courant. No. 4 6. MIDDELBURGSE Donderdag, Ao 1767. I T A L I E N. Livorno, den 24, Maart. Volgens de Berichten uit Spanjen worden aldaar groote toebereidzelen gemaakt, om het ontwerp aangaande de uitroeying van A/gierster uitvoer te brengen; en de Stad Cartbagena is ten Ver gaderplaats van alle de Schepenwelke tot die Expeditie beraamd zyn, uitgekozen. Van Genua heeft men dat in den Raad dier Republyk, rta het verlies van het Eiland Capraja, eenigeverdeeldheid is ontdaan; ja zelfs wilde men weetendat een aanzienelyke parthye derzelve zig genegen toonde aan de Corfen hunnen wensch, nament- tyk de onaföaoklykheid van de Republyk. in te willigen. POOLEN- Warschau, denzi. Maart. De Conferentien tusfchen de Senatèurs en Minïfters der Kroon zyn noit zoo.menig vuldig geweest als t'zederd eenige dagen herwaarts. Ver- fcbeidene Expresfen hebben alhier bericht ingebragt, dat de Dissidenten van Groot- en Klein Poolen hunne Con federatie, op den 20. dezer, te Thorn voltrokken heb- ben; en dat de Magiftraar van gemelde Stad, gelykmede die van Elbing en Dantzigdaarin geaccedeerd zyn Ook heeft bet Minifterie het Manifest ingevolg van gemel de Confederatie gepubliceerd ontfangen. Men zegt, dat de Koning aan zyne Ministers daar op Bevel zoude hebben gegeeven den Bevelhebberen aldaar aan te zeggendat zy hun best zouden doen, om deze Ongeregeldheden "oor te komen. Eenter is alhier onder Trompetten geluid be kend gemaakt, dat een ieder binnen deze Stad zig met Voorraad voor 6. Maanden lang zal moeten voorzien. De Heer BenoitMinister van het Pruisfifch Hof, gaf de zer dagen mede een Declaratie van den Koning zyn Meester over de Pretenfien der Dislidenten, aan onzen Koning over. Voorhe overige weet men nogniet, of de Disli denten in hthauwen ingezetenen zyndeinsgelyks een Con federatie hebben aangegaan; dog 'er word geenzins ge- twyffjldof zy zullen zulks doenre meerom dat zy onderfleund door de Rusflfche Troupen geen verhindering daar in zullen ontmoeten: want 'er zyn op een nieuw 8000. Mannen dier Troupen over Smolenskoonder den Generaal Atemmers, en nog een veel fterker Corps, on der den Generaal CreczelsnikowovctCze/nicbow in dit Koningryk gerukt. V R A N K R Y K- Parys den 6. Aprtl. Wy zagen op den 2. dezer een verb uerd gevecht alhier, dat byna 2. uuren lang duur de, het geen door een onnoozcle oorzaak was ontflaan; het geval was aldus: In de Si raat de Susfy ontmoeteden 7. of 8. Musquettiers, die aldaar by een Kok hun Soopé ingenomen hadden en door de Wyn wat verheugd waren, een Karrette, welkeeen arm Man voortftak en het onge luk bad gemelde Mesfieurs eenigzins met llyk te befpat- tenwaar over zy zig zoodanig beleedigd hielden dat zy gcmelden armen Man, door een wakkere baftonade met hun allen te geeven zeer mishandelden. Een daar omtrent (baande Schildwacht, ooggetuige van het geval en die geweldenaary, zynde riep de Wacht om den Overweldig den te redden dezelve kwam daar op te voorfchyn en meen de zig van hen te verzekeren, dog zy van het Leêr trek kende dreigden met den degen in de vuist den eersten,die hen durfde naderen, in het vóétfand te leggen: onder- tuslcben wierd de Wacht door verfcheidene Benden ver- fterkten gemelde Musquettiers omcingeld en hen toe. geroepen Mainbasfe te maaken en hun Zydgeweer op te Reeken: dog hun Martiaal bloed aan het kooken geraakt zynde, was hun antwoord, /out en rien1 en zy wierden des te moedwilliger. De Wacht ziende, dat goede woor den legeeven geen plaats meer vond, enzy tot het neder, kggen hunner Wapenen niet anders dan door geweid zou den kunnen gebragi worden, leiden aan en gaven op hen Vuur, echter met een zoog'oote voorzichtigheiddat zy 'er geen een van kwetftendezes ,in plaatze van hen te doen be- daaren, verftrekte hen maar ter leus van de begonnear- raqui, van wederzyden wierd toen verwoed gevochten, en de Musqüet,iers verweerden zig zeer hardnekkig: emae.yk wletd een derzelver doodelyk gewond en de- wyi de Wacht na de ontfatlgene verfterkingen veel talryker was. en zelf door een menigte Burgers, die zig 6y hen voegden, en zeiden, dat de Musquettiers zonder genade, als verhoorders van de gemeene rust, (er neêr gefchooten behoorden te worden, onderfleund wierd den 16. April. zouden waarfchynelyk alle de overige een gelyk lot heb ben ondergaan indien zy niet door eenige Officieren van hun Corps, welke ondertusfehen opgezocht waren, ont zet waren geworden. Men kan de dappere tegenftand der gemelde Musqnettitrs gemakkelyk daar door bezeffen, d,ewyl de meeste Soidaaten der Wacht m dit gevecht ge kwetst zyn. Onder de Naam van Sociëteit van de Ne ger-Handel, Americaanfcbt Commercie en die der Vis- feberyis alhier een Compagnie opgerecht, dewelke de Prote&ie onzer Zeemagt zal genieten; dezelve doet 14. Schepen uitrustenwaar van 6. zullen ter Negerhandel ^£uitvaaJren.' 