier werkmeesteren is Hechts om beide metaalen een zekere bevallige gedaante te geeven,, en zoo veel gewicht, ais daar toe vereifcht word, aan de circulatie te ontrekkenten einde door dit middel alleen hun byzonder belang te voldoen midlerwyldat het geld gebrek, door hunne listige praétyken, hoe langs hoe tnqér toeneemd. Indien men kon goedvinden een groot aantal ledigloopers te huuren, 0111 onze vruchtbaare Velden jhft fteenen te beleggen, en onbekwaam te maken van beploegd te worden, of tebezaaijen, zouden zekerlyk zqodanije huurlingen een goed dagloon verdienenmaar zouden daar en tegen niet duizenden van menfehen benadeeld worden? Even zoo is het gelegen met de gouden zilverfabriekanteij, welker bekwaamheden alleen flrekken, oui landen en vol ken te verarmen. Uit Stohbolm fchryfd mendat de wervingen in de Pro vinciën van dat Ryktot volcalligroaking van de op de been zynde Regimenten, geenzints aan de verwachting be antwoorden. Amsterdam, den 24. Maart. Den 9 pasiato isop de Noorderbreedte van 38 graaden 40 m'n. lengte,* graadeil 24 min., in goeden ftaat gepraaid Schipper Frcdrik gaay, voerende \vstOost-Indifche Compagnies Schip De pfjïf- lem Frederikvan de Kamer Zeeland, na Bataviaheb bende 4 Doode en i Verdronkene, en nog Schipper de Ruy ter van Flisjingenna de Kust van Guinee. Middelburg, den 29. Maart. Heden is, van deze ftaduitgezeild een Sloep met Graan Schipper Johan Mcy, na Engeland', als mede Gen Engelsman, na Smderland- met Ballast, en hier binnen gekomen een Engelsman me: Slypfteeu, uit Engeland. Op laatstl; Frydag is door't Wel Edel en Wel Eerw. Colleg. Qualific. te Waarden, in liet Eiland vanZuid-Bevelaud^ uiteen drietal van Predikantenals de Wel Eerw. Hecreu Jacobus JansfenCornelis Gavel en Ntcolaus Bruistenr. Predikanten te St. Anna ter MuidenGoeree en Heinsdyk en Pauli Polder, met Eenpaarighcid van Stemmen, beroepen den eerstgemelden Heerin plaats van den Wel Eerw. lieer D. van der Hoekberoepen te Oudelandc. Ook heeft op Zondag daar aan volgende dien laatstge- melden Heer zyn Affcheid Reden van die Gememte ge daan uit I Tbesf. 5 f 23, De Pryzen der Graauen zyn alhier, als volgd: 't Last Puike Tarwe 35. 36 a 37 en 1 li: Rogge 25 a 27. Ji Gerst 17 4 17 en 3 v: Al Paarde Boonen 16 a 170111 Haver 11. 13 4 15. Jl Uit de Hand te koop, binnen Flisjingen, Twee Zeemcouleure KOETSPAARDEN, zynde Ruyns; te bevrage» by den Uitgever dezer Courant. Uit de Iland te koop de HERBERG Het Groot Watervliet, ftaande by het Stadhuis te FlisjingenAdres by dea Geregtsbode J. J. Borgerbof. Alledie eenige Pretentie heeft op of verfchuldigd is aan den Boedel van PIETER SCHUTTERSin Lecverr Kuipers Baasgewoond hebbende in de Breeftraat binnen deze ftadwerden verzogt daar van Aangifte te doen binnen veertien Dagen aan de Bouwkamer van den Nederduitfcben Armen dezer Stad. r-r-e Middelburg by PIETER FOURMANTELin de Flisjingfe Straat, en JOI JANNES JACOBUS MAHIEU, in de korte Geereword ingetcekend in een IIUWELYKS en BEGRAFENIS SOCIËTEIT, onder de Zé - Spreuk By 't Trouwen en by V StervenKan men goed Geld hier ervenIngang neemende den 1 April 1770. De ze Directeuren zyn dezelfde die de Sociëteit, onder de Zin-Spreuk, De Last valt ligter om te dragen &c. befttmren. De Boekverl ooper T. CORBELYN zal op Dingsdag en Woensdag den 2 en 3 April dezes Jaars 1776, te Flisjingen, in de Herberg de Rhetorikamerverkoopen een fraaye Verzameling van wel Geconditioneerde La- tynfebe en Nederduitfcbè BOEKENbeftaande in GodgeleerdeHiJlorifcheen Poetifche Werkennagelaten door den Wel Eerwaarden en zeer Geleerden Heer JOIIANNES MINDE LTS, in zyn Leven Bedienaar des Goddelyken Woord», in de Christeiylte Gemeente te Zoutelande. De Boeken zyn, Heden en des Maandags, xoor de Verkoo- ping, tc zien, cn de Catalogiin de Zeeuwfche en Hollandfche Steden, by de Boekverkoopers, te bekomen. Te M l D D E L B U R G gedrukt by J. J. CALLENFELS, A, L.ZOON, Stgdt - Drukker.

Middelburgsche Courant | 1776 | | pagina 2