No. 142- MIDDELBURGSE Donderdag', Ao. 17 66. COURANT. den 27. November. A M E R- I C A. Charles-Town, den 11. September. Dooreen Per- foon, zoo even uit het Eiland Cuba alhier aangeko men worden wy onderrecht, dat in de Stad St-Yagowel eea aanraerkeiyke Aardbeeving geweest is; dogdatde uit werkzelen derzelver niet zoo yslyk geweest zyngelyk de zelve door den Capitein Jobn Leacroft zyn opgegeeven: dat echter waar is. dat een uithoek van het Fort, bykans alle de Kerken en de meeste Huizen of iogeftortofbefcha- digdzyn geworden, en dat defchuddingen ziginhetgan- fche Zuidelyke gedeelte van gemeld Eiland hebben doen gevoelen; dat de grond op verfcheidene plaatzen zig ge opend heeft en wederom op andere ingezakt is. Vol- gensue Berichten van een Schipper, voor 4. Weeken vanjfts. maïca vertrokken, heeft de Orcaan van den 16. Augus- tus onder de Wind van gemeld Eiland door gepasfeerden geen andere fchadens veroorzaakt'ais dio, welke door het hoog-water alstoen zyn gefchied. Van IVilmingion in Zuid-Carolina word gefclirevendat aldaar Koortzen heer- fcben dewelke een groote menigte der Inwoonders uit helleven rukken: en van Georgia meld men hetzelfde. I T A L I E N- LivottNO den 30. Ocloher. De Buiten-Regeering heeft Ordere gegeeven terüechting van alle de Hoven en Praye ryen opt'de Wallenen Vesting-werken dezer Stad aaoge legd waarom verfcheidene Eigenaars derzelver reeds band aan het werk geflagen hebben, en een menigteBoomen die 'er in liaan, ontgronden en op andere plaatzen ver planten. G sceren 's morgens kwam op onze Rheede een Schip van Raguja uit de Levant komende en voor Rekening van verfcheidene onzer Kooplieden zeer ryk geladen; onder anderen, waren aan deszelfs Boord een groote menigte Baaien met Saffraan, welke, vuur gevat hebbende, door den rook, die men. ontdekte een na by zyndeu brand aankondigden een meenigte Barken en kleine Vaartuigen Haken aanltonds van het Land om aan het zelve hulp toe te brengendog de Zee hol Raande en de Wind zeer onlluimig waayende verhinderden gemelde Vaartuigenotn op de Rheede het Schipaan boord te leggen, en 's avonds tegen 6. uuren lag het Schip in laaye vlam en was bykans geheel verteerd. De Capitein benevens het Scheepsvolk gered zynde en in ons Lazaretb ge- bragtheeft verhaald dar hy t'zederd twee dagen merktekenen van het ongeluk, dat hem is overgekomen befpeurd heeft en te vergeeffch alle mogelyke voor behoedsmiddelen om zulks te verhinderen, had aange wend. In onzen Haven zyn geduurende de laatfte 8. da gen 78. Schepen van verfcheidene Natiën aangekomen. Villa diu.l' Imperiale, den 30. Odtober. Zyn Ko- ninglyke Hoogheid, onze Groot-Hertog, onderricht gewor den zynde, dat een groote menigte behoeftige Menfchen in Florenza door hun armoede gedwongan zyn het groot- He gedeelte der Winter-nachten onder den blooten Hemel door te brengen hebbende geen plaatze ter Lyfberging; heeft Bevel gegeeven om te St. Onuphra een nieuw Hos pitaal op te bouwen, onder de naam van Schuilplaats of Toe;lucbthet gene nu voltooid is, het welk met het begin der Maand November eerstkomende voorzien zalzyn van noodige Bedden voor de Arme, welke geene Woonin- g'en hébben zullende dezelve daar in ontfangen worden na den ondergang der Zon, vermiddels een Billet, het welke aan hen door de Gedeputeerde der Congregatie zal worden gegeeven. Het Gebouw tot dit Godvruchtig werk gedicht is in tweën verdeeld, de eene zyde voor de Man nen en de andere voor de Vrouwenin ieder Kamer zal een Perfoon van de eene of andere Kunne aaugedeld zyn ais Opzichter of Opzienderesfelen einde alles ordentelyk toegaa. Z W E E D E N. Stokiiolm, den 5. November. De Adel-SiandenRid- derfchap van dit Koningryk zig gebelgd vindende over den inbieuk op deszelfs RechteD, door de Priester-Standvan den Burger- en Boeren-Stand onderReundby den iaat- fren Ryksdag gepleegd; heeft eerstgemelde Stand het uit wcêrwraak zoo ver weeten te brengen dat aan de Gees- telyken de Tnienden, welke zy t'zederd onheuglyketyden van eenige Domeinen der Kroon ter Gastvryheid omtrent Vreemdelingen en Armen te bewyzen genoten, ontzegd z.yn: gemelde Thienden had de Geestelykheid als een