4-van Bourdeaux, en een gelyk fn face ter Koophandel na America-, en ter Visfchsry worden 6. Schepen uitgerust, dewelke in geivk getal verdeeld zullen zyn tusfchen de Havens van Cbsrbourg, Diepe en Duinkerk, door geloofheb- bende Kooplieden 'oefiierd wordende, die by de Casfiers van deze Stichting voor Participanten van een Millioen be kend ftaan. enz: De Vreemdelingen, welke zig in deze Hoofdftadont houden hebben wederom een nieuwe gelegenheid gehad zig in hunne meening, welke zy reeds opgevat hebben Vafl de liefde, die de Franfcben hebben voor het Bloed hunner Heeren, te bevestigen, aangemerkt men zig tegenwoor dig in alle fraaie Gezeifchappen onderhoud met de voor- rreffelyke daad, welke laatstleden een Prins van datDoor- luchte Bloed deed zien. De Graaf de la Marcbe\kwam, eenige dagen geleden, al huppelende in een Straat alhier, met zydene kwastjes over zyne Kleederen behangen en zon der Gevolgen het Volk by eikander gerroept ziende vraagde hy wat 'er te doen was; hem wierd geantwoord dat een braaf en eerlyk Man, een Kousfen-Kraamer wegens Schulden na de Gevangenis geleid wierd. Hy riep den Commisfaris en vraagde hemhoe veel is die Man fchuldig Deze gaf aan hem tot antwoordso.Louïs D'Or. De Prins her zonder zig kenbaar tel maakenaan den Schuldeisfer 25. Louis D'Or, welke hy by zig had, aan bieden, enjhet overfchotlbinnen den tyd van 2. uuren te zullen voldoen. De Tegenparty nam het zelve aan, zon der den Prins te kennenonder beding van Borgtocht, en dat hy hem een Briefje van zyn hand pasfeerde, hec geen de Prins inwilligde. Noit was 'er grooter verbaast- fieid als toen hy zyn Naam onderteekellende fchreef Louis de Bourbon, Comte de la Marebc. Het Volk als geheel verrukt barste in een Vreugde-geroep uit, en herhaalde zulks tot duizend reizen: Langleeve Myn Heer de Graaf de ia Marcbe! en konde nauwelyks wederom tot bedaa- ren komen. Echter is dit niet de eerfte of tweede reize, dat deze Prins tot gelyke toejuichingen gelegenheid heefc gegeeven want by gelegenheid van dit laatstgemeldezyn nog een meenigte andere fiukjes van grootmoedigheid en gulhertigheid op den zelfden flag van hem verhaald gewor den. Van St. Nizier in Dombes (het geen een klein Prins dom dog vruchtbaar Landfchap is, in het Oosterdee! ten Zuiden van Vrankryk, tusfchen de Rivier Saone, het Landfchap Bresfeen de Steeden Mascon en Lyon gele gen,) word gemeld, dat op den 27. February laatstleden zig aldaar een uitgehongerde Wolf heeft laaten zien die na dat hy verfcheidene Hoorn-Beesten had gekwetsteen jong Meisjen van jr. jaaren oudverflonden heeft, en een Man, die haar terhulpkwam aanloopen, op verfcheidene plaatzen zyns Lichaams deerlyk gebeeten heeft. Eenige oogenblikken naderhand fleepte dat Dier een Schaapher ders Jonge, omtrent 8. Jaaren oud zynde, mede weg" dog een Arbeider, Perrier genaamd, hetzelve ziende liep aanftonds na hem toe, alhoewel zonder wapenen 7un- de, en hield hem flaande. De Wolf liet het Kind los befprong Perrierdie meer dan een uur met' dat Dier worftelde, dat hy op de grond had gekreegen en by een van deszelfs ooren en een poot ftyf vast hield fnypends zyne knten om deszelfs buik met alle zyne kracht zoodigt tot elkanderen ongeacht hy reeds 9. beeten van deszelfs tanden had gekreegen, liet hy echter niet los; eindelyk zien de, dat de Wolf begon te bygeu, verdubbelde hy zyne krachten, en zig in het bereik van een buigzaame Eiken rakbevinoonde, bediende hy zig van den zeiven om hem de zyden t zamen te drukken, endeed daar door de Wolf fmooren. ASlions des Indes 1247! Jt 1250. Emprunts 387. des Per mes 745. Annuites 390. Coupons 74. Billets dg Ca. na da 40^39.

Middelburgsche Courant | 1767 | | pagina 1