Bv- flag voor hun genaderd, zpti Jerjzig aan de Voorwaarde, waar op zy dezelve moesten ontfangen, te binden en hier door beefi de Adel gelegenheid gekreegen hel zelve de gezamentlyke Stenden aan te dienen, om ben van voorfz. Thienden voor het toekomende te verfteeken. Aangaan de den in de t'zarnenzweering van den geëxcu'eerden- Hofman deel te hebben gehad verdacht gehouden Pries ter, deze heefteen Vonnis gekreegen om het Koningryk teruimer.niet wegens de tegen hem opgevatte fufpicie, waar vanmengeen bewysbad, maar wegens zyne onrecht zinnige Leereen de Gefchillen tusfehen hem en zynCon- fiftorie fubfifteerende. VRAN.KRYK- Parts, den 19. November. Omtrent de Proceduureti in de Zaak van den Heer de la Cbalotais is nog niets by den Raad der Depechesgedecideerd'geworden. Dooreen Particulier alhier word voorgegeeven dat hy uitgevon den zoude hebben het Water in een Buis tot 60 Voeten hoog te kunnen brengen, alhoewel den Natuurkundigen bekend is, dat het zelve natuurlyker wyzemaar alleen 33. Voeten hoog gebragt kan wordenechter word verzekerd dat de Heer ie CatSecretaris der Academie te Runen, reeds een proef van gemelde uitvindiggenotrtenendezel- ve goed bevonden heeft. Eindeiyk ziet men in eenonzer Nieuwspapieren een Brief van Guadaloupe van den 30. Augustus laatstleden, waarby een omHandig Relaas word gedaan van den Orcaan en daar opgevolgde Aardbeeving, welke 's nachts tusfeben den 13. en 14. Augustus het Ei land Martinique heeft ondergaan dog gemeld Relaa» verfchild grootelyks van het geen men dien aangaande in andere Couranten heeft gelezen waar in het fchynddat de Correspondent of Opftellers alle hunne vermogens t© werk hebben gefteld om die in zig zelf droevige omftan- digheid tot een Schouwburg-Treur fpel te maaksn Gua~ daloupe en Dominique hebben zeer weinig van gemelde» Orcaan geledente St. Lucie heeft het alleen hard ge waaid en te Barbados en la Granade is op dien tyd Ril en goed Weêr geweest, enz. stction des Jndes 1315. des Fermes 8 20. a 8 2 2 f. An- nuites 405. Coupons qqk. Vervolg van de Memorie door den Hr. de CatÖfte wegens de Zaaken van d' Hrde la Chalotais, aan den Koning geprejenteerd. Op No. 133. van voor gaande Couranten. U Majt. weet, dar dit door den Heer Intandant is gefchied; dat Hoogstdezelve hemde oplichting, verze geling en inventarifatie der Papieren van den Heer de la Cbalotais hebben doen werkftellig maakeo. Zommige derzelver zyn my op bevel van U Majt. toegediend ge wordenen die heb ik alle in het Proces gebragtde andere heb ik nog voorgebragt, nog te rug gehouden, en ik heb dezelve nog toeüaan uog weigeren kunnen ais niet onder myn gezag zynde. Zy zyn zonder twyf- fei als onverfchiilig in die Zaak aangezien geworden. De eisch, dien de Heer de la Cbalotais in zyn Verhoor daaromtrent gedaan heeft, op zig zelf gerekend, heeft my geen zwaarigheid onderhevig te zyn toegefcheenen aangemerkt in afzicht als een rechtvaardigende daad j had dezelve te vroegkunnen ten voorfchyn komendog ik heb niet in het geval geweest, om die. in eeniger wys te overweegeo, nog eenigbefluit dien aangaande te neemenik beb alleen t'zederd geweetendar, op de aanzoekingen van den lieerde la Cbalotaisom zyne Pa pieren te hebben, welke nog niet voortgebragt waren (J Majt., van welke alleen afhing te bevelen, dat zy hem wederom gegeeven wierden den Heer Intendant gemagtigd had dezelve hem te rug te geeven. Ik ben al- tyd onkundig Pe*eest, en ben nog onkundig wat ge bruik de Heer de !aCbalotais'<iaar van zal kunnen maa- ken om zyn onlchuld te bewyzen; die gene, welke by te rug geë>scbt neefc, zyn alleen Ontwerpen vanSchrif- telyke Verzoeken van Reden voeringen ofSmeekfchrif- ten meest over de Financien. Op den dag, wanneer in zyn tegenwoordigheid de Ze gelen, welke op bevel van Majt. op zyn Cabinet ge drukt warenafgenomen wierden lier hy my bidden om hem in zyne Gevankenis te Rennes te komen be zoeken alwaar hy geen verblyf had als in het voorby- gaan. 'Er was nog geen Decreet tegeu hem. Hy was een Staats-gevangeile; ik had geen bevoegdheid hem te gaan bezoekenik oordeelde my daar toe niet graag- Ï.W&

Middelburgsche Courant | 1766 | | pagina 1